Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 березня 2014 р. Справа № 805/1678/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тарасенка І.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом 1Державного пожежно-рятувального загону Головного Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об’єднання «Востокинтерстрой» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
В С Т А Н О В И В:
1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об’єднання «Востокинтерстрой» (далі - ТОВ «НВО «ВОСТОКИНТЕРСТРОЙ») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що в період з 27 січня 2014 року по 29 січня 2014 року проведено позапланову перевірку виконання вимог припису органу державного пожежного нагляду у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту щодо приміщень ТОВ «НВО «ВОСТОКИНТЕРСТРОЙ», яке є власником даних приміщень, розташованих на першому поверсі висотного житлового будинку за адресою: м. Донецьк, пр. Ватутіна, 3-б.
В ході позапланової перевірки посадовими особами органу державного нагляду у сфері техногенної та пожежної безпеки були виявлені факти невиконання вимог припису органу державного пожежного нагляду у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту та складено акт № 62 від 29 січня 2014 року.
У зв’язку з виникненням загрози життю та здоров’ю людей, з метою недопущення спричинення такої шкоди, позивач звернувся до суду та просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень, розташованих на першому поверсі висотного жилого будинку за адресою: м. Донецьк, пр. Ватутіна, 3-б шляхом знеструмлення та опечатування пристроїв відключення електропостачання.
Представник позивача у судовому засіданні підтримали позов та просили його задовольнити в повному обсязі, надали пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомили.
Враховуючи приписи частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач – 1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області є юридичною особою публічного права, суб’єктом владних повноважень, який у спірних правовідносинах виконує обов’язки, покладені на нього чинним законодавством, що підтверджується довідкою Головного управління статистики у Донецькій області Серії АА № 902741 (а.с. 18) та випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серії АА № 277509 (а.с. 19).
Відповідач – Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об’єднання «Востокинтерстрой» зареєстровано у встановленому законом порядку в якості юридичної особи (код ЄДРПОУ 38262931, адреса: 83050, м. Донецьк, пр.. Ватутіна, 3-б), що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з веб-сайту Державного підприємства “Інформаційно-ресурсний центр”, доступ до якого запроваджено на підставі Наказу Міністерства юстиції України від 19.08.2011 року № 2009/5 “Про організацію доступу до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” (а. с. 36-38).
У відповідності до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності» та «Порядку проведення перевірок органа Державної інспекції техногенної безпеки України», затвердженого наказом МНС України від 25.05.2012 року №863, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.06.2012 року за 1054/2166, на підставі план-графіку планових та позапланових перевірок об'єктів, які закріплені посадовими особами 1 Державного пожежно-рятувального загону на листопад 2013 рої затвердженого наказом 1 ДПРЗ від 18 жовтня 2013 р. № 113, посвідчення від 08 листопада 2013 № 658, відповідно до Законів України «Про правові засади цивільного захисту», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про захист населення територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру» в період з листопада 2013 р. до 20 листопада 2013 р. проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, цивільного захисту та техногенної безпеки приміщень ТОВ «НВО «ВОСТОКИНТЕРСТРОЙ», яке є власником даних приміщень, розташованих на першому поверсі висотного житлового будинку за адресою: м. Донецьк, пр. Ватутіна, 3-б.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 № 306, діяльність ТОВ «НВО «ВОСТОКИНТЕРСТРОЙ» віднесено до високого ступеню прийнятого ризику господарської діяльності.
В ході планової перевірки посадовими особами органу державного нагляду у сфері техногенної та пожежної безпеки були виявлені факти недотримання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки та складено акт № 669 від 20 листопада 2013 року і припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту №2 від 20 листопада 2013 року.
Вищезазначеним актом встановлено 18 порушень вимог Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом МНС України від 19.10.2004 №126, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04.11.2004 за № 1410/10009 (далі - НАПБ А.01.001-2004) в приміщеннях ТОВ НВО «ВОСТОКИНТЕРСТРОЙ», яке є власником даних приміщень.
У відповідності до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду «контролю) у сфері господарської діяльності» та «Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України», затвердженого наказом МНС України від 15 35.2012 року №863, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.06.2012 року за № 1054/2166, на підставі наказу 1 Державної пожежно-рятувальної частини 1 Державного пожежно-рятувального загону від 11.01.2014 року за № 8 «Про проведення позапланової перевірки», - освідчення від 23 січня 2014 р. № 74, відповідно до Законів України «Про правові засади цивільного захисту», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру» в період з 27 січня 2014 р. до 29 січня 2014 р. проведено позапланову перевірку виконання вимог припису органу державного пожежного нагляду у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту щодо приміщень ТОВ «НВО «ВОСТОКИНТЕРСТРОЙ», яке є власником даних приміщень, розташованих на першому поверсі висотного житлового будинку за адресою: м. Донецьк, пр. Ватутіна, 3-б.
