Постанова № 37544691, 28.02.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.02.2014
Номер справи
826/448/14
Номер документу
37544691
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

28 лютого 2014 року 15:24 № 826/448/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України»доДержавної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.10.2013 року №00352204, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (надалі - позивач або ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України») з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (надалі - відповідач або ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві) про визнання протиправним та скасування повністю податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві від 25.10.2013 року №00352204 (з урахуванням уточненої позовної заяви).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.02.2014 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду у судовому засіданні 18.02.2014 року.

В обґрунтування позовних вимог, представник позивача зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 25.10.2013 року №00352204 підлягає скасуванню, оскільки висновки, які слугували підставою для його винесення, є необґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, а саме: абз. 5 п. 3.10 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637.

У судове засідання 18.02.2014 року з'явився представник позивача, який позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити його з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, що, у відповідності з положеннями ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення. Про причини неявки у судове засідання відповідач не повідомляв, клопотань про розгляд справи за відсутності його представника не подавав.

Суд у судовому засіданні 18.02.2014 року на підставі положень ч. 6 ст. 128 КАС України, враховуючи неприбуття належним чином повідомленого відповідача та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, ухвали про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Разом з тим, від представника відповідача через канцелярію суду надійшли письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено у відповідності з положеннями Податкового кодексу України та Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637, а, відтак, на думку представника відповідача, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням Міндоходів у Сумській області в присутності головного бухгалтера ОСОБА_1 проведено перевірку філії ПАТ «ДПЗКУ Сумський комбінат хлібопродуктів» щодо дотримання порядку здійснення платниками податку готівкових розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), про що складено відповідний акт (надалі - акт).

Як вбачається з копії акту відмовлення від підписання та одержання матеріалів фактичної перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, як додатка до акта фактичної перевірки філії ПАТ «ДПЗКУ Сумський комбінат хлібопродуктів» від 28.08.2013 року, наявного у матеріалах справи, після ознайомлення зі змістом акта перевірки філії ПАТ «ДПЗКУ Сумський комбінат хлібопродуктів» від 28.08.2013 року головний бухгалтер ОСОБА_1 відмовилася від його підписання та отримання.

Водночас, за результатами вищезазначеної перевірки, зокрема, встановлено перевищення ліміту залишку готівки в касі підприємства на кінець робочого дня на загальну суму 62 209,74 грн. (розрахунок понадлімітних залишків готівки наведено у додатку №1 до акту перевірки).

Відповідно до додатку №1 до акту, наведений розрахунок понадлімітних залишків готівки в касі підприємства філії ПАТ «ДПЗКУ Сумський комбінат хлібопродуктів» із зазначенням, що відповідно до видаткових касових ордерів №289 від 07.07.2012 року із сумою 17 471,16 грн., №298 від 10.07.2012 року із сумою 3 518,24 грн., №334 від 23.07.2012 року із сумою 3000,00 грн., №357 від 01.08.2012 року із сумою 3 000,00 грн., №385 від 20.08.2012 року із сумою 6 611,38 грн., №431 від 19.09.2012 року із сумою 10 051,51 грн., №447 від 24.09.2012 року із сумою 2 566,01 грн., №449 від 26.09.2012 року із сумою 1 447,09 грн., №548 від 30.11.2012 року із сумою 5 000,00 грн., №563 від 06.12.2012 року із сумою 11 900,00 грн. (враховуючи встановлений за перевіряємий період ліміт залишку готівки в касі підприємства у розмірі 350,00 грн.) загальний розмір понадлімітних залишків готівки в касі становить 62 209,74 грн.

На підставі викладеного вище, ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 25.10.2013 року №00352204, яким до ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 124 419,48 грн.

Вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 25.10.2013 року №00352204 протиправним, а, відтак, таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначає Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за №40/10320 (надалі - Положення №637).

У відповідності до п. 2.7 Положення №637, виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення.

Підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства (підприємця) може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку. Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір (п. 2.8 Положення №637).

Відповідно до п. 5.2 Положення №637, установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі. Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.

