Ухвала суду № 37601702, 11.03.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2014
Номер справи
247/5853/13-а
Номер документу
37601702
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Фролова Л.Д.

Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2014 року справа №247/5853/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Казначеєва Е. Г., суддів Яманко В. Г., Васильєвої І. А., за участі секретаря судового засідання Гонтаренко М. Е., представника відповідача Мірошкової С.К., за довіреністю від 08.01.2014 року, представника ДП "Торезантрацит" Костенко Л.П., за довіреністю від 02.01.2014 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області на постанову Торезького міського суду Донецької області від 16 січня 2014 р. у справі № 247/5853/13-а (головуючий І інстанції Фролова Л.Д.) за позовом ОСОБА_4 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи: Державне підприємство "Торезантрацит", Державне підприємство "Донвуглереструктуризація" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_4 звернувся до Торезького міського суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, в якому з урахуванням уточнення просив визнати протиправною відмову відповідача у наданні йому пільг на придбання палива на побутові потреби, зобов'язати відповідача прийняти документи на надання пільг для придбання палива на побутові потреби та зобов'язати відповідача надати йому пільги на придбання твердого палива та зрідженого газу за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою КМУ №77 від 31 січня 2007 року та № 887 від12 серпня 2009 року зі змінами, затвердженими згідно постановою КМУ № 831 від 13 листопада 2013 року. (а.с.46-47).

Постановою Торезького міського суду Донецької області від 16 січня 2014 року позовні вимоги задоволено. Суд першої інстанції визнав протиправною відмову управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області щодо надання грошової компенсації для придбання побутового палива ОСОБА_4, зобов'язав Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області надати ОСОБА_4 пільгу на тверде паливо з урахуванням вимог ст. 48 Гірничого Закону та Бюджетного кодексу України за 2013 рік.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити в задоволені позовних вимог. В скарзі зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи. Суд першої інстанції не надав належної оцінки тій обставині, що на момент виходу позивача на пенсію шахта «Річна» входила до складу Шахтоуправління «Волинське» та не була самостійною юридичною особою. Шахтоуправління «Волинське» було перетворено у ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит» є діючим підприємством. Разом з цим субвенція державного бюджету передбачена на надання пільг на тверде паливо лише пенсіонерам ліквідованих підприємств.

Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, вважає, що постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу обґрунтованою та такою що підлягає задоволенню.

Представник ДП "Торезантрацит" судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував, вважає, що постанова суду першої інстанції винесена з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу не обґрунтованою та такою що підлягає залишенню без задоволення.

Представники інших осіб, що приймають участь в розгляді справи у судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, що дає суду право провести апеляційний перегляд справи у їх відсутність.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

ОСОБА_4 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України м. Тореза та отримує пенсію за віком з 31 березня 2005 року на пільгових умовах за списком № 1, що підтверджується довідкою управління ПФУ м. Тореза від 13 листопада 2013 року № 309.

Відповідно до трудової книжки позивача 1 січня 1989 році у зв'язку з виділенням шахти «Річна» із складу шахтоуправління «Волинське», він був переведений на вказану шахту майстром підривником з повним робочим днем під землею. 1 жовтня 1995 року шахту «Річна» перейменовано в шахтоуправління «Волинське» Торезського виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит».

13 січня 1999 року позивача було звільнено з цього підприємства, і це є його останнім місцем роботи на вугледобувному підприємстві перед виходом на пенсію (а.с.5-7,10,12).

При цьому, за даними архівної довідки ДП «Торезантрацит» від 28 листопада 2013року, позивач з 05 травня 1998 року по 13 січня 1999 року працював майстром - підривником дільниці підривних робіт саме шахти «Річна» (а.с.5).

Відповідно до матеріалів справи Наказом Міністерства палива та енергетики України від 19 листопада 2002 року № 669 ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Торезантрацит» реорганізоване шляхом виділення з його складу структурного підрозділу шахти «Річна» та створенням на його базі ДП «Шахта «Річна». Було визначено, що останнє є правонаступником майнових прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське», пов'язаних з діяльністю його структурного підрозділу «Шахта «Річна» згідно з розподільчим балансом (а.с.39,56,58).

Згідно довідки, після виділення шахти «Річна» зі складу ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське», відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «Волинське» увійшло до складу ДП «Торезантрацит» на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України № 120 від 07 березня 2003 року (а.с.9,60).

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 05 жовтня 2005 року № 506 «Про припинення діяльності ДП «Шахта «Річна» шляхом ліквідації» її було передано для здійснення фізичної ліквідації до ДП «Донвуглереструктурізація» та зобов'язано забезпечити працівників та окремих категорій населення побутовим вугіллям у період ліквідаційних робіт (а.с.37,59). Зазначений наказ не оскаржувався у судовому порядку та є діючим

Відповідно до проекту ліквідації шахти «Річна» ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» передбачено, що після ліквідації шахти, забезпечення вуглеотримувачів ліквідованих шахт безкоштовним вугіллям проводиться правонаступником (а.с.81-82).

