Рішення № 37558403, 04.03.2014, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
04.03.2014
Номер справи
925/71/14
Номер документу
37558403
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2014 року Справа № 925/71/14

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М., при секретарі - Лавріненко С.І., за участю представників сторін: позивача - Береза Л.О. за довіреністю, відповідача - Поповиченко Л.І. сільський голова, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси справу за позовом Державного підприємства "Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (позивач), с.Свидівок Черкаського району до Яснозірської сільської ради (відповідач), с.Яснозір'я Черкаського району, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Черкаська районна рада та Управління Державної казначейської служби України у Черкаському районі Черкаської області про стягнення 78447,52 грн., -

ВСТАНОВИВ :

Подано позовну заяву, у якій позивач просить стягнути з відповідача 78447,52 грн., у тому числі: 68211,52 грн. основного боргу з оплати за виконані землевпорядні роботи та 10236,00 грн. договірної пені.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на виконання умов Договору №38/118/1 від 10.05.2012 позивач виконав роботи по розробці проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності в мажах села Яснозір'я на загальну суму 90344,56 грн., які відповідач прийняв без заперечень, однак їх вартість оплатив частково, внаслідок чого утворився прострочений борг з оплати за виконану роботу в сумі 68211,52 грн., на яку нарахована договірна пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період прострочення виконання грошового зобов'язання з 08.01.2013 по 16.01.2014.

У письмовому відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнав посилаючись на те, що згідно календарного плану виконання роботи, який є невід'ємною частиною договору, роботи повинні бути виконані у вересні 2012 року, однак акт №2 був підписаний лише 07.11.2012, а сам проект переданий сільській раді 28.05.2013. Сільська рада зареєструвала свої бюджетні зобов'язання по оплаті даних робіт платіжним дорученням №953 від 12.11.2012 у Державному казначействі, проте ці кошти державним казначейством не були проплачені. З метою сплати коштів у 2013 році, сільська рада зареєструвала кредиторську заборгованість, проте державне казначейство зняло з реєстрації ці зобов'язання. Оплата за виконані позивачем роботи повинна була здійснюватись за рахунок субвенції з державного бюджету, у 2012 році було виділено 90350,00 грн., на кінець 2012 року кошти в сумі 68211,52 грн. з вини державного казначейства не були використані і субвенція повернута в районний бюджет. Сільська рада зверталась до Черкаської районної ради щодо передбачення коштів на сплату за роботи, однак відповіді не отримала, тому вини у невиконанні зобов'язань Яснозірської сільської ради немає.

Згідно ст.27 ГПК України ухвалою господарського суду від 04 лютого 2014 року залучено третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Черкаську районну раду та Управління Державної казначейської служби України у Черкаському районі Черкаської області та відкладено розгляд справи на 04 березня 2014 року.

Третя особа - Черкаська районна рада у письмових поясненнях по суті позовних вимог зазначила, що вирішення спірного питання не відноситься до компетенції районної ради, отже вона не може бути третьою особою у справі на стороні відповідача, просить розглянути справу у відсутності її представника.

Третя особа - Управління Державної казначейської служби України у Черкаському районі у письмових поясненнях по суті спору вказала на наступні обставини: на клопотання міськрайонного управління Держкомзему у м.Черкаси від 07.12.2011 №895/01-02 на виконання Програми розвитку земельних відносин у Черкаському районі на 2001 - 2012 роки за рахунок залишків коштів спеціального фонду районного бюджету в сумі 18,8 тис.грн. коштів сільських рад Свидівок та Степанки, які передаються районному бюджету субвенціями в сумі 99,57 тис. грн. та 970,00 тис. грн., рішенням сесії Черкаської районної ради від 06.03.2012 №15-8/УІ "Про внесення змін до рішення районної ради від 29.12.2011 №13-2/УІ "Про районний бюджет на 2012 рік" виділено сільським радам Черкаського району субвенцію на проведення робіт з розмежування земель державної та комунальної власності. Згідно рішення сесії Черкаської районної ради від 06.03.2012 №15-8/УІ Яснозірською сільською радою внесено зміни в річний розпис асигнувань по спеціальному фонду бюджету за рахунок іншої субвенції з районного бюджету по КТКВК 200200 КЕКВ 1134 в сумі 90,35 тис. грн. на виконання землевпорядних (землеоціночних) робіт. 14.05.2012 Яснозірською сільською радою надано до управління Державної казначейської служби України у Черкаському районі Черкаської області (далі - держказначейство) пакет документів для здійснення реєстрації бюджетних фінансових зобов'язань в сумі 22133,04 грн. Дане фінансове зобов'язання оплачено держказначейством на підставі платіжного доручення Яснозірської сільської ради №398 від 22.05.2012. 09.11.2012 Яснозірською сільською радою надано до держказначейства пакет документів для здійснення реєстрації бюджетних фінансових зобов'язань в сумі 68211,52 грн. Дане фінансове зобов'язання на кінець бюджетного періоду не оплачено з урахуванням дотримання забезпечення черговості проведення захищених видатків, визначених ст.55 Бюджетного кодексу України. Платіжним дорученням №1279 від 28.12.2012 Яснозірською сільською радою повернуті кошти невикористаної субвенції до районного бюджету. У 2013 році відповідні бюджетні призначення та надходження спеціального фонду у Яснозірської сільської ради відсутні, тому згідно п.п.2, 4 ст.48 Бюджетного кодексу України сільська рада не мала підстав для реєстрації бюджетних фінансових зобов'язань на вказані цілі. Просить розглядати справу без участі представника.

