МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2014 року м. Миколаїв Справа № 814/231/14
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагар В.С. розглянувши адміністративну справу в порядку письмового провадження,
за позовомДержавної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області, вул. Потьомкінська, 24/2, Миколаїв, 54030
доФермерського господарства "МК Степ", пр. Леніна, 107, Миколаїв, 54000
треті особиРеєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Миколаївській області, вул. Потьомкінська, 17/4, Миколаїв,54030 проскасування державної реєстрації змін до установчих документів,
Державна податкова інспекції у Центральному районі м.Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області звернулась до адміністративного суду з позовом до Фермерського господарства «МК Степ», третя особа Реєстраційна служба Миколаївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Миколаївській області про скасування державної реєстрації змін до установчих документів щодо зміни місцезнаходження юридичної особи Фермерського господарства «МК Степ».
В обґрунтування своїх вимог, позивач зазначає, що відповідач подав до державного реєстратора Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції недостовірні дані щодо зміни своєї юридичної адреси, а також що державним реєстратором не в повному обсязі дотримався вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" щодо перевірки комплектності документів, повноти відомостей, вказаних в картці.
Представник третьої особи надав до суду заперечення, в яких просить суд відмовити в задоволені позовних вимог.
Представники сторін в судове засідання не з'явились. Відповідач, заперечень суду не надав, в зв'язку з цим справу розглянуто у письмовому провадженні відповідно до ч.6 ст. 128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Фермерське господарство «МК Степ», зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності03.12.2008 року, взято на облік як платника податків Жовтневою ОДПІ ГУ Міндоходів.
26.12.2013 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців внесено запис про зміну місцезнаходження Фермерського господарства «МК Степ», а саме на 54000, м. Миколаїв, пр.. Леніна, 107.
Перевіркою ДПІ у Центральному районі, щодо встановлення місцезнаходження платника податків, було встановлено, що відповідач за вказаною адресою не знаходиться, його місцезнаходження невідоме. Отже, відповідач при реєстрації змін щодо місцезнаходження подав державному реєстратору Миколаївського міського управління юстиції недостовірні дані щодо зміни своєї юридичної адреси, оскільки за новою адресою ніколи не знаходився.
Законом України від 15.05.2003 року № 755-ІV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон №755- IV ) регулюються порядок та умови реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Керівник, особа що має право підпису Фермерського господарства «МК Степ»:
- Батрак Олексій Григорович, р.н.о.к.п.п.НОМЕР_2;
Головний бухгалтер Фермерського господарства «МК Степ»;
- Костюк Тамара Володимирівна, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1;
Засновник Фермерського господарства «МК Степ»;
- Батрак Олексій Григорович, р.н.о.к.п.п.НОМЕР_2, АДРЕСА_1;
Частиною 2 ст. 4 Закону № 755-ІV передбачений порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, який включає, зокрема, перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.
Частиною 3 ст. 4 Закону № 755-ІV визначено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру (ст.. 16 Закону № 755-ІV).
Статтями 88 Цивільного кодексу України та 57 Господарського кодексу України встановлені вимоги до змісту установчих документів, зокрема, в установчих документах повинні бути зазначені найменування товариства (суб'єкта господарювання), мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом.
Статут товариства (суб'єкта господарювання) повинен містити відомості про його найменування, мету і предмет діяльності, розмір і порядок утворення статутного та інших фондів, порядок розподілу прибутків і збитків, про органи управління і контролю, їх компетенцію, про умови реорганізації та ліквідації товариства (суб'єкта господарювання) , а також інші відомості, пов'язані з особливостями організаційної форми суб'єкта господарювання, передбачені законодавством. Статут може містити й інші відомості, що не суперечать законодавству.
Згідно зі статтею 93 Цивільного кодексу України та відповідно до абзацу шостого та статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон) місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до частини другої статті 17 Закону в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) містяться відомості щодо юридичної особи, зокрема місцезнаходження юридичної особи.
Відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відповідних реєстраційних карток (ч. 1 ст. 17 ).
Внесення записів до Єдиного державного реєстру здійснюється на підставі відповідних реєстраційних карток посадовими особами, які відповідно до Закону здійснюють державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, тобто державними реєстраторами.
