Постанова № 37511058, 25.02.2014, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2014
Номер справи
109/4776/13
Номер документу
37511058
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 109/4776/13

25.02.14 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Курапової З.І.,

суддів Воробйової С.О. ,

Кобаля М.І.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації на постанову Красногвардійського районного суду Автономної Республіки Крим (суддя Мязгова Л.О.) від 25.11.13 у справі № 109/4776/13

за позовом ОСОБА_3 (АДРЕСА_1)

до Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації (вул. Енгельса, буд. 3,Красногвардійське,Красногвардійський район, Автономна Республіка Крим,97000)

про визнання дій незаконними та зобов`зання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Постановою Красногвардійського районного суду Автономної Республіки Крим (суддя Мязгова Л.О.) від 25.11.13 у справі № 109/4776/13 адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації про визнання дій незаконними та зобов`зання вчинити певні дії, - задоволено.

Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації щодо невиплати на користь ОСОБА_3 як учасника бойових дій щорічної до 5 травня разової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 як учасника бойових дій щорічну разову грошову допомогу до 5 травня відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за 2013 рік в розмірі 3716 грн.

Не погодившись з даним рішенням суду, Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення по справі.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В судове засідання 25.02.2014 року сторони та їх представники не з'явилися. Про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Колегія суддів, відповідно до приписів ч.4 ст.196 КАС України, вважає за можливе апеляційний розгляд справи без участі не з'явившихся осіб, по наявним у матеріалах справи письмовим доказам.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Судова колегія, керуючись положеннями п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнала за можливе перейти до письмового провадження по справі.

На підставі та за правилами статей 195,197 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що 07.10.2013 року ОСОБА_3 звернувся до Красногвардійського районного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги учаснику бойових дій до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації здійснити на користь позивача виплату щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій до 5 травня у розмірі 3716,00 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Управлінням праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації порушено вимоги Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії ї соціального захисту".

Судова колегія не погоджується з зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-ХІІ від 22.10.1993 р., щорічно до 5 травня особам, зазначеним у цьому Законі, виплачується разова грошова допомога у кратному розмірі до мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини першої статті 17.1 вказаного Закону, щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або установи банку.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 має статус ветеран війни - учасник бойових дій (а.с. 7), таким чином позивач вважає, що має право на отримання щорічної одноразової допомоги у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.

Листом Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації від 24.09.2013 року № 2349/05-04/3088 позивачу повідомлено, що разова щорічна грошова допомога до 5 травня нарахована в розмірі 745,00 грн., тобто в розмірі, встановленому Кабінетом Міністрів України. (а.с. 4).

Відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України

Судова колегія встановлює, що у Рішенні Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011 зазначено, що додержання конституційних принципів соціальної і правової держави, верховенства права обумовлює здійснення законодавчого регулювання суспільних відносин на засадах справедливості та розмірності з урахуванням обов'язку держави забезпечувати згідні умови життя кожному громадянину України.

Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений.

Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Відповідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, здійснює визначені Конституцією та законами України повноваження, видає постанови і розпорядження в межах своєї компетенції (частина третя статті 113, пункт 10 статті 116, частина перша статті 117).

Одночасно й положення Конституції України, зокрема статті 95 зазначають, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків

Рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011 у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" № 5515-VI від 06.12.2012 року встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 12,13,14,15,16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України за 2013 рік.

Зазначена норма Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" не визнана неконституційною та є чиною.

Таким чином, здійснюючи виплати ОСОБА_3 одноразової щорічної допомоги до 5 травня у розмірі, який визначено Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених Законом України Про Державний бюджет України на відповідний рік, Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації діяло в межах своїх повноважень та відповідно до норм діючого законодавства України

Відповідно до п. 3,4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинами справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись статтями 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.3,4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст.205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації на постанову Красногвардійського районного суду Автономної Республіки Крим від 25.11.13 у справі № 109/4776/13 - задовольнити

Постанову Красногвардійського районного суду Автономної Республіки Крим від 25.11.13 у справі № 109/4776/13 - скасувати

Ухвалити нову постанову

В задоволенні позову ОСОБА_3 - відмовити

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Постанову може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя підпис З.І.Курапова

Судді підпис С.О. Воробйова

підпис М.І. Кобаль

З оригіналом згідно

Головуючий суддя З.І.Курапова