Постанова № 37621601, 26.02.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2014
Номер справи
805/429/14
Номер документу
37621601
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 лютого 2014 р. Справа №805/429/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13-40 год

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Волгіної Н.П.,

при секретарі судового засідання - Алфьорової А.Ю., за участю:

позивача - ОСОБА_1,

другого відповідача, яка є одночасно представником першого відповідача - Кудрявцевої Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

а позовом ОСОБА_1

до Реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області, державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області Кудрявцевої Ю.В.

про визнання неправомірним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправним рішення № 933326 державного реєстратора прав про відмову у державній реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва;

- скасувати рішення № 9333926 державного реєстратора прав про відмову у державній реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 1415000000:01:002:0536, за ОСОБА_1;

- зобов'язати реєстраційну службу Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області провести за ОСОБА_1 державну реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 1415000000:01:002:0536 .

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Згідно договору купівлі-продажу недобудованого житлового будинку від 29 лютого 2008 року, посвідченого державним нотаріусом Першої Харцизької державної нотаріальної контори Берзінь I.A., ОСОБА_1 придбала недобудований жилий будинок (готовністю 13%) в АДРЕСА_1. Договір купівлі-продажу був зареєстрований у передбаченому законодавством порядку, що підтверджується витягом з Державного реєстру правочинів № 5530200 від 29 лютого 2008 року. Як зазначено у витягу, предметом правочину є недобудований жилий будинок за адресою: АДРЕСА_1, опис майна: 13 % готівкою (готовністю), реєстраційний номер об'єкту у РПВН - 22290171.

10 грудня 2013 року позивач звернулася з заявою до реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції для проведення державної реєстрації права власності на недобудований жилий будинок.

16 грудня 2013 року державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Донецької області Кудрявцевою Ю.В. прийнято рішення № 9096293 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для надання додаткового документу - дозволу на виконання будівельних робіт.

21 грудня 2013 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Кудрявцевою Ю.В. Реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Донецької області винесено рішення № 9333926 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не подання документу, що посвідчує речове право на земельну ділянку та дозвілу на виконання будівельних робіт.

Позивач вважає рішення № 9333926 про відмову у державній реєстрації права власності на незавершене будівництво незаконним з наступних підстав.

Згідно ч. 3 ст. 331 Цивільного Кодексу України у разі необхідності особа, зазначена в абз. 1 цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.

Позивач придбала вищезазначений недобудований будинок у попереднього власника ОСОБА_5, який при цьому був не першим власником вищезазначеного майна.

Згідно з витягом з Реєстру прав власності на нерухоме майно, його право власності на недобудований жилий будинок за адресою: АДРЕСА_1, опис майна: 13 % готівкою, зареєстровано 27 лютого 2008 року, реєстраційний № 222290171.

Згідно ст. 377 Цивільного Кодексу України та ст. 120 Земельного Кодексу України, якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Тобто, право користування земельною ділянкою має переходити разом із правом власності на нерухоме майно.

Як зазначено у позові, право на користування земельною ділянкою мав і попередній власник ОСОБА_5, інакше його право власності на недобудований житловий будинок готовністю 13% не було б зареєстровано у відповідності до ч. 4 ст. 331 Цивільного Кодексу України в Реєстрі прав власності на нерухоме майно.

Позивач вважає, що на її випадок не розповсюджується дія п. 72 Порядку державної реєстрації прав, бо він стосується державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, право власності на яке заявлено вперше, про що свідчить і перелік документів які необхідно надати для проведення державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, яке реєструється вперше. У зв'язку із тим, що у будинку, який вона купила, був попередній власник, який зареєстрував свое право власності належним чином, позивач автоматично набула і право користування земельною ділянкою, на якій знаходится недобудований будинок.

