ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua
___________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04 березня 2014 року Справа №913/45/14
Провадження №32пд/913/45/14
за позовом: Прокурора Жовтневого району м.Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м.Луганськ, код ЄДРПОУ 26070794
до відповідача: Приватного акціонерного товариства «Спецмонтаждорбуд», м.Луганськ, код ЄДРПОУ 01240634
про внесення змін до договору оренди землі від 14.12.2007р., державна реєстрація №040840200043 від 12.02.2008р.
Суддя: Паляниця Ю.О.
Секретар судового засідання: Антонова І.В.
У засіданні брали участь:
від позивача: не з’явився
від відповідача: не з’явився
прокурор: Голоденко К.О. – за посв.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Жовтневого району м.Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м.Луганськ звернувся до господарського суду Луганської області з позовом до відповідача, Приватного акціонерного товариства «Спецмонтаждорбуд», м.Луганськ про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 14.12.2007р., державна реєстрація №040840200043 від 12.02.2008р., а саме: викладення п.8 розділу «Орендна плата» вищевказаного договору у наступній редакції: «Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 3».
В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на законодавчу зміну мінімального річного розміру орендної плати, внаслідок чого договір від 14.12.2007р. має бути приведено у відповідність до вимог діючого законодавства.
Представники позивача у судових засіданнях 28.01.2014р., 18.02.2014р. та у заяві б/н від 28.01.2014р. позов прокурора підтримали, а також зазначили, що відповідач був обізнаний про необхідність приведення договору від 14.12.2007р. у відповідність до вимог діючого законодавства в частині зміни розміру орендної плати за землю, проте, і надалі ухиляється від внесення змін до договору.
Відповідач в судові засідання не з’явився, будь-яких пояснень по суті спору не надав, витребуваних судом документів не представив, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень №9101613410353, №9101613420820, №9101613499320, №9101613537353, №9101613537418.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони. При цьому, норми вказаної статті зобов’язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
Статтею 77 зазначеного Кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених ст.69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Згідно із п.3.9.2 постанови №18 від 26.12.2011р. Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
За висновками суду, незважаючи на те, що позивач та відповідач, зокрема, у судове засідання 04.03.2014р. на виклик суду не з’явились, справа може бути розглянута за наявними у ній документами у відповідності до вимог ст.75 Господарського процесуального кодексу України, а неявка вказаних учасників судового спору не перешкоджає вирішенню справи по суті.
Крім того, судом враховано, що ухвалою суду від 18.02.2014р. присутність представників сторін та прокурора в судовому засіданні 04.03.2014р. була визначена не обов’язковою.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та позивача, господарський суд встановив:
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно із ст.ст.13, 41 Конституції України від імені українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст.ст.142, 143 Основного Закону України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
За змістом ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням, в тому числі, органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
В силу норм ст.124 вказаного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється, зокрема, на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Частиною 1 ст.792 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
За приписами ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Як встановлено судом, 15.06.2007р. Луганською міською радою було прийнято рішення №19/78, у відповідності до п.3 якого вирішено передати Закритому акціонерному товариству «Спецмонтаждорбуд» (яке на теперішній час зареєстровано як приватне акціонерне товариство) в оренду терміном на 49 років земельні ділянки за адресою: вул.Градусова, 2а площею 0,0056 га – під розміщену трансформаторну підстанцію та площею 0,2422 га – під розміщені будівлі, споруди та виробничу площадку (загальна площа земельних ділянок – 0,2478 га), які за своїм цільовим призначенням, тобто категорією, відносяться до земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони.
На виконання вказаного рішення, 14.12.2007р. між Луганською міською радою (орендодавець) та Закритим акціонерним товариством «Спецмонтаждорбуд» (орендар) було підписано договір оренди землі, який 12.02.2008р. зареєстрований, про що у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі Жовтневого району м.Луганська вчинено запис за №040840200043.
За змістом п.п.1, 2 вказаного договору орендодавець на підставі рішень №19/78 від 15.06.2007р., №19/140 від 15.06.2007р., №12/26 від 27.12.2006р. Луганської міської ради надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під розміщену трансформаторну підстанцію, яка знаходиться за адресою: м.Луганськ, вул.Градусова, 2а. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0056 га.
За приписами п.п.4, 8 зазначеного договору на момент його укладання нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2260,16 грн, а нормативна грошова оцінка земельної ділянки без застосування коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки становить 3477,15 грн. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 250 відсотків земельного податку (річного) у гривнях, що діє на момент укладання договору.
Договір укладено на 49 років, про що свідчить зміст п.7 договору від 14.12.2007р.
Наразі, 13.02.2008р. між сторонами було підписано акт, у відповідності до якого орендодавець передав, а орендар прийняв земельну ділянку площею 0,0056 га, яка розташована за адресою: м.Луганськ, вул.Градусова, 2а.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об’єктивного розгляду всіх обставин справи, суд дійшов висновку, що вимоги прокурора про внесення змін до договору від 14.12.2007р. підлягають задоволенню, з огляду на наступне:
За змістом ч.ч.1, 2 ст.651, ч.1 ст.652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
В силу норм ст.30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
За приписами п.33 договору від 14.12.2007р. зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв’язується у судовому порядку.
Тобто, нормами чинного законодавства, а також умовами укладеного сторонами правочину передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Відповідно до ч.3 ст.6 Цивільного кодексу України сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
За правилами ч.1 ст.632 вказаного Кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Пунктом 13 договору від 14.12.2007р. передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі настання випадку(ів) передбаченого(их) законами України.
