ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ
14 березня 2014 року Справа № 808/1776/14 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Нестеренко Л.О., розглянувши матеріали подання
за заявою Міського комунального підприємства «Основаніє»
до Жовтневого відділу державної виконавчої служби
про скасування постанови
ВСТАНОВИВ:
11 березня 2014 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Міського комунального підприємства "Основаніє" до Жовтневого відділу державної виконавчої служби, в якому Міське комунальне підприємство «Основаніє» просить скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження № 42038676 від 13.02.2014 про стягнення з Міського комунального підприємства «Основаніє» заборгованості за виконавчим збором у розмірі 2325,06 грн.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, з огляду на наступне.
1. Частиною 3 статті 106 КАС України, зокрема, встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначається Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (в редакції чинній на момент підписання та надходження адміністративного позову до суду.
Відповідно до п.1 ст. 2 Закону України № 3674-VI від 08.07.2011 платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи-підприємці, які звертаються до суду.
Судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (п.1 ст.3 Закону України 3674-VI від 08.07.2011).
Стаття 5 Закону України № 3674-VI має вичерпний перелік громадян України, іноземців, осіб без громадянства, підприємств, установ, організацій, інших юридичних осіб (у тому числі іноземні) та фізичних осіб - підприємців, які звільнені від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Суд звертає увагу, що Міське комунальне підприємство «Основаніє» не належать до жодної категорії осіб, які звільняються від сплати судового збору, визначених цією статтею, а тому позивач є таким, що зобов'язаний сплатити судовий збір за подання до суду позовної заяви.
Частина 2 ст. 3 Закону України № 3674-VI містить вичерпний перелік за що не справляється судовий збір.
Суд, перевіривши позов та додатки, також з'ясував, що дана позовна заява не належить до переліку об'єктів, зазначених у ч.2 ст. 3 Закону України № 3674-VI, за подання яких особа звільняється від сплати судового збору, отже Міське комунальне підприємство «Основаніє» є таким, що зобов'язане сплатити судовий збір за подання до суду позовної заяви.
Згідно з положеннями до ч.1 ст.4 Закону України №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Зокрема, відповідно до приписів підпункту 1 п. 3 ч.2 ст.4 Закону України №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлено ставку судового збору в розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
Відповідно до підпункту 1 п. 3 ч.2 ст.4 Закону України №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлено ставку судового збору в розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно із ст. 8 Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" з 1 січня 2014 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі в сумі - 1218 гривень.
Отже, з 01.01.2014 мінімальний розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру становить 1218 грн., максимальний - 4872 грн., за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру - 73,08 грн.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Отже, враховуючи вищезазначене та перевіривши позов та додатки до позову, позов Міського комунального підприємства "Основаніє" має вимоги з ознаками немайнового характеру, тому Міське комунальне підприємство «Основаніє» має сплатити судовий збір у розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
В матеріалах позову відсутні докази сплати судового збору.
З урахуванням викладеного, Міське комунальне підприємство «Основаніє» належить сплатити судовий збір за вимогу немайнового характеру.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання суду доказів сплати суми судового збору в розмірі, встановленому законом, оформленого відповідно до вимог законодавства шляхом перерахування коштів через установи банків чи відділення зв'язку на наступний розрахунковий рахунок: отримувач коштів Державний бюджет Ленінського району м. Запоріжжя, МФО 813015, ЄДРПОУ 38025423, банк отримувача ГУДКCУ у Запорізькій області, р/р №31215206784006, код бюджетної класифікації 22030001, призначення платежу: судовий збір, за позовом "_______" (найменування позивача), Запорізький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35450335.
2. Крім того, за визначенням п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах (п.6 ч.1 ст.3 КАС України).
За правилами ч.1 ст. 105 КАС України адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником. Позовна заява може бути надіслана до адміністративного суду поштою.
Міським комунальним підприємством "Основаніє" на порушення вищевказаних приписів подано скаргу, замість адміністративного позову, тобто обрано неправильний спосіб захисту порушених прав та інтересів.
