Постанова № 37509493, 03.03.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.03.2014
Номер справи
826/354/14
Номер документу
37509493
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

03 березня 2014 року 11:38 №826/354/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Давиденко Л.В., за участю представників сторін, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

дочірнього підприємства з 100% іноземною інвестицією «Бурда-Україна»

до

міжрегіонального головного управління Міністерства доходів і зборів – центрального офісу з обслуговування великих платників

про

визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.10.2013 №0000573930,

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 03 березня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови сторонам роз’яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Дочірнє підприємство з 100% іноземною інвестицією «Бурда-Україна» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення міжрегіонального головного управління Міністерства доходів і зборів – центрального офісу з обслуговування великих платників від 17.10.2013 №0000573930, яким позивачеві визначено штрафні (фінансові) санкції за порушення пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у сумі 129 880 грн.

Позовні вимоги мотивовано неправильним, на думку позивача, розрахунком штрафних (фінансових) санкцій, оскільки відповідне порушення є триваючим.

Відповідач проти позову заперечив із посиланням на порушення позивачем вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в частині незабезпечення щоденного друкування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Міжрегіональним головним управлінням Міністерства доходів і зборів – центральним офісом з обслуговування великих платників 04.10.2013 відповідно до наказу від 25.09.2013 №500 було проведено перевірку дочірнього підприємства з 100% іноземною інвестицією «Бурда-Україна» за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

Перевіркою встановлено порушення підприємством вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в частині незабезпечення щоденного друкування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків. Так, перевіркою виявлено відсутність протягом 2011-2013 років в книках обліку розрахункових операцій №2665003638р/2 та №2665003638р/3/91341 фіскальних чеків у кількості 382 одиниці.

За наслідками перевірки органом державної податковї служби складено акт від 04.10.2013 (зареєстрований 07.10.2013 за № 0048/28/10/39/24740397) та винесено податкове повідомлення-рішення від 17.10.2013 №0000573930, яким позивачеві на підставі пункту 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено штрафні (фінансові) санкції у сумі 129 880 грн.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Згідно з приписами пункту 4 статтті 17 Закону у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Під час судового розгляду справи позивачем не спростовано наявність порушення, за яке підприємству нараховані штрафні (фінансові) санкції. Так, з книг обліку розрахункових операцій №2665003638р/2 та №2665003638р/3/91341 дійсно вбачається відсутність відповідних фіскальних звітних чеків.

Судом не приймаються до уваги доводи позивача, що реєстратори розрахункових операцій використовуються підприємством за необхідністю, тобто лише у дні, коли здійснювались певні розрахунки.

Так, приписами пункту 9 статті 3 Закону передбачено обов’язок щоденного друкування фіскального звітного чеку. При цьому, будь якого звільнення від цього обов’язку у випадку тимчасової відсутності розрахунків названим Законом не передбачено.

З матеріалів справи вбачається, що актом перевірки зафіксовано 382 епизода невиконання щоденного друку та його незберігання, у звязку з чим штрафні (фінансові) санкції застосовано до позивача у сумі 129 880 грн., тобто із розрахунку 382 (епизода порушення) * 340 грн. (двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Проте суд не може погодитись із таким алгоритмом застосування відповідних санкцій з огляду на наступне.

Відповідачем не враховано, що фінансові санкції слід розраховувати виходячи з кількості реєстраторів розрахункових операцій, на яких не роздруковувалися звітні чеки, незалежно від кількості таких щоденних не роздрукувань, оскільки не виконуючи протягом певного періоду обов'язок щодня друкувати фіскальний звітний чек, суб'єкт підприємницької діяльності вчиняє продовжуване порушення.

Зазначена позиція суду відповідає правової позиції Верховного Суду України.

Відповідно до приписів статті 2442 Кодексу адміністративного судочиснтва України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Верховний Суд України висловив правову позицію з цього питання у своїх постановах від 16.04.2013 у справі № 21-89а13 та від 04.06.2013 у справі №21-155а13, відповідно до яких за вчинення порушень, про які йдеться у пункті 4 статті 17 Закону відповідний орган державної податкової служби України може застосувати лише одну фінансову санкцію у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян незалежно від кількості випадків невиконання щоденного друку фіскального звітного чека та/або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій, виявлених під час перевірки суб'єкта підприємницької діяльності, який здійснює розрахункові операції за товари (послуги).

Не виконуючи протягом певного періоду обов'язок щодня друкувати фіскальний звітний чек, суб'єкт підприємницької діяльності вчиняє продовжуване порушення, а не зберігаючи роздрукований чек у книзі обліку розрахункових операцій - триваюче.

За таких обставин штрафні (фінансові) санкції у спірних правовідносинах мають складати 680 грн., виходячи з кількості реєстраторів розрахункових операцій, на яких не роздруковувалися звітні чеки, тобто 2* 340 грн. А тому податкове повідомлення-рішення міжрегіонального головного управління Міністерства доходів і зборів – центрального офісу з обслуговування великих платників від 17.10.2013 №0000573930 підлягає скасуванню в частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 129 200 грн.

В частині визначення позивачеві штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 680 грн., оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним.

Отже позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

На підставі викладеного, керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 2442 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення міжрегіонального головного управління Міністерства доходів і зборів – центрального офісу з обслуговування великих платників від 17.10.2013 №0000573930 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 129 200 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Літвінова А.В.