ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.03.2014 року Справа № 904/8328/13
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді : Бахмат Р. М. (доповідача),
суддів: Євстигнеєва О.С., Кощеєва І.М.
секретар судового засідання : Хребто Ю.Ю.
за участю представників сторін:
від позивача: у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним сином
від відповідача: Майко А.В. (дов. № 1 від 01.01.14 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства фірми «Бомонд» м. Дніпродзержинськ на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 03.12.2013р. у справі № 904/8328/13
за позовом Дніпродзержинської міської ради м. Дніпродзержинськ
до Приватного підприємства фірми «Бомонд» м. Дніпродзержинськ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
В С Т А Н О В И В :
Рішенням господарського суду Дніпропетровської обл. від 03.12.2013 р. у справі № 904/8328/13, яке підписано 06.12.2013 р. і оформлено відповідно до вимог ст. 84 ГПК України (суддя Єременко А.В.), задоволено позов Дніпродзержинської міської ради м.Дніпродзержинськ до Приватного підприємства фірми «Бомонд» м. Дніпродзержинськ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Вказаним рішенням внесено зміни до пунктів 2.2 та 4.1 договору оренди земельної ділянки від 25.08.2005 р. (державна реєстрація від 02.09.2005 р. № 02620), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Приватним підприємством фірмою «Бомонд» м.Дніпродзержинськ , викладено їх в наступній редакції:
"п. 2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 09.02.2012р. становить 11 341 638,82 грн.";
"п. 4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 340 249,17 грн./рік без ПДВ, а з урахуванням пільги - у розмірі 238 174,41 грн./рік без ПДВ, яка застосовується на умовах, визначених рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 № 475-24VI "Про плату за землю".
Стягнуто з Приватного підприємства фірми «Бомонд» м. Дніпродзержинськ на користь Дніпродзержинської міської ради м. Дніпродзержинськ витрати по оплаті судового збору у розмірі 1 147 грн.
17.12.2013 р. на примусове виконання рішення видано наказ.
Відповідач не погодився з вказаним рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить відновити пропущений процесуальний строк на подання апеляційної скарги.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 18.02.2014 р. відновлено пропущений процесуальний строк на подання апеляційної скарги.
Скаржник просить у скарзі скасувати рішення по даній справі та прийняти нове рішення,яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки вважає рішення таким, що прийнято з порушенням вимог матеріального та процесуального права.
Відповідач вважає, що перелік випадків перегляду розміру орендної плати, передбачений Договором, є вичерпним і не містить такої підстави, як законодавча зміна граничного розміру орендної плати. Аналогічної підстави для перегляду розміру орендної плати не передбачено і чинним законодавством, зокрема, Законом України «Про оренду землі» та Податковим кодексом України.
Скаржник зазначає, що а ні стаття 23 «Зміна орендної плати» закону України «Про оренду землі», а ні розділи 19 «Прикінцеві положення» та 20 «Перехідні положення» ( в т.ч. підрозділ 6 «особливості справляння земельного податку») Податкового кодексу України, не встановлюють обов`язків внесення змін до договорів оренди, укладених у минулому, у випадках законодавчої зміни граничного розміру орендної плати.
Теж саме стосується і зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, оскільки відповідно до підпункту 14.1.125 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка являє собою капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, і не є ціною (тарифом) в розумінні пункту 4.4 Договору.
Крім того, відповідач вказує, що не був повідмолений про час та місце судового засідання, а тому не мав можливості заперечити проти позовних вимог позивача та скористатися іншими зазначеними процесуальними правами сторони господарського спору.
25.02.14 р. скаржник надав уточнену апеляційну скаргу, в якій вказує, що згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.02.2014 р. № 736, виданим відділом Держземагенства у м. Дніпродзержинську, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 18.02.2014 р. становить 5 778 549,72 грн. така нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки ґрунтується на рішенні Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013 р. № 842-38/УІ, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ із застосуванням базової вартості 1 м2 в розмірі 199,64 грн. і введено її в дію з 01.01.2014 р.
Пунктами 2 та 7 Рішення № 842-38/УІ також передбачено, що з 01.01.2014 р. рішення Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 р. № 475-24/УІ та від 15.12.2010 р. № 07-02/УІ, на які позивач посилався як на підстави своїх вимог, вважаються такими, що втратили чинність.
Скаржник звертає увагу суду на той факт, що резолютивна частина оскаржуваного рішення не містить вказівки, з якого саме моменту необхідно внести зміни до відповідних пунктів договору оренди. Отже, вказані зміни мають бути внесені в договір оренди з моменту набрання зазначеним рішенням законної сили, що, враховуючи відкриття апеляційного провадження 18.02.2014 р., однозначно відбудеться після 01.01.2014 р.
