КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2014 року 810/474/14-а
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спиридонової В.О., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Києві адміністративну справу за позовом Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області до товариства з обмеженою відповідальністю «ПІВНІЧЗАХІДТРАНСБУД» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
22.01.2014 до Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області (далі – позивач, Податковий орган) до товариства з обмеженою відповідальністю «ПІВНІЧЗАХІДТРАНСБУД» (далі – відповідач, Товариство), в якій позивач, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить стягнути з відповідача заборгованість зі сплати податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств в загальній сумі 10600,57 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Товариство має перед Державним бюджетом України несплачену узгоджену суму податкового зобов’язання в загальній сумі 10600,56 грн., у тому числі з податку на додану вартість у розмірі 9929,05 грн. та з податку на прибуток у розмірі 671,52 грн.
Відповідач заперечень проти адміністративного позову не надав.
Розглянувши подані документи і матеріали, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ПІВНІЧЗАХІДТРАНСБУД», код за ЄДРПОУ 33502433, зареєстроване як суб’єкт господарювання 24.04.2005 Виконавчим комітетом Броварською міської ради Київської області, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №092674 та Довідкою з ЄДРПОУ № 2102/2005.
29.03.2010 Податковим органом проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати узгоджених податкових зобов’язань до бюджету, за результатами перевірки було складено Акт №232/15-01.
18.05.2010 на підставі Акту №232/15-01 від 29.03.2010 Податковим органом сформовано та направлено на адресу відповідача податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0002971501/0, яким Товариству нараховано штрафні санкції в розмірі 1752,01 грн. Зазначене податкове повідомлення-рішення було вручено відповідачу 28.05.2010, про що свідчіть повідомлення про вручення поштового відправлення №0740007356076.
Підприємством до Податкового органу подано податкову декларацію з податку на додану вартість від 20.05.2010 за квітень 2010 року, якою самостійно нараховано суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, в розмірі 784,00 грн.
22.12.2010 Податковим органом проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої складено акт № 945/15-01/33502433.
На підставі акту № 945/15-01/33502433 від 22.12.2010 Податковим органом сформовано на направлено на адресу відповідача податкове повідомлення-рішення форми «Р» № 0008741501/0 від 22.12.2010, яким відповідачу нараховано податкове зобов’язання з податку на прибуток в розмірі 170,00 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення було вручено директору Товариства в день його прийняття
22.12.2010 Податковим органом проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати узгоджених податкових зобов’язань до бюджету, за результатами перевірки було складено акт № 946/15-01.
На підставі акту № 946/15-01 від 22.12.2010 Податковим органом сформовано податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0008771501/0, яким відповідачу нараховано суму штрафних санкцій у розмірі 0.26 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення було вручено директору Товариства в день його прийняття.
14.02.2011 Податковим органом проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати узгоджених податкових зобов’язань до бюджету, за результатами перевірки було складено акт №156/15-01/40.
24.02.2011 на підставі акту №156/15-01/40 від 14.02.2011 сформовано податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0000421501/0, яким відповідачу нараховано суму штрафних санкцій, яка складає 20,96 грн.
Як доказ направлення та вручення відповідачу податкового повідомлення-рішення №0000421501/0 від 24.02.2011 позивачем надано копію повідомлення про вручення поштового відправлення №0740008539093 з якого вбачається, що воно було направлено 15.02.2011 та отримано відповідачем 19.02.2011.
Враховуючи неузгодженість наведених дат, зазначене повідомлення не є належним доказом направлення та вручення відповідачеві копії податкового повідомлення-рішення №0000421501/0 від 24.02.2011.
13.10.2011 Податковим органом проведено камеральну перевірку даних Товариства, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт № 944/15-309/33502433.
Цього ж дня Податковим органом на підставі акту № 944/15-309/33502433 від 13.10.2011 сформовано податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0005631601 від 13.10.2011, яким відповідачу нараховано суму штрафних санкцій у розмірі 170,00 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення було направлено на адресу Товариства, в результаті чого 24.11.2011 до Податкового органу повернувся конверт № 0740009788895.
27.10.2011 Податковим органом проведено камеральну перевірку даних Товариства, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у зв’язку з неподання податкової звітності з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт №989/15-309/33502433.
Цього ж дня Податковим органом на підставі акту №989/15-309/33502433 від 27.10.2011 сформовано податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0005861601, яким відповідачу нараховано штрафні санкції в розмірі 8060,00 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення направлено на податкову адресу товариства, в результаті чого 08.11.2011 до Податкового органу повернувся конверт із відміткою поштової установи «підприємство вибуло».
