ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/3465/13-a
"20" лютого 2014 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
Головуючого судді Жука А.В.
при секретарі судового засідання: Шаблій Ю.П.
за участю:
представника позивача: Горуна В.З.
представника відповідача: Дмитрів В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області
до Комунальної установи Тернопільської обласної ради "Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер"
про про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Державна фінансова інспекція в Тернопільській області (далі по тексту ДФІ в Тернопільській області, позивач) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до комунальної установи Тернопільської обласної ради "Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер" (далі по тексту - КУ ТОР "ТОКОД") про зобов'язання відповідача виконати пункти 2, 4, 5 вимоги від 18.09.2013 №19-04-13-14/6528.
21 січня 2014 року, у зв'язку із частковим виконанням вимог відповідачем, позивачем через канцелярію суду подано заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить зобов'язати відповідача виконати пункти 2, 5 вимоги від 18.09.2013 №19-04-13-14/6528, а саме:
- відшкодувати кошти, спрямовані на харчування, в тому числі шляхом стягнення в установленому законом (судовому) порядку з винних осіб на суму 11628,45 гривень, які перерахувати в дохід обласного бюджету за кодом "Інші надходження", як незаконні видатки, проведені в 2010 році;
- стягнути в установленому законом (судовому) порядку з Державного вищого навчального закладу "Тернопільський державний медичний університет імені І.Я.Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України" 53988,00 гривень, які перерахувати в дохід обласного бюджету за кодом "Інші надходження".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в ході проведення ревізії відповідача було встановлено порушення бюджетного законодавства, внаслідок чого відповідачу направлено обов'язкові вимоги від 18.09.2013 №19-04-13-14/6528, з терміном виконання до 04.11.2013. Однак всупереч вимог ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" відповідачем вказані вимоги в повному обсязі не виконано.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з мотивів викладених в письмовому запереченні. Вказала, що відповідач не погоджується з п. 2, 5 обов'язкових вимог ДФІ у Тернопільській області, оскільки заміна певних продуктів харчування для хворих на інші продукти проводилась відповідно до наказу МОЗ №369 від 14.06.1989 та додатку №3 до даного наказу (п. 2 вимог), а щодо вимоги викладеної в п. 5 зазначила, що Тернопільському державному медичному університету імені І.Я.Горбачевського надіслано листа щодо відшкодування витрат за надані комунальні послуги та частково проведено позовну роботу. Крім того, вказала, що працівниками ДФІ в Тернопільській області при визначені розміру спожитих комунальних послуг Тернопільським державним медичним університетом було завищено кількість та вартість спожитої холодної води, що призвело до неправильного визначення суми, яка підлягає відшкодуванню університетом. Просила в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до п. 1.2.2.2 Плану контрольно - ревізійної роботи на ІІІ квартал 2013 року, ДФІ в Тернопільській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності КУ ТОР "ТОКОД" за період з 01.06.2010 по 30.06.2013, за наслідками якої складено акт №04-22/179 від 23.08.2013 (а.с. 11).
Ревізією встановлено ряд порушень вимог бюджетного законодавства.
Ревізією витрат на харчування хворих встановлено, що в порушення діючого наказу МОЗ СРСР №369 від 14.06.1989 "Об изменении и дополнении приказа МЗ СССР от 23.04.1985 №40 "Об улучшении организации лечебного питания в лечебно-профилактических учреждениях" за липень 2010 року понад встановлені натуральні норми списано м'яса яловичого 418,26 кг на суму 11628,45 грн., та м'яса курячого - 67,80 кг на суму 1288,20 грн., чим завдано Відповідачу збитків на суму 12916,65 гривень. Під час ревізії з вказаної суми відшкодовано збитків в сумі 1288,20 гривень, залишок неусунотого порушення становить 11628,45 гривень.
Також ревізією встановлено, що між КУТОР "ТОКОД" та Державним вищим навчальним закладом "Тернопільський державний медичний університет ім. І.Я.Горбачевського" (далі по тексту - Університет) укладено угоди про співробітництво, зокрема датовані лютим 2006 року, та від 27.12.2012. Згідно зазначених угод, в приміщенні, яке використовує Відповідач розміщено кафедру Університету зі штатом 12 працівників, а також проводяться практичні навчання студентів Університету.
Згідно вказаних договорів, сторони прийняли на себе зобов'язання щодо спільної організації, удосконалення і забезпечення медичною допомогою населення із залученням працівників кафедр Університету, проведення навчального процесу, науково-практичних та клінічних досліджень, підвищення якості медичних кадрів. Для реалізації завдань, визначених угодою та договором, Університету передано в строкове користування до 31.12.2017 приміщень загальною площею 200,6 м. кв., визначених додатками до угод, за адресою м. Тернопіль, вул. Р.Купчинського, 8.
В порушення п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №288, ч. 2 ст. 85 Бюджетного кодексу України (в редакції Закону України №2542 від 25.06.2001) та п. 2 ст. 85 Бюджетного кодексу України (в редакції Закону України №2456 від 08.07.2010) у вказаних вище угодах видатки на утримання переданих Університету приміщень та оплату комунальних послуг, пов'язаних з їх утриманням, не визначено, а видатки на утримання переданих відповідачем Університету площ на 2010, 2011, 2012, 2013 роки планувалися і затверджені в кошторисах видатків відповідача, і, відповідно, оплата цих видатків проводилась за рахунок коштів Тернопільського обласного бюджету.
