Постанова № 37541712, 12.02.2014, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
12.02.2014
Номер справи
296/11401/13-а
Номер документу
37541712
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 296/11401/13-а

2-а/296/22/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2014 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира у складі судді Адамовича О.Й., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Корольовському районі м. Житомира про нарахування пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Корольовському районі м. Житомира, правонаступником якого є Управління пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області в якому просить визнати незаконними дії відповідача та відмінити перерахунок пенсії версія 4-27-2 від 21.08.2010р. розпорядження 102147 від 25.08.2010р.; визнати вірним та законним перерахунок версія 4-18-7 від 25.02.2008р. розпорядження 102147 від 13.03.2008р. перерахунок 19.02.2008р. та визнати такою, що підлягає відновленню пенсія з 01.10.2010р. з суми 1275,51грн.; просить суд вирахувати різницю між нарахованим і отриманим, яку виплатити.

Ухвалою суду від 12.02.14р. визнано поважними причини пропуску строку звернення з адміністративним позовом.

Управлінням пенсійного фонду в м.Житомирі Житомирської області надано заперечення на адміністративний позов від 16.12.13р. №30596/07 в якому вказано доводи щодо безпідставності позовних вимог (а.с. 19-22). Зокрема вказується про правомірність перерахунку пенсії згідно розпорядження 102147 від 25.08.2010р. та на відповідність цього розпорядження вимогам ст.ст. 40, 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" станом на момент проведення перерахунку.

Розгляд справи здійснюється за відсутністю сторін, в порядку письмового провадження, за наявними в матеріалах справи документами.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та матеріли пенсійної справи ОСОБА_1, суд встановив наступне.

В грудні 1985 року ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі за текстом - Закон).

Згідно ст. 27 Закону, розмір пенсії за віком обчислюється шляхом добутку коефіцієнта страхового стажу, визначеного відповідно до ст. 25 Закону, на середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, визначений відповідно до ст.40 Закону.

Для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу (в залежності від кількості відпрацьованих місяців) та індивідуальний коефіцієнт заробітку, від якого залежить середньомісячний заробіток для обчислення пенсії.

19.02.08р. ОСОБА_1 звернулася до Управління пенсійного фонду України в Корольовському районі м. Житомира (далі за текстом - фонд) з заявою про перерахунок пенсії.

На підставі заяви позивача, згідно розпорядження №102147 від 13.03.2008р. фондом було проведено перерахунок пенсії з 01.03.2008р. відповідно до п.4 ст. 42 Закону (а.с. 4-7).

Після перерахунку страховий стаж становив 47р.02м. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року 1,2 становив 0,256600 (47р. х 12 + 2м.) : 1200 х 1,2.

Розмір пенсії перерахований із заробітку взятого за період роботи з 01.01.1966р. по 31.12.1970р., з 01.08.2001р. по 24.10.2003р., з 12.01.2004р. по 31.01.2008р.

Також, була проведена оптимізація заробітної плати для обчислення пенсії, в результаті якої індивідуальний коефіцієнт заробітку становив 1,32856. Заробітна плата для обчислення пенсії склала 1591,50грн.

Виходячи з проведеного перерахунку, до 01.10.2010р. розмір пенсійних виплат становив 1275,72грн.

02.04.2010р. позивач знову звернулася до фонду з заявою про перерахунок пенсії.

Після звернення з вказаною заявою, фондом було проведено перерахунок пенсії з 01.04.2010р. з урахуванням страхового стажу з 01.02.2009р. по 05.09.2009р.

Разом з тим, було виявлено, що при проведені оптимізації заробітку після подання заяви від 19.02.08р., було помилково виключено період заробітку з 01.08.2001р. по 31.01.2008р., що привело до завищення індивідуального коефіцієнту заробітку.

Згідно розпорядження №102147 від 25.08.2010р. фондом було проведено перерахунок пенсії з 19.02.2008р. (а.с. 8-10).

З 01.10.2010р. пенсійну справу було проведено у відповідність, помилку було виправлено, індивідуальний коефіцієнт заробітку зменшено до 1,03552. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії визначено в розмірі 1240,46грн. Страховий стаж становив 48р.10м.07дн. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року 1,35 становив 0,65925 (47р. х 12 + 10м.) :1200 Х1,35.