Клопотання третіх осіб про розгляд справи без участі їх представників задоволено судом.

У судовому засіданні:

- представник позивача підтримала позовні вимоги, просила позов задовольнити повністю, спростовуючи доводи відповідача, пояснила, що акт виконаних робіт складений у грудні 2012 року, оскільки не була проведена державна експертиза землевпорядної документації, вартість якої входила у кошторис, проте відповідач не оплатив другу частину вартості робіт, тому у травні 2013 року йому була передана документація проекту землеустрою без проведення державної експертизи землевпорядної документації, позивач являється госпрозрахунковим державним підприємством і не може з власних коштів здійснити оплату державної експертизи землевпорядної документації відповідача;

- представник відповідача заперечила проти позову, дотримуючись доводів, викладених у відзиві на позовну заяву, зазначила, що у сільському бюджеті відсутні кошти для оплати боргу, вважала, що з оплати підлягає виключенню вартість державної експертизи землевпорядної документації, оскільки остання не проведена, послалась на відсутність підстав для застосування пені за прострочення виконання грошових зобов'язань, оскільки позивач прострочив виконання робіт, що призвело до неможливості використання коштів бюджету, виділених на ці цілі у відповідному бюджетному році.

Згідно ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, наявні у матеріалах справи, судом встановлені наступні обставини.

10 травня 2012 року між Яснозірською сільською радою (замовник, відповідач у справі) та Державне підприємство "Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (виконавець, позивач у справі) укладений Договір №38/118/1 на виконання землевпорядних (землеоціночних) робіт (далі вживається - Договір).

Предметом Договору сторони визначили, що у порядку та на умовах, визначених цим Договором, виконавець бере на себе зобов'язання своїми засобами та за рахунок замовника виконати роботи по розробці проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності в межах села Яснозір'я Яснозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області, а замовник зобов'язується прийняти результати таких робіт (землевпорядну документацію) і сплатити виконавцеві вартість виконаних робіт (п.п.1.1, 1.2 Договору).

Технічні, економічні та інші завдання, зміст, термін виконання робіт визначаються погодженими сторонами у технічному завданні та календарним планом, які є невід'ємними частинами Договору (додаток №1, додаток №2) (п.п.1.3, 1.4 Договору).

Отримана за результатами виконання Договору документація є власністю замовника (п.1.5 Договору).

Загальна вартість робіт за цим Договором становить 90344,56 грн., у тому числі ПДВ 15057,43 грн. (п.2.1 Договору).

Загальна вартість робіт визначається згідно з Протоколом погодження договірної ціни на виконання робіт (додаток 3), що складається на підставі погодженого сторонами кошторису на виконання робіт (додаток 4) (п.2.2 Договору).

Замовник проводить оплату робіт поетапно або в цілому, згідно актів приймання-передачі робіт (п.2.3 Договору).

Повний розрахунок за виконані роботи замовник проводить протягом п'яти банківських днів із дня підписання сторонами акта приймання-передачі та тримання ним накладної (рахунку-фактури) (п.2.4 Договору).

Розрахунки за виконані роботи здійснюються на підставі п.1 ст.49 Бюджетного кодексу України. У разі затримки бюджетного фінансування розрахунки здійснюються протягом 3-х банківських днів з дати отримання замовником бюджетного призначення на фінансування робіт на свій реєстраційний рахунок (п.2.5 Договору).

