ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2014 р. м. Чернівці Справа № 824/116/14-а
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левицького В.К.,
за участю секретаря судового засідання Жураковської Ю.М.,
представників сторін:
позивач - не з'явився,
відповідачів - Флікс Н.А., Гладкої Н.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3
до Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області, управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації
про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі-позивач) звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом до Сокирянської районної державної адміністрації (далі-відповідач 1), управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації (далі-відповідач-2), в якому просить визнати протиправною вимоги відповідачів щодо прийняття дольової участі і фінансування капітального ремонту мінімально дозволеної норми 21 кв. м. її житла, який повинен здійснюватись повністю безкоштовно; визнати незаконним кошторис обчислення вартості ремонту будинку розрахований тільки з частини робіт необхідних для виконання; зобов"язати відповідачів виготовити новий кошторис капітального ремонту всього будинку (43 кв.м.) та визначивши добуток вартості ремонту одного квадратного метру, обчислити реальну вартість норми капітального ремонту - 21 кв.м.
Позов вмотивовано тим, що незаконні дії відповідача щодо зменшення кошторисних обсягів робіт з капітального ремонту призвели до планування в бюджеті району на 2014 р. суми, якої не вистачить для здійснення капітального ремонту.
В поданій до суду заяві від 18.02.2014 р., позивач також вказує на те, що відповідачі тільки усно обіцяли виготовити новий кошторис, підтверджуючих документів не надано. Також не відмінено протокол №1 від 29.10.2013 р. про обов'язковість дольової участі у проведенні ремонту. Крім того, досі не виготовлено розрахунку вартості безоплатного капітального ремонту та відсутні докази того, що дана сума передбачена в бюджеті Сокирянського району на 2014 р.
Позивач в судове засідання не прибув, проте подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач-1 подав до суду письмові заперечення проти позову, відповідно до якого, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд у задоволенні позову відмовити повністю, зазначаючи, що на виконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013 р. ним частково виконано передбачені законодавством дії щодо здійснення капітального ремонту. А саме проведено повторне обстеження та визначено види та обсяги робіт, які необхідно виконати при проведенні капітального ремонту позивача. Також здійснюється пошук будівельної організації для виготовлення проектно-кошторисної документації та проведення капітального ремонту. Крім того, управлінням соціального захисту населення затверджено кошторис, а також вирішено питання щодо виділення у 2014 р. бюджетних асигнувань на зазначені цілі.
Представники відповідачів в судовому засіданні позов не визнали, просили у його задоволенні відмовити та надали пояснення аналогічні викладеним у запереченні проти позову.
Вислухавши пояснення представників відповідачів, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з таких міркувань.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» 22.10.1993 р. № 3551-XII (далі - Закон №3551-XII) до членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать дружини (чоловіків) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, а також дружини (чоловіків) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 15 Закону №3551-XII особам, на яких поширюється чинність цього Закону (стаття 10), надаються такі пільги, як позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і першочерговий поточний ремонт жилих будинків і квартир.
Порядок проведення безплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир осіб, які мають на це право, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 р. №565 (далі - Порядок №565). Вказаним порядком передбачено, що для вирішення питання щодо проведення безоплатного капітального ремонту орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування утворює комісію у складі спеціалістів житлово-експлуатаційних і ремонтно-будівельних організацій, представників органу, що фінансує виконання ремонтних робіт (є головним розпорядником коштів місцевого бюджету), органу технічної інвентаризації та інших уповноважених осіб.
Співголовами комісії призначаються заступник керівника органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування та керівник органу, що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету.
Рішення про проведення безоплатного капітального ремонту приймається у місячний строк після подання заяви особою, що має право на пільгу, на підставі результатів обстеження комісією будинку, квартири. Обстеження проводиться у присутності особи, яка подала заяву.
Відповідно до п. 8 Порядку №565 за результатами обстеження будинку, квартири складаються дефектний акт, кошторисний розрахунок і визначається загальна вартість капітального ремонту.
Загальна вартість капітального ремонту розраховується згідно з вимогами ДБН Д.1.1-1-2000 "Правила визначення вартості будівництва" та ДБН Д.2.4-2000 "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи".
На підставі визначеної загальної вартості капітального ремонту розраховується вартість капітального ремонту 1 кв. метра будинку, квартири.
Вартість безоплатного капітального ремонту визначається як добуток вартості капітального ремонту 1 кв. метра будинку, квартири та площі, яка належить особі, що має право на пільгу, на праві приватної, зокрема спільної, власності у таких будинку, квартирі. При цьому площа не може перевищувати 21 кв. метра загальної площі будинку, квартири.
Пунктом 9 Порядку №565 встановлено, що за заявою особи, щодо якої прийнято рішення про проведення безоплатного капітального ремонту, комісія приймає рішення про виконання в межах вартості безоплатного капітального ремонту одного чи кількох видів ремонтних робіт, визначених за результатами обстеження (перекриття всієї площі покрівлі, заміна віконних рам, перекриття всієї площі підлоги будинку тощо).
Відповідно до п. п. 10, 11 Порядку №565 кошторисний розрахунок і вартість безоплатного капітального ремонту затверджуються рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за поданням комісії і не підлягають зміні. Затверджені кошторисний розрахунок і вартість безоплатного капітального ремонту передаються у встановленому законодавством порядку до органу, що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету, для подальшої роботи.
Судовим розглядом встановлено, що постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.07.2013 р., яка набрала законної сили 20.07.2013 р., в адміністративній справі за позовом прокурора Сокирянського району Чернівецької області в інтересах ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області про зобов'язання вчинити дії позов задоволено повністю. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації Чернівецької області провести всі передбачені законодавством дії щодо здійснення капітального ремонту житлового приміщення ОСОБА_3, жительки с. Білоусівка, Сокирянського району (а.с.11-13).
На виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду, 27.09.2013 р. комісією районної державної адміністрації за участі представника позивача ОСОБА_4 здійснено обстеження житлового будинку для проведення безоплатного капітального ремонту ОСОБА_3, про що складено повторний акт. У ході обстеження виявлено, що житловий будинок по АДРЕСА_1 належить ОСОБА_3 з 1993 р. (свідоцтво про право власності на житловий будинок від 20.05.1993 р.). Фундамент з каменю бутового, стіни - саманний блок, покрівля - шифер. Будинок загальною площею 43,6 кв. м, має дві житлові кімнати 10,2 кв. м та 19,9 кв. м, коридор - 4,2 кв. м, кладову- 2,46 кв. м та кухню - 6,8 кв. м. Дах дерев'яний з видимими пошкодженнями (балки підгнилі та побиті шашелем). Шифер потрісканий та має наскрізні щілини. Вимощення по периметру виконане бетонне, неоднорідне, відійшло від стіни місцями на 2-5 см, просідання до 20 см. Стіни та стеля, всередині, глиняно-вапняні, побілені вапном. У кухні видима тріщина кута до одного метра, внаслідок просідання фундаменту. Підлога дерев'яна, пофарбована, без видимих пошкоджень. Опалення - природний газ. Водопостачання, водовідведення облаштовані у великій кімнаті, яку переділено легкою перегородкою в 2013 р. За даними заявниці, останній капітальний ремонт проводився у 1987 р. (а.с. 32).
Комісією визначено види робіт, які необхідно виконати при проведенні капітального ремонту: ремонт даху із заміною дерев'яних балок та шиферу, оновлення вимощення по периметру, ремонт тріщини та вилущення всередині будинку. Комісія вирішила затвердити перелік робіт, залучити будівельну організацію для виготовлення кошторису та виконання ремонтних робіт. Після затвердження районною комісією проектно-кошторисної документації, направити до фінансового управління Сокирянської районної державної адміністрації клопотання для виділення коштів з Державного бюджету України для проведення капітального ремонту будинку ОСОБА_3 (а.с. 32).
01.10.2013 р. Управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації звернулося з листом до ПБМПБ «Поверхбуд», в якому просило розглянути питання проведення капітального ремонту з виготовлення проектно-кошторисної документації приватного житлового будинку ОСОБА_3 (а.с. 22).
На вказаний запит, будівельною організацією ПБМПБ «Поверхбуд» виготовлено кошторис капітального ремонту житлового будинку за адресою АДРЕСА_1. Кошторисом передбачено проведення капітального ремонту із заміною конструкції даху та облаштування отмостки. Кошторисна вартість робіт на загальну площу (43,6 кв. м) будинку склала 33,313 тис. грн. (а.с. 23-25).
29.10.2013 р. на засіданні районної комісії з розгляду кошторису безоплатного капітального ремонту власного житлового будинку позивача, яке оформлено протоколом б/н, вирішено затвердити кошторис капітального ремонту житлового будинку на загальну суму 33,313 тис. грн. та вартість безоплатного капітального ремонту на суму 16,045 тис. грн. (а.с. 26).
