Справа № 711/10960/13-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2014 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
- головуючого - судді Михальченко Ю.В.
- при секретарі -Сухомудренко М.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Придніпровського районного суду м.Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Черкаси Черкаської області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області про визнання відмови відповідача щодо перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат за період з 12 січня 2004 неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок його пенсії, вказуючи, що він являється пенсіонером та отримує пенсію за віком з 12.01.2004 року.
Право на пенсію має у відповідності до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Закону України «Про державну службу».
Статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Статтею 21 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально -побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України .
Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати доходу повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року №865 встановлено, що розмір виплат крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років , що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв цього періоду на даній роботі.
Форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»визначається постановою Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»від 30 жовтня 2008 року № 19-11.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753092670 від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»від 30.10.2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством, зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно -правовими актами.
Про порушення свого права в частині не включення до складових заробітної плати матеріальної допомоги для вирішення соціально -побутових питань, на оздоровлення, йому стало відомо з Інтернету.
Для оформлення пенсії та включення в заробітну плату для обчислення пенсії інших виплат Управління Пенсійного фонду України видало йому відмову від 25.06.2013 року за №363/Г-10, яку вважає протиправною, а тому, звернувся з даним позовом до суду.
Просив суд визнати вказану відмову Управління Пенсійного України у м . Черкаси Черкаської області неправомірною та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з врахуванням інших виплат за період з травня 2004 року по липень 2012 року та подальшої її виплати.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх в повному обсязі, надав суду заяву про поновлення процесуального строку та просив суд поновити процесуальні строки як пропущені з поважної причини.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила суд в позові відмовити, скерувала до суду заперечення, які приєднані до матеріалів справи, а також заявила клопотання про застосування строку позовної давності.
Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» починаючи з 12.01.2004 року.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст.2 Закону України Про оплату праці структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» , визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Форма довідки, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається постановою Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.
Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Відповідно до ст.72 КАС України, дані обставини не потребують доказуванню, оскільки є преюдиційними фактами, встановленими судовими рішеннями.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва» затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011року.
Позивач звернувся до Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради і йому надано довідку від 02.08.2013 року № 4363-2 про складові заробітної плати. Відповідно до довідки в інші виплати включені суми на всі виплати нараховані страхові внески. Але в подальшому, листом Управління Пенсійного фонду України у м.Черкасах Черкаській області від 25.06.2013 року № 363/Г-10 позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку та включення до складу заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, що включені до довідки.
Крім того, в листі Пенсійного фонду України зазначено, що відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 скасовано попередню форму довідки про складові заробітної плати , що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та затверджену нову. В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати». Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Зміни до чинного законодавства, зокрема, до ЗУ «Про державну службу» та постанови КМУ від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» не вносилися.
Частиною 2 статті 99 КАС України (чинною на момент звернення з позовом до суду) визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом права, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Судом встановлено, що вищевказаний встановлений законом строк звернення до адміністративного суду позивачем пропущено. Проте, на думку суду, причини пропуску строку слід визнати поважними, оскільки позивач є пенсіонером, з заявою до УПФ звернувся 17.06.2013 року після того як дізналася про порушення своїх прав, а саме через мережу Інтернет про постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 13.08.2010 року, а тому вимогу про поновлення такого строку слід задоволити.
Відповідно до ч.1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, а тому суд вважає, що дана постанова має бути допущена до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає що вимоги позивача підлягають до задоволення.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про державну службу», ст.ст.69-71,99,100,122, 158-163,183-2,186,256 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням інших виплат та подальшої її виплати - протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб починаючи з 12 січня 2004 року.
Постанову допустити до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси в порядку та строки, встановлені законом. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текс постанови буде виготовлено 14 березня 2014 року.
Суддя: Ю. В. Михальченко