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21 грудня 2012 року № 1078 був затверджений Акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт та заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Річна», яким роботи з ліквідації шахти «Річна» визнані закінченими у повному обсязі, відповідно з проектом ліквідації (а.с.38,76-78).

Відповідно до відповіді Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 5 березня 2014 року процедура фізичної ліквідації ДП «Шахта «Річна» завершена 21 грудня 2012 року, наказ Міненерговугілля №1078, ліквідація відбулась без правонаступника.

Згідно довідки Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт ДП «Донвуглереструктурізація» від 15.01.2014 року позивач як пенсіонер шахти «Річна» у відповідності до ст. 48 Гірничого Закону України отримував з 2006 по 2012 рік безкоштовне вугілля на державному підприємстві «Донвуглереструктуризація», якому були передані списки колишніх працівників шахти «Річна» до закінчення повної фізичної ліквідації шахті.

Актом прийому - передачі списку вуглеотримувачів шахти «Річна» від 03 січня 2013 року управлінню соціального захисту населення Торезської ради був переданий перелік осіб (список на 110 осіб), які забезпечувалися вугіллям державним підприємством «Донвуглереструктуризація», та які мають право на безплатне забезпечення твердим побутовим паливом згідно із статтею 48 Гірничого Закону України, в тому числі із зазначенням персональних даних позивача (а.с.75).

ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит» листом від 03 грудня 2013 року № 01-1809 на звернення позивача з питань забезпечення вугіллям відмовлено відмовило йому у забезпеченні безкоштовним побутовим вугіллям на побутові потреби та рекомендовано звернутися з цього приводу до Управління соціального захисту Торезької міської ради Донецької області. Крім того в цьому листі зазначено, що позивач працював на шахті «Річна», яка була виділена зі складу шахтоуправління «Волинське», яке на даний час не є правонаступником ліквідованої шахти «Річна» (а.с.8).

Позивач звернувся до відповідача з заявою про надання пільг на придбання твердого пічного побутового палива.

Управління соціального захисту Торезької міської ради Донецької області 22 січня 2013 року повідомило позивача про відмову в отриманні пільг на тверде паливо. (а.с.12).

Задовольняючи позовні вимоги суду першої інстанції виходив з того, що чинним законодавством на відповідача покладений обов'язок щодо здійснення соціального захисту осіб гірничих підприємств після їх ліквідації відповідно до вимог ст.48 Гірничого закону України, а тому відмова відповідача надати позивачу пільги на придбання твердого побутового палива є протиправною.

Колегія суддів з зазначеним висновком суду першої інстанції погоджується, з наступних підстав.

Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положень ч.7 ст. 43 Гірничого закону України підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, у тому числі пенсіонерам колишнім працівникам з видобутку (переробки) вугілля та вуглебудівних підприємств.

Відповідно до ч.1 та ч. 2 ст. 45 Гірничого закону України, ліквідація або консервація гірничого підприємства здійснюється за проектом, затвердженим власником (керівником) гірничого підприємства, який включає соціально-економічне обґрунтування, технічне рішення, пропозиції про можливе відновлення гірничих робіт, використання гірничих виробок, будівель, споруд іншого призначення, заходи, спрямовані на запобігання небезпечному впливу на інші підприємства, довкілля та людей, та який пройшов екологічну, технічну та інші види експертиз, а також погоджений в установленому законодавством порядку з органами гірничого нагляду, органами місцевого самоврядування та іншими заінтересованими органами. Проект ліквідації або консервації гірничого підприємства затверджується одночасно з комплексним планом соціального захисту працівників, які вивільняються, розвитку соціальної інфраструктури та з визначенням джерел фінансування цих заходів.

Пунктом 2 частини 5 ст. 48 Гірничого закону України передбачена категорія осіб, яка після ліквідації чи консервації гірничого підприємства забезпечуються вугіллям на побутові потреби, в межах галузевої угоди, а саме пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків .

Крім того, відповідно до п. 12.10.7 та 12.10.8 Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об'єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 3 липня 2001 року, безоплатне забезпечення вугіллям поширюється на пенсіонерів, що живуть в Україні, незалежно від того, з якого підприємства вугільної промисловості України вони вийшли на пенсію, якщо вони відпрацювали в галузі: на підземних роботах чоловіки не менше 10 років, жінки - 7,5 років; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, чоловіки - не менше 15 років, жінки - 12,5 років; на роботах у технологічному ланцюжку і на поверхні діючих і тих, що будуються, шахт, розрізів, збагачувальних і брикетних фабриках, в шахтовуглебудівельних підприємствах чоловіки не менше 20 років, жінки - 15 років.

Ця категорія осіб забезпечується побутовим вугіллям тим Підприємством, з якого вони вийшли на пенсію. На підприємствах, що ліквідуються, забезпечення працівників побутовим паливом здійснюється за рахунок бюджетних коштів.