За результатами перевірки складено акт від 29.01.2014 року № 62. Даним актом встановлено 13 порушень вимог Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом МНС України від 19.10.2004 року № 126, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.11.2004 року за № 1410/10009 (далі – НАПБ А.01.001-2004), вимог нормативно-правових актів з питань техногенної безпеки та цивільного захисту з яких 8 створюють загрозу життю та здоров’ю людей, в приміщеннях ТОВ «НВО «ВОСТОКИНТЕРСТРОЙ», яке є власником даних приміщень, розташованих на першому поверсі житлового будинку за адресою: 83050, м. Донецьк, пр. Ватутіна, 3-б, а саме:
- не надано копію акту проведення схованих робіт прокладання електричних проводів в приміщеннях, чим порушено ст. 67 п.1, п.п.23 Кодексу цивільного захисту України;
- не обладнано приміщення установкою автоматичної пожежної сигналізації, чим порушено п.6.1.2. НАПБ А.01.001-2004;
- не виконано вимір опору ізоляції електричних мереж та електрообладнання, чим порушено п.5.1.34 НАПБ А.01.001-2004;
- не встановлено на об'єкті порядок відключення напруги з електрообладнання, силових та контрольних кабелів на випадок пожежі. При цьому, електроживлення систем експлуатаційного (аварійного) освітлення має бути не відключенні, чим порушено п.5.1.31. НАПБ А.01.001-2004;
- не забезпечено приміщення сертифікованими переносними вогнегасниками згідно норм належності, чим порушено п.6.4.8. НАПБ А.01.001-2004;
- не відділено приміщення трьох архівів від інших приміщень протипожежними сертифіковані дверима 2-го типу, чим порушено п.7.10.7.3. НАПБ А.01.001-2004;
- не пройдено навчання осіб керівного складу цивільного захисту та управлінських кадрів фахівців, на яких поширюється дія законів у сфері цивільного захисту на територіальних курсах цивільної оборони в учбово-методичному центрі, чим порушено ст. 20 ч.1 п.8, 11, ст. 40 п.15 КЦЗУПКМУ від 26.06.2013 за№444;
- працюючий персонал підприємства не забезпечено засобами індивідуального захисту органів дихання згідно діючих нормативних актів, чим порушено стаття 20 ч.1. п.2.п.п. 4.3.1. п. 4.3.2., 4.3.3., 4.8.3. п.3 КЦЗУ, ПТБ, ПКМУ №1200 від 19.08.2002, НПАОП 0.00-1.04-07, Стандарт МНС України СОУ МНС 75.2-00013528-002-2010.
Суд зазначає, що згідно з пунктом 5 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Вищезазначені положення кореспондуються з приписами пункту 5 частини 4 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого, юридичні особи, які не є суб’єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами в адміністративній справі лише за адміністративним позовом суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі – ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Пунктом 2 Положення № 20/2013 визначено, що ДСНС України у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства оборони України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра, щорічним посланням Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, а також цим Положенням.
Згідно з пунктом 6 зазначеного Положення, ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Відповідно до пункту 1 та підпункту 63 пункту 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 року № 3, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (скорочена назва – ГУ ДСНС України у Донецькій області) (далі – Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб’єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Наказом ДСНС України від 22.05.2013 року №279 затверджено Положення про 1 державний пожежно-рятувальний загін ГУ ДСНС України у Донецькій області (далі –ДПРЗ-1) згідно п.1.3. якого ДПРЗ-1 підпорядковується ГУ ДСНС України у Донецькій області.
Одним із основних завдань ДПРЗ-3 є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб на території відповідної адміністративної одиниці, проведення інших заходів, спрямованих на попередження виникнення надзвичайних ситуацій та пожеж, мінімізації їх наслідків.
Таким чином, 1Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області є суб’єктом владних повноважень.
Відповідно до частини 4 статті 43 Конституції України, кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Згідно з частиною 1 статті 6 Закону України «Про охорону праці», умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України визначено, що діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях. Забезпечення пожежної безпеки суб’єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб’єктів господарювання.
Відповідно до статті 68 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом. У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно з статтею 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:
- складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень;
- звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей.
Статтею 70 цього Кодексу визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров’ю людей.
Як встановлено судом, під час проведення перевірки дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів у сферах пожежної та техногенної безпеки встановлені порушення норм чинного законодавства, які відповідачем не усунені.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки, порушення, встановлені позивачем під час перевірки відповідача у встановлений час та спосіб не усунені, існує загроза життю та здоров’ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров’ю людей, суд вважає за доцільне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень, розташованих на першому поверсі висотного жилого будинку за адресою: м. Донецьк, пр. Ватутіна, 3-б шляхом знеструмлення та опечатування пристроїв відключення електропостачання.
Крім того, суд зазначає, що ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 3 Законом України «Про судовий збір» передбачений обов’язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 лютого 2014 року судом задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення у даній справі. На момент ухвалення рішення судовий збір залишається несплаченим.
Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Таким чином, судовий збір у розмірі 73,08 грн. підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов 1Державного пожежно-рятувального загону Головного Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об’єднання «Востокинтерстрой» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) – задовольнити.
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об’єднання «Востокинтерстрой» (код ЄДРПОУ 38262931, адреса: 83050, м. Донецьк, пр. Ватутіна, 3-б) заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень, розташованих на першому поверсі висотного жилого будинку за адресою: м. Донецьк, пр. Ватутіна, 3-б шляхом знеструмлення та опечатування пристроїв відключення електропостачання.
Стягнути з 1Державного пожежно-рятувального загону Головного Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області на користь Державного бюджету України (р/р 31217206784005, банк отримувача – ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО банку – 834016, ЄДРПОУ отримувача – 38034015) судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Тарасенко І.М.