Постанова № 37539650, 05.03.2014, Довжанський міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Свердловський міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
05.03.2014
Номер справи
427/10963/13-а
Номер документу
37539650
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 427/10963/13-а

Провадження № 2-а/427/72/14

ПОСТАНОВА

Іменем України

05.03.2014 року

Свердловській міський суд Луганської області в складі:

одноособово судді Шевцова О.А.,

при секретарі с/з Арнаутової М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Свердловську Луганської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловськ Луганської області про визнання незаконним рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

в с т а н о в и в:

З адміністративним позовом до суду звернулася ОСОБА_2, в якому зазначила, що вона отримує пенсію за віком. Позивач була звільнена на пенсію у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі з посади головного бухгалтера виконавчого комітету Свердловської міської ради. Право на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_2 має з 22.11.2006 р.

Після звернення до виконавчого комітету Свердловської міської ради позивачу надано довідку від 03.12.2013 р. про складові заробітної плати за період з 01.02.2007 р. до 31.01.2009 р., який був обраний позивачем для визначення розміру пенсії, за новою формою, відповідно якої була включена сума інших виплат в розмірі 13020,83 грн. На всі виплати нараховані страхові внески.

ОСОБА_2 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську (далі - УПФУ в м. Свердловську) стосовно включення в заробітну плату для обчислення пенсії інших виплат, що включені до довідки, проте 13.12.2013 р. отримала відмову.

Посилаючись на ст. 33, 37-1 Закону України «Про Державну службу», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», та постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 р. у справі № 2а-4753/0932670, якою зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форми довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно Закону України «Про Державну службу» від 30.10.2008 р. № 19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами, позивач просить суд визнати відмову УПФУ в м. Свердловську щодо перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат, протиправною, а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з дати її призначення - 22.11.2006 р. з урахуванням інших виплат.

Представником управління Пенсійного Фонду України в місті Свердловську Луганської області надано суду письмове заперечення, в якому зазначено, що позивач порушив строк звернення до суду, передбачений ст. 99 КАС України.

Стосовно відмови у включенні інших виплат для перерахунку пенсії представник відповідача зазначив наступне.

Під поняттям «інші надбавки», які є складовою заробітної плати держслужбовця, зазначеним у ст. 33 Законі України «Про державну службу», визначені: надбавки за звання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з секретними документами, доплата за наукову ступінь кандидата та доктора наук. Саме таке розшифрування було вкладено в форму довідки, яка затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 р.

Поняття «надбавки» та «доплати» не є тотожними. Це також стосується таких доплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація. Оскільки ст. 33 Закону України «Про державну службу» зазначені виплати не передбачені, як складові заробітної плати державних службовців, УПФУ вони не враховувались при первинному призначенні пенсії позивачу. Крім того, індексація також не передбачена ст. 33 вищезазначеного Закону.

Щодо дати, з якої просить позивач здійснити перерахунок, то згідно ст. 37-1 вищевказаного Закону, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Посилаючись на п. 4 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» та Постанову КМУ № 482 від 20.05.2009 р. «Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету», представник відповідача зазначила, що ніяких підвищень з моменту пенсії позивачу не відбувалось.

Крім того, позивач посилається на зміну форми довідки про заробітну плату, проте діючим законодавством не передбачено у разі зміни форми довідки перерахунок пенсії зазначеній категорії громадян

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Статтею 99 КАС України встановлено шестимісячний строк звернення до суду, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Оскільки предметом оскарження є рішення відповідача від 13.12.2013 року, а адміністративний позов надійшов до суду 24.12.2013 року, суд вважає, що строк звернення до суду не пропущений та відновленню не підлягає.

Згідно з ч. 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Проте слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога та індексація належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як індексація заробітної плати, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Оскільки, індексація та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, компенсація за невикористану відпустку, є частинами заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органам державної служби, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, тому повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.

Відповідно п. 5 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Згідно ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення», перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв'язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську як отримувач пенсії за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 (а.с. 9).

З копії довідки від 09.02.2009 р. № 225, виданої виконавчим комітетом Свердловської міської ради, вбачається, що до складових заробітної плати ОСОБА_2, яка подавалась для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», не були включені інші виплати.

Згідно копії довідки від 04.03.2014 р. про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої виконавчим комітетом Свердловської міської ради, за період з 01.02.2007 року по 31.01.2009 року, сума заробітної плати ОСОБА_2, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, становить 13020,83 грн. Інші виплати: матеріальна допомога на соціально-побутові потреби - 4732,07 грн., матеріальна допомога на оздоровлення - 6210,12 грн., грошова винагорода за сумлінну безперервну працю - 2078,64 грн.

Відповідно копії рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську від 13.12.2013 р. № 4 (а.с. 10-11) на заяву позивача від 03.12.2013 р., ОСОБА_2, яка отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», у перерахунку пенсії по заробітній платі згідно довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно Закону від 03.12.2013 р. № 3674 - відмовлено за відсутністю підстав. В зазначеному рішенні вказано, що зміни до чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії не вносилися, і, відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами. Також вказано, що діючим законодавством не передбачено у разі зміни форми довідки провадити перерахунок пенсії зазначеній категорії громадян.

З матеріалів справи вбачається, що позивач дійсно є отримувачем пенсії державного службовця. Протягом періоду, який було враховано при обчисленні пенсії при першому призначенні, позивачу виплачувалась матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та грошова винагорода за сумлінну безперервну працю (далі - інші виплати), на загальну суму 13020,83 грн., з яких одночасно відбувались відрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. З огляду на вищезазначене, позовні вимоги в частині перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат підлягають задоволенню. Час проведення такого перерахунку повинен бути здійснений, починаючи з моменту звернення позивача до УПФУ в м. Свердловську із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат, а також з урахуванням приписів ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванням», тобто з 01.12.2013 р.

Керуючись ст. 6, 8, 9, 17, 18, 49, 51, 104-106, 122, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 41, 66 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловськ Луганської області про визнання незаконним рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловськ Луганської області № 4 від 13.12.2013 року щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловськ Луганської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням інших виплат в сумі 13020,83 грн. з 01.12.2013 р.

Постанова може бути оскаржена сторонами до апеляційного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови, строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя: О.А. Шевцов