Постанова № 3750167, 28.05.2009, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2009
Номер справи
2а-916/09/0970
Номер документу
3750167
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  

21 травня 2009 року    Справа № 2а-916/09/0970

м.Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лучко О.О.,

при секретарі Винник Л.В.,

за участю сторін:

прокурора-не з»явився,

представника позивача - ОСОБА_1,

відповідача - не з»явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом прокурора Тлумацького району в інтересах Тлумацького районного центру зайнятості до приватної агрофірми «Гончарівська» про стягнення заборгованості в сумі 2483,60 грн. та пені 315,90 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

ІНФОРМАЦІЯ_1 прокурор Тлумацького району в інтересах держави в особі Тлумацького районного центру зайнятості звернувся з адміністративним позовом до приватної агрофірми «Гончарівська» про стягнення заборгованості в сумі 2483,60 грн. та пені 315,90 грн.

Прокурор Тлумацького району в судове засідання не з»явився з невідомих суду причин, хоча належним чином двічі повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та пояснив суду, що працівниками Тлумацького районного центру зайнятості ІНФОРМАЦІЯ_2 у відповідності до вимог п.п.5, 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» в приватній фірмі «Гончарівська» проведено документальну планову перевірку правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та встановлено порушення вимог п.2 ст. 35 зазначеного Закону. Пояснив, що відповідачем допущено заборгованість по сплаті страхових внесків в сумі 2483,60 грн., на яку нараховано пеню в сумі 315,09 грн. за період з ІНФОРМАЦІЯ_3 по ІНФОРМАЦІЯ_4, що зафіксовано в акті перевірки НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_2.

Відповідач повторно в судове засідання не з»явився з невідомих суду причин, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду. Заперечення проти позову не подав.

 Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши досліджені докази та розглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підставний і підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Судом встановлено , що приватна агрофірма «Гончарівська» є страхувальником в системі загальнообов»язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття це система прав, обов'язків та гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Страхувальниками виступають роботодавці, застраховані особи, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних осіб), які використовують працю фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески. Страховиком є Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Відповідно до ст.6 Основ законодавства України про загальнообов»язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 року та ст.8 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-111 від 02.03.2000р. Фонд загальнообов»язкового державного соціального страхування на випадок безробіття є цільовим централізованим страховим Фондом, некомерційною самоврядною організацією та згідно ст. 24 Основ законодавства України про загальнообов»язкове державне соціальне страхування підпорядкований Міністерству праці та соціальної політики України. Статтею 12 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи здійснюють облік та ведуть реєстр платників страхових внесків, провадять збір страхових внесків, здійснюють оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого бюджету, виплачують забезпечення та надають соціальні послуги, передбачені зазначеним Законом, забезпечують здійснення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання настанню страхових випадків та контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхування на випадок безробіття.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» взяття на облік юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснюється Фондом на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей робочими органами виконавчої дирекції Фонду, а фізичних осіб, які не мають статусу підприємців та використовують найману працю, - у тижневий строк після укладення трудового договору (контракту) з першим із найманих працівників.

До джерел формування коштів Фонду відповідно до ст.16 Закону відносяться страхові внески страхувальників - роботодавців, застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами; суми фінансових санкцій, застосованих відповідно до цього Закону та Закону України "Про зайнятість населення " , інших законів до підприємств, установ, організацій та фізичних осіб за порушення встановленого порядку сплати страхових внесків та використання коштів Фонду, недотримання законодавства про зайнятість населення, а також суми адміністративних штрафів, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за такі порушення.

Стаття 17 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначає розмір та порядок сплати страхових внесків. Так, розмір страхових внесків щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України відповідно для роботодавців та застрахованих осіб одночасно із затвердженням Державного бюджету України на поточний рік. Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

У разі нестачі у роботодавців коштів на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі нарахування їх на заробітну плату і перерахування страхових внесків до Фонду провадиться у пропорційних сумах.

При цьому страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На порядок сплати цих внесків не поширюється податкове законодавство.

Ст.19 даного Закону визначає порядок обчислення розміру страхових внесків. Так, розміри страхових внесків установлюються на календарний рік:

для роботодавця - у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошове забезпечення військовослужбовців, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, що визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату доходу (прибутку) фізичним особам за виконання робіт (послуг) за договорами цивільно-правового характеру, які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб;

для найманих працівників - у відсотках до сум оплати праці, грошового забезпечення військовослужбовців, які включають основну і додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у тому числі в натуральній формі), які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб;

для страхувальників, які здійснюють виплату винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) згідно з цивільно-правовими угодами - у відсотках до сум оподатковуваного доходу (прибутку).

Страхові внески нараховуються на зазначені у цій статті фактичні виплати (доходи), що не перевищують максимальної величини фактичних витрат страхувальника на оплату праці найманих працівників і доходу фізичних осіб, грошового забезпечення військовослужбовців, з якої справляються внески до Фонду, що встановлюється щороку на рівні п'ятнадцяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.   

Роботодавці - суб'єкти підприємницької діяльності відносять страхові внески на валові витрати, суми страхових внесків виключаються з доходів працівників, що підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб.

Відповідно до п.2 ч.2 ст.35 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» роботодавець зобов»язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.

Згідно з ст.38 даного Закону у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк. При цьому строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно акту перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіттяНОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_2 працівниками Тлумацького районного центру зайнятості ІНФОРМАЦІЯ_2 у відповідності до вимог п.п.5,2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» в приватній фірмі «Гончарівська» проведено документальну планову перевірку правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та встановлено порушення вимог п.2 ст.35 зазначеного Закону (допущено несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 2 483,60 грн., на яку нараховано пеню в сумі 315,09 грн. за період з ІНФОРМАЦІЯ_3 по ІНФОРМАЦІЯ_4). За результатами проведеної перевірки приватну агрофірму «Гончарівська» зобов»язано перерахувати до Фонду вищезазначені суми заборгованості.

Згідно довідки Тлумацького районного центру зайнятості НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_5 та пояснень представника позивача в судовому засіданні встановлено, що дана сума заборгованості відповідачем не сплачена та відповідно до вимог, які випливають із ст.39 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», підлягає стягненню у судовому порядку.

Таким чином, позов підставний та підлягає задоволенню.

На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.2, ст.ст. 8-14, ст.86, ст.ст.158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного   судочинства України, суд,  -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з приватної агрофірми «Гончарівська», юридична адреса: с. Гончарів Тлумацького району, код ЄДРПОУ 31547509, на користь Тлумацького районного центру зайнятості заборгованість по сплаті страхових внесків в розмірі 2483,60 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесять три гривні шістдесять копійок)та пені за період з ІНФОРМАЦІЯ_3 по ІНФОРМАЦІЯ_4 в розмірі 315,09 грн. (триста п'ятнадцять гривень девять копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня ухвалення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя О.О. Лучко

Постанова в повному обсязі складена 26.05.2009 року.