Ухвала суду № 37558535, 04.03.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2014
Номер справи
818/8696/13-а
Номер документу
37558535
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2014 р.Справа № 818/8696/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Мельнікової Л.В.

суддів - Бартош Н.С., Донець Л.О.

за участю секретаря судового засідання - Співак О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 15 січня 2014 року по справі за позовом приватної виробничо-комерційної фірми «Ланкорд» до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про скасування податкового повідомлення - рішення, -

у с т а н о в и л а:

У листопаді 2013 року позивач, приватна виробничо-комерційна фірма «Ланкорд» (далі по тексту - ПВКФ «Ланкорд»), звернувся до суду з адміністративним позовом, яким з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог (а.с. 54) просив суд: скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача - Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі - ДПІ у м. Сумах) № 0002002240 від 01.11.2013 року, прийнятого на підставі акту перевірки від 16.10.2013 року № 0110/18/28/22/31787744, яким за встановлені порушення п. 2.8, п. 2.9, п. 3.5 «Положення про ведення касових ордерів у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Національного банку України від 15.12.2004 № 637 (подалі - Положення № 637), застосовано суму штрафних санкцій в розмірі 96.044,56 грн. в частині 93.473,16 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на хибність висновків податкового органу про порушення підприємством податкового законодавства, викладених в акті перевірки від 16.10.2013 року № 0110/18/28/22/31787744. Зазначає, що за результатами проведеної відповідачем перевірки ПВКФ «Ланкорд» встановлено порушення позивачем п. 3.5 Положення № 637, а саме у видаткових касових ордерах відсутні підписи одержувача коштів. Зауважує, що податковий орган не зазначає який саме підпис відсутній, як це передбачено додатком до акту, а лише зазначає, що кошти внесені до банку. Крім того, позивач зазначає, що відповідно до ст. 1 Указу Президента України № 436 від 12.06.1995 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», згадані санкції у вигляді штрафу застосовуються за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожен день. Таким чином, на думку позивача, оскільки готівкові кошти у повному обсязі були здані до банку, що підтверджується квитанціями про внесення коштів та виписками банку, застосування штрафних санкцій не відповідає чинному законодавству. Позивач вважає, що при здаванні коштів до банку підприємством дотримані всі вимоги Положення про ведення касових операцій у національні валюті України та просить скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 15 січня 2014 року адміністративний позов ПВКФ «Ланкорд» задоволено. Судовим рішенням, скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах від 01.11.2013 № 000202240 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 93.473, 16 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що виведення готівки із каси та здавання її до банківської установи підтверджується документально та відображено в касовій книзі, внаслідок чого дійшов висновку про безпідставність висновків акта перевірки про перевищення ліміту залишків в касі. Крім того, відповідачем не доведено факту видачі коштів без належного видаткового документу, оскільки наявні в матеріалах справи копії видаткових касових ордерів містять усі необхідні реквізити, в т.ч. і підписи одержувача коштів. Зворотного відповідачем не доведено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі ДПІ у м. Сумах, посилаючись на неповне з'ясування та дослідження судом першої інстанції обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ПВКФ «Ланкорд».

Позивачем подано письмові заперечення на апеляційну скаргу в яких ПВКФ «Ланкорд», висловлюючи позицію щодо повного з'ясування судом першої інстанції обставин справи, вірного застосування норм матеріального та процесуального права просить суд залишити апеляційну скаргу податкового органу без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а оскаржувана постанова, відповідно до положень ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 07.10.2013 року по 16.10.2013 року фахівцями ДПІ у м. Сумах проведена фактична перевірка ПВКФ «Ланкорд» щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), за результатами якої складено акт від 16.10.2013 року № 0110/18/28/22/31787744 (а.с. 65-69).