Крім того, позивач зазначила, що зверталася до виконавчого комітету Харцизької міської ради Донецької області з питання оформлення прав на земельну ділянку, на якій розташований недобудований житловий будинок, придбаний згідно договору купівлі-продажу від 29 лютого 2008 року. Згідно відповіді виконавчого комітету від 26 вересня 2013 року для оформлення прав на земельну ділянку, на якій розташований недобудований будинок, необхідно надати Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на недобудований житловий будинок. Тобто, реєстрація права власності на придбаний недобудований житловий будинок необхідна для оформлення прав на земельну ділянку, на якій він розташований.

Для одержання дозволу на виконання будівельних робіт відповідно до ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 2 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466, треба оформити своє право на землю та зареєструвати право власності на недобудований житловий будинок.

Як зазначила позивач, вона фактично опинались у "замкнутому колі", у звязку із чим вимушена звернутись до суду з даним позовом (а.с. 3-7).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2014 року залучено до участі у адміністративній справі в якості другого відповідача державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області Кудрявцеву Ю.В. (а.с. 41).

Позивач у судовому засіданні надала пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, наполягала на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Другий відповідач, яка одночасно є представником першого відповідача, у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, зазначивши наступне.

При проведені державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Реєстраційна служба керується Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" № 1952-ІV від 1 липня 2004 року, Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядком надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 703 від 22 червня 2011 року.

Відповідно до п. 72 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва проводиться у порядку, встановленому для державної реєстрації прав щодо нерухомого майна, право власності на яке заявлене вперше а також проводиться за наявності державної реєстрації речового права на земельну ділянку, на якій розташований такий об'єкт, за заінтересованою особою. До заяви про державну реєстрацію заявником подаються наступні документи: документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку; витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документі, що посвідчує речове право на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер); документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт; технічний паспорт на об'єкт незавершеного будівництва, що формується за результатами проведеної технічної інвентаризації; документ про сплату державного мита (крім випадків звільнення від сплати державного мита, п. 74 Порядку); документ, що підтверджує плату за видачу витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Під час розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, поданої ОСОБА_1 та прийнятої 10 грудня 2013 року за реєстраційним № 4427085, для проведення державної реєстрації права власності на незавершене будівництво, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 1415000000:01:002:0536, державним реєстратором встановлено відсутність всіх необхідних документів, а саме - встановлено відсутність дозволу на виконання будівельних робіт та документу, що підтверджує речове право на земельну ділянку.

Керуючись п. 13 Порядку державним реєстратором відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Кудрявцевою Ю.В. 16 грудня 2013 року було прийнято рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним № 9096293, яке містило рекомендації щодо усунення обставин, що були підставою для його прийняття та зазначено про можливість оскарження цього рішення відповідно до законодавства. Однак, заявником рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень оскаржено не було.

Пунктом 5-4 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення.

Керуючись ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", п.п. 16, 23 Порядку, державним реєстратором 21 грудня 2013 року було прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень за індексним № 9333926 (а.с. 61-64).

Заслухавши пояснення позивача та заперечення другого відповідача, яка одночасно є представником першого відповідача, дослідивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Як вбачається з технічних паспортів на жилий будинок індивідуального житлового фонду від 4 травня 1995 року, 18 квітня 2003 року (перереєстрований 25 лютого 2008 року) об'єкт з приводу якого виник спір, є недобудованим жилим будинком готовністю 13 %, який розташований в АДРЕСА_1 (а.с. 14-21).

Згідно договору купівлі-продажу недобудованого жилого будинку від 16 травня 2003 року, посвідченого приватним нотаріусом Харцизького міського нотаріального округу ОСОБА_7, ОСОБА_8 продав ОСОБА_5 недобудований жилий будинок в АДРЕСА_1, готовністю 13%. Договір зареєстровано в реєстрі за № 2441 (а.с. 11).

Відповідно до Витягу про реєстрацію права власності нерухомого майна № 17899948, 27 лютого 2008 року за ОСОБА_5 зареєстроване право власності на недобудований жилий будинок в АДРЕСА_1 (форма власності - приватна, частка 1/1) на підставі зазначеного вище договору купівлі-продажу (а.с. 12).