Роботи вважаються виконаними у повному обсязі з моменту виконання виконавцем робіт в обсязі, визначеному цим Договором та діючими вимогами і правилами для виконання такого виду робіт (п.3.2 Договору).

Передача замовнику оформленої документації проводиться по акту приймання-передачі з оформленням відповідної накладної (п.3.3 Договору).

Замовник протягом п'яти банківських днів із моменту одержання акта приймання-передачі зобов'язаний направити виконавцю оформлений акт або мотивовану відмову від прийняття робіт, по якій сторонами складається двосторонній дефектний акт із переліком необхідних доопрацювань і термінів їх виконання. В цьому випадку доопрацювання документації проводиться за рахунок коштів виконавця. При неодержанні виконавцем у визначений строк підписаного замовником акта приймання-передачі робіт або мотивованої відмови від їх прийняття, робота вважається прийнятою без зауважень і акт оформляється в односторонньому порядку (п.3.4 Договору).

Виконавець приступає до виконання робіт за Договором не пізніше 7 календарних днів з моменту отримання від замовника вихідних даних щодо об'єкта, визначеного п.1.2 Договору (п.4.1 Договору).

Строк виконання робіт встановлюється згідно календарного плану виконання робіт (Додаток №2) (п.4.2 Договору).

За порушення замовником строків сплати вартості робіт, встановлених умовами договору, замовник сплачує виконавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу за весь час прострочення (п.6.6 Договору).

За порушення виконавцем строків виконання робіт, встановлених умовами договору, виконавець сплачує замовнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення за весь час прострочення (п.6.7 Договору).

Цей договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами (уповноваженими представниками сторін) та діє в межах строків, визначених календарним планом робіт (Додаток №2) (п.7.1 Договору).

У Додатку №2 до Договору сторонами визначено "Календарний план виконання робіт", а саме: 1. Підготовчі роботи, коригування планових матеріалів методом напівінструментальної зйомки, нанесення на планову основу меж земельних ділянок, складання цифрового плану, квітень 2012 - червень 2012, вартість робіт - 22133,04 грн.; 2. вирахування площ контурів земельних угідь і складання експлікації, землевпорядні роботи з оформлення проекту землеустрою, липень 2012 - вересень 2012, вартість робіт - 65580,12 грн.; 3. Державна експертиза землевпорядної документації, вересень 2012, вартість робіт - 26331,40 грн., всього 90344,56 грн.

У Додатку №3 до Договору сторонами визначено "Протокол погодження договірної ціни на виконання робіт", згідно якого ціна роботи становить 90344,56 грн., у в тому числі ПДВ 15057, 43 грн.

У Додатку №4 до Договору сторонами визначено "Кошторис на проектні (вишукувані) роботи", у якому міститься перелік з 11 пунктів, у тому числі: І етап "Вишукувані (польові) та проектні роботи" - підготовчі роботи, корегування планових матеріалів методом напівінструментальної зйомки, метрологічне забезпечення, нанесення на планову основу меж земельних ділянок, складання цифрового плану, вирахування площ контурів земельних угідь і складання експлікації, землевпорядні роботи з оформлення документів; ІІ етап "Додаткові витрати" - транспортування до об'єкта роботи і у зворотному напрямку, витрати на відрядження, державна експертиза землевпорядної документації, податок на додану вартість.

11 травня 2012 року сторонами підписаний поетапний Акт №1 приймання-передачі виконаних робіт на загальну суму 22133,04 грн., який повністю оплачений органом державного казначейства.

12 листопада 2012 року відповідач видав платіжне доручення №953 на оплату позивачу 68211,52 грн. по Договору, згідно акту виконаних робіт №2 від 07.11.2012 року. До платіжного доручення доданий поетапний Акт №2 приймання-передачі виконаних робіт на загальну суму 68211,52 грн., у якому зазначено, що акт складений 07.11.2012 року.

Позивачем до позовної заяви доданий поетапний Акт №2 приймання-передачі виконаних робіт на загальну суму 68211,52 грн., у якому зазначено, що акт складений 29.12.2012 року.

Оплата по вказаному акту та платіжному дорученню не проведена.

Згідно двостороннього акту зірки взаємних розрахунків, станом на 01.01.2013 року заборгованість відповідача перед позивачем становить 68211,52 грн.