Актом перевірки встановлено, що у видаткових касових ордерах про здачу готівкових коштів в банк від:

23.09.2011 року № 66 на суму 10.000,00 грн;

02.11.2011 року № 76 на суму 3.800,00 грн.;

01.12.2011 року № 81 на суму 10.000,00 грн.;

23.01.2012 року № 5 на суму 10.000,00 грн.;

01.02.2012 року № 7 на суму 5.250,00 грн.;

16.02.2012 року № 16 на суму 5.000,00 грн,;

02.03.2012 року № 20 на суму 3.500,00 грн. відсутній підпис одержувача готівкових коштів (згідно квитанцій ПАТ АБ «Столичний» здача готівкових коштів в банк здійснювалась через ОСОБА_1), що є порушенням бз. 1 п. 3.5 Положення № 637.

У зв'язку з встановленим, податковим органом зроблено висновок про завищення готівки в касі ПВКФ «Ланкорд».

В супереч вимогам п. 2.8 Положення № 637 готівка ПВКФ «Ланкорд», яка перевищувала ліміт каси самостійно не здавалася підприємством в обов'язковому порядку до банку для її зарахування на банківські рахунки.

Перевіркою встановлено, що найменший виявлений залишок готівки в касі підприємства позивача становить 1.485,13 грн., а найбільший ліміт каси за перевіряємий період становить 200,00 грн. у зв'язку з чим відповідачем встановлено порушення позивачем абз. 2 п. 2.9. Положення № 637.

Таким чином, за результатами перевірки встановлено завищення залишку готівки в касі, а саме - виявлено неналежним чином складені видаткові касові ордери, у зв'язку з чим 01.11.2013 року ДПІ у м. Сумах прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0002002240 (а.с. 7), яким до позивача застосовано штрафну санкцію у сумі 96.044, 56 грн.

Погоджуючись з загальною позицією суду першої інстанції колегія суддів зазначає.

Правила ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою врегульовані Положенням № 637.

Касові операції - операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку (п. 1.2 Положення № 637).

Згідно приписів п. 3.1 Положення № 637 касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

При цьому виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення (п. 2.7 Положення № 637).

Ліміт залишку готівки в касі (далі - ліміт каси) - граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час (п. 1.2 Положення № 637).

Згідно п. 2.8 Положення № 637 підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.

Абзацами 1, 2 п. 3.4 Положення № 637 встановлено, що видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.

Якщо на доданих до видаткових касових ордерів документах, заявах, рахунках тощо є дозвільний напис керівника підприємства, то його підпис на видаткових касових ордерах не обов'язковий.

Приписами абзаців 1 - 4 п. 3.10 Положення № 637 встановлено, що видаткові касові ордери і видаткові відомості мають заповнюватися бухгалтером чорнилом темного кольору чорнильною або кульковою ручкою, за допомогою друкарських машинок, комп'ютерних засобів чи іншими способами, які забезпечили б належне збереження цих записів протягом установленого для зберігання документів терміну.

У касових ордерах зазначається підстава для їх складання і перелічуються додані до них документи. Видача касових ордерів і видаткових відомостей на руки особам, що вносять або одержують готівку, забороняється.

Видача готівки за касовими ордерами може проводитися тільки в день їх складання.

Виправлення в касових ордерах та видаткових відомостях забороняються.

Згідно п. 3.5 цього Положення у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Одночасно п. 3.7 Положення № 637 визначено, що приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) з відображенням такої касової операції в касовій книзі.

Документом, що свідчить про здавання виручки до банку, є відповідна квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, засвідчена підписами відповідальних осіб банку та відбитком печатки (штампа) банку. Документом, що свідчить про здавання виручки до банку через інкасаторів, є копія супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), засвідчена підписом та відбитком печатки інкасатора-збирача. Документом, що свідчить про приймання готівки програмно-технічним комплексом самообслуговування для подальшого її переказу, є чек банкомата та квитанція, яка містить обов'язкові реквізити документа на переказ готівки і підтверджує внесення відповідної суми готівки до цього програмно-технічного комплексу самообслуговування та здійснення ініціювання операції з переказу готівки.

