ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2014 року Житомир справа № 806/397/14
час прийняття: 12 год. 16 хв. категорія 8.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черноліхова С.В.,
за участі секретаря Павлюк В.О.,
за участі представників позивача Кучик О.А., Кравченка С.М.,
за участі представника відповідача Дубчак М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіль Полісся-СК" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сіль Полісся-СК" звернулося до суду з позовом, у якому просило визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області № 0000052202 від 16 січня 2014 року про нарахування штрафних санкцій у розмірі 510, 00 грн. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що вказана сума штрафу була застосована за невиконання вимог про надання до перевірки первинних документів (видаткових накладних, актів виконаних робіт, сертифікатів якості та походження товару, платіжних доручень, договорів) щодо формування доходів та витрат в цілому по підприємству для формування та визначення податку на прибуток за період, що перевіряється; регістрів бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено вимогами чинного законодавства, по взаємовідносинах з всіма контрагентами для визначення правильності нарахування податку на прибуток. З такими висновками контролюючого органу позивач не погоджується, оскільки ним надано всі первинні документи, які вимагалися Житомирською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області, що підтверджується реєстром документів, актом перевірки № 44/22-02-37072348 від 11 січня 2014 року і письмовими поясненнями.
Представники позивача позовні вимоги підтримали повністю і просили їх задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала і просила у їх задоволенні відмовити. Пояснила, що оспорюване рішення скасуванню не підлягає, так як прийняте відповідно до статті 121 Податкового кодексу України за ненадання позивачем до перевірки витребуваних двома запитами контролюючого органу документів.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що 20 грудня 2013 року начальником Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області видано наказ № 1578 (а.с. 5) про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіль Полісся-СК" з питань повноти нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість та податку на прибуток при взаємовідносинах з ТОВ "Експерт консалт груп", ТОВ "Транс ліберо", ПП "БВФ", ПП "Агат сервіс груп" за період з 11 травня 2010 року по 31 жовтня 2013 року.
У зв'язку з проведенням перевірки позивачеві направлено вимогу № 25314/10/2202 від 20 грудня 2013 року про надання до 24 грудня 2013 року первинних документів та їх копій щодо проведених господарських операцій з ТОВ "Експерт консалт груп", ТОВ "Транс ліберо", ПП "БВФ", ТОВ "Агат сервіс груп", а саме:
- договорів, додаткових угод (у разі наявності);
- сертифікатів якості та походження;
- специфікацій;
- актів виконаних робіт, видаткових та податкових накладних, товарно-транспортних накладних;
- актів прийому-передачі ТМЦ за період;
- оборотно-сальдової відомості за 2010-2012 роки, 10 місяців 2013 року;
- картки-рахунку з вказаними контрагентами по ріхунку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками";
- журналу-ордера і відомості 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями" за 2010-2012 роки, 10 місяців 2013 року.
Згідно з реєстром документів від 23 грудня 2013 року (а.с. 9) на вказану вимогу позивачем контролюючому органу надано копію договору оренди приміщення № 130 від 01 грудня 2013 року, укладеного між ТОВ "Сіль Полісся-СК" та ПАТ "Житомирський комбінат хлібопродуктів", реєстри отриманих податкових накладних у періодах, коли взаємовідносини відбулися між позивачем та ПП "БВФ", ТОВ "Агат сервіс груп", оборотно-сальдові відомості по рахунку 631 в розрізі ПП "БВФ", ТОВ "Агат сервіс груп" за 2011-2012 року, за період з 01 січня по 01 жовтня 2013 року.
26 грудня 2013 року на підставі наказу № 1642 (а.с. 6) контролюючим органом продовжено перевірку позивача на 2 робочі дні і за вих. № 26155/10/222 ТОВ "Сіль Полісся-СК" направлено ще один запит (а.с. 7) про надання:
- належним чином заповнених регістрів бухгалтерського обліку за період з 11 травня 2010 року по 31 жовтня 2013 року;
- дебетового та кредитового обороту і оборотно-сальдової відомості за період з 01 листопада 2011 року по 31 грудня 2011 року, з 01 січня по 31 грудня 2012 року в розрізі місяців, де в т.ч. встановлені взаємовідносини з підприємствами, зазначеними в постанові слідчого СВ ДПІ у Дарницькому районі м. Києва, по наступним бухгалтерським рахункам: 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями", 902 "Собівартість реалізованих товарів", 901 "Собівартість реалізованої готової продукції", 91 "Загальновиробничі витрати", 92 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут", по рахункам 361 і 631 ще і за період з 11 травня по 31 жовтня 2013 року;
- пояснень та документального підтвердження по наданих ПП "БВФ", ТОВ "Агат сервіс груп" вантажно-розвантажувальних роботах і передпродажної підготовки.
Позивачем по даному запиту було надано письмові пояснення щодо отриманих від ПП "БВФ", ТОВ "Агат сервіс груп" послуг.
Про ненадання Товариством з обмеженою відповідальністю "Сіль Полісся-СК" до перевірки на вимоги Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 20 грудня 2013 року № 25314/10/22-2 і від 26 грудня 2013 року № 26155/10/22-2 первинних документів (видаткових накладних, актів виконаних робіт, сертифікатів якості та походження товару, платіжних доручень, договорів) щодо формування доходів та витрат в цілому по підприємству для формування та визначення податку на прибуток за період, що перевіряється; регістрів бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено вимогами чинного законодавства, по взаємовідносинах з всіма контрагентами для визначення правильності нарахування податку на прибуток складено акт № 598/22-02/37072348 від 30 грудня 2013 року (а.с. 10).
Не погоджуючись із висновками вказаного акта, Товариство подавало на нього заперечення (а.с. 11), яке залишено без задоволення.
На підставі акта № 598/22-02/37072348 від 30 грудня 2013 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000052202 від 16 січня 2014 року про нарахування штрафних санкцій у розмірі 510, 00 грн.
З висновками Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області суд не погоджується з таких підстав.
Відповідно до підпункту 16.1.5 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.
Згідно з підпунктами 20.1.2, 20.1.6 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом; запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пунктів 85.2, 85.8 статті 85 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки. Посадова (службова) особа контролюючого органу, яка проводить перевірку, у випадках, передбачених цим Кодексом, має право отримувати від платника податків або його законних представників копії документів, що належать до предмета перевірки. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
Згідно з пунктом 121.1 статті 121 Податкового кодексу України, незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
Тобто, ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, визначено як самостійне порушення, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі 510, 00 грн.
Як вбачається із матеріалів справи, Товариством у повному обсязі було виконано вимоги запитів контролюючого органу від 20 грудня 2013 року № 25314/10/22-2 і від 26 грудня 2013 року № 26155/10/22-2 та надано для перевірки:
- статутні та реєстраційні документи;
- копії договору оренди приміщення № 130 від 01 грудня 2013 року між ТОВ "'Сіль Полісся - СК" та ПАТ "Житомирський комбінат хлібопродуктів" і додаткової угоди до неї;
- копії отриманих від ТОВ "Агат Сервіс Груп" і ПП "БВФ" податкових накладних;
- банківські виписки;
- копії актів здачі-прийняття робіт між ТОВ "Сіль Полісся - СК" та ПП "БВФ", ТОВ "Агат Сервіс Груп";
- реєстр отриманих та виданих податкових накладних ПП "БВФ", ТОВ "Агат Сервіс Груп";
- копія договору № 6 від 31 серпня 2012 року, укладеного між ТОВ "Сіль Полісся - СК" та ТОВ "Агат Сервіс Груп";
- картки рахунків 631 по контрагентам ПП "БВФ", ТОВ "Агат Сервіс Груп";
- оборотно-сальдові відомості по рахунку 631 в розрізі ТОВ "Агат Сервіс Груп" і ПП "БВФ" за 2011-2012 роки, січень-вересень 2013 року;
- звіти про виконання вантажно-розвантажувальних робіт і передпродажної підготовки і супроводу товару;
- декларації по ПДВ і податку на прибуток;
- листи-пояснення.
Наведені обставини підтверджуються реєстром документів, поясненнями директора ТОВ "Сіль Полісся - СК", а також актом перевірки № 44/22-02/37072348 від 11 січня 2014 року, у якому самими перевіряючими наведено перелік вказаних документів.
За таких обставин, коли Товариством з обмеженою відповідальністю "Сіль Полісся-СК" на запити контролюючого органу від 20 грудня 2013 року № 25314/10/22-2 і від 26 грудня 2013 року № 26155/10/22-2 надано необхідний для перевірки пакет документів, тому застосування до нього штрафу у розмірі 510, 00 грн. податковим повідомленням-рішенням № 0000052202 від 16 січня 2014 року є неправомірним, а позові вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 86, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області №0000052202 від 16 січня 2014 року.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Суддя С.В. Черноліхов
Повний текст постанови виготовлено: 21 лютого 2014 р.