Головуючий у 1 інстанції - Кравцова Н.В.
Суддя-доповідач - Білак С. В.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2014 року справа №812/9797/13-а
Приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Білак С.В., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г., секретар судового засідання Овчаренко М.Б., з участю позивача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління юстиції у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2013 року у справі № 812/9797/13-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління юстиції у Луганській області про визнання дій неправомірними, визнання неправомірними та скасування наказу №1030-В від 10.10.2013 року,-
ВСТАНОВИВ:
26 листопада 2013 року ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління юстиції у Луганській області (далі - відповідач) про визнання дій неправомірними, визнання неправомірними та скасування наказу №1030-В від 10.10.2013 року.
Позивач просив визнати неправомірними дії відповідача щодо винесення наказу від 10.10.2013 року №1030-У «Про проведення перевірки діяльності приватного нотаріуса Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_2». Визнати неправомірним та скасувати наказ відповідача від 10.10.2013 року №1030-У «Про проведення перевірки діяльності приватного нотаріуса Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_2». Витребувати у відповідача наказ від 10.10.2013 року №1030-У «Про проведення перевірки діяльності приватного нотаріуса Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_2».
20 грудня 2013 року представником позивача у судовому засіданні було надано доповнення до адміністративного позову в якому позивач просив визнати неправомірними дії відповідача щодо винесення наказу від 10.10.2013 року № 1030-В «Про проведення перевірки діяльності приватного нотаріуса Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_2» та скасувати цей наказ.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2013 року позов було задоволено.
Визнано неправомірними дії Головного управління юстиції у Луганській області щодо винесення наказу від 10.10.2013 року № 1030-В "Про проведення перевірки діяльності приватного нотаріуса Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_2".
Визнано протиправним та скасовано наказ від 10.10.2013 року № 1030-В "Про проведення перевірки діяльності приватного нотаріуса Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_2 ".
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що неправомірні дії Головного управління юстиції у Луганській області щодо винесення наказу від 10.10.2013 року № 1030-В "Про проведення перевірки діяльності приватного нотаріуса Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_2" відсутні, що Головному управлінню юстиції у Луганській області необхідно було провести перевірку факту вчинення приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_2 нотаріальних дій до 01 жовтня 2013 року, а саме до того моменту, коли припинено дію реєстраційного посвідчення про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2 від 18 квітня 1995 року № 19.
Позивач в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що 01.10.2013 року позивачем було подано до Головного управління юстиції у Луганській області заяву про припинення приватної нотаріальної діяльності (т.1 а.с. 224).
Наказом Головного управління юстиції у Луганській області від 01.10.2013 року №991-В припинено приватну нотаріальну діяльність по Луганському міському нотаріальному округу ОСОБА_2 з 01 жовтня 2013 року; припинено дію реєстраційного посвідчення про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2 від 18 квітня 1995 року (т. 1 а.с.9).
02.10.2013 року відповідачем було спрямовано листи до Ленінської ОДПІ у м. Луганську Головного управління Міндоходів, Міністерства юстиції України, Департаменту нотаріату та банкрутства, ДП «Інформаційно-видавничий центр українського нотаріату» про припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та дії реєстраційного посвідчення від 18.04.1995 року № 19 з 01.10.2013 року (т. 1 а.с. 229-231).
11.11.2013 року на підставі заяви позивача та наказу Головного управління юстиції в Луганській області № 1160-В було продовжено строк для передачі нотаріусом Луганського міського нотаріального округу позивача документів нотаріального діловодства та архіву до Луганського обласного державного нотаріального архіву до 30 листопада 2013 року (т. 1 а.с. 233-234).
Згідно акту приймання-передачі документів до Державного нотаріального архіву від 20.11.2013 року позивачем було передано до Луганського обласного державного нотаріального архіву документів за 1999-2013 роки та довідковий апарат до них (т.1 а.с. 235-235 ).
10.10.2013 року Головним управлінням юстиції у Луганській області було видано наказ № 1030-В про проведення перевірки діяльності приватного нотаріуса Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_2 (т.2 а.с.16).
Підставою для проведення перевірки є доповідна записка начальника відділу нотаріату Головного управління юстиції у Луганській області Бондаренко В.С. від 01.10.2013 року та доручення Міністерства юстиції України від 08.10.2013 року № 13.1-32/774, яке складене на підставі листа Державної Прикордонної Служби України на запит Міністерства юстиції України про перетинання державного кордону України приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_2 (т.2 а.с.11, 12,16).
Закон України «Про нотаріат» встановлює порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні.
Відповідно до частини 2 статті 2-1 Закону України «Про нотаріат» контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Частиною 2 статті 30-1 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що у випадках, передбачених пунктами 1 - 3, 5 - 9 частини першої статті 30 цього Закону, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі зобов'язані негайно передати приватному нотаріусу копію наказу про припинення його нотаріальної діяльності.
Приватний нотаріус зобов'язаний припинити нотаріальну діяльність з моменту отримання копії наказу про припинення його нотаріальної діяльності (ч.3 ст.30-1 Закону України «Про нотаріат»).
Згідно частини 5 статті 30-1 Закону України «Про нотаріат» особа, нотаріальна діяльність якої припинена, зобов'язана протягом одного місяця з дня одержання копії наказу передати до відповідного державного нотаріального архіву всі документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса. У разі якщо цей строк є недостатнім, він може бути продовжений рішенням Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, але лише один раз і не більше ніж на місяць.