Згідно договору купівлі-продажу недобудованого жилого будинку від 29 лютого 2008 року, посвідченого державним нотаріусом Першої Харцизької державної нотаріальної контори Берзінь I.A., ОСОБА_1 (позивач у справі) придбала у ОСОБА_5 недобудований жилий будинок в АДРЕСА_1, готівкою 13% - фундамент, визначений на плані під літ. ф-т, гараж - Г. Договір купівлі-продажу зареєстровано у реєстрі за № 2-403 (а.с. 10).

Цього ж, 29 лютого 2008 року, правочин - купівля недобудованого житлового будинку в АДРЕСА_1, готівкою 13% - було зареєстровано в Державному реєстрі правочинів за № 2729354, що вбачається з Витягу з Державного реєстру правочинів № 5530200 від 29 лютого 2008 року (а.с. 13).

10 липня 2013 року ОСОБА_1 отримала Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-1400425902013 разом із додатком, відповідно до якого земельна ділянка (кадастровий № 1415000000:01:002:0536) розташована в Донецькій області в АДРЕСА_1, призначена для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва, є комунальною власністю та зареєстрована Управлінням Дерземаганства у м. Харцизьку 10 липня 2013 року (а.с. 29-31).

Відповідно до Витягу № 01-23-1096 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18 липня 2013 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки земельна ділянка загальною площею 604 кв.м, розташованої в АДРЕСА_1, склала 51 411,03 грн (а.с. 32).

9 вересня 2013 року позивач звернулась до Реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області з запитом про надання роз'яснень щодо реєстрації права власності на недобудований житловий будинок.

9 вересня 2013 року позивачу надано відповідь № 3.3-9-3877, в якій зазначено, що документом, що підтверджує виникнення у заявника права власності на недобудований житловий будинок є договір купівлі-продажу; а відповідно до вимог п. 74 Порядку для проведення державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва заявник має подати, в тому числі, документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку, та документ, який надає право на виконання будівельних робіт (а.с. 22-24).

15 липня 2013 року позивач звернулась до голови Харцизької міської ради Дубового В.В. із заявою про надання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 в оренду для будівництва і обслуговування індивідуального житлового будинку, господарських будівель та споруд, та затвердження технічної документації з землеустрою щодо зазначеної земельної ділянки ( № Е-01-722 від 15 липня 2013 року, а.с. 28).

16 серпня 2013 року позивачу надано відповідь за підписом заступника міського голови Харцизької міської ради Михович С.Я., відповідно до якої ОСОБА_1 повідомлено, що її заява Е-01-722 буде передана на розгляд пленарного засідання Харцизької міської ради, яке передбачено на вересень 2013 року, за умови надання документів у повному обсязі (а.с. 27).

13 вересня 2013 року позивач звернулась до голови Харцизької міської ради Дубового В.В. із заявою про надання інформації щодо переліку документів для оформлення земельної ділянки у постійне користування (а.с. 26).

26 вересня 2013 року ОСОБА_1 за підписом міського голови м. Харцизьк Дубового В.В. надана відповідь № Є-318-01вих на її звернення від 15 липня 2013 року та 13 вересня 2013 року, в якій зазначено, для оформлення земельної ділянки у приватну власність заявнику необхідно надати заяву на ім'я міського голови з відображенням площі земельної ділянки, місцем її розташування, функціональним призначенням та надати: копію паспорта та ідентифікаційного коду, довідку про невикористання права приватизації землі, свідоцтво або витяг про державну реєстрацію нерухомого майна, довідку про кількісні характеристики земельної ділянки, договір купівлі-продажу; при оформленні оренди земельної ділянки необхідно надати Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на недобудований житловий будинок у АДРЕСА_1 (а.с. 25).

9 грудня 2013 року позивач подала до Реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції у м. Донецьку заяву у довільній формі на проведення за ОСОБА_1 державної реєстрації прав на недобудований жилий будинок готовністю 13% за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 33-35).

