ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
11.03.2014 Справа № 905/1237/14
Господарський суд Донецької області у складі судді Уханьової О.О. при помічнику судді Рагуліної Я.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали:
за позовом - Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного
комітету України м. Донецьк
до відповідача - Комунального підприємства "Великоновосілківський комунхоз"
смт. Велика Новосілка
про стягнення пені у розмірі 7340,17грн.,
за участю представників сторін:
від позивача - Наумкіна Д.С. - довіреність №04-34/752 від 11.03.2014р.,
від відповідача - Кандиболоцька І.М. - довіреність від 11.03.2014р.,
СУТЬ СПРАВИ:
25.02.2014р. до канцелярії господарського суду надійшла позовна заява Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Донецьк про стягнення з КП "Великоновосілківський комунхоз" смт. Велика Новосілка пені за прострочення сплати штрафу, накладеного рішенням адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.04.2013р. №54 по справі №02-26-47/2013 у сумі 7340,17грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на факт несвоєчасної сплати відповідачем штрафу, який рішенням Донецького обласного територіального відділення АМК України від 30.04.2013р. №54 по справі №02-26-47/2013 покладений на КП "Великоновосілківський комунхоз" смт. Велика Новосілка та рішенням АМК України від 05.07.2013р. №82 розстрочений його залишок у розмірі 22500,00грн., за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50 закону України «Про захист економічної конкуренції» (далі - Закон), внаслідок чого на підставі ст. 56 Закону нарахована пеня в розмірі 7340,17грн.
В підтвердження викладених в позовній заяві обставин позивач надав копії рішення АМК України від 30.04.2013р. №54 по справі №02-26-47/2013, супровідного листа комітету від 13.05.2013р. №02-38/2213 з доказами направлення, рішення АМК України від 05.07.2013р. №82 по справі №02-26-47/2013, платіжних доручень: №107 від 30.05.2013р. на суму 3750,00грн., №110 від 27.06.2013р. на суму 3750,00грн., №137 від 28.08.2013р. на суму 11250,00грн. та №157 від 21.10.2013р. на суму 11250,00грн.
06.03.2014р. від відповідача через канцелярію господарського суду надійшли документи для залучення до матеріалів справи та відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив проти позову і просив суд не застосовувати до нього санкції по оплаті пені, оскільки вони спричинять погіршення стану підприємства. Крім того, зазначив, що в період з червня 2013року по грудень 2013року підприємство було на межі банкрутства та за 2013рік у нього були наявні збитки у розмірі 136000,60грн.
11.03.2014р. позивачем надані витребувані судом документи, які залучені до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Предметом спору по даній справі є стягнення з відповідача пені в у сумі 7340,17грн. за прострочення оплати суми штрафу, яка нарахована на підставі п.5 ст.56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за періоди з 18.07.2013р. по 28.08.2013р., з 18.08.2013р. по 28.08.2013р., з 18.09.2013р. по 21.10.2013р., з 18.10.2013р. по 21.10.2013р.
З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету від 05.04.2013р. №62-р розпочато розгляд справи №02-26-47/2013 за ознаками вчинення порушення, передбаченого пунктом 2 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у зв'язку з наявністю в діях КП "Великоновосілківський комунхоз" смт. Велика Новосілка зловживання монопольним становищем на ринках надання послуг з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, вивезення твердих побутових відходів, централізованого опалення, шляхом вчинення дії, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на даному ринку.
