ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" березня 2014 р. м. Київ К/800/46805/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - Смоковича М.І.,
суддів: Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Горлівського міського управління юстиції Донецької області Колоди Наталі Артурівни про визнання дій неправомірними та скасування рішення, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Горлівського міського управління юстиції Донецької області Колоди Наталі Артурівни на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2013 року,
в с т а н о в и л а :
У травні 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Горлівського міського управління юстиції Донецької області Колоди Н.А. про визнання дій неправомірними та скасування рішення.
В обґрунтування позову зазначив, що рішенням Центрально-міського районного суду міста Горлівки від 28 березня 2012 року за ним визнано право власності на розташоване по АДРЕСА_1 незавершене будівництво, а саме: складу загальною площею 258 кв.м. і ступеню готовності 78 відсотків. Звернувшись до державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Горлівського міського управління юстиції Донецької області з проханням здійснити державну реєстрацію права власності на зазначений об'єкт, позивач отримав рішення останнього від 9 квітня 2013 року про відмову у вчинені заявлених дій з підстав того, що позивачем не наданий документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку та документ, що надає право на виконання будівельних робіт.
Вважає зазначене рішення відповідача протиправним, оскільки чинним законодавством України не передбачено надання документу, який надає право на виконання будівельних робіт у разі реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва на підставі рішення суду про визнання права власності.
Також позивач зазначив, що він не має можливості здійснити переоформлення оренди земельної ділянки за собою, як за власником нерухомого майна, оскільки право власності на об'єкт є незареєстрованим.
Просив визнати протиправними дії державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Горлівського міського управління юстиції Донецької області Колоди Н.А. щодо відмови у державній реєстрації права власності незавершеного будівництва по АДРЕСА_1; скасувати рішення відповідача №1484491 від 9 квітня 2013 року та зобов'язати його зареєструвати право власності на незавершене будівництво - склад загальною площею 258 кв.м., розташоване на земельній ділянці загальною площею 0,0870 га за кадастровим номером 1410600000:02:017:0122 по АДРЕСА_1.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2013 року, позов задоволено.
У своїй касаційній скарзі державний реєстратор прав на нерухоме майно реєстраційної служби Горлівського міського управління юстиції Донецької області Колода Н.А., посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Касаційна скарга відповідача підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що за договором купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва від 10 листопада 2011 року ОСОБА_1 придбав у ФОП ОСОБА_4 об'єкт незавершеного будівництва - склад, загальною площею 258 кв.м., розташований на земельній ділянці загальною площею 0,0870 га за адресою: АДРЕСА_1. Ступінь готовності цього об`єкту нерухомості складала 78 відсотків.
Рішенням Центрально-міського районного суду міста Горлівки від 28 березня 2012 року, яке набуло законної сили, за позивачем визнано право власності на вищевказаний об'єкт незавершеного будівництва.
Маючи намір зареєструвати придбане майно, 15 березня 2013 року позивач звернувся до реєстраційної служби Горлівського міського управління юстиції Донецької області з відповідною заявою.
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Горлівського міського управління юстиції Донецької області Колоди Н.А. від 9 квітня 2013 року за №1484491 було відмовлено у вчинені державної реєстрації нерухомого майна, оскільки позивачем не були надані усі необхідні документи, і зокрема документи, що посвідчують речове право нам земельну ділянку, та надають право на виконання будівельних робіт.
Законом України від 1 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (надалі - Закон № 1952-IV) визначені правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
За приписами частини першої статті 1 зазначеного Закону державна реєстрація прав на об'єкт незавершеного будівництва та їх обтяжень у випадках, установлених законом, проводиться у порядку, визначеному цим Законом, з урахуванням особливостей правового статусу такого об'єкта.
Відповідно до абзацу другого частини другої статті 15 Закону № 1952-IV перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначений у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, який був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703 (надалі - Порядок).
Пунктом 72 зазначеного Порядку встановлено, що державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва проводиться за наявності державної реєстрації речового права на земельну ділянку, на якій розташований такий об'єкт, за заінтересованою особою, яка здійснює його будівництво.
Для проведення державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, крім загальних документів, передбачених у пункті 28 Порядку, заявник подає документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку та документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт (пункт 74 Порядку).
Якщо відповідно до законодавства право на виконання будівельних робіт виникає з моменту повідомлення уповноважених органів, заявник, крім документів, що зазначені у пункті 74 цього Порядку, подає копію документа, що відповідно до законодавства підтверджує факт повідомлення (пункт 75 Порядку).
З аналізу конкретних обставин справи, і зокрема, рішення Центрально-міського районного суду міста Горлівки від 28 березня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про визнання права власності на об`єкт незавершеного будівництва вбачається, що передбачені пунктами 72-75 Порядку документи (договір оренди земельної ділянки від 19 травня 2011 року, дозвільно-будівельна документація тощо) були оформлені на ОСОБА_4 - попереднього власника об`єкту незавершеного будівництва - складу, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Отже за вказаних обставин, позивач не мав можливості представити реєстратору документи, необхідні для реєстрації об`єкту незавершеного будівництва, відповідно до встановленого Порядком переліку.
Водночас вищезгаданим рішенням Центрально-міського районного суду міста Горлівки від 28 березня 2012 року, яке в установленому порядку набуло законної сили, було визнано за ОСОБА_1 право власності на розташоване по АДРЕСА_1 незавершене будівництво.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 19 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, і рішень судів, що набрали законної сили.
Пунктом 27 Порядку також визначено, що документом, який підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, може бути рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Таким рішенням у спірних правовідносинах, на думку судів попередніх інстанцій, є рішення Центрально-міського районного суду міста Горлівки від 28 березня 2012 року по справі №2-1097/2012.
Відповідно приписів статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції, закону, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту вищої юридичної сили суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Тобто при застосуванні правових актів суд повинен враховувати їхнє місце в ієрархії національного законодавства - юридичну силу.
З урахуванням конкретних обставин справи суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що в даному випадку, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 Кодексу адміністративного суду України, при вирішенні цього спору підлягає застосуванню норми Закону № 1952-IV та Порядку, які встановлюють рішення суду, що набрало законної сили, як підставу для проведення державної реєстрації прав. А тому, у зв`язку із нормативною неврегульованістю спірних правовідносин, суд законно і обґрунтовано задовольнив вимоги позову, зобов`язавши відповідача провести державну реєстрацію спірного незавершеного будівництвом об`єкту нерухомості на підставі рішення суду про визнання права власності на нього.
Донецький апеляційний адміністративний суд, який переглянув постанову суду першої інстанції, прийшов до аналогічних висновків і правомірно залишив її без змін.
Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
Керуючись статтями 222-224, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Горлівського міського управління юстиції Донецької області Колоди Наталі Артурівни залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2013 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий (підпис) М.І. Смокович
Судді (підписи)
З оригіналом згідно
В.о. помічника судді М.А. Оксаковська