У Реєстрі бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 25.01.2013 року №9 містяться дані щодо бюджетного зобов'язання по Договору в сумі 68211,52 грн. На Реєстрі міститься штамп Управління Державної казначейської служби України у Черкаському районі від 28.01.2013 року про реєстрацію та взяття на облік.

23 вересня 2013 року позивач направив відповідачу претензію за вих. №963, у якій вказав на наявність заборгованості по Договору в сумі 68211,52 грн. та просив термінової її погасити.

21 жовтня 2013 року відповідач відповів на претензію позивача, та вказав, що листом від 21.10.2013 року №02-11/410 звернувся до Черкаської районної ради щодо виділення додаткових коштів для оплати виконаних робіт в сумі 68211,52 грн.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Предметом спору у справі є стягнення грошової суми за розробку проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності в межах села Яснозір'я Яснозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області та пені за прострочення виконання грошових зобов'язань.

Сторони спірних правовідносин являються юридичними особами, зі сторони замовника проекту землеустрою - орган місцевого самоврядування, зі сторони виконавця проекту землеустрою - державне унітарне підприємство, отже являються суб'єктами господарювання у розумінні ст.ст.2, 8, 55 Господарського кодексу України (далі - ГК України).

Договір, на підставі якого виникли зобов'язання сторін, являється змішаним господарським договором: підряд з елементами надання послуг. Договір не заперечується сторонами.

Господарським кодексом України не встановлено особливостей укладання та виконання договорів підряду та надання послуг, отже до спірних правовідносин судом застосовані норми ЦК України, зокрема, про підряд, встановлені главою 61 цього Кодексу та про послуги, встановлені главою 63 ЦК України, положення Договору та норми спеціальних Законів, які регулюють відносини щодо розробки проектів землеустрою, розмежування земель державної та комунальної власності.

Згідно ст.837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Предметом укладеного сторонами Договору є розробка проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності в межах села Яснозір'я, яку згідно умов Договору позивач, як виконавець, зобов'язався виготовити і передати відповідачу, як замовнику, до кінця вересня 2012 року.

У Договорі сторони визначили зміст та обсяг роботи, з яких слідує, що відповідач зобов'язався виготовити та передати позивачу проект землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності в межах села Яснозір'я .

Правові засади розмежування земель державної та комунальної власності і повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо регулювання земельних відносин з метою створення умов для реалізації ними конституційних прав власності на землю визначає Закон України "Про розмежування земель державної та комунальної власності" від 05.02.2004 №1457-ІУ, із змінами і доповненнями (далі вживається скорочено - ЗУ №1457). ЗУ №1457 втратив чинність згідно із Законом України від 6 вересня 2012 року № 5245-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", який набрав чинності з 1 січня 2013 року.

Укладення Договору, його виконання здійснювалось у 2012 році, тобто період дії ЗУ №1457, нормами якого, зокрема, встановлювалось:

- підставою для проведення робіт, пов'язаних з розмежуванням земель державної та комунальної власності в межах населених пунктів, є рішення сільської, селищної, міської ради, а за межами населених пунктів - рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим або відповідної обласної державної адміністрації. Розмежування земель державної та комунальної власності здійснюється за проектами, які за замовленням відповідних сільських, селищних, міських рад, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій розробляються державними та іншими землевпорядними організаціями (ст.10);

- проекти розмежування земель державної та комунальної власності розробляються на підставі договору між замовником та розробником документації із землеустрою відповідно до завдань, які затверджуються замовником. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень, визначених цим Законом, приймають рішення про погодження та затвердження проектів розмежування земель державної та комунальної власності (ст.12);

- встановлення меж земельних ділянок державної та комунальної власності в натурі (на місцевості) здійснюється згідно із затвердженими проектами розмежування земель державної та комунальної власності із закріпленням їх межовими знаками встановленого відповідно до законодавства України зразка (ст.13);

- витрати, пов'язані з розмежуванням земель державної та комунальної власності, здійснюються за рахунок коштів відповідних бюджетів (ст.15).

Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою врегульовані спеціальним Законом України "Про землеустрій" від 22.05.2003 року №858-ІУ (далі вживається скорочено - ЗУ "Про землеустрій").

Згідно ст.25 ЗУ "Про землеустрій", у редакції на дату укладення сторонами Договору, документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.

Проекти розмежування земель державної та комунальної власності населених пунктів являються одним із видів документації із землеустрою (ч.2 п. ґ) ст.25 ЗУ "Про землеустрій").