За результатами розгляду справи №02-26-47/2013 рішенням адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України визнано, що КП "Великоновосілківський комунхоз":
- протягом періоду листопад 2011р. - квітень 2013р. займало монопольне становище на ринку надання послуг із централізованого водопостачання в межах території розташування водопостачальних мереж КП "Великоновосілківський комунхоз" в смт. Велика Новосілка Донецької області;
- протягом періоду листопад 2011р. - квітень 2013р. займало монопольне становище на ринку надання послуг із централізованого водовідведення КП "Великоновосілківський комунхоз" в смт. Велика Новосілка Донецької області;
- протягом періоду листопад 2011р. - квітень 2013р. займало монопольне становище на ринку надання послуг із вивезення побутових відходів в межах смт. Велика Новосілка Донецької області;
- протягом періоду листопад 2011р. - квітень 2013р. займало монопольне становище на ринку надання послуг із централізованого опалення в межах території смт. Велика Новосілка Донецької області, на якій розташовані мережі, що ним обслуговуються;
- дії КП "Великоновосілківський комунхоз" із нарахування споживачам плати за послуги з централізованого водопостачання за тарифами, встановленими рішенням виконавчого комітету Великоновосілківської селищної ради від 30.11.2011р. №210 «Про тарифи для комунального підприємства "Великоновосілківський комунхоз"», без дотримання 30-денного строку повідомлення споживачів про зміну вартості послуг, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 ст. 50 та визначеними частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку надання послуг з централізованого водопостачання, шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
- дії КП "Великоновосілківський комунхоз" із нарахування споживачам плати за послуги з централізованого водовідведення за тарифами, встановленими рішенням виконавчого комітету Великоновосілківської селищної ради від 30.11.2011р. №210 «Про тарифи для комунального підприємства "Великоновосілківський комунхоз"», без дотримання 30-денного строку повідомлення споживачів про зміну вартості послуг, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 ст. 50 та визначеними частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку надання послуг з централізованого водовідведення, шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
- дії КП "Великоновосілківський комунхоз" із нарахування споживачам плати за послуги з вивезення твердих побутових відходів за тарифами, встановленими рішенням виконавчого комітету Великоновосілківської селищної ради від 30.11.2011р. №210 «Про тарифи для комунального підприємства "Великоновосілківський комунхоз"», без дотримання 30-денного строку повідомлення споживачів про зміну вартості послуг, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 ст. 50 та визначеними частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів, шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
- дії КП "Великоновосілківський комунхоз" із нарахування споживачам плати за послуги з централізованого опалення за тарифами, встановленими рішенням виконавчого комітету Великоновосілківської селищної ради від 30.11.2011р. №210 «Про тарифи для комунального підприємства "Великоновосілківський комунхоз"», без дотримання 30-денного строку повідомлення споживачів про зміну вартості послуг, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 ст. 50 та визначеними частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку надання послуг з централізованого опалення, шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
Відповідно до абзацу другого частини другої статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», за вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції, визначених у пунктах 5, 6, 7, 8 резолютивної частини рішення АМК України від 30.04.2013р. №54, на відповідача накладений штраф за кожне порушення окремо по 7500,00грн., у загальному розмірі 30000,00грн., який підлягав оплаті у двомісячний строк з дня одержання рішення.
Відповідно до ч.1 ст.56 цього ж Закону рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
13.05.2013р. Донецьке обласне територіальне відділення АМК України направило КП "Великоновосілківський комунхоз" смт. Велика Новосілка супровідним листом №02-38/2213 копію рішення АМК України №54 від 30.04.2013р. по справі №02-26-47/2013 та повідомило, що штраф підлягає сплаті до загального фонду Державного бюджету України на реєстраційний рахунок, відкритий у Головному управлінні Державного казначейства України за місцем знаходження платника податків за кодом бюджетною класифікації доходів 21081100. Цей лист був отриманий відповідачем 18.05.2013р., про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення, наявна в матеріалах справи. Строк виконання зобов'язання зі сплати штрафу, який становив 2 місяці після отримання копії рішення сплинув - 18.07.2013р.
Зобов'язання КП "Великоновосілківський комунхоз" зі сплати штрафу згідно платіжних доручень №107 від 30.05.2013р. на суму 3750,00грн. та №110 від 27.06.2013р. на суму 3750,00грн. виконано частково. Після чого, останній листом від 27.06.2013р. №8-02/3439ф звернувся до позивача з проханням надати розстрочку сплати штрафу, посилаючись на тяжке фінансове становище підприємства. Рішенням АМК України від 05.07.2013р. №82 відповідачу було розстрочено оплату залишку штрафу у розмірі 22500,00грн. (30000,00грн.-7500,00грн.(сплачено згідно зазначених платіжних доручень)) наступним чином:
- до 18.07.2013р. - 5625,00грн.,
- до 18.08.2013р. - 5625,00грн.,
- до 18.09.2013р. - 5625,00грн.,
- до 18.10.2013р. - 5625,00грн.
Проте, згідно платіжних доручень №137 від 28.08.2013р. на суму 11250,00грн. та №157 від 21.10.2013р. на суму 11250,00грн., надісланих на адресу відділення в підтвердження сплати залишку штрафу, вбачається, що відповідачем порушений графік сплати, встановлений рішенням АМК України від 05.07.2013р. №82. Відповідно до п.5 ст.56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу.