Внаслідок проведення відповідачем в 2010 - 2013 роках видатків на оплату комунальних послуг приміщень, що безпосередньо займає Університет, Тернопільському обласному бюджету завдано збитків в сумі 122720,54 гривень.
18 вересня 2013 року на підставі п. 7 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" відповідачу були пред'явлені обовязкові до виконання вимоги, оформлені листом "Вимоги щодо усунення порушень, виявлених ревізією" №19-04-13-14/6528, відповідно до яких:
- відшкодувати кошти, спрямовані на харчування, в тому числі шляхом стягнення в установленому законом (судовому) порядку з винних осіб на суму 11628,45 гривень, які перерахувати в дохід обласного бюджету за кодом "Інші надходження", як незаконні видатки, проведені в 2010 році;
- стягнути в установленому законом (судовому) порядку з Державного вищого навчального закладу "Тернопільський державний медичний університет імені І.Я.Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України" 122720,54 гривень, які перерахувати в дохід обласного бюджету за кодом "Інші надходження".
Термін виконання вказаних вимог встановлено до 04.11.2013.
Відповідачем частково виконано п. 5 вимог ДФІ в Тернопільській області шляхом пред'явлення до господарського суду Тернопільської області позову до Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського про стягнення витрат за комунальні послуги пропорційно до займаних площ (за 2011 р. та 2012 р.) в сумі 55062,43 грн. та 13670,04 грн. за п'ять місяців 2013 р. Рішенням господарського суду Тернопільської області у справі №921/637/13-г/5 від 30.10.2013 в задоволенні позову відмовлено.
У зв'язку із невиконанням в повному обсязі обов'язкових вимог ДФІ в Тернопільській області звернулось із позовом до адміністративного суду.
Із змісту приписів Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" вбачається, що основною функцією органів державного фінансового контролю (яким, зокрема, є Державна фінансова інспекція в Тернопільській області) є проведення ревізій підконтрольних установ, оскільки вони є важливим чинником зміцнення фінансової дисципліни і саме завдяки їх проведенню здійснюється профілактична функція фінансового контролю (виявляються умови, що спричиняють збитки, та встановлюються особи, винні у фінансових порушеннях). За результатами проведення таких ревізій державною контрольно-ревізійною службою складається акт, а у разі виявлення відповідних порушень законодавства - вимога про їх усунення.
Пунктами 7, 8 та 10 статті 10 цього Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органам державного фінансового контролю надається право: вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі; у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Ці положення кореспондуються з приписами пункту 50 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року N 550.
Відповідно до пунктів 45, 46 Порядку у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи контролюючого органу, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому. Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування. Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний контролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" лише законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами, що ревізуються.
В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази скасування або визнання протиправними в установленим законом порядку пунктів 2, 5 обов'язкових вимог ДФІ в Тернопільській області №19-04-13-14/6528 від 18.09.2013.
Оскільки дані пункти вимог ДФІ в Тернопільській області про усунення виявлених ревізією порушень станом на момент розгляду справи є чинними та в установлений строк не виконані відповідачем в добровільному порядку в повному обсязі, позовні вимоги ДФІ в Тернопільській області про зобов'язання відповідача виконати зазначені пункти вимог є правомірними та обґрунтованими.
Аналогічна правова позиція висловлена і в постанові Вищого адміністративного суду України у справі №К-28545/10 від 08.11.2011.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проаналізувавши наявні матеріали та обставини справи, подані сторонами докази, а також норми що діяли на час правовідносин, що були предметом розгляду у даній справі суд прийшов до внутрішнього переконання що при проведенні ревізії та пред'явленні законних вимог відповідачу посадові особи ДФІ в Тернопільській області діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначені Конституцією та законами України, відповідачем в добровільному порядку обов'язкові для виконання вимоги ДФІ в Тернопільській області в повному обсязі не виконано, в зв'язку з чим позов слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 35,70,71,79,86,128,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Зобов'язати комунальну установу Тернопільської обласної ради "Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер" (код ЄДРПОУ 02001274, вул. Р.Купчинського, 8, м. Тернопіль) виконати пункти 2 (другий) та 5 (п'ятий) обов'язкових вимог Державної фінансової інспекції в Тернопільській області викладених в листі "Вимоги щодо усунення порушень, виявлених ревізією" №19-04-13-14/6528 від 18 вересня 2013 року, а саме:
- пункт 2 - відшкодувати кошти, спрямовані на харчування, в тому числі шляхом стягнення в установленому законом (судовому) порядку з винних осіб на суму 11628,45 гривень (одинадцять тисяч шістсот двадцять вісім гривень 45 копійок), які перерахувати в дохід обласного бюджету за кодом "Інші надходження", як незаконні видатки, проведені в 2010 році;
пункт 5 - стягнути в установленому законом (судовому) порядку з Державного вищого навчального закладу "Тернопільський державний медичний університет імені І.Я.Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України" 53988,00 гривень (п'ятдесят три тисячі дев'ятсот вісімдесят вісім гривень 00 копійок) за спожиті комунальні послуги та енергоносії, які перерахувати в дохід обласного бюджету за кодом "Інші надходження".
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
(постанова виготовлена в повному обсязі 25.02.2014)
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.