Рішення № 37551230, 04.03.2014, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
04.03.2014
Номер справи
901/489/14
Номер документу
37551230
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

04.03.2014

Справа № 901/489/14

за позовом заступника Прокурора Автономної Республіки Крим

(вул. Севастопольська, 21, м. Сімферополь, АР Крим, 95015)

в інтересах держави в особі

Державної авіаційної служби України

(пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135)

до приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Ейр Онікс»

(вул. Треньова, 9а, м. Сімферополь, АР Крим, 95034)

про стягнення 670 037.21 грн.

Суддя Радвановська Ю.А.

Представники:

Прокурор: Кузнецов Костянтин Володимирович, посвідчення № 016083, Прокуратура АР Крим;

Від позивача: не з'явився, Державна авіаційна служба України;

Від відповідача: не з'явився, ПАТ «Авіакомпанія «Ейр Онікс».

Суть спору: заступник Прокурора Автономної Республіки Крим звернувся до господарського суду АР Крим в інтересах держави в особі Державної авіаційної служби України із позовною заявою до приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Ейр Онікс» та просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 670 037.21 грн..

Позовні вимоги вмотивовані невиконанням відповідачем вимог чинного законодавства щодо сплати зборів до Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України в міжнародних авіаційних організаціях.

У судовому засіданні 20 лютого 2014 року прокурор надав суду заяву про збільшення розміру позовних вимог, відповідно до якій просив суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 757 464.64 грн., яка ухвалою від 20 лютого 2014 року була прийнята судом до розгляду (а.с. 35-36, 47-48).

Прокурор позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представники позивача та відповідача явку у судове засідання не забезпечили, витребуваних судом документів не надали, про час та місце розгляду справи був повідомлені належним чином.

Статтею 64 Господарського процесуального кодексу України врегульовано, що судова кореспонденція у разі ненадання сторонами іншої адреси надсилається за адресою, що зазначена в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України. Таке повідомлення згідно з положеннями вказаної правової норми вважається належним.

Так, з матеріалів справи вбачається, що копії ухвал суду направлялись відповідачу за адресою, яка відповідає адресі, зазначеній у спеціальному витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 18-20), що підтверджується наявною у матеріалах справи копією переліку згрупованих поштових відправлень рекомендованою кореспонденцією (оборотна сторона а.с. 2, 48).

При цьому, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, надіслане судом на адресу відповідача, повернулось із відміткою про отримання уповноваженим представником відповідача судової кореспонденції (а.с. 23).

Враховуючи те, що норми статті 38 Господарського процесуального кодексу України щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи та матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а пункт 4 частини 3 статті 129 Конституції України визначає одним із принципів судочинства — свободу у наданні сторонами своїх документів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом створені належні умови для надання сторонами доказів в обґрунтування своєї правової позиції.

Однак, відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву та надання доказів в порядку статті 33 Господарського процесуального кодексу України.

Зважаючи на вказані обставини, відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності представників позивача та відповідача за наявними у ній матеріалами.

Розгляд справи відкладався в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно зі статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України прокурору роз'яснені процесуальні права та обов'язки.

За клопотанням прокурора, відповідно до статті 10 Конституції України, статті 12 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», пояснення та клопотання по справі надавалися ним російською мовою.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення прокурора, суд –

встановив:

ПРАТ «Авіакомпанія «Ейр Онікс», надавши в період - червень, серпень-вересень 2013 року послуги з перевезення пасажирів і вантажів не сплатило до Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях державний збір, у зв'язку з чим у авіакомпанії виникла заборгованість перед Фондом у розмірі 757 464.64 грн..

На погашення заборгованості, що створилася, на адресу ПРАТ «Авіакомпанія «Ейр Онікс» Державіаслужбою України виставлялися рахунки-фактури № 23к від 05 лютого 2014 року, № 88 від 26 листопада 2013 року, № 263к від 26 листопада 2013 року, № 89 від 26 листопада 2013 року, № 264к від 26 листопада 2013 року. Вказані рахунки виставлені на основі зроблених розрахунків у відповідності до звітів діяльності відповідача згідно з ліцензією на провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів, вантажів повітряним транспортом підприємства відповідача.

Несплата відповідачем зазначених коштів за виставленими рахунками з’явилося підставою для звернення заступника прокурора Автономної Республіки Крим в інтересах держави в особі Державної авіаційної служби України із даною позовною заявою до господарського суду АР Крим.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до частини 4 статті 12 Повітряного кодексу України для забезпечення реалізації основних напрямів державної політики у сфері авіаційної діяльності та використання повітряного простору України, утримання та забезпечення діяльності уповноваженого органу з питань цивільної авіації з метою виконання покладених на нього завдань та функцій, участі та представництва України у міжнародних авіаційних організаціях та інших заходах діє Державний спеціалізований фонд фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях.

Згідно з пунктами 3, 4 частини п'ятою вказаної статті надходженнями Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях є державні збори із суб'єктів авіаційної діяльності, зокрема, за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України; за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України.