Згідно зі статтею 18 Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Позовна заява містить твердження, які є безпідставними і необгрунтованими, а тому можуть бути спростованими з наступних підстав.
Державні реєстратори юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконують свої обов'язки відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (надалі - Закон про реєстрацію) та мають чітко дотримуватись відповідних процедур та вимог, які зазначені Законом.
Позивач стверджує, що відповідач подало до державного реєстратора Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції недостовірні дані щодо зміни своєї юридичної адреси, а також що державним реєстратором не в повному обсязі дотримався вимог Закону про реєстрацію щодо перевірки комплектності документів, повноти відомостей, вказаних в картці.
Однак, це не відповідає дійсності з огляду на наступне.
Реєстраційна дія щодо проведення змін до місцезнаходження Фермерського господарства «МК Степ», на адресу - 54000, м. Миколаїв, пр.. Леніна, 107, була проведена державним реєстратором реєстраційної служби Жовтневого районного управління юстиції, який передав справу до реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції в порядку передбаченому вимогами ст. 14 Закону про реєстрацію.
Згідно до ч. 6 ст. 14 Закону про реєстрацію, передбачено що державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом 10 робочих днів з дати її прийому повідомити поштовим відправленням юридичну особу про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи.
Державний реєстратор Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції прийняла справу Фермерського господарства «МК Степ» та відповідно до норм Закону про реєстрацію вніс до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи 01.11.2013 року.
Тобто, відповідач змінив своє місцезнаходження (юридичну адресу) та відповідно, був знятий з обліку державним реєстратором реєстраційної служби Жовтневого районного управління юстиції (на підставі заповненої реєстраційної картки) і взятий на облік державним реєстратором реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції.
Крім того, в позовній заяві позивач безпідставно наголошує, що факт відсутності відповідача за адресою: 54000, Миколаївська область, м. Миколаїв, Центральний район. Проспект Леніна, будинок 107 підтверджується довідкою з ЄДР.
Слід звернути увагу, що відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 08.02.2014 місцезнаходженням Фермерського господарства «МК Степ» (ЄДРПОУ 36153698) є: 54000, Миколаївська область, м. Миколаїв, Центральний район, пр.. Леніна, 107, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 27.02.2014 за № 18253276. Відтак державним реєстратором не вносилось до ЄДР запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Крім того необхідно зазначити, що відомості щодо місцезнаходження юридичної особи не містяться в довідці з ЄДР, а зазначаються у витягу з ЄДР, який формується автоматично (як і довідка) за допомогою програми Єдиного державного реєстру юридичних осіб - підприємців, що додається.
Позивач визначає предмет позовної заяви «про визнання недійсним та скасування державної реєстрації змін до установчих документів». Однак, згідно відомостей ЄДР та реєстраційної справи Фермерського господарства «МК Степ» державним реєстратором реєстраційної служби Жовтневого районного управління юстиції не проводилась реєстраційна дія «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи». Натомість ним проведено реєстраційну дію «Внесення змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі що не пов'язані із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи» відповідно до ч.1 ст. 19 Закону про реєстрацію.
Крім того, суд зазначає, що скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності є одним із заходів, спрямованих на запобігання порушенню податкового законодавства або його припиненню, а не засобом забезпечення обліку платників податків.
Суб'єкт владних повноважень має діяти виключно в межах та у спосіб, що встановлені законом, оскільки він виконує державні функції, і лише держава шляхом законодавчого регулювання визначає його завдання, межі його повноважень та спосіб, у який він здійснює ці повноваження. Розширене тлумачення суб'єктом владних повноважень способів здійснення своїх повноважень не допускається (Постанова Колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 09.10.2012р. та від 16.10.2012р.).
На підставі всього вищевикладеного, суд дійшов висновку, що мотивація та докази, наведені у позовній заяві, не дають адміністративному суду підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст.5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 69, 71, 86, 159-163, КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. В задоволенні позову відмовити.
2. Роз'яснити сторонам строк і порядок набрання цією постановою законної сили та її оскарження.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення/отримання її копії. Апеляційна скарга подаються Одеському апеляційному адміністративному суду через Миколаївський окружний адміністративний суд.
Суддя В. С. Брагар