УХВАЛА
18 лютого 2014 р. Справа № 804/1734/14
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Рищенко А.Ю., перевіривши матеріали позовної заяви Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСМАШ» про застосування заходів реагування, -
встановив:
24.01.2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСМАШ» про застосування заходів реагування.
Ухвалою суду від 27.01.2014 року поданий Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області позов було залишено без руху, з наданням позивачу строку у 5 днів з моменту отримання ухвали суду від 27.01.2014 року для усунення недоліків, шляхом надання суду: належним чином оформленого адміністративного позову із зазначенням імені представника, його поштової адреси, а також номера засобу зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є, з копіями відповідно до кількості відповідачів у справі.
18.02.2014 року на виконання вимог ухвали суду від 27.01.2014 року позивачем було надано суду заяву про усунення недоліків та уточнений адміністративний позов із зазначенням даних представника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області за довіреністю.
За результатами розгляду вищевказаної заяви судом також було встановлено, що у своєму позові Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області просить суд в тому числі звільнити його від сплати судового збору на підставі п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір». В обґрунтування зазначеної вимоги позивач зазначив те, що він є органом державної влади, бюджетною установою, неприбутковою організацією, яка здійснює видатки лише у відповідності до Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 333 від 12.03.2012 року, та відповідно до кошторису витрат на 2014 рік за КЕКВ 2800 «Інші видатки» кошти на сплату судового збору станом на час подачі позову відсутні.
У відповідності до положень п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року за № 3674-VI (у відповідній чинній редакції) від сплати судового збору звільняються державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі - за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав.
Згідно норми ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Однак, на думку суду позивач не обґрунтував належним чином необхідності та доцільності застосування в даному випадку вищезазначеної норми Закону України «Про судовий збір», не надав суду належних доказів відсутності коштів на сплату судового збору.
З цього приводу суд зазначає, що згідно ст. 1 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI (у відповідній редакції) судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат. Судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Положеннями Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання до адміністративного суду позову, зокрема, немайнового характеру, ставка судового збору складає - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати, тобто - 73, 08 грн. (станом на момент звернення до суду - 23.01.2014 року), що сплачується за наступними банківськими реквізитами: отримувач - УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, код ЄДРПОУ (отримувача) - 37989253, рахунок - 31210206784008, банк - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО - 805012, код бюджетної класифікації доходів - 22030001.
Крім того, суд вказує на те, що судовий збір відповідно до Закону сплачується через банківські установи чи поштові відділення зв'язку за рахунок платника. У графі «код» платником судового збору - юридичною особою зазначається його код ЄДРПОУ, а платником - фізичною особою - його ідентифікаційний код, а при його відсутності, у зв'язку з релігійними переконаннями, зазначаються паспортні дані платника. Призначення платежу: судовий збір за позовом ___ (ПІБ чи назва установи, організація позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ (суду) - 34824364.
Отже, з урахуванням вищевикладеного суд вважає необґрунтованими твердження позивача та не вбачає підстав для задоволення його клопотання про звільнення від сплати судового збору. Тим більше, що Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області не належить до переліку позивачів, які мають пільги щодо сплати судового збору, визначених ст. 5 Закону України «Про судовий збір». Тому, даний адміністративний позов не відповідає вимогам ч. 3 ст. 106 КАС України, яка передбачає, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, суд вважає за необхідне даний адміністративний позов залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 105, 106, 108, 165 КАС України суддя, -
ухвалив:
У задоволенні клопотання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про звільнення від сплати судового збору за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру - відмовити.
Позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСМАШ» про застосування заходів реагування - залишити без руху.
Встановити позивачу строк у 5 днів з моменту отримання ухвали суду від 18.02.2014 року для усунення недоліків, шляхом надання суду:
- оригіналу квитанції про сплату судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання ухвали, апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя А.Ю. Рищенко