У зв'язку з вищевикладеним, 25.02.2014р. Донецького обласного територіального відділення АМК України звернулось до господарського суду з позовом про стягнення з КП "Великоновосілківський комунхоз" смт. Велика Новосілка пені у розмірі 7340,17грн. нарахованої за періоди з 18.07.2013р. по 28.08.2013р., з 18.08.2013р. по 28.08.2013р., з 18.09.2013р. по 21.10.2013р., з 18.10.2013р. по 21.10.2013р.
Відповідно до ч. 3 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. Згідно п.6 ст.56 цього ж Закону за заявою особи, на яку накладено штраф, органи Антимонопольного комітету України своїм рішенням мають право відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу, що зроблено останнім у даному випадку на підставі рішення АМК України від 05.07.2013р. №82.
Частиною 8 ст. 56 цього ж Закону встановлено, що протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу. Пунктом 7 ст.56 Закону визначено, що у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.
Відповідач, всупереч вимогам вказаної статті, зобов`язання з оплати штрафу в розмірі та в строки, визначені рішенням Антимонопольного комітету України від 05.07.2013р. №82 по справі №02-26-47/2013 не виконав.
Як було зазначено вище, пунктом 5 ст.56 Закону передбачено, що за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Отже за порушення строків сплати штрафу адміністративною колегією Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України була нарахована пеня в сумі 7340,17грн. за періоди з 18.07.2013р. по 28.08.2013р., з 18.08.2013р. по 28.08.2013р., з 18.09.2013р. по 21.10.2013р., з 18.10.2013р. по 21.10.2013р.
Господарський суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок пені вважає за необхідне зазначити, що позивачем при його складанні були помилково враховані дні, у які відповідачем здійснювалась оплата штрафу - 28.08.2013р. та 21.10.2013р. Таким чином, перерахувавши цей розрахунок, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення пені підлягає частковому задоволенню за періоди з 18.07.2013р. по 27.08.2013р., з 18.08.2013р. по 27.08.2013р., з 18.09.2013р. по 20.10.2013р., з 18.10.2013р. по 20.10.2013р. за 83 дні замість нарахованих позивачем 87 днів в сумі 7002,71грн., оскільки 28.08.2013р. та 21.10.2013р. відповідачем було вже фактично виконане зобов'язання по оплаті суми штрафу.
Заперечення відповідача стосовно відмови у застосовуванні до нього санкції по оплаті пені з посиланням на погіршення стану підприємства, суд до уваги не приймає, оскільки вони не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, та погіршення стану підприємства не звільняє останнього від відповідальності у вигляді стягнення пені за несвоєчасну сплату штрафу, покладеного рішенням Донецького обласного територіального відділення АМК України від 30.04.2013р. №54 по справі №02-26-47/2013 та розстроченого рішенням від 05.07.2013р. №82.
Відповідно до ч.3 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Згідно правової позиції, викладеної в постанові пленуму Вищого господарського суду України №7 від 21.02.2013р. «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» правило статті 49 ГПК України щодо розподілу сум судового збору у справах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, пропорційно розміру задоволених позовних вимог застосовується також і у випадках, коли судовий збір сплачено за мінімальною (визначеною Законом) ставкою.
Приймаючи до уваги, що відповідач не звільнений від сплати судового збору на нього покладаються судові витрати пропорційно розміру задоволених вимог.
На підставі Закону України «Про захист економічної конкуренції», керуючись ст.ст.22,33,43,49,82,82-1,84,85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Донецьк до Комунального підприємства "Великоновосілківський комунхоз" смт. Велика Новосілка про стягнення пені у розмірі 7340,17грн. задовольнити частково.
Стягнути з Комунального підприємства "Великоновосілківський комунхоз" (85500, Донецька обл., смт. Велика Новосілка, пр. Гагаріна, 6, ЄДРПОУ 37339882) в доход загального фонду Державного бюджету України на рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України за місцем реєстрації платника податків, за кодом бюджетної класифікації 21081100 пеню в сумі 7002,71грн. за прострочення сплати штрафу.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Комунального підприємства "Великоновосілківський комунхоз" (85500, Донецька обл., смт. Велика Новосілка, пр. Гагаріна, 6, ЄДРПОУ 37339882) на користь державного бюджету України судовий збір в сумі 1743,00грн.
Повний текст рішення підписаний 11.03.2014року.
Суддя О.О. Уханьова
Рішення господарського суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного господарського суду через місцевий господарський суд в десятиденний термін з дня підписання повного тексту рішення.