При затвердженні вартості безоплатного капітального ремонту в розмірі 16,045 тис. грн. комісія виходила з того, що відповідно до Порядку №565 безоплатний капітальний ремонт проводиться виходячи з розрахунку 21 кв. м загальної площі будинку, квартири на кожну особу, яка має право на пільги. Вартість безоплатного капітального ремонту одного метра квадратного будинку складає 764,06 грн. (33,313 тис. грн. / 43,6 кв. м). Відповідно вартість безоплатного капітального ремонту визначено як добуток вартості капітального ремонту 1 кв. м будинку та площі, яка належить позивачу. У даному випадку вартість 21 кв. м становить 16,045 тис. грн. (21 кв. м х 764,06 грн.).
31.10.2013 р. відповідач-2 звернувся з листом до фінансового управління, в якому просив передбачити асигнувань у 2014 р. для проведення капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 в розмірі 16,045 грн (а.с. 27).
За результатами розгляду листа, 30.01.2014 р. фінансове управління Сокирянської районної держаної адміністрації повідомило, що фінансування на проведення безоплатного капітального ремонту будинку позивача буде проводитись після затвердження районного бюджету на 2014 р. відповідно до акту виконаних робіт та реєстрації фінансових зобов'язань (а.с. 28).
З матеріалів справи видно, що приватне виробничо-будівельне підприємство «Поверхбуд» 27.01.2014 р. надало відповідь, в якій зазначило, що у зв'язку з тимчасовими технічними причинами, виготовлення проектно-кошторисної документації для проведення капітального ремонту на 21 кв.м. приватного житлового будинку в АДРЕСА_1 на даний час неможливе (а.с. 97).
Як пояснили в судовому засіданні представники відповідачів, у зв'язку з чисельними зверненнями представників ОСОБА_3 на адресу Сокирянської районної державної адміністрації, за результатами наради при першому заступнику голови районної державної адміністрації, 06.02.2014 р. комісією районної державної адміністрації, у присутності позивача та її представника ОСОБА_4, здійснено повторне обстеження будинку на предмет уточнення переліку та обсягу робіт з капітального ремонту будинку, про що складено акт (а.с. 92).
В даному акті визначено види і обсяги робіт, які необхідно виконати при проведенні капітального ремонту з подальшим виготовленням кошторису будівельною організацією, а саме реконструкція даху в частині шиферної покрівлі на металопрофіль, установка водовідвідних жолобів, заміна вікон, заміна дверей, ремонт, вимощення, штукатурка стін, заміна електромережі, часткова заміна дерев'яної підлоги.
За результатами обстеження комісією вирішила затвердити перелік робіт з подальшим виготовленням кошторису будівельною організацією.
06.02.2014 р. відповідач-2 надіслав листа приватному підприємцю ОСОБА_5 з проханням розглянути питання проведення капітального ремонту з виготовлення проектно-кошторисної документації житлового будинку позивача (а.с. 93).
У своєму листі від 24.02.2014 р. ОСОБА_5 повідомила про неможливість виконання вищезазначеного прохання, у зв'язку з тим, що держава не розрахувалась за виконанні роботи у попередні роки (а.с. 94).
У зв'язку з відмовою будівельних організацій щодо проведення ними капітального ремонту житлового будинку позивача, 25.02.2014 р. відповідач-2 звернувся з листом до районної газети «Дністрові зорі» з проханням розмістити оголошення, в якому будівельним організаціям пропонувалося розглянути питання проведення капітального ремонту житлових будинків з виготовлення проектно-кошторисної документації за державні кошти (а.с. 95).
28.02.2014 р. в районній газеті «Дністрові зорі» №9(7336) розміщено оголошення наступного змісту: Управління соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації запрошує будівельні організації розглянути питання проведення капітального ремонту житлових будинків (квартир) з виготовленням проектно-кошторисної документації за державні кошти (а.с. 98).
Як вбачається із п. 12 Порядку №565 безоплатний капітальний ремонт проводиться у встановленому порядку суб'єктами господарювання, які відповідно до законодавства мають право на виконання таких робіт, на замовлення органу, що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету.
Судом встановлено, а також підтверджується матеріалами справи, що відповідач-2 неодноразово звертався до суб'єктів господарювання з проханням розглянути питання проведення капітального ремонту з виготовлення проектно-кошторисної документації приватного житлового будинку ОСОБА_3, про те отримував відмову (а.с. 22, 93, 97).