10 грудня 2013 року позивач подала до Реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції у м. Донецьку заяву за затвердженою Наказом Мінюсту № 595/5 від 17 квітня 2012 року (в редакції Наказу Мінюсту № 1841/5 від 14 грудня 2012 року) формою про державну реєстрацію права власності на зазначений вище недобудований жилий будинок (а.с. 83).

Відповідно до картки прийому заяви № 8855728, разом із заявою були подані наступні документи: договір купівлі-продажу недобудованого жилого будинку від 29 лютого 2008 року; витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-1400425902013 від 10 липня 2013 року; технічний паспорт, виданий Комунальним підприємством Бюро технічної інвентаризації на зазначений будинок станом на 25 лютого 2008 року (а.с. 84).

Відповідно до матеріалів справи 16 грудня 2013 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Донецької області Кудрявцевою Ю.В. зроблено запити про об'єкт нерухомого майна, про права власності, про інші речові права; до Державного реєстру речових прав на нерухоме майна, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек та Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо ОСОБА_1 та житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 85-89).

16 грудня 2013 року Реєстраційною службою Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області позивачу були надані роз'яснення № 3.3.-6925 на її заяву від 9 грудня 2013 року щодо надання до реєстраційної служби пакету документів відповідно до п. 74 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703, а саме - зазначено про необхідність надати: документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку; витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документі, що посвідчує речове право на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер); документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт; технічний паспорт будинку; документ, що посвідчує особу (а.с. 36-37).

16 грудня 2013 року рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Донецької області Кудрявцевої Ю.В. на підставі п.п. 13 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень зупинено розгляд заяви позивача про державну реєстрацію права власності на незавершене будівництво, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, у зв'язку із неподанням дозволу на виконання будівельних робіт (а.с. 38).

Як встановлено в судовому засіданні, зазначене рішення було отримане позивачем 21 грудня 2013 року (а.с. 90).

21 грудня 2013 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Донецької області Кудрявцевою Ю.В. прийнято рішення про відмову в реєстрації прав власності на незавершене будівництво, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 у зв'язку із ненаданням останньою документу, що посвідчує речове право на земельну ділянку, та дозволу на виконання будівельних робіт (а.с. 39-40).

Зазначені рішення отримане позивачем також 21 грудня 2013 року (а.с. 90).

Не погодившись із рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області Кудрявцевої Ю.В. про відмову в реєстрації права власності на незавершене будівництво позивач звернулась до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення по справі суд керується наступним.

Ст. 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 1 липня 2004 року № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV), Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2011 року № 703 (далі - Порядок № 703).

Статтею 2 Закону № 1952-ІV встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень встановлено, зокрема, ст. 15 Закону № 1952-ІV, відповідно до якої державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації права та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених ст. 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Згідно абз. 2 ч. 2 цієї ж статті перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно п. 9 вказаного Порядку (Порядку № 703) заявник під час подання заяви про державну реєстрацію пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові документ, що посвідчує його особу. Документом, що посвідчує особу, є паспорт громадянина України, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або документ, що його заміняє. Документом, що посвідчує особу, яка не досягла 16-річного віку, є свідоцтво про народження. Документом, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є службове посвідчення. У разі подання заяви уповноваженою особою така особа пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові, крім документа, що зазначений в абзаці другому або третьому цього пункту, документ, що підтверджує її повноваження.

Згідно п. 10 Порядку № 703 заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.

Відповідно до абз. 3-4 Порядку № 703 документи, необхідні для проведення державної реєстрації, що подані з порушенням вимог, установлених законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами, є підставою для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію або відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, а не для відмови в прийнятті заяви про державну реєстрацію. Орган державної реєстрації прав, нотаріус не приймає заяву про державну реєстрацію тільки у разі відсутності документа, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документа про сплату державного мита, крім випадку, передбаченого абзацом другим цього пункту.

Як встановлено в судовому засіданні, 10 грудня 2013 року ОСОБА_1, звернулась до Реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Донецької області для проведення державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва (недобудований жилий будинок), розташований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 83).