25.11.2011 Податковим органом проведено перевірку своєчасності розрахунків з бюджетом по податках і зборах, за результатами якої складено акт №1102/15/309/33502433.
На підставі акту №1102/15/309/3350243 від 25.11.2011 Податковим органом сформовано та направлено на адресу відповідача податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0006591601 від 25.11.2011, яким відповідачу нараховано суму штрафних санкцій у розмірі 815,14 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення було направлено листом на адресу товариства, в результаті чого 01.12.2011 до Податкового органу повернувся конверт №0740009992247.
У зв’язку з порушенням строків сплати податку на прибуток відповідачу була нарахована пеня в розмірі 115,21 грн.
Відповідно наданих позивачем розрахунку позовних вимог та облікових карток заборгованість з податку на додану вартість була частково погашена за рахунок переплати в розмірі 0,09 грн.; з податку на прибуток частково сплачена в розмірі 1345,92 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у даній справі, суд виходив з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Згідно з пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу Україні платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Стаття 8 Податкового кодексу України закріплює види податків та зборів, що справляються на території України.
Відповідно до пп.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно із п.16.1.4 ст.16 Податкового кодексу України платник податків повинен сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно із підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків повинен сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За приписами пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 58.1 статті 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
За приписами пункту 58.3 цієї ж статті податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Як було зазначено вище, доказів направлення та вручення відповідачу податкового повідомлення-рішення №0000421501/0 від 24.02.2011 позивачем надано не було.
Відповідно до статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений у повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до підпунктів 20.1.19, 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючи органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Водночас, розглядаючи позовні вимоги в частині стягнення з відповідача податкового боргу на підставі декларації з податку на додану вартість №25325 від 20.05.2010 та податкових повідомлень-рішень №0002971501 від 18.05.2010, №0008741501 від 22.12.2010 і №0008771501 від 22.12.2010, а також щодо стягнення нарахованої позивачем пені в розмірі 115,21 грн., суд зазначає, що такі позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
До 1 січня 2011 року порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, був врегульований Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року №2181-ІІІ (далі – Закон №2181-ІІІ).
Так, відповідно до положень підпункту 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 Закону №2181-ІІІ за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з підпунктом 15.1.2 пункту 15.1 статті 15 Закону №2181-ІІІ податкове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного у підпункті 15.1.1 цього пункту, у разі коли: а) податкову декларацію за період, коли виникло податкове зобов'язання, не було подано; б) судом встановлено скоєння злочину посадовими особами платника податків або фізичною особою - платником податків щодо умисного ухилення від сплати зазначеного податкового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 15.2.1 пункту 15.2 зазначеної статті у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.
Аналогічні положення містяться у Податковому кодексі України. Так, згідно із пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу у разі, якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.
При цьому відповідно до штампу поштової установи на конверті адміністративний позов був поданий 16.01.2014.
Таким чином, враховуючи періоди нарахування податкових зобов’язань, суд дійшов висновку, що заборгованість відповідача зі сплати податку на прибуток на підставі декларації з податку на додану вартість №25325 від 20.05.2010 та податкових повідомлень-рішень №0002971501 від 18.05.2010, №0008741501 від 22.12.2010 і №0008771501 від 22.12.2010, а також відповідна пеня, не можуть бути стягнуті в силу закону, у зв’язку з чим адміністративний позов в цій частині не підлягає задоволенню.
Також не підлягає задоволенню вимога позивача в частині стягнення заборгованості відповідача з податку на прибуток в розмірі 20,96 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення №0000421501/0 від 24.02.2011, оскільки, як вже було зазначено, доказів направлення та вручення відповідачу позивачем цього рішення позивачем надано не було.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 94, 128, 159-163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ПІВНІЧЗАХІДТРАНСБУД» (код за ЄДРПОУ 33502433) на користь Державного бюджету України заборгованість зі сплати податку на додану вартість у загальній сумі 9045 (дев’ять тисяч сорок п’ять) грн. 14 коп., у тому числі за податковим повідомленням-рішенням №0005861601 від 27 жовтня 2011 року в сумі 8060,00 грн., числі за податковим повідомленням-рішенням №0005631601 від 13 жовтня 2011 року в сумі 170 грн., за податковим повідомленням-рішенням №0006591601 від 25 листопада 2011 року в сумі 815,14 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Спиридонова В.О.