ун. № 759/1014/14-а
пр. № 2-а/759/93/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2014 року Святошинський районний суд м. Києва у складі суду:
Головуючого: Величко Т.О.
при секретарі: Голубенко Т.В.
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у м. Києві, про зобов»язання провести перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 ,звернувся до суду із вказаним позовом посилаючись на те, що звільнений зі служби, яку проходив в Службі Безпеки України, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі, - Закон № 2262) .Позивач зазначав, що Відповідно до ч. З ст. 63 Закону №2262, усі раніше призначені пенсії військовослужбовців підлягають перерахунку при зміні хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Позивач зазначав, що згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно із постановою КМУ від 23.04.2012 р №355 його грошове забезпечення збільшилося та становить 4769,75 грн, але відповідач відмовляється здійснювати перерахунок посилаючись на те що структура грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового в начальницького складу, розмірі посадових окладів та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2008 року визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».оскільки відповідного рішення Кабінетом міністрів України після 01.01.2008 року не приймалось, перерахунок пенсій призначених відповідно до Закону після зазначеної дати не проводився. Та зазначає, що згідно із наданою довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року наданою на виконання Постанови Кабміну України від 23.04.2012 року №355 визначається розмір пенсії в межах якого можливо проводити підвищення пенсії згідно із вказаною постановою. Позивач зазначав, що Згідно ч. 2 ст. 9 Закону України від 11.11.2011 р. № 2011-12 «Про соціальний і правовий військовослужбовців та членів їх сімей», «До складу грошового забезпечення входять: щомісячні додаткові види грошового забезпечення входять: щомісячні додаткові види грошового забезпечення підвищення посадового оклад, надбавки, винагороди, які мають постійний характер, премія. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених;-з військової служби, та деяких інших осіб встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2 ст. цього Закону.
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону №2262-12 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв»язку зі зміною розміру хоча б одного видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат,підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КабМіном України, у строки, передбачені ч.2 ст. 51 цього Закону. Т.б. позивач вважає, що підставою для перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб»єкта владних повноважень. Позивач зазначав, що Законом №2262-12 надано право Кабінету Міністрів України встановлювати порядок проведення перерахунку пенсій для осіб, звільнених з військової служби. Проте надання права встановлювати такий порядок не означає, що Кабінет Міністрів України уповноважений приймати рішення проводити такий перерахунок пенсійного забезпечення військовослужбовців, чи ні. Позивач зазначає, що визначальним у проведенні перерахунку пенсії є норми правового акту, який має вищу юридичну силу, я саме Закону 2262-12,а не підзаконні акти КабМіну України. Позивач зазначає, що на виконання рішення КабМіну України від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» Служба Безпеки України підготувала та надала Головному управлінню пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови №1294 станом на 01.04.2012 року у порядку встановленому Постановою КабМіну України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто згідно цієї Постанови Кабмін України визнав, що грошове забезпечення військовослужбовців змінилося, а саме на підставі Постанови №1294, і те що раніше призначені пенсії потребують перерахунку.
Позивач зазначає, що згідно довідки Служба Безпеки України розмір грошового забезпечення відповідної посади станом на 01.04.2012 року становить 4769,75 грн., отже є відповідні підстави для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2012 року, а тому просить суд позов задовольнити та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у відмові перерахунку пенсії у зв»язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.04.2012 року. Зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 01.06.2012 року №2132-16221365, наданої Фінансово-економічним управлінням СБУ та здійснити відповідні нарахування та виплати з 01.04.2012 року. Зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати у місячний строк з дня набрання постановою суду законної сили звіт про її виконання.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, посилаючись на необґрунтованість позовних вимог зазначала, що на те що структура грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового в начальницького складу, розмірі посадових окладів та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2008 року визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».оскільки відповідного рішення Кабінетом міністрів України після 01.01.2008 року не приймалось, перерахунок пенсій призначених відповідно до Закону після зазначеної дати не проводився. Та зазначає, що згідно із наданою довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року наданою на виконання Постанови Кабміну України від 23.04.2012 року №355 визначається розмір пенсії в межах якого можливо проводити підвищення пенсії згідно із вказаною постановою.
