Головуючий у 1 інстанції - Скочій Г.Д.
Суддя-доповідач - Геращенко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2014 року справа №421/5200/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Геращенка І.В.
суддів: Арабей Т.Г., Губська Л.В.
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явились
від відповідача - не з'явились
від третьої особи - не з'явились
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області на постанову Первомайського міського суду Луганської області від 27 січня 2014 року у справі № 421/5200/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області, третя особа: Відокремлений підрозділ «Шахта «Тошківська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Первомайського міського суду Луганської області з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області, третя особа: Відокремлений підрозділ «Шахта «Тошківська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Первомайського міського суду Луганської області від 27 січня 2014 року у справі № 421/5200/13-а (суддя Скочій Г.Д.) позовні вимоги задоволені.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області з зарахування до пільгового стажу за Списком № 2 період роботи ОСОБА_2 у якості пробовітбирача з 01.12.1992 року по 18.02.1993 року та відмови їй у призначенні пенсій на пільгових умовах на підставі п. «б» ст. 13 Закону України № 1788 - ХП «Про пенсійне забезпечення» - незаконними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області зарахувати до пільгового стажу за Списком № 2 період роботи ОСОБА_2 у якості пробовітбирача з 01.12.1992 року по 18.02.1993 року та призначити їй пенсію з 01.11.2013 року.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким в задоволені позовної заяви відмовити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального права.
Наголошує на тому, що Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області на законних підставах не зарахувало до пільгового стажу за Списком № 2 період роботи з 01.12.1992 року по 18.02.1993 року у якості пробовітбирач, оскільки підприємство не підтвердило це право атестацією робочих місць.
Сторони, які брали участь у справі, у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, клопотання про участь у розгляді справи не заявлялось, у зв'язку з чим, колегія суддів розглядає апеляційну скаргу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області та отримує пенсію за віком.
З копії трудової книжки позивача вбачається, що ОСОБА_2, зокрема, з 01 грудня 1992 року по 21 грудня 1997 року працювала у Відокремленому підрозділі «Шахта «Тошківська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» на посаді пробовітбирача 2 розряду.
Відповідно до наказу Шахти «Тошківська» № 36 від 19 лютого 1998 року перелік робочих місць, робот, професій та посад, які надають право переходу на пенсію за віком на пільгових умовах, які включені до Списків № 1 та № 2 (додатки № 1 та № 2) - затверджено.
Згідно додатку № 2 до наказу по шахті «Тошківська» № 36 від 19 лютого 1998 року затверджено перелік працівників шахти «Тошківська», які працюють на шкідливих тяжких умовах праці, що надає право переходу на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема, міститься посада пробовітбирача II розряду.
Відповідно до довідки ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» від 11 жовтня 2013 року № 399 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_2 працювала повний робочий день у ВП «шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» на посаді пробовітбирача відділу технічного контролю, що передбачено Списком № 2 Постанови Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991 року, з 01.12.1992 року по 18.02.1993 року.
10 листопада 2013 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про призначення пенсії від 29 листопада 2013 року призначило пенсію позивачу за віком відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та відмовило в призначенні пенсії за ст. 13 п. «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ч.1 п. 2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 06.01.1991 року п. 10 не передбачена дана професія.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом, в апеляційній скарзі вказується на порушення норм матеріального права.
Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:
1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними. Загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.
Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 встановлюють, що визначення права пенсії за віком на пільгових умовах здійснюється згідно з нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788.
Як передбачено ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років; б) соціальні пенсії.
Згідно п. «б» статті 13 Закону № 1788 працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
- чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
- жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;
За приписами п. 1, п. 2, п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка (далі - Постанова).
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно пункту 20 зазначеної Постанови, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Цей порядок, як вбачається з його назви та змісту, поширюється саме на випадки відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Відповідно до вимог статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з трудової книжки позивача, у період з 01.12.1992 року по 21.12.1997 року працювала на шахті «Тошківська» у якості пробовідбирача, професія якого передбачена Списком № 2, затвердженого Постановою КМУ СРСР № 10 від 26.01.1991 року (розділ 1 підрозділ 1 код КП 2010100а-17314), у період з 12.08.2013 року по 11.09.2013 року працювала у якості гірника поверхні відділу технічного контролю шахти «Тошківська», професія якого передбачена Списком № 2, затвердженого Постановою КМУ від 16.01.2003 року № 36 (розділ 1 підрозділ 1 код КП 2010100а-17314), у період з 12.09.2013 року по 20.10.2013 року працювала у якості гірника поверхні відділу технічного контролю шахти «Тошківська», професія якого передбачена Списком № 2 затвердженого Постановою КМУ від 16.01.2003 року № 36 (розділ 1 підрозділ 1 код КП І1.1а-3б).
Згідно до довідки ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» № 399 від 11.10.2013 року період роботи з 19.02.1993 року по 10.03.1994 року професія «пробовідбирач» ВТК передбачена Списком № 2 розділом 1 підрозділом 1 код КП 20Ю100а-17314 на підставі Постанови КМ СРСР від 26.01.1991 року № 10. Атестація робочого місця проводилась відповідно до наказу № 36 від 19.02.1998 року.
Наказом від 19.02.1998 року «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» по шахті «Тошківська» ДХК «Первомайськвугілля» затверджено перелік професій і посад, робочі місця які атестовані. Цим списком передбачена і професія «пробовідбирач».
Тобто підприємство підтвердило пільговий стаж роботи ОСОБА_2 у якості «пробовідбирача» ВТК.
Спірним є період роботи позивача за професією пробовідбирача з 01.12.1992 року по 18.01.1993 року у зв'язку з не проведенням атестації робочого місця за даною професією
Колегія суддів зазначає, що атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально - економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.
Відповідно до п.п.1,2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 18 серпня 1992 року № 442, - атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріалі є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповнова женим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здоров'я й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах у разі, якщо атестацію вперше проведено до 21.08.1997 року до пільгового стажу зара ховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації робочих місць. Результати атестації застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впро довж 5 років після затвердження її результатів, та за умови, якщо впродовж цього часу на дано му підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці, що дають право на призна чення пенсії на пільгових умовах.
Частиною 2 п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 року № 442 встановлено, що відповідальність за сво єчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Таким чином, законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її не проведення не може позбавити громадян їх конституційно го права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Крім того, колегія суддів враховує, що рішення відповідача від 29.11.2013 року про призначення пенсії позивачу з відмовою у призначенні пенсії за п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» взагалі підставою вказує не відсутність атестації робочого місця, а відсутність професії позивача у Постанові Кабінету Міністрів СРСР від 06.01.1991 року п. 10, що спростовується наданими по справі доказами.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Аналізуючи встановлені обставини та приведені норми закону, які врегульовують спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо задоволення позовних вимог.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст. 2, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області на постанову Первомайського міського суду Луганської області від 27 січня 2014 року у справі № 421/5200/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Первомайського міського суду Луганської області від 27 січня 2014 року у справі № 421/5200/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області, третя особа: Відокремлений підрозділ «Шахта «Тошківська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя І.В. Геращенко
Судді Т.Г.Арабей
Л.В.Губська