УКРАЇНА
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 819/520/14-a
"13" березня 2014 р. м. Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Хрущ В. Л., перевіривши на відповідність вимогам статей 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління Укртрансінспекції у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу №035509 та №035510 від 26.02.2014 року, -
ВСТАНОВИВ:
Вищезазначена позовна заява ОСОБА_1 - не відповідає вимогам, що встановлені статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України та дотримання яких - є обов'язковими у разі звернення до суду з позовом.
Так, відповідно до частини 3 статті 106 КАС України - до позовної заяви додається, зокрема, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Частиною 2 статті 87 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
З 01.11.2011 року набрав чинності Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року №3674-VI, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, в тому числі, за подання позовних заяв в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 87).
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України "Про судовий збір"- судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2014 року - була визначена у розмірі 1218,00 грн.
Відповідно до Закону України "Про судовий збір" (із змінами, внесеними згідно із Законом №590-VII від 19 вересня 2013 року), ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:
- за подання до суду позовної заяви немайнового характеру - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати (73,08грн.);
- за подання до суду позовної заяви майнового характеру - в розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати (не менше 1827,00 грн. та не більше 4872,00 грн.).
При визначені характеру адміністративного позову слід враховувати Рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України", з якого слідує, що за практикою Європейського суду з прав людини - вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна як фізичної, так і юридичної особи, та яким визначено суми відповідних стягнень податків, зборів, штрафних санкцій, пені тощо, - є майновою.
З огляду на викладене адміністративними позовами майнового характеру - є, в тому числі, вимоги щодо визнання протиправними рішень про визначення грошових зобов'язань, про стягнення адміністративно - господарських та інших штрафних санкцій тощо, тобто, рішень, безпосереднім наслідком яких є втручання до майнових прав конкретної особи та наслідком яких може стати зміна складу майна такої особи.
Як слідує зі змісту прохальної частини позовної заяви, - позивачем заявлено вимоги про визнання протиправними та скасування двох постанов Управління Укртрансінспекції у Тернопільській області від 26.02.2014 року про застосування до позивача як фізичної особи - підприємця адміністративно-господарського штрафу: №035509 - на суму 1700,00 грн. та №035510 - на суму 1700,00 грн.
Таким чином, вказаний позов є таким, що містить вимоги майнового характеру, і заявлені до суду вимоги про скасування вищезазначених постанов, які є рішеннями відповідача - суб'єкта владних повноважень, та безпосереднім наслідком яких має стати зміна складу майна позивача, - є майновими.
Згідно з частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Таким чином, при подачі даного позову, враховуючи заявлені у ньому вимоги, позивач повинен був сплатити судовий збір у розмірі 10 відсотків розміру ставки судового збору, тобто, - 182,70 грн.
Разом з тим, до позовної заяви позивачем не долучено документу (оригіналу квитанції чи платіжного доручення), які підтверджують сплату ним судового збору за заявлені у позові вимоги майнового характеру - у встановленому законом розмірі - за ставкою, визначеною Законом України "Про судовий збір" на визначений рахунок для його перерахування, що не відповідає вимогам ч. 3 ст. 106 КАС України.
Не зазначено і про подання таких доказів - і серед документів, визначених в переліку додатків до позовної заяви. Не долучено позивачем до позовної заяви і доказів звільнення його від сплати судового збору у встановленому законом порядку.
Варто також зазначити, що зі змісту позову та оскаржуваних постанов видно, що позивач є фізичною особою-підприємцем, видом діяльності якої є внутрішні перевезення пасажирів та вантажів. І саме як до фізичної особи-підприємця до позивача було застосовано відповідні штрафи, згідно оскаржуваних постанов від 26.02.2014 року.
Водночас, у позовній заяві свій статус позивач визначив як статус громадянина - фізичної особи, що, в свою чергу, не дозволяє визначити повний обсяг адміністративної дієздатності позивача при оскарженні винесених відповідачем постанов.
Вказані розбіжності підлягають усуненню, шляхом правильного визначення статусу позивача як фізичної особи-підприємця.
Окрім того, у відповідності до пункту 2 частини 1 статті 106 КАС України - в позовній заяві мають зазначатись, зокрема номер засобу зв'язку позивача, адреса електронної пошти, якщо такі є.
Зазначені реквізити необхідні суду для здійснення судом належного повідомлення учасників адміністративного процесу про призначення судових засідань, зокрема, шляхом надсилання, у разі необхідності, тексту повісток факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), електронною поштою, телефонограмою, як це передбачено Главою 3 КАС України.
Проте, позивачем у позовній заяві не зазначено його номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти, а також - не зазначено інформації про їх відсутність.
Усе вищезазначене, в силу наведених положень чинного процесуального законодавства, позбавляє суд можливості вирішити питання про відкриття провадження у справі за вказаною позовною заявою, як такою, що не відповідає вищезазначеним нормам КАС України, а вподальшому може перешкодити здійсненню розгляду даної справи та захисту прав позивача у разі їх порушення.
Відповідно до частини 1 статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без дотримання вимог, встановлених статті 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків, визначених даною ухвалою, шляхом:
- подачі до Тернопільського окружного адміністративного суду оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 182,70 коп. (10 відсотків розміру ставки судового збору, що підлягають сплаті під час подачі позовної заяви з вимогами майнового характеру) - на визначений рахунок для його перерахування за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у місті Тернополі, код отримувача - 37977726, банк отримувача - ГУДКСУ у Тернопільській області, код банку отримувача - 838012, рахунок отримувача - 31216206784002, код класифікації доходів бюджету - 22030001.
- правильного визначення статусу позивача як фізичної особи-підприємця та подачі до суду відповідних документів, які підтверджують такий статус позивача (для визначення обсягу його адміністративної дієздатності);
- зазначення номерів засобів зв'язку та/чи адреси електронної пошти позивача (для здійснення - термінових викликів та повідомлень), або зазначення про підстави неможливості їх надання.
Враховуючи вищезазначене та керуючись статтями 106 - 108 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
2. Надати позивачу строк до 27 березня 2014 року (включно) для усунення недоліків позовної заяви, визначених даною ухвалою.
3. Роз'яснити позивачу, що згідно з пунктом 1 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, - у разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений судом строк позовна заява буде вважатись неподаною і повернута позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
4. Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Хрущ В. Л.
Копія вірна:
Суддя Хрущ В. Л.