Суд заслухавши пояснення представника позивача , представника відповідача, дослідивши письмові докази встановив наступне.
Згідно п. 2 постанови № 45 від 13.02.2008 року Міністерство оборони України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів головним управлінням, зокрема, головному управлінню у м. Києві, про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії», в даному випадку це (Фінансово-економічним управлінням СБУ), який протягом 1 місяця складає довідки і надає їх Головному управлінню Пенсійного фонду України.
При надходженні довідок від уповноваженого органу управління Пенсійного фонду України в яких стоять пенсіонери, проводять перерахунок раніше призначених пенсій і подають виплатні документи до відповідних установ.
Таким чином, вважаю що у Позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку зі зміною розміру одного з видів грошового забезпечення військовослужбовцям, а у Головного управління Пенсійного фонду України м. Києві виникли відповідні обов'язки щодо здійснення зазначеного перерахунку.
Судом встановлено, що позивач звернувся з листом до відповідача про перерахунок грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 01.06.2012 року №2132-16221365, наданої Фінансово-економічним управлінням СБУ.
Судом встановлено, що у відповідь на звернення Позивача про перерахунок розміру пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України, ним отримана відповідь лист від 18.12.13 р № 31513123-2768, в який Відповідач посилається на відсутність підстав для перерахунку пенсії Позивачу. ( а.с.8)
Крім того, п. 5 Постанови № 45 визначено, що для перерахунку пенсій враховуються щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію (абзац 5 пункту 5), "тобто у даному випадку - у СБУ.
Згідно пункту 1 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262» вказаному в постанові № 45 зазначено, що «перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців», але норми ч. З ст. 63 Закону № 2262, які надають право Позивачу на перерахунок пенсії, не передбачають жодних додаткових умов, або будь-яких обмежень їх застосування, тобто мають безумовний характер, а це означає, що перерахунок пенсії повинен проводитись у будь-якому випадку при збільшенні розміру грошового забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Виходячи з принципу верховенства права, у даному випадку повинні застосовуватись норми ч. З ст. 63 Закону № 2262, а не додаткові умови, встановлені Кабінетом Міністрів України в п. 1 Порядку № 45, та які обмежують право на перерахунок пенсії.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає а забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, : годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п. 2.8. Рекомендацій Вищого Адміністративного Суду України від 23.08.2007 р. деякі питання практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям осіб», та п. 9 постанови Пленуму ВСУ № 4 від 15.04.2005 р. «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» також звертають увагу судів на обов'язковість перерахунку пенсії у зв'язку із зміною розміру будь-якого виду грошового забезпечення.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач не довів суду доказами з яких підстав суд має у задоволенні позову позивачу відмовити, натомість як на думку суду позивачем позов доведений та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 9, 69-71, 94, 97, 100, 122 ч. 3, 128,158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити .
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053 м. Київ вул. Воровського,16, код ЄДРПОУ 22869069) у відмові ОСОБА_1 перерахунку пенсії у зв»язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.04.2012 року.
Зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053 м. Київ вул. Воровського,16, код ЄДРПОУ 22869069) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 01.06.2012 року №2132-16221365, наданої Фінансово-економічним управлінням СБУ та здійснити відповідні нарахування та виплати з 01.04.2012 року.
Зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053 м. Київ вул. Воровського,16, код ЄДРПОУ 22869069)подати у місячний строк з дня набрання постановою суду законної сили звіт про її виконання.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Святошинський районний суд м. Києва, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з часу його проголошення, а у разі відсутності осіб, які брали участь у справі, протягом десяти днів з дня отримання копії рішення цього суду.
Суддя: Т.О. Величко