Разом із заявою на виконання вимог п. 10 Порядку були подані наступні документи: договір купівлі-продажу недобудованого житлового будинку від 29 лютого 2008 року; Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-1400425902013 від 10 липня 2013 року; технічний паспорт, виданий Комунальним підприємством Бюро технічної інвентаризації на зазначений будинок станом на 25 лютого 2008 року (а.с. 84).

Згідно п. 28 Порядку № 703 для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно заявник, крім документів, що зазначені у п. 27 цього Порядку, подає копії документів, що зазначені в п. 9 цього Порядку (документ, що посвідчує його особу та повноваження).

Відповідно до ч. 8 Порядку № 703 орган державної реєстрації прав, нотаріус приймає заяви про державну реєстрацію в порядку черговості їх надходження шляхом реєстрації у базі даних про реєстрацію заяв і запитів з автоматичним присвоєнням їм реєстраційного номера, фіксацією дати та часу їх реєстрації.

Згідно відмітки на заяві про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (а.с. 83) зазначена заява була прийнята та зареєстрована державним реєстратором Кудрявцевою Ю.В. 10 грудня 2013 року за № 4427085.

Відповідно до п. 12 Порядку № 703 під час розгляду заяви про державну реєстрацію і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями.

Згідно п. 26 Порядку № 703 для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.

Пунктом 27 Порядку № 703 передбачений перелік документів, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно. Відповідно до цього переліку одним з цих документів є укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно, чи його дублікат (п. 1). Зазначене кореспондується із п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону № 1952-ІV.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону № 1952-ІV після прийняття і перевірки документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрації заяви, має бути встановлений факт відсутності підстав для відмови в державній реєстрації права та їх обтяжень, та для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень. При встановленні відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, та для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 15 Закону № 1952-ІV приймається рішення про: державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в проведені державної реєстрації прав та їх обтяжень або про зупинення державної реєстрації.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону № 1952-ІV у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подані не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами 5-7, 8 ст. 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника. Зазначене кореспондується із приписами п. 13 Порядку, відповідно до п. 1 якого у разі, якщо документи для реєстрації речового права подані не в повному обсязі, необхідному для проведення державної реєстрації цього права, реєстратор приймається рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію, яке містить рекомендації щодо усунення обставин, що були підставою для його прийняття.

Як вбачається з матеріалів справи, 16 грудня 2013 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харцизького МУЮ Донецької області Кудрявцевою Ю.В. на підставі п.п. 13 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень зупинено розгляд заяви про державну реєстрацію прав власності на об'єкт незавершеного будівництва, розташований за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 у зв'язку з ненаданням останньою всіх необхідних документів, а саме - ненаданням дозволу на виконання будівельних робіт (а.с. 38).

Відповідно до абз. 4 п. 13 Порядку державний реєстратор зупиняє розгляд заяви про державну реєстрацію на строк, що не перевищує п'яти робочих днів з моменту отримання заявником рішення про зупинення розгляду такої заяви.

Згідно з п. 23 Порядку № 703 державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", в тому числі (п. 5-4 ч. 1 ст. 24 Закону № 1952-ІV), якщо після завернення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення.

Як встановлено в судовому засіданні, позивач отримала рішення про зупинення розгляду її заяви 21 грудня 2013 року (а.с. 90), а спірне рішення другого відповідача про відмову у реєстрації права власності було прийнято в той же день - 21 грудня 2013 року, тобто, з порушення норм Закону № 1952-ІV та Порядку № 703 (а.с. 39-40).

Крім цього, як вбачається з рішення другого відповідача про зупинення розгляду заяви ОСОБА_1, підставою для цього зупинення було ненадання останньою дозвілу на виконання будівельних робіт (а.с. 38), а підставою для відмови у реєстрації права власності - не надання двох документів - документу, що посвідчує речове право на земельну ділянку, та дозволу на виконання будівельних робіт, що також є порушення приписів Закону № 1952-ІV та Порядку № 703, так як рішення про зупинення розгляду заяви позивача з підстав ненадання документу, що посвідчує речове право на земельну ділянку, другим відповідачем не приймалось взагалі.

