Постанова № 37540025, 03.03.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2014
Номер справи
821/310/14
Номер документу
37540025
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" березня 2014 р. 11 год.25 хв.Справа № 821/310/14

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Морської Г.М.,

при секретарі: Вітічак О.Р.,

за участю:

представника позивача - Довбиш Г.В.,

представника відповідача - Пєріна А.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "ГАУДА" Товариства з обмеженою відповідальністю "СТАНІСЛАВ І Ко"

до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

встановив:

Дочірнє підприємство «ГАУДА» товариства з обмеженою відповідальністю «Станіслав і Ко» (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - відповідач, ДПІ) за яким просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 15.01.2014р. № 0000171502, яким позивачеві збільшено грошові зобов'язання з податку на додану вартість за штрафними санкціями на 138542,9 грн. та № 000181502, яким позивачеві збільшено грошові зобов'язання з податку на додану вартість за штрафними санкціями на 46080,0 грн. за несвоєчасне перерахування сум ПДВ на спеціальний рахунок переробного підприємства.

Позивач, обґрунтовуючи свої позовні вимоги, стверджував, що відповідач для складення спірних податкових повідомлень - рішень використав протиправні висновки акту перевірки №1730/21-03-15-02/24752615. Зокрема позивач стверджує, що з акту перевірки неможливо встановити вид проведеної перевірки та дотримання вимог Податкового кодексу України (далі ПК) під час організації та проведення цієї перевірки. Крім того позивач стверджує, що за ст. 126 ПК України штрафні санкції за несвоєчасну сплату мають застосовуватись лише у разі несвоєчасної сплати податкового боргу, а перерахування ПДВ на спеціальний рахунок переробного підприємства не може вважатись податковим боргом, оскільки ці платежі в бюджет не сплачуються. На думку позивача, до платників ПДВ, що використовують спеціальний режим оподаткування сільськогосподарської або переробної діяльності у разі порушення законодавства з ПДВ мають застосовуватись виключно штрафні санкції, що передбачені приписами п.13 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України. Позивач вважає, що ці санкції передбачають стягнення несвоєчасно перерахованих коштів до бюджету та не ототожнюються з відповідальністю, передбаченою ст. 126 ПК України. З цих причин позивач просить визнати протиправними та скасувати спірні податкові повідомлення - рішення.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, мотивуючи тим, що позивач мав перераховувати до бюджету та на власний спец. рахунок податок на додану вартість, обчислений від власної господарської діяльності, пов'язаної з переробкою сільськогосподарської продукції. Ці кошти мають ознаки податкових зобов'язань позивача, а тому за несвоєчасне їх перерахування передбачена фінансова відповідальність. На думку відповідача, розмір фінансової відповідальності (штрафних санкцій) залежіть від кількості днів затримки у перерахуванні ПДВ бо бюджету або на спец. рахунок, як передбачено ст. 126 ПКУ. За таких обставин відповідач вважає правомірним складення спірних податкових повідомлень - рішень та обчислення за ними грошових зобов'язань з ПДВ і тому просить суд відмовити у задоволені позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступні обставини.

За спірним податковим повідомленням - рішенням від 15.01.2014р. № 0000171502 до позивача засновано штрафну санкцію за несвоєчасне перерахування ПДВ на спеціальний рахунок із затримкою платежу в межах 30 календарних днів у розмірі 10% у сумі 138542,9 грн.

За спірним податковим повідомленням - рішенням від 15.01.2014р. № 0000181502 до позивача засновано штрафну санкцію за несвоєчасне перерахування ПДВ на спеціальний рахунок із затримкою платежу в більш ніж 30 календарних днів у розмірі 20% у сумі 46070,0 грн.

Підставою для застосування штрафних санкцій став акт перевірки позивача від 10.12.2013р. №1730/21-03-15-02/24752615 (далі - акт №1730). За цим актом відображені результати перевірки позивача з питань своєчасності перерахування коштів на спеціальний рахунок по декларації з ПДВ переробного підприємства за січень-серпень 2013 року.