Згідно ст.49 ЗУ "Про землеустрій" проекти розмежування земель державної та комунальної власності визначають: а) місце розташування і розміри земельних ділянок, що знаходяться в державній власності за категоріями земель; б) місце розташування і розміри земельних ділянок комунальної власності територіальної громади за категоріями земель; в) місце розташування і розміри земельних ділянок, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб за категоріями земель; г) правове, організаційне і фінансове забезпечення, строки реалізації та економічну, соціальну й екологічну ефективність розмежування земель державної та комунальної власності.

Згідно зі статтями 193, 202 ГК України та статтями 525, 526, 530 ЦК України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства; одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.

З вищенаведених матеріалів справи вбачається і не заперечується сторонами, що на підставі рішення сесії Черкаської районної ради від 06.03.2012 №15-8/УІ "Про внесення змін до рішення районної ради від 29.12.2011 №13-2/УІ "Про районний бюджет на 2012 рік" відповідачу була надана субвенція на проведення робіт з розмежування земель державної та комунальної власності в межах села Яснозір'я по КТКВК 200200 КЕКВ 1134 в загальній сумі 90,35 тис. грн. Згідно умов договору позивач повинен був передати проект землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності в межах села Яснозір'я до кінця вересня 2012 року. На виконання умов Договору відповідач сплатив частину бюджетних коштів в сумі 22133,04 грн. Акт приймання-передачі робіт був складений 07 листопада 2012 року, підписаний 29 грудня 2012 року, тобто з порушенням календарного графіку виконання робіт. Технічну документацію проекту землеустрою позивач реально передав відповідачу 28 травня 2013 року, що підтверджується відміткою позивача на проекті землеустрою, без висновку державної експертизи землевпорядної документації проекту землеустрою, яка передбачена Договором. Вартість державної експертизи землевпорядної документації згідно календарного плану становить 2631,40 грн., і вона включена позивачем у суму заборгованості, що він просить стягнути.

Таким чином, позивач порушив свої договірні зобов'язання щодо строків та об'єму виконаних робіт. З огляду на те, що документація проекту землеустрою передана відповідачу без виконання передбаченої договором державної експертизи землевпорядної документації, вартість цієї експертизи не підлягає стягненню з відповідача. Тому до стягнення підлягає вартість фактично виконаної роботи, яка не оплачена, в сумі 65580,12 грн. (68211,52 грн. - 2631,40 грн.). Отже позовні вимоги про стягнення основного боргу підлягають частковому задоволенню.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Договором передбачена відповідальність замовника за порушення строків оплати. Згідно п.6.4 Договору сторона вважається невинною і не несе відповідальності за порушення Договору, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання Договору.

З обставин справи вбачається, що до кінця 2012 бюджетного року відповідач подала до державного казначейства документи на оплату виконаних робіт, проте у бюджетному році, у якому передбачалось фінансування робіт, проект землеустрою відповідачу не переданий. Отже відповідач вжив всіх залежних від нього заходів щодо належного виконання Договору.

Згідно з ч.4 ст.612 ЦК України прострочення боржника не настає, якщо зобов'язання не може бути виконане внаслідок прострочення кредитора.

З огляду на викладене, суд вважає, що внаслідок прострочення позивачем виконання робіт, відповідач не зміг здійснити оплату виділених бюджетних коштів на ці цілі у 2012 бюджетному році.

Отже у позивача відсутнє право на стягнення пені за прострочення виконання грошових зобов'язань, тому суд відмовляє у позові про стягнення 10236,00 грн. пені.

Відповідно до ст. 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, понесені останнім при поданні позову, а саме: 1827,00 грн. судового збору. Часткове задоволення позову не випливає на розподіл судових витрат, оскільки їх сума є мінімальною.

Керуючись ст.49, ст.ст. 82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Яснозірської сільської ради (Черкаська область, Черкаський район, с.Яснозір'я, вул. Шевченка, буд.17, ідентифікаційний код 26358331) на користь Державного підприємства "Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (Черкаська область, Черкаський район, с.Свидівок, вул. Партизанська, буд. 5, ідентифікаційний код 00709709) - 65580,12 грн. основного боргу з оплати за виконані землевпорядні роботи та 1827,00 грн. судового збору.

У решті позову відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом 10 днів з дня складення повного рішення.

Повне рішення складено 11 березня 2014 року.

СУДДЯ Н.М. Курченко