Проаналізувавши наведені вище норми права, беручи до уваги встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем було прийнято спірне рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 9333926 від 21 грудня 2013 року з порушенням вимог Закону № 1952-ІV та Порядку № 703.

Відповідно, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправним рішення № 933326 державного реєстратора прав про відмову у державній реєстрації права власності на незавершене будівництво та скасування цього рішення - підлягають задоволенню.

Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Пунктами 72-77 Порядку № 703 врегулювані питання реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва.

Відповідно до п. 72 цього Порядку, державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва проводиться у порядку, встановленому для державної реєстрації прав щодо нерухомого майна, право власності на яке заявлено вперше, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

Згідно п. 74 Порядку для проведення державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва заявник подає, зокрема, документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку (п.п.1) та документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт (п.п.2).

Разом із цим, у розумінні п. 73 Порядку № 703 у разі проведення державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва (за цими правилами) заінтересованою особою є особа, яка здійснює його будівництво.

Відповідно до ч. 1 ст. 331 Цивільного кодексу України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Згідно ч. 3 цієї статті до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абз. 1 цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.

Проаналізувавши наведені вище норми права, суд дійшов висновку, що вимоги п. 72 Порядку № 703 щодо надання реєстратору (в тому числі) документу, що посвідчує речове право на земельну ділянку та документу, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт, розповсюджуються саме на особу, яка здійснює будівництво цього об'єкту та має намір зареєструвати цей об'єкт з метою його продажі (відчуження).

Як встановлено в судовому засіданні, позивач не є особою, яка створила об'єкт незавершеного будівництва - зазначений об'єкт в тому стані (13 відсотків готовності), був створений ще до травня 2003 року, що підтверджується договором купівлі-продажу недобудованого жилого будинку від 16 травня 2003 року, посвідченого приватним нотаріусом Харцизького міського нотаріального округу ОСОБА_7, зареєстрованим в реєстрі за № 2441 (а.с. 11). 27 лютого 2008 року недобудований жилий будинок за адресою: АДРЕСА_1 був зареєстрований Комунальним підприємством Бюро технічної інвентаризації (м. Харцизьк) в Реєстрі прав власності на нерухоме майно за № 8203 в книзі № 45 за ОСОБА_5 (а.с. 12).

Згідно договору купівлі-продажу недобудованого жилого будинку від 29 лютого 2008 року, посвідченого державним нотаріусом Першої Харцизької державної нотаріальної контори Берзінь I.A., ОСОБА_1 (позивач у справі) придбала у ОСОБА_5 недобудований жилий будинок в АДРЕСА_1, готівкою 13% - фундамент, визначений на плані під літ. ф-т, гараж - Г. Договір купівлі-продажу зареєстровано у реєстрі за № 2-403 (а.с. 10).

Цього ж, 29 лютого 2008 року, правочин - купівля недобудованого житлового будинку в АДРЕСА_1, готівкою 13% - було зареєстровано в Державному реєстрі правочинів за № 2729354, що вбачається з Витягу з Державного реєстру правочинів № 5530200 від 29 лютого 2008 року (а.с. 13).

Таким чином, проаналізувавши наведені вище норми права та встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що приписи п. 72 Порядку № 703 щодо зобов'язання особи надати реєстратору разом із заявою про реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва (жилий будинок) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку, та документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт, - у випадку реєстрації цього права не вперше (тобто, якщо вперше право власності на цей об'єкт було зареєстровано раніше) - не розповсюджуються.