Відповідно абз. 5 п. 3.10 зазначеного Положення у касових ордерах, які оформляються на загальну суму проведених підприємством касових операцій (видача готівки за видатковими відомостями, спеціальними платіжними засобами, здавання готівки до банку, отримання готівки з банку за чеком та оприбуткування її в касі тощо), реквізит "Одержав" або "Прийнято від" не заповнюється.

З аналізу викладеної норми вбачається, що вона є спеціальною по відношенню до норми, викладеної в п. 3.5 Положення № 637, оскільки передбачає, зокрема операцію здавання готівки до банку, яка, в свою чергу, також документально оформлюється згідно вимог цього ж Положення.

Крім того, згідно п. 3.11 Положення № 637 прибуткові та видаткові касові ордери до передавання в касу реєструються бухгалтером у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (додаток 4), який ведеться окремо за прибутковими та видатковими операціями. Видаткові касові ордери, що оформлені на підставі видаткових відомостей, реєструються в такому журналі після здійснення виплат, зазначених у видатковій відомості.

В силу п. 5.10 Положення готівкові кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження, якщо вони були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або були використані підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання їх до банку і одночасного отримання з каси банку на зазначені потреби) наступного робочого дня на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства.

Судом встановлено, що відомості про видаткові касові ордери від 23.09.2011 року № 66 на суму 10.000,00 грн.; від 02.11.2011 року № 76 на суму 3.800,00 грн.; від 01.12.2011 року № 81 на суму 10.000,00 грн.; від 23.01.2012 року № 5 на суму 10.000,00 грн.; від 01.02.2012 року № 7 на суму 5.250,00 грн.; від 16.02.2012 року № 16 на суму 5.000,00 грн.; від 02.03.2012 року № 20 на суму 3.500,00 грн., (а.с. 20-26) були внесені до касової книги ПВКФ «Ланкорд» (а.с. 106-112), журналу реєстрації прибуткових та видаткових касових документів за 2011 рік (а.с. 113-118), журналу реєстрації прибуткових та видаткових касових документів за 2012 рік (а.с. 119-125).

Факт здавання позивачем готівкової виручки у розмірах 10.000,00 грн., 3.800,00 грн., 10.000,00 грн., 10.000,00 грн., 5.250,00 грн., 5.000,00 грн. та 3.500,00 грн. за видатковими касовими ордерами від 23.09.2011 року № 66, від 02.11.2011 року № 76, від 01.12.2011 року № 81, від 23.01.2012 року № 5, від 01.02.2012 року № 7, від 16.02.2012 року № 16, від 02.03.2012 року № 20 до банку (ПАТ АБ «Столичний») підтверджується квитанціями відповідного банку від 01.12.2011 року № 1, від 02.11.2011 року № 4, від 23.09.2011 року № 1, від 02.03.2012 року № 1, від 16.02.12 року № 1, від 01.02.2012 року № 2 (а.с. 41-43) та банківськими виписками (а.с. 44-49).

Таким чином, враховуючи, що виведення готівки із каси та здавання її до банківської установи підтверджується документально та відображено в касовій книзі, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо безпідставності висновків акта перевірки про перевищення ліміту залишків в касі.

Виходячи з наведеного, колегія суддів не вбачає підстав, передбачених ст.ст. 201, 202 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення та приходить до висновку про необхідність залишення апеляційної скарги без задоволення, а оскаржуваного судового рішення - без змін.

Інші доводи апеляційної скарги на висновки колегії суддів не впливають.

В порядку, визначеному ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 41 ч.1, 160, 167, 185, 195, 196, 198 ч. 1 п. 1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області залишити без задоволення, а постанову Сумського окружного адміністративного суду від 15 січня 2014 року по справі № 818/8696/13-а - без змін.

Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя - (підпис) Л.В. Мельнікова

Судді (підпис) Н.С. Бартош

(підпис) Л.О. Донець

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 07 березня 2014 року