Головуючий у 1 інстанції - Любченко С.Д.
Суддя-доповідач - Шальєва В. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2014 року справа № 269/5793/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецькій апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого - судді Шальєвої В.А.
суддів Компанієць І.Д., Бишова М.В.
секретар Іллінов О.Є.
за участі представника відповідача Мірза Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Донецького апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Донецьк, б. Шевченка, 26, апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області на постанову Совєтського районного суду м. Макіївки Донецької області від 22.01.2014 р. в справі № 269/5793/13-а за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулась до Совєтського районного суду м. Макіївки Донецької області з позовом до управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області (далі - УПФУ) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, просила визнати протиправним рішення відповідача з неврахування при розрахунку пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, зобов'язати відповідача здійснити з 12.10.2009 р. (дати призначення) перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації грошових доходів.
Постановою Совєтського районного суду м. Макіївки Донецької області від 22.01.2014 р. позов задоволено частково, визнане протиправним рішення УПФУ щодо відмови позивачу у внесенні змін в нарахування призначеної пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, зобов'язано відповідача внести зміни з 27.05.2013 р. в нарахування призначеної позивачу пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій апелянт з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову, ухвалити нову про відмову у задоволенні позову. Апелянт зазначає, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога не відноситься до надбавок та доплат, які включаються до заробітку для перерахунку пенсії. Крім того, апелянт посилається до постанову Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», яка встановлює, що до видів виплат, які включаються для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», відносяться виплати, що мають систематичний характер. Матеріальна допомога на оздоровлення не носить систематичного характеру, а відноситься до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, тому відсутні правові підстави для включення матеріальної допомоги до заробітку для обчислення пенсії.
В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.
Позивач до судового засідання не з'явився, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином, у зв'язку з чим колегія суддів визнала за можливе здійснити апеляційний перегляд справи за відсутністю позивача.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_3 знаходиться на обліку в УПФУ в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області з 12.10.2009 р., отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». 28.10.2013 р. позивач звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідок про заробітні плату, виданих виконкомом Макіївської міської ради Донецької області, в яких містяться відомості про включення у розмір заробітної плати для обчислення пенсії нарахованих та виплачених позивачу сум матеріальної допомога на оздоровлення, матеріальної допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати. На усі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Рішенням УПФУ № 182 від 01.11.2013 р. позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач фактично отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому при визначення розміру пенсії вказані виплати повинні братися до уваги. При визначення дати перерахунку суд виходив зі строків звернення до суду, встановлених ст. 99 КАС України.
Розглядаючи справу у межах апеляційного оскарження, колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції в цій частині обґрунтованим, проте, зазначає, що судом першої інстанції розглянуті не всі позовні вимоги.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_3 з 12.10.2009 р. призначена пенсія за віком як робітнику органів місцевого самоврядування відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». 28.10.2013 р. позивач звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки виконавчого комітету Макіївської міської ради Донецької області про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії № 05/14-196 від 03.10.2013 р., в яку включені нараховані та виплачені позивачу матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати. На усі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішенням № 182 від 01.11.2013 р. позивачу відмовлено у перерахунку пенсії. Підставою для відмови у перерахунку пенсії є неврахування при обчисленні пенсії нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги та індексації.
В довідці № 05/14-196 від 03.10.2013 р., виданій позивачу виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області, про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зазначено про нарахування та виплату позивачу матеріальної допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, а також індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу», у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, (далі - Закон № 3723-XII) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, дії відповідача з відмови у врахуванні суми матеріальних допомог на оздоровлення, вирішення соціально-побутових потреб та індексації є протиправними.
Колегія суддів вважає, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Такої позиції дотримується й Верховний Суд України в постанові від 20.02.2012 р. в справі № 21-430а11.
Доводи апеляційної скарги спростовуються приведеними вище обставинами.
Разом з тим, судом першої інстанції неправильно вирішено питання щодо строку, з якого відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії.
У відповідності до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивач із заявою про здійснення перерахунку пенсії звернулась до органу Пенсійного фонду 28.10.2013 р., перерахунок повинен здійснюватися з 01.11.2013 р., а не з 27.05.2013 р., як зазначив суд першої інстанції, застосувавши строк звернення до суду та задовольнивши позовні вимоги в межах такого строку.
Крім того, обраний судом першої інстанції спосіб захисту порушеного права позивача шляхом внесення змін в нарахування призначеної позивачу пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати не відповідає меті адміністративного судочинства, оскільки передбачає неоднозначне тлумачення дій, які відповідач повинен здійснити на виконання судового рішення. Тому суд апеляційної інстанції змінює судове рішення в частині обрання способу захисту порушеного права позивача.
Також в резолютивній частині постанови судом першої інстанції на зазначено номер та дату рішення про відмову позивачу у перерахунку пенсії, у зв'язку з чим підлягає зміні й перший абзац резолютивної частини.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, але з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для зміни судового рішення.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 198, 201, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області на постанову Совєтського районного суду м. Макіївки Донецької області від 22.01.2014 р. в справі № 269/5793/13-а задовольнити частково.
Постанову Совєтського районного суду м. Макіївки Донецької області від 22.01.2014 р. в справі № 269/5793/13-а за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії змінити.
Викласти абзац другий резолютивної чистини постанови в наступній редакції: «Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області № 182 від 01.11.2013 р. про відмову ОСОБА_3 в перерахунку пенсії.».
Викласти абзац третій резолютивної частини постанови в наступній редакції: «Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області здійснити з 01.11.2013 р. перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_3, виходячи із заробітної плати з врахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.».
В іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанова в повному обсязі.
Повний текст постанови складений 05.03.2014 р.
Головуючий суддя: Шальєва В.А.
Судді: Компанієць І.Д.
Бишов М.В.