Постанова № 37574751, 06.03.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2014
Номер справи
813/9464/13-а
Номер документу
37574751
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 березня 2014 року Справа № 813/9464/13-а

13 год. 17 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2

Зал судових засідань № 7

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Карп'як О.О.

при секретарі судового засідання Козак О.О.

за участю представників сторін:

від позивача - Рісна Ю.Б.

від відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «СЦ- Сервіс - Центр Стрий» до Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення - рішення, -

в с т а н о в и в :

Приватне підприємство «СЦ- Сервіс - Центр Стрий» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення - рішення від 29.03.2013 року за № 0000081720.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене відповідачем на підставі акту № 1/22-10/32053949 від 15.03.2013 року "Про результати позапланової виїзної документальної перевірки ПП "СЦ - Сервіс - Центр - Стрий" (код ЄДРПОУ 32053949) з питань зазначених в постанові від 07.02.2013 року старшого слідчого Стрийського МВГУМВС Кришталь Т.П. по кримінальному провадженні № 12013150130000090». Вважає, що відповідачем протиправно збільшено суму грошового зобов'язання за платежем з податку на доходи фізичних осіб за основним платежем в розмірі 120050, 64 грн., оскільки вказана сума вже була попередньо нарахована та задекларована позивачем самостійно шляхом подання податкового розрахунку №1 ДФ. Також, вважає, що у податкового органу відсутні підстави для застосування до ПП "СЦ - Сервіс - Центр - Стрий" відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 50% від суми несвоєчасно сплачених узгоджених податкових зобов'язань з ПДФО на підставі статті 127 Податкового кодексу України, оскільки податковим органом не встановлено жодних порушень правильності нарахування та/або утримання ПДФО, а також не встановлено фактів сплати ПДФО після виплати заробітної плати працівникам. При цьому, зазначає, що відповідальність за порушення строків сплати узгоджених податкових зобов'язань визначена ст.126 ПК України. Позивач не був притягнутий до відповідальності згідно даної норми.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, наведених у позові просить позов задоволити.

Позиція відповідача викладена у письмовому запереченні на позов та обґрунтовується тим, що працівниками податкової інспекції проведена позапланова виїзна документальна перевірка позивача з питань зазначених в постанові від 07.02.2013 року старшого слідчого Стрийського МВГУМВС Кришталь Т.П. по кримінальному провадженні № 12013150130000090, за результатами якої складено акт перевірки № 1/22-10/32053949 від 15.03.2013 року. Перевіркою встановлено несвоєчасне перерахування позивачем до бюджету податку з доходів фізичних осіб у строки, встановлені Податковим Кодексом для місячного податкового періоду: за березень 2012 року в сумі 17 647,77 грн., за квітень 2012 року в сумі 15 735, 06 грн., за травень 2012 року в сумі 16 298, 27 грн., за червень 2012 року в сумі 17 193, 50 грн., за липень 2012 року в сумі 17 025, 80 грн., за серпень 2012 року в сумі 16 907, 39 грн., за вересень 2012 року в сумі 14 954, 84 грн., за жовтень 2012 року в сумі 15 659, 48 грн., за листопад 2012 року в сумі 15 637, 59 грн., за грудень 2012 року в сумі 15 242, 54 грн., за січень 2013 року в сумі 14 984, 65 грн. Зазначив, що податок на доходи фізичних осіб сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Також, зазначає, що не нарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, вчинені повторно протягом 1095 днів, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету (п.127.1 ст.127 ПК України).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причин неявки не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується розпискою у справі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

Державною податковою інспекцією у Стрийському районі Львівської області ДПС (далі - відповідач) проведено позапланову виїзну документальну перевірку ПП "СЦ - Сервіс - Центр - Стрий" (код ЄДРПОУ 32053949) з питань зазначених в постанові від 07.02.2013 року старшого слідчого Стрийського МВГУМВС Кришталь Т.П. по кримінальному провадженні № 12013150130000090, за наслідками якої складено акт перевірки № 1/22-10/32053949 від 15.03.2013 року.

Як вбачається з акта перевірки, податковим органом в ході перевірки встановлено порушення: 1) п. 31.1 ст. 31, п. 57.1 ст. 57, пп. 168.1.2, пп.168.1.5 п. 168.1 ст. 168, абз. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року, в результаті чого допущено порушення своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету в періоді, що перевірявся на загальну суму 120 050, 64 грн., станом на 01.02.2013 року та станом на 07.03.2013 року в тому числі: за червень 2012 року в сумі 9638, 35 грн., за липень 2012 року в сумі 17 025, 80 грн., за серпень 2012 року в сумі 16 907, 39 грн., за вересень 2012 року в сумі 14 954, 84 грн., за жовтень 2012 року в сумі 15 659, 48 грн., за листопад 2012 року в сумі 15 637, 59 грн., за грудень 2012 року в сумі 15 242, 54 грн., за січень 2013 року в сумі 14 984, 65 грн., заборгованість з виплати заробітної плати станом на 01.02.2013 року склала в сумі 880 097, 73 грн., в саме за червень 2012 року - 117 007, 07 грн., липень 2012 року - 116 107, 64 грн., серпень 2012 року - 116 146, 55 грн., вересень 2012 - 105 277, 29 грн., жовтень 2012 року - 108 700, 78 грн., листопад 2012 року - 108 879, 81 грн., грудень 2012 року - 103 863, 10 грн., січень 2013 року - 104 115, 49 грн.; заборгованість з виплати заробітної плати станом на 07.03.2013 року складала в сумі 880 097, 73 грн., в саме за червень 2012 року - 117 007, 07 грн., липень 2012 року - 116 107, 64 грн., серпень 2012 року - 116 146, 55 грн., вересень 2012 - 105 277, 29 грн., жовтень 2012 року - 108 700, 78 грн., листопад 2012 року - 108 879, 81 грн., грудень 2012 року - 103 863, 10 грн., січень 2013 року - 104 115, 49 грн.