01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, яким встановлено, зокрема, мінімальний розмір орендної плати.
Плата за землю – це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності – це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.147, 14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України).
Згідно із п.п.288.5, 288.5.1 ст.288 вказаного нормативно-правового акту розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
За змістом п.274.1 ст.274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Як свідчать матеріали справи, 27.05.2011р. Луганською міською радою було прийнято рішення №9/12 «Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м.Луганську», у відповідності до п.1 якого визначено, що при прийнятті Луганською міською радою рішень про передачу фізичним та юридичним особам в оренду земельних ділянок та при внесенні змін до вказаних рішень та до договорів оренди землі щодо зміни розміру річної орендної плати, розмір річної орендної плати за земельну ділянку встановлюється у цих рішеннях та у договорах оренди землі у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту залежно від мети використання земельної ділянки, яка (мета) та які (договірні коефіцієнти) зазначені у додатку до цього рішення. При цьому, розмір річної орендної плати за будь-яку земельну ділянку повинен бути не меншим ніж трикратний розмір земельного податку за цю земельну ділянку, який (розмір земельного податку) передбачений Податковим кодексом України, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки.
За приписами ч.1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
У відповідності до п.2.19 постанови №6 від 17.05.2011р. Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Приймаючи до уваги, що обставин скасування рішення №9/12 від 27.05.2011р. Луганської міської ради «Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м.Луганську» учасниками судового спору не наведено, а судом не встановлено, суд приймає до уваги положення вказаного акту органу місцевого самоврядування щодо розмірів коефіцієнтів, які мають застосовуватись при визначенні орендної плати за землю.
Таким чином, з огляду на приписи п.п.14.1.136, 14.1.147, ст.14, п.274.1 ст.274, п.п.288.5.1, 288.5 ст.288 Податкового кодексу України, а також положення рішення №9/12 від 27.05.2011р. Луганської міської ради «Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м.Луганську», річний розмір орендної плати за договором від 14.12.2007р. має дорівнювати трикратному розміру земельного податку, тобто, встановлюватись у розмірі земельного податку із застосуванням до нього коефіцієнту 3.
Згідно із ст.654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
У п.33 договору від 14.12.2007р. передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі.
Як свідчать матеріали справи, у травні 2012 року відповідач звернувся до позивача з заявою, яка зареєстрована Центром адміністративних послуг м.Луганська Луганської міської ради за №01/13-1321/100-12 від 22.05.2012р., щодо видачі рішення про внесення змін до договору оренди землі від 14.12.2007р., державна реєстрація №040840200043 від 12.02.2008р., та встановлення річного розміру орендної плати у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 3.
На підставі вказаної заяви, 10.07.2012р. Луганською міською радою було прийнято рішення №26/108, у відповідності до п.п.1, 2 якого вирішено: внести зміни до рішення №19/78 від 15.06.2007р. Луганської міської ради, доповнивши п.4 даного рішення новим підпунктом 4.2 наступного змісту: « 4.2. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3»; внести зміни до договору оренди землі від 14.12.2007р., державна реєстрація №040840200043 від 12.02.2008р., укладеного на земельну ділянку площею 0,0056 га за адресою: вул.Градусова, 2а, з Закритим акціонерним товариством «Спецмонтаждорбуд», виклавши п.8 розділу «Орендна плата» вказаного договору в новій редакції: « 8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3».
Крім того, за змістом п.4 вказаного акту органу місцевого самоврядування відповідача було зобов’язано у місячний термін з моменту прийняття рішення звернутись до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів для укладання у встановленому чинним законодавством порядку, у тому числі, договору про внесення змін до спірного договору оренди.
При цьому, згідно із довідкою №01-36-07/257/37-14 від 28.01.2014р. Департаменту Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, відповідач не звертався до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів для укладання договору про внесення змін до договору оренди землі від 14.12.2007р.
За поясненнями прокурора та позивача, які відповідачем в порядку норм ст.ст.4-3, 33 Господарського процесуального кодексу України не спростовані, належну додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі від 14.12.2007р. на теперішній час не підписано.
Таким чином, позов прокурора про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 14.12.2007р. шляхом викладення п.8 розділу «Орендна плата» договору у новій редакції: «Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 3» підлягає задоволенню.
При цьому, судом враховано, що сторонами в договорі оренди передбачено можливість перегляду розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, внаслідок чого законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для зміни розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Згідно зі ст.49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Задовольнити позовні вимоги Прокурора Жовтневого району м.Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м.Луганськ до Приватного акціонерного товариства «Спецмонтаждорбуд», м.Луганськ про внесення змін до договору оренди землі від 14.12.2007р., державна реєстрація №040840200043 від 12.02.2008р.
Внести зміни до договору оренди землі від 14.12.2007р., державна реєстрація №040840200043 від 12.02.2008р., а саме: викласти п.8 розділу «Орендна плата» вищевказаного договору у наступній редакції: «Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 3».
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Спецмонтаждорбуд» (91005, Жовтневий район, вул.Градусова, буд.2, код ЄДРПОУ 01240634) в доход Державного бюджету України судовий збір в сумі 1147 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
У судовому засіданні 04.03.2014р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повне рішення складено 07.03.2014р.
Суддя Ю.О. Паляниця