Висновок суду щодо нерозповсюдження на позивача у спірних правовідносинах вимоги щодо надання документу на підтвердження речового права на земельну ділянку підтверджується також і приписами ст. 377 Цивільного Кодексу України та ст. 120 Земельного Кодексу України, де зазначено, що якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Також норми ст. 141 Земельного кодексу України як одну із підстав припинення права користування земельною ділянкою визначають набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на цій земельній ділянці. Фактично, за змістом цих статей право користування земельною ділянкою переходить разом із правом власності на нерухоме майно, що знаходиться на цій земельній ділянці, без додаткового оформлення. Обов'язковість додаткового оформлення речового права передбачено для права власності, права постійного користування та права оренди земельної ділянки (ст. 125-126 Земельного кодексу України).

Крім цього, окремими нормами Закону № 1952-ІV та Порядку № 703 передбачена необов'язковість наявності реєстрації права власності на земельну ділянку у випадку реєстрації права власності на житловий будинок (або його частину), - так, відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 4 Закону № 1952-ІV право власності на житловий будинок (його окремі частини) може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності на земельну ділянку, на якій він розташований. Те саме зазначено і у абз. 3 п. 4 Порядку № 703.

Підтвердженням необов'язковості надання позивачем документу, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт, свідчить і приписи ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», та ст. 2 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466, де зазначено, що будівельні роботи виконуються замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та подання замовником за формою згідно з додатком 1 повідомлення про початок виконання будівельних робіт Держархбудінспекції або її територіальному органу за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт, відповідно до переліку об'єктів, будівництво яких здійснюється після надіслання повідомлення про початок виконання будівельних робіт. Тобто, дозвіл на виконання будівельних робіт надається безпосередньо особі, яка виконує будівельні роботи (є замовником цих робіт).

Як встановлено в судовому засіданні, позивач не є такою особою, об'єкт незавершеного будівництва нею був придбаний (а.с. 10) у попереднього власника в тому вигляді і втому ж стані (13 відсотків готовності), в якому цей об'єкт був придбаний (та зареєстрований в належному порядку) попереднім власником, ОСОБА_5 (а.с. 11-12).

Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання відповідачів провести державну реєстрацію права власності на незавершене будівництво, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 1415000000:01:002:0536 за ОСОБА_1, суд зазначає наступне.

Відповідно до приписів п.п. 7-12 Порядку № 703 державна реєстрація речових прав здійснюється на підставі відповідної заяви та доданих до неї документів, передбачених цим Порядком.

Як встановлено судом під час розгляду справи, позивачу були повернуті відповідачами 21 грудня 2013 року правовстановлюючі документи на об'єкт незавершеного будівництва (а.с. 90) і станом на час розгляду справи знаходяться у ОСОБА_1, а тому суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні позовних вимог позивача в цій частині.

Разом із цим, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно зі ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

У разі визнання неправомірними рішення, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд зобов'язує їх усунути допущені порушення або іншим шляхом поновлює порушені права чи свободи заявника. При цьому суд не вправі зобов'язувати зазначених осіб до вчинення тих дій, які можуть здійснюватися тільки при наявності певних умов, передбачених згідно із Законом № 1952-ІV.

Враховуючи викладене вище, керуючись ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких позивач просить, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Реєстраційну службу Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності), подану нею 10 грудня 2013 року о 11:11:50 та зареєстровану за реєстраційним номером 4427085, з врахуванням встановлених судом обставин.

Згідно ч.ч. 1 та 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 2, ст. 7-11, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області, державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області Кудрявцевої Ю.В. про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області Кудрявцевої Ю.В. про відмову у державній реєстрації права власності на незавершене будівництво № 933326 від 21 грудня 2013 року.

Скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області Кудрявцевої Ю.В. № 933326 від 21 грудня 2013 року про відмову у державній реєстрації права власності на об'єкт незавершене будівництво, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 1415000000:01:002:0536 за ОСОБА_1

Зобов'язати реєстраційну службу Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності), подану 10 грудня 2013 року о 11:11:50 та зареєстровану за реєстраційним номером 4427085 та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства з врахуванням встановлених судом обставин.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 48,72 грн.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 26 лютого 2014 року в присутності позивача та другого відповідача.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складений 3 березня 2014 року.

Суддя Волгіна Н.П.