Розмір пенсійних виплат з 01.10.2010р. становив 1092,51грн.

Відповідач вважає, що перерахунок здійснений згідно розпорядження №102147 від 25.08.2010р. є правомірним, оскільки Законом України "Про державний Бюджет України на 2008 рік" від 28.12.2007р. №107 були внесені зміни в ст. 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно яких, .... з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім ч.1 ст. 40 Закону. Таким чином, у фонду не було правових підстав в 2010 році при проведенні перерахунку застосовувати оптимізацію (виключення періодів роботи) за період трудової діяльності після виходу на пенсію.

Суд не погоджується з такими доводами відповідача.

На час звернення позивача з заявою від 19.02.2008р. про перерахунок пенсії норми ст. 40 та ст. 42 Закону були чинні в редакції Закону від 28.12.2007р.

Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Так, ч.4 ст. 42 Закону, визначала, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Абзацами 1-3 частини 1 статті 40 Закону було визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Проте, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008, зміни, внесені Законом України від 28.12.2007 р. №107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Таким чином, були відновлені норми ч.1 ст. 40 та ч.4 ст. 42 Закону в редакції до 28.12.2007р., згідно якої стаття 42 передбачала, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Згідно абзацу 3 частини 1 статті 40 Закону, за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

Проте, з матеріалів справи вбачається, що розпорядження №102147 від 25.08.2010р. про перерахунок пенсії було видане без урахування вказаних норм та не було враховано право позивача на виключення періоду до 60 календарних місяців згідно ч.1 ст. 40 Закону.

Крім того, не було враховано, що ч.4 ст.42 передбачала альтернативу при перерахунку пенсії, згідно якої перерахунок пенсії міг бути здійснено із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону.

Також, суд вважає, що перерахунок відповідачем при прийнятті розпорядження №102147 від 25.08.2010р. не міг бути проведеним згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", оскільки, постанова була прийнята після звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 19.02.08р.

Отже, дії Управління пенсійного фонду України в Корольовському районі м. Житомира щодо перерахунку пенсії згідно розпорядження №102147 від 25.08.2010р. без урахування вищевказаних обставин є незаконними.

Враховуючи вищевикладене, виходячи з положень ч.2 ст. 162 КАС України, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, у зв'язку з чим розпорядження №102147 від 25.08.2010р. слід скасувати.

Щодо вимог позивача про визнання законним перерахунок версія 4-18-7 від 25.02.2005р. розпорядження 102147 від 13.03,.2008р., про відновлення нарахування пенсії далі з 01.10.2010р. з суми 1275,51грн. та про вирахування різниці та виплатити її, то такі вимоги задоволенню не підлягають, оскільки не враховує, що перерахунок пенсії в 2010 році здійснювався на підставі заяви позивача, яка не відкликана та знаходиться в матеріалах пенсійної справи. Крім того, позовна вимога про визнання законним розпорядження 102147 від 13.03,.2008р. не відповідає ч.4 ст. 105 КАС України щодо переліку вимог, які може містити позовна заява. Крім того, скасування розпорядження №102147 від 25.08.2010р. має своїм наслідком відновлення дії попереднього розпорядження щодо розміру пенсії у разі набрання законної сили постанови суду.

Також, вимога про відновлення нарахування пенсії далі з 01.10.2010р. в сумі 1275,51грн. та про вирахування різниці та її виплати є передчасною, що не позбавляє права позивача звернутися в подальшому за захистом своїх прав у разі їх порушення відповідачем.

На підставі викладеного, керуючись ч.2 ст. 19, ст.46 Конституції України, ст. ст. 2, 6, 10, 11, 71, 158-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Корольовському районі м. Житомира, правонаступником якого є Управління пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області, щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно розпорядження №102147 від 25.08.2010р.

Розпорядження №102147 від 25.08.2010р. щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 19.02.2008р. скасувати.

В решті позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня її проголошення. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Cуддя О. Й. Адамович