Надання пільг на придбання твердого пічного палива здійснюється відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України, згідно якої за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу надаються пільги, виходячи із розрахунку вартості однієї тонни твердого палива та одного балона скрапленого газу на домогосподарство на рік, а особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України, - з розрахунку вартості 3,1 тонни вугілля або торф'яного брикету на побутові потреби на домогосподарство на рік.

Порядок, який визначає механізм надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам особам, які мають право на пільги за соціальною ознакою з придбання твердого та рідкого палива і скрапленого газу відповідно до статті 48 Гірничого закону України, визначений «Порядком надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам», затвердженого відповідною постановою Кабінету Міністрів України №77 від 31.01.07 року з наступними змінами і доповненнями, яким передбачено, що визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління праці та соціального захисту населення на підставі відомостей із трудової книжки та пенсійного посвідчення.

Пунктом 4 Порядку №77, встановлено, що для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу територіальними управліннями праці та соціального захисту населення за місцем мешкання здійснюється відносно осіб за їх зверненнями, окрім тих осіб, які мають право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, тобто за виключенням тих осіб у тому числі і пенсіонери, які були колишніми працівниками вугільної промисловості того підприємства, які на момент звернення ліквідується або консервується.

Зазначеним пунктом 4 Порядку також встановлено, що особи, які мають право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, пред'являють уповноваженому органові трудову книжку та пенсійне посвідчення (крім не працевлаштованих працівників), що підтверджують відповідність вимогам статті 48 зазначеного Закону, а також подають: заяву та довідку, передбачені абзацом першим цього пункту.

Вказаним пунктом 4 Порядку також передбачено, що у разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази).

Частиною 5 ст. 111 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Згідно наявного у справі витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Державне підприємство «Шахта «Річна» перебуває в стані припинення (а.с.98-100).

Разом з цим відповідно до Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 № 939, датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття відповідних робіт, а також визначення правонаступника щодо соціального захисту осіб відповідно до частини п'ятої статті 48 Гірничого закону України.

Фізична ліквідація ДП шахта «Річна» підтверджена Актом комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт та заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Річна», яким роботи з ліквідації шахти «Річна» визнані закінченими у повному обсязі, відповідно з проектом ліквідації та листом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 5 березня 2014 року відповідно до якого процедура фізичної ліквідації ДП «Шахта «Річна» завершена 21 грудня 2012 року, наказ Міненерговугілля №1078, ліквідація відбулась без правонаступника.

Відповідно до матеріалів справи, соціальний захист колишніх працівників ДП «Шахта «Річна» протягом фізичної ліквідації був покладений на державне підприємство «Донвуглереструктуризація». Отримання вугілля позивачем саме по шахті «Річна» також підтверджується додатковим списком отримувачів вугілля на друге півріччя 2006 року за підписом директора ДП «Шахта «Річна» (108-109).

Після закінчення ліквідації управлінню соціального захисту населення був переданий перелік осіб, які мають право на безплатне забезпечення твердим побутовим паливом згідно із статтею 48 Гірничого Закону України, тобто, після фізичної ліквідації вищевказаного підприємства обов'язок щодо забезпечення пільги на тверде побутове паливо у відповідності до норм діючого законодавства покладено на управління соціального захисту, оскільки вказана шахта ліквідована без правонаступника.

Колегія суддів зазначає, що матеріалами справи доведено, що позивач працював у вугільній галузі, перебував на посадах пов'язаних з підземними умовами більше 10 років, останнім місцем роботи позивача перед призначенням пенсії є саме шахта «Річна», яка була ліквідована без правонаступника, проживає у житловому приміщенні пічного опалення на твердому паливі, тобто, позивач має право на пільгове забезпечення паливом на побутові потреби передбачене ч.5 статтею 48 Гірничого Закону України.

Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до відповідача з заявою та документами у відповідності до вимог Порядку №77, що не спростовується відповідачем.

З врахуванням викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач необґрунтовано відмовив позивачу у наданні пільг на придбання твердого палива.

Колегія суддів не приймає посилання відповідача в апеляційній скарзі, як на підставу для задоволення скарги, на те, що обов'язок забезпечення вугіллям покладено на ДП «Торезантрацит» до складу якого входить шахтоуправління «Волинське», оскільки, як зазначалось вище позивач працював на шахті «Річна», яка в подальшому була виділена в самостійну юридичну особу - ДП «Шахта «Річна», з відповідними правами та обов'язками правонаступника шахти «Річна», шахтоуправління «Волинське» не є правонаступником шахти «Річна», а тому відповідно до чинного законодавства до нього не перейшли обов'язки щодо забезпечення позивача пільгами на придбання твердого побутового палива.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що постанова прийнята судом першої інстанції правильно встановив обставини справи, з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області на постанову Торезького міського суду Донецької області від 16 січня 2014 р. у справі № 247/5853/13-а залишити без задоволення.

Постанову Торезького міського суду Донецької області від 16 січня 2014 р. у справі № 247/5853/13-а залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі.

Повний текст складено та підписано колегією суддів 12 березня 2014 року.

Головуючий суддя Е.Г.Казначеєв

Судді В.Г.Яманко

І.А.Васильєва