Як вбачається з наказу від 30.03.2012 року №62/1 «Про визначення ліміту каси», копія якого наявна у матеріалах справи, наказано з 01.04.2012 року встановити ліміт залишку готівкових коштів у розмірі 350 грн. із зазначенням, що у розрахунку брали участь готівкові надходження за січень, лютий, березень 2012 року; встановити терміни здавання готівки в каси банків щоденно; зберігати в касі готівку тільки в межах установленого ліміту. Понадлімітну виручку здавати в банк не пізніше наступного робочого дня. На додаток до вищезазначеного наказу у матеріалах справи міститься копія розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі філії ПАТ «ДПЗКУ Сумський комбінат хлібопродуктів» за підписом керівника та головного бухгалтера підприємства.

Згідно п. 2.10 Положення № 637, підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, дивідендів (доходу), понад установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку. Суми готівки, що одержані в банку і не використані за призначенням протягом установлених вище строків, повертаються підприємством до банку не пізніше наступного робочого дня банку або можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту).

Приписами п. 3.5 Положення №637 встановлено, що у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа. Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Згідно з п. 7.24 Положення №637, у разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 3.5 цього Положення), сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки.

В свою чергу, абз. 2 ч. 1 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року №436/95 встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Зі змісту видаткових касових ордерів позивача: №289 від 07.07.2012 року із сумою 17 471,16 грн., №298 від 10.07.2012 року із сумою 3 518,24 грн., №334 від 23.07.2012 року із сумою 3000,00 грн., №357 від 01.08.2012 року із сумою 3 000,00 грн., №385 від 20.08.2012 року із сумою 6 611,38 грн., №431 від 19.09.2012 року із сумою 10 051,51 грн., №447 від 24.09.2012 року із сумою 2 566,01 грн., №449 від 26.09.2012 року із сумою 1 447,09 грн., №548 від 30.11.2012 року із сумою 5 000,00 грн., №563 від 06.12.2012 року із сумою 11 900,00 грн., що були предметом дослідження під час перевірки, вбачається, що згідно вказаних видаткових касових ордерів відбувалось здавання готівки до банку.

Вказане також підтверджується наявними у матеріалах справи копіями квитанцій №19000187 від 07.07.2012 року на суму 17 471,16 грн., №19117652 від 10.07.2012 року на суму 3 518,24 грн., №19551512 від 23.07.2012 року на суму 3000,00 грн., №19944251 від 01.08.2012 року на суму 3 000,00 грн., №20528729 від 20.08.2012 року на суму 6 611,38 грн., №21557720 від 19.09.2012 року на суму 10 051,51 грн., №21684766 від 24.09.2012 року на суму 2 566,01 грн., №21822212 від 26.09.2012 року на суму 1 447,09 грн., №23985785 від 30.11.2012 року на суму 5 000,00 грн., №24170997 від 06.12.2012 року на суму 11 900,00 грн.

Відповідно до абз. 5 п. 3.10 Положення № 637, у касових ордерах, які оформляються на загальну суму проведених підприємством касових операцій (видача готівки за видатковими відомостями, спеціальними платіжними засобами, здавання готівки до банку, отримання готівки з банку за чеком та оприбуткування її в касі тощо), реквізит «Одержав» або «Прийнято від» не заповнюється.

Таким чином, при здаванні готівки за видатковим касовим ордером до установи банку реквізит «Одержав» не заповнюється, оскільки кошти видаються не під звіт працівнику підприємства, а для внесення на розрахунковий рахунок банку.

Факт внесення позивачем сум по вищепереліченим видатковим касовим ордерам підтверджується квитанціями банку, копії яких залучено до матеріалів справи.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що внесення коштів до банківської установи та оформлення зазначеними видатковими касовими ордерами відбулось з додержанням позивачем вимог, встановлених приписами Положення №637, а твердження про необхідність заповнення графи «Підпис одержувача» в даному випадку є безпідставним.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, суд, оцінюючи спірні дії відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. В свою чергу, ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві не доведено правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а, відтак, такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, ч. 6 ст. 128, ст.ст. 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві від 25.10.2013 року №00352204.

3. Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (ідентифікаційний код: 37243279, адреса: 01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 1) судові витрати з видатків Державного бюджету України, спрямованих на асигнування діяльності Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (ідентифікаційний код: 38748591, адреса: 01011, м. Київ, вул. Лєскова, 2) у розмірі 2 488,40 грн. (двох тисяч чотирьохсот вісімдесяти восьми грн. 40 копійок).

Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок