ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03 березня 2014 року Справа № 913/319/14
Провадження № 7пд/913/319/14
За позовом Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м. Луганськ
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма "ЛІА" ЛТД, м. Луганськ
про внесення змін до договору оренди землі від 09.12.2005 року, державна реєстрація від 20.03.2006, № 04000640200052.
Суддя Демидов В.О.
Секретар судового засідання Мартинцева Н.М.
У засіданні брали участь:
від прокурора - Рибалкіна Г.В, наказ № 2139к від 05.12.2013;
від позивача - Коліуш Г.В., довіреність № И 01/03-31/796/0/2-14 від 04.02.2014,
від відповідача - Кучерова О.О., довіреність № 26 від 07.04.2012.
Суть спору: прокурором в інтересах позивача заявлено вимогу про внесення змін до договору оренди землі від 09.12.2005 року, державна реєстрація від 20.03.2006, № 04000640200052, який укладений між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма "ЛІА" ЛТД, відносно земельної ділянки загальною площею 0,00196 га за адресою: м. Луганськ, кв. 50-лєтія Оборони Луганська, під розміщення (без права здійснення будівельних робіт) торговельного кіоску (некапітальна споруда), а саме:
доповнити п. 4 розділу «Об'єкт оренди» вказаного договору новим абзацом наступного змісту: «На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 09.12.2005 року, державна реєстрація від 20.03.2006, № 04000640200052, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 12334 грн 24 коп.»;
викласти п. 8. розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: "8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього коефіцієнт 3";
доповнити п. 14 розділу «Орендна плата» вказаного договору новим абзацом наступного змісту: «На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 09.12.2005 року, державна реєстрація від 20.03.2006, № 04000640200052, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 370 грн 03 коп.».
Датою внесення змін вважати дату набрання чинності рішення суду.
На підставі ст. 2-1 Господарського процесуального кодексу України 03.02.2014 автоматизованою системою документообігу суду здійснено автоматичний розподіл даної позовної заяви та її розгляд призначено судді Демидову В.О.
Ухвалою суду від 03.02.2014 порушено провадження у справі та призначено до розгляду у судовому засіданні на 19.02.2014.
У судовому засіданні прокурор звернувся до суду із заявою про зміну предмету позову від 17.02.2014 № 176-1250 вих-14, у якій посилається на норми ст. 653 Цивільного кодексу України та ст. 58 Конституції України, оскільки договір змінюється у судовому порядку, тому зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Позовні вимоги прокурор м. Луганська виклав таким чином:
доповнити п. 4 розділу «Об'єкт оренди» вказаного договору новим абзацом наступного змісту: «На момент внесення змін до договору оренди землі від 09.12.2005 року, державна реєстрація від 20.03.2006, № 04000640200052, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 12334 грн 24 коп.»;
викласти п. 8. розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: "8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього коефіцієнт 3";
доповнити п. 14 розділу «Орендна плата» вказаного договору новим абзацом наступного змісту: «На момент внесення змін до договору оренди землі від 09.12.2005 року, державна реєстрація від 20.03.2006, № 04000640200052, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 370 грн 03 коп.».
Суд приймає до уваги заяву прокурора.
Відповідач надав відзив на позовну заяву б/н від 19.02.2014 у якому не заперечує проти задоволення позовних вимог щодо внесення змін до договору оренди землі, при цьому відповідач зазначив, що Товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма "ЛІА" ЛТД вживалися усі необхідні заходи щодо приведення умов договору оренди землі у відповідність із нормами чинного законодавства, але у зв'язку з наявністю причин, які не залежали від нього завадили в установлений строк укладанню договору про внесення змін до договору оренди землі. В свою чергу Луганська міська рада не вжила жодних заходів щодо внесення змін до зазначеного договору оренди землі.
Відповідно до ст. 77 ГПК України у судовому засіданні 19.02.2014 було оголошено перерву до 03.03.2014 об 11 год 00 хв.
Після перерви у судове засідання 03.03.2014 прибули повноважні представники сторін.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши прокурора, представників позивача та відповідача, оцінивши подані сторонами докази в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.20 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, чинній на момент звернення до суду, прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 361 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Підставою звернення прокурора міста Луганська з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Луганської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, оскільки невнесення змін до договору оренди землі тягне за собою недоотримання коштів до міського бюджету та є порушенням вимог діючого законодавства.
Так, 09 грудня 2005 року між Луганською міською радою як орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма "ЛІА" ЛТД як орендарем укладено договір оренди землі, державна реєстрація від 20.03.2006, № 04000640200052 (далі - договір).
Відповідно до п.п. 1,2 договору орендодавець на підставі рішення Луганської міської ради від 27.09.2005 № 36/110 надає, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку під розміщення (без права здійснення будівельних робіт) торговельного кіоску (некапітальна споруда) за адресою: м. Луганськ, кв. 50-лєтія Оборони Луганська, загальною площею 0,0016 га.
