Головуючий у 1 інстанції -
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2014 року справа № 268/3600/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Ляшенка Д.В., Чумака С.Ю.
секретар Пенькова А.В.
за участі представника позивача Сербіної А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області на постанову Кіровського районного суду м. Макіївки Донецької області від 09 січня 2014 р. у справі № 268/3600/13-а за позовом асоціації власників житлових будинків «Літам» до управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області, третя особа - Кіровська районна адміністрація Макіївської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2013 року асоціація власників житлових будинків «Літам» звернулась до суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області, третя особа - Кіровська районна адміністрація Макіївської міської ради про визнання дій по відмові у виплаті компенсацій по субсидіям та пільгам Асоціації власників житлових будників «Літам» за громадян, які користуються правом їх отримання, щодо оплати житлово-комунальних послуг, неправомірними та зобов'язання здійснити відшкодування пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, мотивуючи свої вимоги порушенням суб'єктом владних повноважень законодавства, що виразилось у неналежному відшкодуванні сум по пільгах та субсидіях організації співвласників багатоквартирного будинку, які є членами АВЖБ «Літам».
Постановою Кіровського районного суду м. Макіївки Донецької області від 09 січня 2014 р. у справі № 268/3600/13-а позов задоволено, а саме: визнано протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області щодо відмови у виплаті компенсації по субсидіям та пільгам асоціації власників житлових будинків «Літам» за громадян, які користуються правом на їх отримання, щодо оплати житлово-комунальних послуг; Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області здійснити відшкодування пільг та субсидій асоціації власників житлових будинків «Літам» на оплату житлово-комунальних послуг окремим громадянам, які мешкають у будинках, де створені ОСББ - члени асоціації власників житлових будинків «Літам» на підставі затвердженого членського внеску (платежу); стягнуто з Державного бюджету України на користь асоціації власників житлових будинків «Літам» судовий збір у розмірі 34 грн. 41 коп.
Не погодившись з судовим рішенням управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Кіровського районного суду м. Макіївки Донецької області від 09 січня 2014 р. у справі № 268/3600/13-а та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Апеляційна скарга мотивується необґрунтованістю та порушенням судом першої інстанції норм матеріального права.
Під час апеляційного розгляду представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечувала, представник відповідача до суду не прибув.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги в межах апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне постанову суду першої інстанції змінити з наступних підстав.
В суді першої та апеляційної інстанції встановлено, що Асоціація власників житлових будинків «Літам» є юридичною особою, яка зареєстрована 17.05.2011 року виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області.
Відповідно до Статуту, що затверджений рішенням правління відповідно до протоколу № 1 від 22.02.2011 року, АВЖБ «Літам» створена об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків: ОСББ «Надія-22», ОСББ «Надія-24», ОСББ «Надія-17», ОСББ «Донбас-1», ОСББ «Паризької комуни-5», ОСББ «Дев'яностодвухквартирний», ОСББ «Коксохімік». Метою її створення є: забезпечення захисту законних майнових, економічних, професійних, соціальних та інших спільних інтересів членів асоціації; належне утримання і використання спільного майна членів асоціації; сприяння членам асоціації в отриманні житлово-комунальних і інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами і виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю асоціації.
За змістом пунктів 7.4-7.8 Статуту, до коштів Асоціації, зокрема, входять статутні внески і обов'язкові платежі членів Асоціації, субсидії на сплату житлово-комунальних послуг та компенсацій за громадян, які користуються правом на їх отримання щодо оплати цих послуг і їх частці в загальному обсязі обов'язкових платежів на утримання і ремонт спільного майна. Платежі на поточні витрати вносяться членами Асоціації в порядку та терміни, які визначаються загальними зборами. До поточних витрат віднесені, крім інших, витрати на оплату робіт і послуг на утримання будинків і прибудинкових територій, які виконуються згідно з укладеними договорами.
