ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Дудар О.М.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
УХВАЛА
іменем України
"23" січня 2014 р. Справа № 817/1966/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Хаюка С.М.,
при секретарі Кошиль О.Ю. ,
за участю
представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "09" жовтня 2013 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельна компанія МСУ" до Державної фінансової інспекції у Рівненській області про визнання незаконними дій та скасування висновку довідки ,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельна компанія МСУ" звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Рівненській області (ДФІ в Рівненській області) про визнання дій неправомірними та скасування висновків довідки.
З урахуванням заяви про збільшення позовних вимог позивач просив суд:
- визнати незаконними дії ДФІ в Рівненській області щодо збирання інформації відносно діяльності ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" в межах зустрічної звірки у третіх осіб з 02.10.2012 р. по 05.10.2012 р.;
- визнати незаконними дії ДФІ в Рівненській області щодо продовження та проведення зустрічної звірки з 02.10.2012 р. по 05.10.2012 р. у приміщення Рівненської транспортної прокуратури на підставі п.2.9 наказу від 19.10.2006 р. №346/1025/685/53 "Про затвердження Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України" без пред'явлення керівнику направлення на ревізію та копії рішення суду;
- визнати незаконними дії ДФІ в Рівненській області щодо внесення у довідку про проведення зустрічної звірки від 05.10.2012 р. №17-06-08/321 (в частині 8-11 арк.) інформації, яку ДФІ у Рівненській області отримала після 05.10.2012 р. у Рівненській транспортній прокуратурі;
- визнати незаконними дії ДФІ в Рівненській області щодо внесення у довідку про проведення зустрічної звірки від 05.10.2012 р. №17-06-08/321 (в частині 8-11 арк.) інформації, яка не була предметом виїмки згідно з протоколом виїмки від 16.02.2012 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення зустрічної звірки у зазначений період відповідач діяв всупереч нормам чинного законодавства.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 09.10.2013 р. позов задоволено частково.
Визнано незаконними дії Державної фінансової інспекції в Рівненській області щодо збирання інформації відносно діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельна компанія МСУ" в межах зустрічної звірки у третіх осіб з 02.10.2012 р. по 05.10.2012 р..
Визнано незаконними дії Державної фінансової інспекції в Рівненській області щодо продовження та проведення зустрічної звірки із Товариством з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельна компанія МСУ" з 02.10.2012 р. по 05.10.2012 р.
Визнано незаконними дії Державної фінансової інспекції в Рівненській області щодо внесення у довідку зустрічної звірки від 05.10.2012 №17-06-08/321 інформації, отриманої у Рівненській транспортній прокуратурі (аркуші 8-11 довідки).
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Присуджено на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельна компанія МСУ" із Державного бюджету України судовий збір у сумі 25,80грн. (двадцять п'ять гривень вісімдесят копійок).
Не погоджуючись із цим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову - про відмову у задоволенні позову. В апеляційній скарзі посилається на порушення судом норм матеріального, процесуального права та неповне з'ясування обставин справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст.195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ст.200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Правильне по суті судове рішення не може бути скасоване з одних лише формальних міркувань.
Задовольняючи позов частково суд першої інстанції посилався на те, що відповідачем не доведено правомірності дій ДФІ в Рівненській області щодо продовження та проведення зустрічної звірки у ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" з 02.10.2012 р. по 05.10.2012 р., щодо збирання інформації відносно діяльності товариства у третіх осіб в межах вказаної зустрічної звірки, та щодо внесення у довідку зустрічної звірки від 05.10.2012 р. №17-06-08/321 інформації, отриманої у Рівненській транспортній прокуратурі (аркуші 8-11 довідки).
Колегія суддів погоджується з таким висновком виходячи з такого.