2) Сума податкового боргу по інших податках, зборах і обов'язкових платежах станом на 01.02.2013 року становить 1544189, 94 грн., в тому числі основний платіж 1401979, 60 грн., пеня - 142210, 34 грн.: з податку на прибуток - 48923, 00 грн., в тому числі основний платіж 48440, 07 грн., пеня - 482, 93 грн.: з податку на додану вартість - 1478875, 75 грн., в тому числі основний платіж 1338286, 21 грн., пеня - 140589, 54 грн., штрафна санкція по готівковому платежу - 8, 72 грн., з орендної плати за землю - 15318, 13 грн., в тому числі основний платіж 15253, 32 грн., пеня 64, 81 грн., з ПДФО - пеня 1064, 34 грн.

На підставі акта перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення форми «Р» від 29.03.2013 року № 0000081720, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб у розмірі 208 694, 09 грн., в тому числі: за основним платежем у розмірі 120050, 64 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 88643, 45 грн.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Пунктом 31.1 ст.31 ПК України визначено, що строком сплати податку та збору визначається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податків і завершується останнім днем строку протягом якого такий податок повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається несплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Згідно п.54.2 ст.54 ПК України, грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом ІV цього кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.

Відповідно до п.п.168.1.6 п.168.1 ст.168 ПК України для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном "Граничний термін сплата до бюджету" розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.

Згідно п.п.168.1.1 п.168.1 ст. 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Відповідно до п.п.176.2 а) п.176.2 ст.176 ПК України особи, які мають статус податкових агентів зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Відповідно до п.п.168.1.2 п.168.1 ст.168 ПК України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.

Згідно п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168 ПК України якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Відтак, з огляду на наведене, законодавство ставить до податкових агентів вимогу перераховувати податок на доходи фізичних осіб (у випадку нарахування, але не виплати доходу платнику податків) саме в межах місячного податкового періоду в якому нарахований такий дохід.

Відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.

Згідно з положеннями п.п.49.18.1 п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

З врахуванням наведеного, податок, який підлягає утриманню з нарахованого, але не виплаченого (не наданого) доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки місячного податкового періоду, тобто 10 календарних днів для сплати податкового зобов'язання, починають розраховуватись після 20 числа (як граничного строку, передбаченого Податковим кодексом України для подання місячної податкової декларації), незалежно від того, чи передбачено подання самої декларації.

Факт відсутності місячної податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб не впиває на розрахунок граничних строків сплати вказаного податку, які становлять 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Пунктом 127.1 ст.127 ПК України визначено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету, ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

В акті перевірки № 1144/22-10/32053949 від 05.09.2012 року «Про результати планової виїзної перевірки ПП «СЦ- Сервіс - Центр - Стрий з питань дотримання вимог податкового законодавства за період 01.01.2011 року по 31.03.2012 року валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.03.2012 року» податковим органом було встановлено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету. На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення - рішення №0002151702 від 26.12.2012 року. (Т2 а.с. 62-64).

Відтак, з огляду на те, що за Приватним підприємством «СЦ- Сервіс - Центр Стрий» рахувалась заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб, відповідачем правомірно протягом 1095 днів застосовано до позивача штрафні санкції в розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету за ті самі дії, які вчинені платником податку повторно, що підтверджується наявними у справі доказами.

Таким чином, суд, перевіривши обставини передбачені ч.3 ст.2 КАС України, вважає, що правових підстав для скасування податкового повідомлення - рішення від 29.03.2013 року № 0000081720 - немає.

Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог і вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.

Згідно ч. 2 ст. 94 КАС України та ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у зв'язку з тим, що судове рішення ухвалене не на користь позивача, з нього слід стягнути решта суми судового збору у розмірі 3756,49 грн.(з врахуванням розміру майнових вимог та сплаченої ним суми судового збору при поданні позову).

Керуючись ст. ст. 7-14, 71, 86, 94 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

п о с т а н о в и в :

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства "СЦ - Сервіс -Центр стрий (адреса:82400, Львівська обл., м. Стрий, вул. Шашкевича, код ЄДРПОУ 32053949) до бюджету судовий збір у розмірі 3756,49 грн.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України:

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна

Повний текст постанови виготовлений і підписаний 12 березня 2014 року.