Справа № 186/226/14-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" березня 2014 р. Суддя Першотравенського міського суду Дніпропетровської області Янжула С.А. розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради Дніпропетровської області, третя особа Управління державного казначейства у м. Першотравенську Дніпропетровської області про визнання неправомірною відмову суб'єкта владних повноважень та стягнення коштів щорічної допомоги на оздоровлення,
ВСТАНОВИЛА:
07 лютого 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради про стягнення на його користь коштів щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік в сумі 5 990,00 гривень у відповідності до ст.48 Закону України № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" та визнання відмови відповідача у виплаті на його користь щорічної допомоги на оздоровлення неправомірною.
Суддею винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі, копію якої направлено відповідачу. Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та в установлений законодавством строк надав суду письмові заперечення на позов, в яких зазначив, що вважає вимоги позивача безпідставними, оскільки відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " від 28.02.1991 року № 796-ХІІ передбачено виплату допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року №3-рп/2012 Конституційний Суд України встановив, що конституційні принципи правової держави та верховенства права, а також визнані найвищої юридичної сили Конституції України, норма якої є нормами прямої дії, зобов'язують суди під час розгляду справ керуватися основними засадами судочинства, передбаченими ч.3 ст.129 Конституції України, іншими засадами судочинства в судах окремих судових юрисдикцій, якщо вони визначені законом (ч.4 ст.129 Основного Закону України). Зокрема, діяльність судів адміністративної юрисдикції під час розгляду справ , що виникають із спорів про соціальний захист окремих категорій громадян, здійснюється відповідно до такої засади судочинства, як законність, за якою суд вирішує справи згідно з Конституцією та Законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, також застосовує інші нормативно-правові акти (п.п.1,2 ч.1 ст.9 КАС України)
Відповідно до ст. 13 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам, та зобов'язується відшкодувати її за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст. 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Зазначені положення даного Закону № 796-ХІІ, а саме в ст. 62, зазначено, що роз'яснення порядку застосування цього закону провадиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковим для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форми власності.
Стаття 67 цього ж закону регулює порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій, а саме конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до змін індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Оскільки порядок застосування цього закону визначається Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковим для виконання, 26 липня 1996 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " якою були затверджені конкретні розміри щорічної допомоги на оздоровлення.
Вищевказана постанова в частині підпункту "є" пункту першого втратила чинність після прийняття Постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року, якою встановлені нові розміри щорічної допомоги на оздоровлення.
Згідно до вказаної постанови, учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи II категорії (яким є позивач) передбачена щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 100,00 гривень.
На виконання ст. 62 Закону України № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова № 936 від 20 серпня 2005 року "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " п. 3 якої передбачено, що виплата компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг проводиться з дня подання громадянином заяви, але не раніше ніж з дня видачі йому посвідчення встановленого зразка.
Згідно п.п. 1,2,4 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом.
Будь які зобов'язання, взяті юридичними особами, за кошти державного бюджету України, без відповідних бюджетних асигнувань, або ж з перевищенням повноважень, встановленим цим кодексом, та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями.
На підставі вищевикладеного вбачається, що у даному випадку щодо стягнення щорічної допомоги на оздоровлення потерпілому від Чорнобильської катастрофи ІІ категорії, повинна застосовуватися Постанова Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року №562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, надав суду свої заперечення проти позову, в яких зазначив, що Казначейство України у своїй діяльності керується Конституцією України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Мінфіну України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України і Міністра фінансів України.
Відповідно до підпункту 5 пункту 3 Положення до основних завдань Державної казначейської служби України належить, зокрема, здійснення безспірного списання коштів державного та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" Державна казначейська служба України здійснює виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, у межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів із рахунків такого державного органу, а в разі відсутності в зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які, відповідно до закону, мають право приймати такі рішення, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від ЗО січня 2013 р. № 45) (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 25 Порядку безспірне списання коштів із рахунку боржника (Управління праці та соціального захисту населення) здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів за його платіжними дорученнями здійснюється після безспірного списання в разі наявності коштів на рахунку.
У разі неможливості стягнення коштів із рахунків боржника, виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Відповідно до пункту 24 Порядку стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів із боржника, подають до органу Державної казначейської служби України, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Перевіривши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги позивача, в межах заявлених ним позовних вимог, підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради Дніпропетровської області оскільки має статус особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія-2), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 09 грудня 1996 року та не заперечується відповідачем.
Позивач 25 грудня 2013 року звернувся до Управління праці і соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради Дніпропетровської області з заявою про нарахування та виплату одноразової допомоги на оздоровлення в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат відповідно до ст. 48 Закону № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2013 рік, проте листом Управління праці і соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради Дніпропетровської області від 09 січня 2014 року, вих. № 02.1-08/56, йому було повідомлено, що одноразова допомога на оздоровлення виплачується відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", якою встановлено розмір щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії - 100,00 гривень.
Згідно статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС другої категорії у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
У 2013 році змін та доповнень до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не вносилось та не приймалося. Тому ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" діє в редакції, яка була до внесення відповідних змін Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", та передбачає виплату щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі кратному мінімальній заробітній платі.
Статтею 70 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" надано право Кабінету Міністрів України у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Тому, з огляду на вказану норму матеріального права, Кабінет Міністрів України у 2013 році мав право встановити розмір соціальних виплат, в тому числі і розмір щорічної допомоги, на оздоровлення, оскільки вказана допомога визначається залежно від розміру мінімальної заробітної плати. В той же час, наданим правом Кабінет Міністрів України у 2013 році не скористався, розміру таких соціальних виплат на 2013 рік, не встановив.
Таким чином, відповідач повинен був діяти у відповідності до вимог Закону №796 і у 2013 році сплатити позивачу належну до виплати щорічну допомогу на оздоровлення за 2013 рік у відповідності до ст.48 зазначеного Закону, а не в розмірах, передбачених Постановою КМУ від 12 липня 2005 року №562.
Крім цього, частиною 5 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту громадян.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № 936 "Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що виплата таких компенсацій та допомог провадиться управліннями праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадян та центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (п. 4 Порядку). Таким чином, доводи відповідача щодо неналежного відповідача є безпідставними.
Крім того, приймаючи до уваги завдання адміністративного судочинства та компетенцію адміністративного суду, який не наділений правом визначати розмір виплати допомоги замість суб'єкту владних повноважень, оскільки це є виключною компетенцією суб'єкта владних повноважень, тому суд вважає, що у задоволені позовних вимог щодо стягнення конкретної суми позивачу слід відмовити.
На підставі викладеного, ст. ст. 2,4,6,8,9,19,69,94,102,104,159,160, 163 КАС України, ст.48 Закону України № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи ",- суддя
П О С Т А Н О В И Л А:
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради Дніпропетровської області, третя особа Управління державного казначейства у м. Першотравенську Дніпропетровської області, про визнання неправомірною відмову суб'єкта владних повноважень та стягнення коштів щорічної допомоги на оздоровлення, задовольнити частково.
Визнати відмову Управління праці і соціального захисту населення Першотравенської міської ради Дніпропетровської області в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги на оздоровлення в розмірі, встановленому ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " за 2013 рік -неправомірною.
Зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Першотравенської міської ради Дніпропетровської області зробити ОСОБА_1 перерахунок та виплатити недонараховану суму щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік з розрахунку 5-ти мінімальних заробітних плат відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
Витрати по сплаті судового збору віднести за рахунок держави.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Першотравенський міський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою,яка її подає,до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу,а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку,передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу,було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді,то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя С. А. Янжула