Платежі, що підлягають сплаті до Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях, є обов'язковими для всіх суб'єктів авіаційної діяльності (частина восьма статті 12 Повітряного кодексу України).

Частиною дев'ятою вищевказаної статті передбачено, що розмір та порядок сплати державних зборів, порядок використання коштів Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях визначаються Кабінетом Міністрів України .

Відповідно до пункту 1 Положення «Про Державний спеціалізований фонд фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях», яке затверджено постановою Кабінету міністрів України «Про створення Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях» від 28 вересня 1993 року № 819 (надалі -Положення) Державний спеціалізований фонд фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях (надалі - Фонд) створюється при Державному департаменті авіаційного транспорту (Укравіатранс) з метою фінансування заходів щодо забезпечення діяльності цивільної авіації в Україні відповідно до вимог Конвенції про міжнародну цивільну авіацію та участі України у міжнародних авіаційних організаціях.

Пунктом 9 розділу ІІ Додатку до Положення передбачено, що справляння державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропортів України, та за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває, під час експлуатації повітряних ліній, що перетинають кордон України, та виконання чартерних міжнародних перевезень, які здійснюються іноземним експлуатантом, дорівнює ставці збору, який справляється із споживача стосовно українських експлуатантів під час виконання аналогічних польотів.

Згідно з пунктами 5, 6 розділу ІІ Додатку до Положення при видачі дозволів на експлуатацію повітряних ліній у межах України державний збір збільшується з розрахунку за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту, на 0.5 доларів США та за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває на 2.5 доларів США, що стягуються із споживача, а при видачі дозволів на експлуатацію міжнародних повітряних ліній державний (у т. ч. чартерних перевезень) збір збільшується з розрахунку за кожного пасажира, який відлітає з аеропортів України, на 2 долари США та за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває, на 10 доларів США, що стягуються з споживача.

Відповідно до частини сьомої статті 12 Повітряного кодексу України забезпечення надходження та використання коштів Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях здійснює уповноважений орган з питань цивільної авіації.

Згідно з пунктом 1 Положення «Про Державну авіаційну службу України», яке затверджено Указом Президента України «Про затвердження Положення про Державну авіаційну службу України» від 6 квітня 2011 року № 398/2011 Державна авіаційна служба України (Державіаслужба України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра інфраструктури України. Державіаслужба України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики в сфері цивільної авіації.

Підпунктом 289 пункту 4 вказаного положення передбачено, що Державіаслужба України організовує надходження коштів до Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях і їх цільове використання.

На погашення заборгованості, що створилася, на адресу ПРАТ «Авіакомпанія «Ейр Онікс» Державіаслужбою України виставлялися рахунки-фактури № 23к від 05 лютого 2014 року, № 88 від 26 листопада 2013 року, № 263к від 26 листопада 2013 року, № 89 від 26 листопада 2013 року, № 264к від 26 листопада 2013 року. Вказані рахунки виставлені на основі зроблених розрахунків у відповідності до звітів діяльності відповідача згідно з ліцензією на провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів, вантажів повітряним транспортом підприємства відповідача.

Факт вказаної заборгованості ПРАТ «Авіакомпанія «Ейр Онікс» перед Фондом підтверджується рахунками-фактурами № 23к від 05 лютого 2014 року, № 88 від 26 листопада 2013 року, № 263к від 26 листопада 2013 року, № 89 від 26 листопада 2013 року, № 264к від 26 листопада 2013 року, виставленими товариству Державіаслужбою України. Вказані рахунки виставлені на основі зроблених розрахунків у відповідності до звітів діяльності згідно з ліцензією на провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів, вантажів повітряним транспортом підприємства відповідача.

Згідно з частиною першою та частиною сьомою статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Відповідачем належних та допустимих доказів сплати зазначеного збору суду не надано.

Згідно зі статтею 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до статті 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За таких обставин господарський суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог.

Таким чином, враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову у повному обсязі та стягнення з відповідача 757 464.64 грн. заборгованості за надані послуги.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України оплата судового збору покладається на відповідача.

У судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Повне рішення складено 11 березня 2014 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82-84 Господарського процесуального Кодексу України, суд

вирішив:

1. Позов задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Ейр Онікс» (вул. Треньова, 9а, м. Сімферополь, АР Крим, 95034, ЄДРПОУ 35228772) на користь Державної авіаційної служби України (пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, ЄДРПОУ 37536026) 757 464.64 грн. заборгованості.

3. Стягнути з приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Ейр Онікс» (вул. Треньова, 9а, м. Сімферополь, АР Крим, 95034, ЄДРПОУ 35228772) в дохід Державного бюджету України (УДКСУ у м. Сімферополі АРК код ЄДРПОУ 38040558, рахунок № 31211206783002, відкритий за кодом класифікації доходів бюджету 22030001 в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, м. Сімферополь, код банку 824026) 15 149.29 грн. судового збору.

4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Ю.А. Радвановська