Протоколам від 26.12.2012 року встановлено розміри членських (обов'язкових платежів) внесків на утримання будинку та прибудинкової території кожного із ОСББ, що увійшли до складу позивача. В межах від 0,65грн. до 1,77 грн. Розміри членського внеску було затверджено в межах затвердженого в кошторисі кожного ОСББ розміру витрат на утримання будинку та прибудинкової території, що підтверджується доданими до матеріалів справи протоколами та кошторисами.
Тарифи на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій встановлені рішенням виконавчого комітету Макіївської міської ради № 1777 від 29.11.2006 року.
Рішенням виконавчого комітету Макіївської міської ради від 14.09.2011 року № 1018, до якого внесені зміни відповідно до рішення виконавчого комітету Макіївської міської ради від 27.02.2013 року № 189, вищезазначене рішення виконавчого комітету Макіївської міської ради від 29.11.2006 року № 1777 визнано таким, що втратило чинність.
З матеріалів справи вбачається, що на звернення позивача до відповідача щодо відшкодування з квітня 2013 року пільг та субсидій на внески, встановлені загальними зборами ОСББ та в подальшому відповідачем були надані листи від 08.04.2013 року № 12/4-0532, від 29.05.2013 року № 09/4-0811 та від 17.06.2013 року № 12/4-0940 про необхідність затвердження тарифів на утримання будинку та прибудинкової території органами місцевого самоврядування відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» для подальшої можливості отримати компенсації по субсидіям та пільгам. В іншому випадку встановлений розмір членського внеску не може бути прийнятий для відшкодування по субсидіям та пільгам з метою недопущення нецільового використання бюджетних коштів.
Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець - це суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначає Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі - Закон).
Відповідно до положень ст. 10 Закону до виключної компетенції загальних зборів членів об'єднання відноситься затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту, а також визначення розмірів внесків та платежів членами об'єднання.
Згідно приписів ст. 16 Закону об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту встановлювати розміри платежів, зборів і внесків членів об'єднання, а також відрахувань до резервного і ремонтного фондів.
Частиною 2 ст. 21 названого Закону передбачено, що використання та розпорядження коштами об'єднання здійснюється відповідно до статуту та затвердженого кошторису.
З аналізу вищевказаних норм вбачається, що положеннями Закону, який є спеціальним по відношенню до ОСББ та АВЖБ, закріплено право позивача встановлювати розміри внесків. При цьому, таке право не обмежується ні нормами даного Закону, ні положеннями інших нормативно-правових актів, зокрема шляхом встановлення обов'язкової умови затвердження таких розмірів органами місцевого самоврядування.
Згідно приписів ст. 1 Закону, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна; асоціація власників жилих будинків - юридична особа, створена для представлення спільних інтересів об'єднань; управитель - юридична особа, яка здійснює управління неподільним та загальним майном житлового комплексу за дорученням власника (власників) майна і забезпечує його належну експлуатацію.
Отже, як вбачається з матеріалів справи і не заперечується сторонами, АВЖБ «Літам» представляє спільні інтереси її членів та виконуючи функції управителя на протязі 2013 року подавало уповноваженому органу розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам і відповідач не заперечував проти його права на надання таких послуг та здійснення відповідних розрахунків.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, визначаються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Статтею 1 наведеного Закону визначенні поняття, зокрема власником є - фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпоряджання приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване у встановленому законом порядку; виробником є - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги; виконавцем є - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору, а споживачем є - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Згідно ст. 7, 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг віднесено встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Частинами 2, 3 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
З визначеного Законом України "Про житлово-комунальні послуги" переліку учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг (власник, споживач, виконавець, виробник) Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків може виступати лише у ролі споживача - як колективний замовник (абонент).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869, цей Порядок визначає механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і поширюється на суб'єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги (далі - виконавці), суб'єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями (далі - субпідрядники), органи місцевого самоврядування, власників, орендарів житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках).
Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що обов'язок щодо затвердження тарифу з надання житлово-комунальних послуг в органах місцевого самоврядування покладається на виконавців таких послуг та їх субпідрядників.
З положень Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Статуту Асоціація власників житлових будинків «Літам» вбачається, що позивач є неприбутковою організацією, метою діяльності якого є забезпечення і захист прав його членів та дотримання їхніх обов'язків, належне утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів.