Згідно частини 1 статті 33 Закону України «Про нотаріат» Міністерство юстиції України, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі проводять перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства за певний період. Проведення повторної перевірки з тих питань, які вже були предметом перевірки, не допускається, крім перевірки звернень громадян чи юридичних осіб у межах предмета звернення та повноважень Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Згідно частини 6 вказаної статті Закону України «Про нотаріат» порядок проведення перевірки організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства затверджується Міністерством юстиції України.
Наказом Міністерства юстиції України від 24.12.2008 року за № 2260/5 затверджено Порядок проведення перевірки організації нотаріальної діяльності державних і приватних нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства (далі - Порядок).
Згідно п.1 Порядку основними завданнями перевірки організації нотаріальної діяльності державних і приватних нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, зокрема, є:
- перевірка організації нотаріальної діяльності державної нотаріальної контори (далі - контора), державного нотаріального архіву (далі - архів), приватного нотаріуса (далі - нотаріус), у тому числі дотримання вимог до робочого місця приватного нотаріуса (далі - робоче місце), страхування цивільно-правової відповідальності, до організації прийому громадян і режиму роботи контори, архіву, нотаріуса, правильності оформлення трудових відносин з працівниками нотаріуса тощо,
- перевірка дотримання нотаріусами правил ведення нотаріального діловодства, правильності формування документів у справи, наявність та відповідність вимогам законодавства документів, долучених до примірника нотаріально оформленого документа, а у випадках, передбачених законодавством, копій з документів, які необхідні для вчинення нотаріальних дій, наявність на документах печаток, підписів, номерів тощо, умов зберігання архіву, печаток, штампів, порядку зберігання, витрачання, обігу та звітності спеціальних бланків нотаріальних документів,
- перевірка дотримання нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій.
- визначення стану нотаріального обслуговування фізичних та юридичних осіб.
- визначення професійного рівня нотаріуса (підвищення кваліфікації, наявність публікацій, участь у конференціях і семінарах з питань права дотримання правил професійної етики, затверджених Міністерством юстиції України).
- виявлення порушень законодавства, яке регулює організацію нотаріальної діяльності, порядку вчинення нотаріальних дій та ведення нотаріального діловодства.
Згідно п. 2 Порядку перевірка організації нотаріальної діяльності державних і приватних нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил ведення нотаріального діловодства може бути плановою комплексною перевіркою за певний період, яка здійснюється не частіше одного разу в два роки, та позаплановою перевіркою за зверненнями фізичних і юридичних осіб.
Згідно п. 2.8 Порядку підставою для проведення позапланової повторної перевірки організації нотаріальної діяльності контори, архіву, нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства є надходження звернення фізичної чи юридичної особи.
Згідно п. 2.10 Порядку у разі надходження до Мін'юсту інформації про порушення конторою, архівом, нотаріусом законодавства, яке регулює нотаріальну діяльність, за дорученням Міністра юстиції України проводиться позапланова перевірка в окремо визначений строк.
Така перевірка проводиться шляхом витребування від контори, архіву, нотаріуса (особи, яка заміщує тимчасово відсутнього нотаріуса) необхідних документів та відомостей, що стосуються фактів, викладених у такій інформації, та письмових пояснень нотаріуса.
В судовому засіданні позивач пояснив, що наказ Головного управління юстиції у Луганській області від 01.10.2013 року №991-В про припинення приватної нотаріальної діяльності по Луганському міському нотаріальному округу він отримав 01.10.2013 року. Доказів отримання наказу 01.10.2013 року позивач до суду не надав.
Згідно журналу обліку вихідної кореспонденції Головного управління юстиції у Луганській області, 01.10.2013 року за № 25/10/4215 позивачу простою кореспонденцією було направлено наказ Головного управління юстиції у Луганській області від 01.10.2013 року №991-В.
Доказів отримання позивачем наказу від 01.10.2013 року ні позивач, ні відповідач не надали.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами п. 2.10 Порядку у разі надходження до Мін'юсту інформації про порушення конторою, архівом, нотаріусом законодавства, яке регулює нотаріальну діяльність, за дорученням Міністра юстиції України проводиться позапланова перевірка в окремо визначений строк.
Спірний наказ було прийнято відповідно до п.2.10 Порядку.
Відповідач, приймаючи спірний наказ про проведення перевірки, діяв обґрунтовано, розсудливо та з врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення по справі.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про обґрунтованість вимог позивача.
Відповідно до ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню, а в задоволенні вимог позивача необхідно відмовити за необґрунтованістю.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління юстиції у Луганській області - задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2013 року у справі № 812/9797/13-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління юстиції у Луганській області про визнання дій неправомірними, визнання неправомірними та скасування наказу №1030-В від 10.10.2013 року - скасувати.
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління юстиції у Луганській області про визнання дій неправомірними, визнання неправомірними та скасування наказу №1030-В від 10.10.2013 року - відмовити.
Вступна та резолютивна частина постанови складена в нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні 28 лютого 2014 року, в повному обсязі виготовлена 28 лютого2014 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова суду може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складання рішення відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання рішення в повному обсязі.
Головуючий суддя С.В.Білак
Судді Т.Г. Гаврищук
М.Г.Сухарьок