На момент укладання договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6041 грн 22 коп. - п. 4 договору.
Згідно п. 7 договір укладено на 10 років.
Пункт 8 договору встановлює, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) у гривнях, збільшеного на коефіцієнт 2,5.
У зв'язку із законодавчою зміною річного розміру орендної плати за землю, рішенням Луганської міської ради 9/12 від 27.05.2011 "Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м. Луганську" встановлено, що при прийнятті Луганською міською радою рішень про передачу фізичним та юридичним особам в оренду земельних ділянок та при внесенні змін до вказаних рішень та до договорів оренди землі щодо зміни розміру річної орендної плати, розмір річної орендної плати за земельну ділянку встановлюється у цих рішеннях та у договорах оренди землі у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту залежно від мети використання земельної ділянки. У додатку до цього рішення зазначено, що для визначення розміру до мети її використання необхідно застосовувати коефіцієнт 3.
З метою приведення договору оренди у відповідність з чинним законодавством, відповідачу було надіслано лист № 01/03-13/5218/0/2-12 від 04.09.2012 з пропозицією внести зміни до договору оренди землі. Зазначений лист Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛІА" ЛТД отримало 18.09.2012 представником Порубаєвим, про що свідчить наявна у матеріалах справи копія поштового повідомлення (а.с. 38). Відповідач звернувся до Луганської міської ради із заявою про внесення змін до договору оренди землі. Рішенням Луганської міської ради від 27.11.2012 № 30/141 вирішила привести зазначений договір відповідно до вимог чинного законодавства.
Пункт 3 зазначеного рішення зобов'язав Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛІА" ЛТД звернутися у місячний термін до Управління Луганської міської ради з питань земельних відносин для укладення у встановленому порядку договору про внесення змін до договору оренди землі.
Однак, Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛІА" ЛТД не звернулося до Луганської міської ради та її виконавчих органів, зміни до вказаного договору внесені не були, про що свідчить довідка Департаменту Луганської міської ради з питань земельних ресурсів від 17.02.2014 № 01-36-09/529/37-14 (а.с. 39).
З метою приведення договору у відповідність до вимог чинного законодавства прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
У відповідності до вимог ст. 16 Закону України "Про оренду землі" та ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
За приписами п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією міської ради.
За змістом ст. 288 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011, яким, крім іншого, врегульовано обчислення орендної плати за землю, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст. 274.1 ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
За приписами ст. 276.1. податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).
Як передбачено ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки, тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Як зазначено в рішенні Верховного Суду України по справі № 41/81пд від 04.07.2011 орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Згідно ст. 11128 Господарського процесуального кодексу України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюються або припиняються з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Отже, зміни до договору, які є предметом розгляду, набирають сили з моменту набрання законної сили рішенням суду.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до ст. ст. 22, 78 Господарського процесуального кодексу України, відповідач має право визнати позов повністю або частково, ці дії відповідача не суперечать законодавству та не порушують будь-чиїх прав і охоронюваних законом інтересів, а тому дане визнання позову відповідачем приймається судом.
Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Зокрема, в силу вимог ст. ст. 33, 34 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За таких обставин, оцінивши подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, враховуючи, що вимоги прокурора підтверджені матеріалами справи, її фактичними обставинами, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення їх в повному обсязі.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір в сумі 1218,00 грн покладається на відповідача у справі.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 78, 82-85, 11128 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 09.12.2005 року, державна реєстрація від 20.03.2006, № 04000640200052, який укладений між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма "ЛІА" ЛТД, відносно земельної ділянки загальною площею 0,0016 га під розміщення (без права здійснення будівельних робіт) торговельного кіоску (некапітальна споруда) за адресою: м. Луганськ, кв. 50-лєтія Оборони Луганська а саме:
доповнити п. 4 розділу «Об'єкт оренди» вказаного договору новим абзацом наступного змісту: «На момент внесення змін до договору оренди землі від 09.12.2005 року, державна реєстрація від 20.03.2006, № 04000640200052, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 12334 грн 24 коп.»;
викласти п. 8. розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: "8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього коефіцієнт 3";
доповнити п. 14 розділу «Орендна плата» вказаного договору новим абзацом наступного змісту: «На момент внесення змін до договору оренди землі від 09.12.2005 року, державна реєстрація від 20.03.2006, № 04000640200052, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 370 грн 03 коп.».
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма "ЛІА" ЛТД, 93600, Луганська область, смт Станиця Луганська, вул. Леніна, буд. 53, ідентифікаційний код 20163224, в доход Державного бюджету України (отримувач: УДКСУ у м. Луганську, код ОКПО 37991503, рахунок № 31214206783006 в ГУДКУС у Луганській області, МФО 804013, ККД 22030001, символ 206) судовий збір в сумі 1218,00 грн, наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне рішення складено та підписано - 06.03.2014.
Суддя В.О. Демидов