Таким чином, скаржник просить змінити рішення господарського суду Дніпропетровської обл. від 03.12.2013 р. у справі № 904/8328/13 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Внести зміни до пунктів 2.2, 4.1 договору оренди земельної ділянки від 25.08.2005 р. (державна реєстрація від 02.09.2005 р. № 02620), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Приватним підприємством фірмою «Бомонд» м. Дніпродзержинськ, виклавши їх в наступній редакції:
"п. 2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 18.02.2014р. становить 5 778 549,72 грн.";
"п. 4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 173 356,50 грн./рік без ПДВ.
Витрати по оплаті судових зборів у розмірі 1 756,00 грн. розподілити між сторонами порівну.
У запереченні на апеляційну скаргу позивач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представника відповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, доводи, викладені у запереченні на апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила, що між Дніпродзержинською міською радою (орендодавець) та приватним підприємством фірмою «Бомонд» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 25.08.2005 р.
Державна реєстрація Договору проведена 02.09.2005 р. за № 02620.
Згідно з пунктом п.1.1. договору орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул.. Українська,85 згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 29.04.2005 р. № 531-18/ІУ.(п.1.2)
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,2434 га. для фактичного розміщення ливарного цеху (п.2.1)
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання цього договору становила 3 173 487,51 грн. (п.2.2.)
Договір укладено строком на десять років. (п.3.1)
Відповідно до п.4.1. договору орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі в розмірі 41 255,40 грн. без ПДВ на рік, що становить 3 437,95 грн. без ПДВ, на місяць, і вноситься на рахунок місцевого бюджету, реквізити якого подаються "Орендарю" додатково в письмовій формі.
Пунктом 4.4. договору передбачено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів;
- збільшення розміру ставки земельного податку;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Відповідно до п. 12.1. договору, зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.
З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 вказаного кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з вимогами ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Зазначеною статтею передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж одного разу на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою. Стаття 20 зазначеного Закону передбачає, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною міською радою ( стаття 23 Закону України "Про оцінку земель" ).
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.02.2012р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 2,2434 га, що знаходиться в користуванні відповідача за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Українська, 85, становить 11341638,82 грн.
25.06.2012 року Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення № 475-24/VІ "Про плату за землю", яким встановлено коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада на рівні трикратного розміру земельного податку; вирішено застосовувати коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки з 01.07.2012 року; встановлено з 01.07.2012р. по 31.12.2013р. пільгу із земельного податку.
Пунктом 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до виключних повноважень міських рад належить затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, прийняті в межах наданих їй повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Листом від 15.07.2013 року № 07-08/1149 управляння земельних відносин міської ради направлено на адресу відповідача вимогу про термінове приведення договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог чинного законодавства України.
Відповідно до частини 1 пункту 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Оскільки договором та законом передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного суду України від 06.12.2010 р. у справі № 2-1/10068-2008 та від 27.12.2010р. у справі №27/15-10, а також постановах Вищого господарського суду України від 28.09.2010р. №11/14-ПД-10, від 15.11.2010р. №1/125пд, від 17.11.2010р. №19/132пд, від 25.11.2010р. №54/91-10 та від 23.12.2010р. № 11/171-10.
Статтею 11128 ГПК України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Позивач просив внести зміни до діючого договору оренди земельної ділянки, посилаючись на зміну нового розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, від якого залежить розмір земельного податку.
Відповідно до частин 4 та 5 статті 5 Закону України «Про оцінку земель» грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно з законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно частини 2 статті 12 цього Закону нормативно-правові акти з проведення оцінки земель які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Нормативно грошова оцінка земельних ділянок в силу положень статті 13 названого Закону приводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормами статі 18 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Відповідно до положень статей 20 та 23 цього Закону за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативно грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюється як витяг з технічної документації з нормативно грошової оцінки земель.
Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативно грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки землі урегульований «Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», затвердженим спільним наказом Державного комітету по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Українською академією аграрних наук від 27.01.2006р. за №18/15/21/11.
Пунктом 1.3 Порядку передбачено, що нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку… орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Стаття 33 Господарського кодексу України зобов'язує кожну сторону довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. В даному випадку вимоги позивача про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, зокрема до нормативної грошової оцінки можуть бути задоволені тільки на підставі виданого у відповідності з вимогами вищезазначеного Порядку витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Отже, наданий міською радою витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним доказом в розумінні ст. 34 ГПК України.
Виходячи із ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Відповідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п.12 Земельного кодексу України).
Частина 2 ст. 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку (п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»).
Ця вимога обов'язкова як для сторін, так і для судів при розгляді справ.
Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись статями 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства фірми «Бомонд» м.Дніпродзержинськ залишити без задоволення
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 03.12.2013 р. у справі № 904/8328/13 залишити без змін.
Головуючий Р.М. Бахмат
Судді О.С. Євстигнеєв
І.М. Кощеєв
Повний текст постанови виготовлено 11.03.2014 р.
З оригіналом згідно:
Пом. судді І.Г.Логвиненко