ДФІ в Рівненській області у період з 24.09.2012 р. по 02.10.2012 р. проведено зустрічну звірку щодо документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між Службою автомобільних доріг у Рівненській області та ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ", за наслідками якої складено довідку від 05.10.2012 №17-06-08/321 (а.а.с.14-24), відповідно до якої терміни проведення зустрічної звірки продовжені до 05.10.2012 р. у зв'язку з тим, що частина документів вилучена УДСБЕЗ МВС України в Рівненській області.
Зустрічна звірка проведена в межах ревізії фінансово-господарської діяльності Служби автомобільних доріг в Рівненській області за ІІ-ІV квартали 2010 року, 2011 рік та завершений звітний період 2012 року.
З матеріалів справи вбачається, що для проведення зустрічної звірки у ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" з метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та взаєморозрахунків, що здійснювалися між Службою автомобільних доріг в Рівненській області та ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ", ДФІ в Рівненській області для державних фінансових інспекторів було виписано направлення від 21.09.2012 р. №779, від 21.09.№780 р., від 21.09.2012 №781 р., які отримані заступником директора ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" 24.09.2012 р. (а.а.с.93-95).
02.10.2012 р. заступником начальника відділу інспектування у сфері послуг ДФІ в Рівненській області було подано керівнику відповідача службову записку щодо продовження термінів проведення зустрічної звірки до 05.10.2012 р. (а.с.92).
На підставі вказаної службової записки дію вищевказаних направлень було продовжено до 05.10.2012 р. (а.с.92).
На момент виникнення спірних правовідносин правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні були визначені Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 р. N2939-XII (далі - Закон N2939-XII), а процедура проведення інспектування - Порядком проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 р. N550.
Відповідно до п.12 ст.10 Закону N2939-XII, Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право проводити у суб'єктів господарювання, які мали правові відносини з підконтрольною установою, зустрічні звірки з метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підконтрольної установи.
Згідно зі ст.11 Закону N2939-XII, зустрічні звірки, які проводяться органами державної контрольно-ревізійної служби, не є контрольними заходами і проводяться у разі виникнення потреби у їх проведенні на підставі направлення, виписаного керівником органу (підрозділу) державної контрольно-ревізійної служби.
Пунктом 1 Порядку №550 передбачено, що зустрічна звірка - метод документального підтвердження у суб'єктів господарювання, які мали правові відносини з підконтрольною установою, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підконтрольної установи.
Відповідно до п.15 Порядку №550, керівники об'єкта контролю та суб'єкта господарювання, у якому проводиться зустрічна звірка, забезпечують посадовим особам контролюючого органу місце для роботи, створення умов для зберігання документів, можливість користування зв'язком, комп'ютерною, розмножувальною та іншою технікою, а також надання інших послуг для виконання службових обов'язків.
Згідно з п.26 Порядку №550, з метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з об'єктом контролю - підконтрольною установою, з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку контролюючими органами можуть проводитися зустрічні звірки у суб'єктів господарювання, які мали правові відносини з об'єктом контролю - підконтрольною установою.
Для проведення зустрічної звірки посадовій особі контролюючого органу видається направлення встановленого Держфінінспекцією зразка за підписом керівника, скріпленим печаткою відповідного контролюючого органу.
Зустрічна звірка проводиться шляхом документального і фактичного дослідження виду, обсягу операцій, проведених між суб'єктом господарювання та об'єктом контролю - підконтрольною установою. За результатами такої звірки складається у двох примірниках довідка, один примірник якої видається суб'єкту господарювання, що мав правові відносини з об'єктом контролю - підконтрольною установою, у тому ж порядку, що і акт ревізії. Другий примірник довідки долучається до матеріалів ревізії.
У разі недопущення посадової особи контролюючого органу до проведення зустрічної звірки складається за підписом посадових осіб контролюючого органу акт, у якому фіксується такий факт, і невідкладно письмово інформуються правоохоронні органи для вжиття заходів, передбачених законодавством.
Як вірно зазначив суд першої інстанції у даній справі позивач не виступає об'єктом контролю - підконтрольною установою, оскільки стосовно нього ревізія не проводилася.
ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" є суб'єктом господарювання, який мав правові відносини з підконтрольною установою - Службою автомобільних доріг у Рівненській області.
Враховуючи вище наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що процедура проведення зустрічної звірки ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" у період з 02.10.2012 р. по 05.10.2012 р. не відповідає приписам пункту 26 Порядку №550, оскільки позивач належним чином не був повідомлений про продовження термінів її проведення.
Посилання відповідача на лист від 02.10.2012 р. №17-06-17/7434 суд першої інстанції вірно вважав необґрунтованим, адже позивач отримав даний лист після подання ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" до суду адміністративного позову до ДФІ в Рівненській області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії у справі №817/181/13-а (а.а.с.58-63). Крім того, відповідач жодних доказів вручення позивачу цього листа суду не надав.
Як вбачається з довідки зустрічної звірки від 05.10.2012 п. №17-06-08/321, відповідно до постанови Рівненського міського суду від 10.02.2012 р., працівниками УДСБЕЗ УМВС України в Рівненській області проведено виїмку первинних фінансово-господарських документів у ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ", що підтверджують виконання будівельних робіт по об'єкту "Капітальний ремонт мосту через річку Стир на автомобільній дорозі Київ-Ковель-Ягодин км 353+188 (на Люблін)".
З метою об'єктивного та якісного проведення зустрічної звірки ДФІ в Рівненській області направлено лист від 27.09.2012 №17-06-14/7217 на адресу УДСБЕЗ УМВС України в Рівненській області з проханням надати для опрацювання первинні фінансово-господарські документи, вилучені згідно з протоколом виїмки від 16.02.2012 р.
Згідно з листом УДСБЕЗ УМВС України в Рівненській області від 05.10.2012 №29986, вилучені первинні бухгалтерські документи ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" долучені до кримінальної справи №70/03-12 та знаходяться в Рівненській транспортній прокуратурі.
З листа ДФІ в Рівненській області від 02.10.2012 317-06-17/7434, адресованого позивачу (а.с.57), вбачається, що зустрічна звірка була проведена в приміщенні Рівненської транспортної прокуратури проводилась згідно з Порядком взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України, затвердженим спільним наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19.10.2006 №346/1025/685/53, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N1166/13040 (далі - Порядок №346/1025/685/53).
Як вірно вказав суд першої інстанції Порядок №346/1025/685/53 передбачає проведення перевірок за зверненням правоохоронних органів.
Жодних фактів звернення до відповідача правоохоронних органів щодо проведення зустрічної звірки у ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" судом не встановлено, ревізія фінансово-господарської діяльності Служби автомобільних доріг в Рівненській області, в межах якої проведена обумовлена звірка, була плановою.
З огляду на це колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідачем не доведено правомірності дій ДФІ в Рівненській області щодо продовження та проведення зустрічної звірки у ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" з 02.10.2012 р. по 05.10.2012 р., правомірності збирання інформації відносно діяльності товариства у третіх осіб в межах вказаної зустрічної звірки, та щодо внесення у довідку зустрічної звірки від 05.10.2012 р. №17-06-08/321 інформації, отриманої у Рівненській транспортній прокуратурі (аркуші 8-11 довідки).
Оскільки, постанову від 09.10.2013 р. Рівнеським окружним адміністративним судом винесено відповідно до позовних вимог з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав для зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у справі.
Доводи апеляційної скарги цих висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "09" жовтня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Б.С. Моніч
судді: (підпис) І.Ф.Бондарчук
(підпис) С.М.Хаюк
З оригіналом згідно: суддя _______ Б.С. Моніч
Повний текст cудового рішення виготовлено "28" січня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельна компанія МСУ" вул.Жмеринська, буд.22,м.Київ,03148
3- відповідачу/відповідачам: Державна фінансова інспекція у Рівненській області вул.Міцкевича,14,м.Рівне,33028
4-представник позивача Гавриленко Я.С. АДРЕСА_1