Пункт 16 Порядку №565 встановлює, що фінансування витрат, пов'язаних з проведенням безоплатного капітального ремонту і складанням проектно-кошторисної документації, здійснюються за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у межах затверджених бюджетних призначень на відповідний рік.
З відповіді фінансового управління Сокирянської районної держаної адміністрації від 31.10.2013 р. вбачається, що фінансування на проведення безоплатного капітального ремонту будинку позивача буде проводитись після затвердження районного бюджету на 2014 р. відповідно до акту виконаних робіт та реєстрації фінансових зобов'язань (а.с. 27, 28).
З аналізу вищевказаного суд приходить до висновку, що відповідачами вживаються всі заходи передбачені законодавством України щодо здійснення безоплатного капітального ремонту власного житлового будинку позивача.
Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що позовна вимога позивача про визнання протиправної вимоги відповідача щодо прийняття ним дольової участі у фінансуванні капітального ремонту є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, а також підтверджується матеріалами справи, що відповідачі не зобов'язували позивача приймати дольову участь і фінансуванні капітального ремонту, а звертались до нього із проханням надати згоду щодо дольової участі у відшкодуванні капітального ремонту будинку в цілому, про що зазначено в протоколі №1 від 29.10.2013 р.
Стосовно вимог позивача про визнання незаконним кошторису обчислення вартості ремонту будинку, а також зобов'язання відповідачів по справі виготовити новий кошторис капітального ремонту всього будинку (43 кв.м.) та визначивши добуток вартості одного квадратного метра, обчислити реальну вартість норми капітального ремонту - 21 кв. м суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1. ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Обов'язковою ознакою нормативно-правового акта чи правового акта індивідуальної дії, а також відповідних дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень є створення ними юридичних наслідків у формі прав, обов'язків, їх зміни чи припинення.
На думку суду, кошторис не містить в собі ознак ані нормативного акта, ані акта індивідуальної дії, а тому не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке б породжувало певні правові наслідки, спрямовані на регулювання тих чи інших суспільних відносин і мало б обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Оскільки кошторис не є нормативно-правовим актом або актом індивідуальної дії, відтак вимога позивача про визнання незаконним кошторису обчислення вартості ремонту будинку є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Також суд звертає увагу на те, що кошторисний розрахунок і вартість безоплатного капітального ремонту затверджуються рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, після розробки його відповідною будівельною організацією.
Таким чином, вимога позивача про зобов'язання відповідачів по справі виготовити новий кошторис капітального ремонту всього будинку (43 кв.м.) та визначивши добуток вартості одного квадратного метра, обчислити реальну вартість норми капітального ремонту - 21 кв. м не підлягає задоволенню, оскільки відповідачі не розробляють кошторисний розрахунок, а тільки затверджують його.
При цьому, суд зазначає, що вартість безоплатного капітального ремонту, відповідно до Порядку № 565, визначається як добуток вартості капітального ремонту 1 кв. метра будинку, квартири та площі, яка належить особі, що має право на пільгу, на праві приватної, зокрема спільної, власності у таких будинку, квартирі. При цьому площа не може перевищувати 21 кв. метра загальної площі будинку, квартири.
Таким чином, розрахунок вартості безоплатного капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_3 відповідачі зобов'язані провести згідно Порядку № 565, відтак суд не може зобов'язати відповідачів вчиняти такі дії, які вони зобов'язані вчинити в силу закону.
Разом з тим, суд звертає увагу, що під час розгляду справи даної справи, комісією створеною відповідачами, 06.02.2014 р. здійснено повторне обстеження будинку позивача, уточнено перелік та обсяг робіт з капітального ремонту будинку, а також вживаються заходи щодо залучення будівельної організації для проведення безоплатного капітального ремонту власного житлового будинку ОСОБА_3 з виготовленням нової проектно-кошторисної документації за державні кошти, з урахуванням акту обстеження від 06.02.2014 р.
Відповідно до ч. 9 ст. 267 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльність, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.
Суд роз'яснює позивачу, що у разі вчинення дій чи бездіяльність, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду, він може звернутися до суду з позовною заявою в порядку встановленому ст. 267 КАС України.
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Під час судового розгляду справи відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, довели правомірність своїх дій та рішень.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2, 11, 69 - 71, 86, 94, 158, 160 - 167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.
Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 КАС України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано судом "11" березня 2014 р.
Суддя Левицький В.К.