До того ж, за правилами ч.1 ст. 50 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Міським комунальним підприємством "Основаніє" на порушення вищевказаної норми замість позивача стороною зазначено "Заявник", та замість відповідача зазначено "Заінтересована особа".
3. Також, відповідно до п.1 ч.1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; 4) зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо; 6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
В порушення вказаної норми в позові в якості відповідача зазначено Жовтневий відділ державної виконавчої служби.
Однак, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру щодо юридичних осіб, органів державної влади і органів місцевого самоврядування, як юридичних осіб, державний орган, такий як Жовтневий відділ державної виконавчої служби, на час звернення до суду не існує.
Отже, Міському комунальному підприємству «Основаніє» необхідно подати уточнений адміністративний позов із зазначенням правильного найменування відповідача.
Крім того, Міським комунальним підприємством «Основаніє» не вказано адресу електронної пошти та засоби телефонного зв'язку Жовтневого відділу державної виконавчої служби, а також невірно зазначена адреса Жовтневого відділу державної виконавчої служби, а саме поштовий індекс.
4. Окрім того, до позову не додано документів про правовий статус Міського комунального підприємства «Основаніє» - копії довідки з ЄДРПОУ, Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, Статуту Міського комунального підприємства «Основаніє» та Наказу про призначення ОСОБА_1 в.о. директора Міського комунального підприємства «Основаніє», що позбавляє суд можливості перевірити його адміністративну процесуальну дієздатність під час вирішення питання про відкриття провадження у адміністративній справі.
5. Крім того, згідно із п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Частиною 1 ст. 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути податно в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За змістом абз. 1 ч.2 ст. 181 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
За приписами ч. 2 ст. 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
У позові зазначено, що спірна постанова отримана Міським комунальним підприємством «Основаніє» 28.02.2014, проте в додатках до позову відсутні документа на підтвердження цього факту.
Оскільки Міське комунальне підприємство «Основаніє» не додало до свого позову жодного доказу, яким можливо встановити та підтвердити дату, коли Міське комунальне підприємству «Основаніє» дізналось або повинно було дізнатися про порушення своїх прав та інтересів, за захистом яких воно звернулось з даним позовом до суду, то позовна заява не відповідає вимогам ч. 2 ст. 106 КАС України.
6. До того ж, Міським комунальним підприємством «Основаніє» не виконано вимог ч. 2 ст. 106 КАС України, а саме - не надано докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги.
А саме, Міським комунальним підприємством «Основаніє» в даному позові зазначає про ухвалу Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя у справі № 335/9380/13-ц 6/335/945/2013 про заміну сторони виконавчого провадження, проте вказаний документ відсутній серед додатків до позову.
Такі обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства та позбавляють суд можливості правильно визначити зміст позовних вимог та всебічно дослідити фактичні обставини по справі з метою правильного вирішення спору по суті, а тому, згідно з ч.1 ст.108 КАС України, вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання до канцелярії Запорізького окружного адміністративного суду: уточнений адміністративний позов з урахуванням зазначеного в пунктах 2, 3 мотивувальної частини цієї ухвали (з урахуванням вимог ч.3 ст. 106 КАС України); документи, зазначені у пунктах 4, 5, 6 мотивувальної частини цієї ухвали (з урахуванням вимог ч.3 ст. 106 КАС України); належним чином оформлений доказ сплати суми судового збору в розмірі, встановленому законом, з урахуванням вимог, зазначених в пункті 1 мотивувальної частини цієї ухвали.
Керуючись ст.ст.106, 108, 160, 165 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов Міського комунального підприємства «Основаніє» до Жовтневого відділу державної виконавчої служби про скасування постанови - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви в порядку та у спосіб, зазначений в мотивувальній частині цієї ухвали до 07 квітня 2014 року .
Роз'яснити, що інакше позовна заява буде вважатися неподаною та повернута заявникові.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О.Нестеренко