Враховуючи викладені обставини суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що ні АВЖБ «Літам», ні його члени - відповідні ОСББ, не є виробниками або виконавцями житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», вони не надають і не виробляють таких послуг, а відтак не формують цін чи тарифів на послуги, які би підлягали встановленню (затвердженню) органами місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до діючого законодавства, встановлення тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій для АВЖБ «Літам» не потребує встановлення (затвердження) органом місцевого самоврядування, оскільки АВЖБ «Літам» та його члени - відповідні ОСББ (як юридичні особи) не потребують житлово-комунальних послуг.
Доводи апелянта щодо здійснення позивачем самостійно послуг з утримання будинку та прибудинкової території, оскільки обов'язок щодо забезпечення надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території здійснюється позивачем шляхом залучення на конкурсних засадах фізичних та/чи юридичних осіб для надання таких послуг власникам приміщень, а не самим позивачем є безпідставним.
Відповідно до п. 15 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою КМ України від 21 жовтня 1995 року №848 (далі - Положення) громадянам, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного і громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках та будинках житлово-будівельних (житлових) кооперативів, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надається шляхом перерахування коштів на рахунок власників житла (уповноважених ними органів).
Колегія суддів зазначає, що відповідно до позиції Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, яка викладена у листах від 15.08.2011 року №7/14-8961, від 31.07.2012 року № 8/10-2040-12, від 30.11.2012 року № 7/10-19373 Міністерство зауважило, що за умови затвердження на загальних зборах ОСББ розміру внесків (платежів) на утримання будинку і прибудинкової території, який відповідає затвердженому в кошторисі об'єднання розміру витрат на такі цілі, що підтверджується документально (витяг з протоколу загальних зборів, копія кошторису об'єднання), відсутні правові підстави для відмови споживачам, які мешкають у будинках ОСББ, в наданні пільг і субсидій чи об'єднанню - у відшкодуванні таких пільг і субсидій.
Оскільки на загальних зборах ОСББ затверджені розміри внесків (платежів) на утримання будинку та прибудинкової території, які відповідають затвердженому в кошторисі об'єднання розміру витрат на такі витрати, тому у відповідача відсутні правові підстави для відмови споживачам, які мешкають в будинках ОСББ, в наданні пільг і субсидій, чи об'єднанню - у відшкодуванні таких пільг та субсидій через ненадання позивачем затвердженого тарифу з надання житлово-комунальних послуг органами місцевого самоврядування.
Постановою КМУ № 860, прийнятою 13.11.2013 р., встановлено, що для надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків, у яких створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельні кооперативи), застосовується розмір внесків, що спрямовуються на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири), визначений загальними зборами об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельного кооперативу), але не більше найвищого тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, встановленого відповідним органом місцевого самоврядування для будинків такої самої поверховості, а у разі їх відсутності - не більше найвищого тарифу на такі послуги, встановленого відповідним органом місцевого самоврядування.
За змістом частини другої ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Як встановлено під час апеляційного розгляду відшкодування пільг та субсидій здійснювалося відповідачем з квітня 2013 року по грудень 2013 року. Судом першої інстанції вірно встановлені обставини справи, проте не зазначений період за який зобов'язано відповідача здійснити відшкодування пільг та субсидій, що є підставою для зміни судового рішення.
Повний текст постанови складений 12 березня 2014 року.
З огляду на вищезазначене та керуючись ст.ст. 195, 198, 201, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області - задовольнити частково.
Постанову Кіровського районного суду м. Макіївки Донецької області від 09 січня 2014 р. у справі № 268/3600/13-а - змінити.
Абзац третій резолютивної частини постанови Кіровського районного суду м. Макіївки Донецької області від 09 січня 2014 р. у справі № 268/3600/13-а доповнити словами: за період з 01 квітня 2013 року по 01 грудня 2013 року.
В іншій частині постанову Кіровського районного суду м. Макіївки Донецької області від 09 січня 2014 р. у справі № 268/3600/13-а залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Колегія суддів: Л.В.Ястребова
Д.В.Ляшенко
С.Ю.Чумак