Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"06" березня 2014 р. № 820/694/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонова М.О.
за участю секретаря судового засідання Шевченко А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківпроменерго"
до
Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області
про
скасування наказу ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Харківпроменерго", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить суд скасувати наказ Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області № 42 від 15.01.2014 року "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Харківпроменерго"(код ЄДРПОУ 30655746). Скасувати наказ Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області № 151 від 28.01.2014 року "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Харківпроменерго" (код ЄДРПОУ 30655746). Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківпроменерго" сплачений судовий збір.
В обґрунтування позову вказано, що накази Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Харківпроменерго" прийняті з порушенням норм чинного законодавства, тому підлягають скасуванню.
Представник позивача в судове засідання з’явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, але надав суду заперечення, в яких проти задоволення позову заперечував у повному обсязі, посилаючись на те, що підставою винесення оскаржуваних наказів «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Харківпроменерго», було отримання ДПІ податкової інформації (акт про неможливість проведення зустрічної звірки від 20.12.2013 №2989/26-55-22-07/38450157), яка свідчить про можливе порушення ТОВ «Харківпроменерго» вимог податкового законодавства.
Судом встановлено, що відповідачем було винесено наказ від 15.01.2014 № 42 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Харківпроменерго» з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинам з ТОВ «Ерідан 3 Плюс» за вересень 2013 p., було отримання ДПІ податкової інформації (акт про неможливість проведення зустрічної звірки від 20.12.2013 №2989/26-55-22-07/38450157), яка свідчить про можливе порушення ТОВ «Харківпроменерго» вимог податкового законодавства.
Керуючись п.п. 20.1.6 п.20.1 ст. 20, п.п. 73.2.4 п 73.2 абз.2 та п.73.3 ст. 73 Податкового кодексу України керівнику ТОВ „Харківпроменерго" було вручено запит № 7040/10/20-30-15-01-26 від 19.11.2013р "Про надання пояснення та їх документального підтвердження" стосовно взаємовідносин позивача з ТОВ „ Ерідан 3 Плюс".
Листом вих. № 58 від 04.12.2013 року, позивачем відмовлено у наданні пояснень та їх документального підтвердження по взаємовідносинам з контрагентом ТОВ «Ерідан 3 Плюс» в межах їх господарської діяльності.
Позивачем не допущено перевіряючи відповідача до проведення перевірки.
Також судом встановлено, що відповідачем було винесено наказ від 28.01.2014 № 151 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Харківпроменерго» з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинам з ТОВ «Ерідан 3 Плюс» за жовтень 2013р., було отримання ДПІ податкової інформації (акт про неможливість проведення зустрічної звірки від 20.12.2013 №2989/26-55-22-07/38450157), яка свідчить про можливе порушення ТОВ «Харківпроменерго» вимог податкового законодавства.
Керуючись п.п. 20.1.6 п.20.1 ст. 20, п.п. 73.2.4 п 73.2 абз.2 та п.73.3 ст. 73 Податкового кодексу України керівнику ТОВ „Харківпроменерго" було вручено запит № 8711/10/20-30-15-01-26 від 17.12.2013р "Про надання пояснення та їх документального підтвердження" стосовно взаємовідносин позивача з ТОВ "Ерідан 3 Плюс".
Листом вих. № 106 від 22.01.2014 року, позивачем відмовлено у наданні пояснень та їх документального підтвердження по взаємовідносинам з контрагентом ТОВ "Ерідан 3 Плюс" в межах їх господарської діяльності.
Позивачем не допущено перевіряючи відповідача до проведення перевірки.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що з аналізу вище зазначених оскаржених наказів вбачається, що юридичною підставою для прийняття даних актів індивідуальної дії є посилання на приписи пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, без зазначення фактичних мотивів, а саме не вказано, на підставі чого проводиться перевірка.
Відповідно до 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України передбачено, що документальна позапланова перевірка здійснюється в разі, коли за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до п. 73.3. ст. 73 ПКУ, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 цього Кодексу;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;
5) у разі проведення зустрічної звірки;
6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Інформація на запит контролюючого органу надається Національним банком України, іншими банками безоплатно у порядку і обсягах, встановлених Законом України "Про банки і банківську діяльність".
Порядок отримання інформації контролюючими органами за їх письмовим запитом визначається Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з вказаних вище документів, позивачем було надано у встановлені законом строки відповіді на запити податкового органу.
Відповідно до п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.
З аналізу положень Податкового кодексу України вбачається, що такий випадок визначений п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, згідно з яким органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження (абз. 1 п.п. 73.1 Податкового кодексу України); такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту (абз. 2 п. 73.1 Податкового кодексу України); письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, Законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) в інших випадках, визначених цим Кодексом (абз. 3 п. 73.1 Податкового кодексу України); запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі (абз. 4 п. 73.1 Податкового кодексу України); платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит (абз. 5 п. 73.1 Податкового кодексу України).
З положень наведеної норми кодексу вбачається, що запит податкового органу в обов'язковому порядку повинен містити викладення визначених Податковим кодексом України підстав отримання інформації, зокрема, зазначення фактів порушення платником податків законодавства.
Суд аналізуючи запити відповідача від 19.11.2013 р. № 7040/10/20-30-15-01-26 та № 8711/10/20-30-15-01-26 від 17.12.2013р зазначає, що вони не містять викладення жодних фактів порушення ТОВ «Харківпроменерго», або його контрагентами вимог податкового чи іншого законодавства.
Окрім того, всупереч вимогам ст. 42 Податкового кодексу України та п.п. 4.6.1 п. 4.6 розділу 4 "Примірної інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді Міністрів АР Крим, місцевих органах виконавчої влади даний Наказ не скріплений печаткою податкового органу.
Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що оскаржені накази № 42 від 15.01.2014 року та № 151 від 28.01.2014 складені відповідачем з порушенням приписів абз. 1 і 2 п.п. 73.3.1 п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, а тому підлягають скасуванню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківпроменерго" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування наказу – задовольнити у повному обсязі.
Скасувати наказ Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області № 42 від 15.01.2014 року "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Харківпроменерго" (код ЄДРПОУ 30655746).
Скасувати наказ Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області № 151 від 28.01.2014 року "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Харківпроменерго" (код ЄДРПОУ 30655746).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківпроменерго" (код ЄДРПОУ 30655746) сплачений судовий збір у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні нуль вісім копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб’єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 11 березня 2014 року
Суддя Спірідонов М.О.