Як встановлено відповідачем під час перевірки позивач в порушення абзацу 10 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України не своєчасно перерахував ПДВ на спеціальний рахунок до декларації з ПДВ переробного підприємства за січень-серпень 2013 року у сумі 184612,9 грн. Кількість днів затримки складала від 6 до 57 днів.

За наданими суду документами позивач у перевірених відповідачем податкових періодах здійснював господарську діяльність з переробки молока та застосував спеціальний режим оподаткування ПДВ доходів, отриманих від переробки молока. Правомірність застосування спеціального режиму оподаткування відповідачем не перевірялась, а тому суд вважає правомірним використання позивачем спеціального режиму оподаткування у 2013 році.

За пп.1 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України переробне підприємство позитивну різницю між сумою податкових зобов'язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду, визначену у податковій декларації з податку на додану вартість щодо діяльності з постачання продукції, сплачує до спеціального фонду Державного бюджету України та на спеціальний рахунок, відкритий ним в органі державної казначейської служби, у таких розмірах: у 2012 році - до спеціального фонду Державного бюджету України - у розмірі 30 відсотків, а на спеціальний рахунок - у розмірі 70 відсотків; у 2013 році - до спеціального фонду Державного бюджету України - у розмірі 40 відсотків, а на спеціальний рахунок - у розмірі 60 відсотків;у 2014 році - до спеціального фонду Державного бюджету України - у розмірі 50 відсотків, а на спеціальний рахунок - у розмірі 50 відсотків.

Переробне підприємство суму податку на додану вартість, перераховану на спеціальний рахунок, використовує виключно для виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко і м'ясо в живій вазі (далі - компенсація).

Порядок використання сплачених переробними підприємствами сум податку на додану вартість до спеціального фонду Державного бюджету України встановлюється Кабінетом Міністрів України;

Переробне підприємство у строки, встановлені пунктом 203.1 статті 203 Кодексу, подає до органу державної податкової служби податкову декларацію з податку на додану вартість і податкову декларацію з податку на додану вартість щодо діяльності з постачання продукції за місцем реєстрації переробного підприємства. У податковій декларації з податку на додану вартість щодо діяльності з постачання продукції окремо відображаються сума податку на додану вартість, що підлягає перерахуванню на спеціальний рахунок для виплати компенсації, та сума податку на додану вартість, що підлягає перерахуванню до спеціального фонду Державного бюджету України;

Перерахування суми податку на додану вартість на спеціальний рахунок переробного підприємства для виплати компенсації здійснюється переробним підприємством до 15 числа місяця, наступного за звітним (податковим) періодом, до спеціального фонду Державного бюджету України - у строки, встановлені пунктом 203.2 статті 203 Кодексу.

За пп. 1. 13 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України суми податку на додану вартість, не перераховані на спеціальний рахунок або перераховані з порушенням терміну, встановленого цим пунктом, а також суми компенсації, не виплачені сільськогосподарським товаровиробникам або виплачені з порушенням терміну, встановленого цим пунктом, вважаються такими, що використані не за призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.

Таким чином оподаткування ПДВ доходів позивача від переробки сільськогосподарської продукції, у тому числі і відповідальність за порушення вимог щодо застосування спеціального режиму оподаткування, визначались виключно приписами п.1 підрозділу 2, розділу ХХ ПК України.

На думку суду, така відповідальність полягала у вилучені не перерахованих або несвоєчасно перерахованих коштів ПДВ на спеціальний рахунок позивача, що унеможливлює застосування штрафних санкцій за приписами ст. 126 ПКУ.

За таких обставин суд задовольняє позовні вимоги позивача та скасовує спірні податкові повідомлення - рішення.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Задовольнити повністю позовні вимоги Дочірнього підприємства "ГАУДА" Товариства з обмеженою відповідальністю "СТАНІСЛАВ І Ко" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення 15.01.2014р. № 0000171502 про визначення позивачу зобов'язання з податку на додану вартість із штрафних санкцій у сумі 138542,9 грн. та № 0000181502 про визначення позивачу зобов'язання з податку на додану вартість із штрафних санкцій у сумі 46070,0 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 березня 2014 р.

Суддя Морська Г.М.

кат. 8.3.3