номер провадження справи 27/79/12-6/26/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Запоріжжя
04.03.2014 Справа № 5009/3637/12
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтесс" (69123, м. Запоріжжя, бул. Будівельників, 19/514)
До Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206; 69037, м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України, 60-Б)
Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206)
Виконавчого комітету Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні першого відповідача: Приватне підприємство „Запорізьке експертне агентство „Укрконсалт" (69000, м. Запоріжжя, вул. Новокузнецька, буд. 45, кв. 116; код ЄДРПОУ 34948366)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Запорізька обласна громадська організація "Захистимо наші будинки" (690035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 17, кв. 54).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Відповідачів: Житлово - будівельний кооператив "Дружба" (69059, м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, буд.6, кв.39)
Про зобов'язання укласти договір оренди та часткове скасування рішення постійно діючої конкурсної комісії
Суддя Місюра Л.С.
За участю представників :
Від позивача: Козиряцька І.М. - дов. від 03.03.2014р.
Від відповідача 1: Сосонвська А.Ю. - дов. №46/01-10 від 03.03.2014р.
Від відповідача 2: не з'явився
Від відповідача 3: не з'явився
Від третьої особи : не з'явився
Від третьої особи : Міненко В.Ф. - дов. № 43 від 10.05.2013р.
Від третьої особи : Згонник Н.Ю. -голова, вип. з проток. заг. зборів № 64 від 11.09.2006р.
Від ТОВ "ЗМБТІ": не з'явився
(ст.. 30, ч.4 ст. 65 ГПК)
Розглянувши матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтесс" м. Запоріжжя до Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради м. Запоріжжя, Запорізької міської ради м. Запоріжжя, Виконавчого комітету Запорізької міської ради м. Запоріжжя, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні першого відповідача: Приватне підприємство „Запорізьке експертне агентство „Укрконсалт" м. Запоріжжя, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Запорізька обласна громадська організація "Захистимо наші будинки" м. Запоріжжя, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні на стороні відповідачів: Житлово - будівельний кооператив "Дружба" м. Запоріжжя, про зобов'язання укласти договір оренди нежитлового приміщення та часткове скасування рішення постійно діючої конкурсної комісії на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя від 01.08.2012р., суд
В С Т А Н О В И В:
Позивач в позовній заяві просив зобов'язати Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради м. Запоріжжя укласти договір оренди нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № № 22-29, частини коридору № 21) та підвалу (літ. А-5ж) площею: 1-го поверху - 99,9 кв. м., підвалу - 217,6 кв. м., розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північнокільцевій, 6, яке було включено до переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, які підлягають передачі в оренду на конкурсних засадах, відповідно до типового договору, згідно додатку № 1 до наказу Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради м. Запоріжжя від 23.07.2012 р. та скасувати рішення постійно діючої конкурсної комісії на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя від 01.08.2012 р. про скасування результатів конкурсу на право оренди частини нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № № 22-29, частини коридору № 21) та підвалу (літ. А-5ж) площею: 1-го поверху - 99,9 кв. м., підвалу - 217,6 кв. м., розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північнокільцевій, 6.
Від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, в якій він просить зобов'язати Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради м. Запоріжжя укласти з позивачем договір оренди частини нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № № 22-29, частини коридору № 21) та підвалу (літ. А-5ж) площею: 1-го поверху - 99,9 кв. м., підвалу - 217,6 кв. м., розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північнокільцевій, 6, яке було включено до переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, які підлягають передачі в оренду на конкурсних засадах, відповідно до типового договору, згідно додатку № 1 до наказу Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради м. Запоріжжя від 23.07.2012р. та скасувати рішення постійно діючої конкурсної комісії на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя від 01.08.2012р. в частині пункту 5 "різне" порядку денного та п. 5.4 (вирішила) щодо скасування результатів конкурсу на право оренди частини нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № № 22-29, частини коридору № 21) та підвалу (літ. А-5ж) площею: 1-го поверху - 99,9 кв. м., підвалу - 217,6 кв. м., розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північнокільцевій, 6.
16.05.2013р. позивач подав заяву про збільшення позовних вимог, де остаточно просить: зобов'язати Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради укласти з ТОВ «Квінтесс» договір оренди частини нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № 22-29, частина коридору №21) та підвалу (літера А-5ж), площею - 1-й поверх - 99.9 кв. м., підвал - 217,6 кв. м. розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, буд. 6, яке було включено до переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, які підлягають передачі в оренду на конкурсних засадах, відповідно до типового договору згідно додатку №1 до наказу департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради від 23.07.2012 року, та скасувати рішення постійно діючої конкурсної комісії на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя від 01.08.2012 року в частині п.5 «Різне» порядку денного та п.5.4 «Вирішила» щодо скасування результатів конкурсу на право оренди частини нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № 22-29. частина коридору №21) та підвалу (літера А-5ж), площею - 1-й поверх - 99.9 кв. м., підвал - 217,6 кв. м., розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, буд. 6 та проведення повторного конкурсу на право оренди частини нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № 22-29, частина коридору №21) та підвалу (літера А-5ж), площею - 1-й поверх - 99,9 кв. м. підвал - 217,6 кв. м. розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, буд.6 (а. с. 42, т. 3).
Заяви позивача були прийняти судом, оскільки заявлені відповідно до статті 22 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Позивач надав суду письмові пояснення від 21.04.2013р. (а. с. 89-96, т. 2), від 13.05.2013р. (а. с. 177-178, т.2), від 28.02.2014р. та від 28.02.2014р., де вказав, що є всі підстави для задоволення позовних вимог позивача, а заперечення відповідачів не обґрунтовані, з підстав вказаних в позові та поясненнях.
Перший, другий та третій відповідачі надали суду відзиви на позов (т.1, а. с. 59-60; т.2 , а. с.101-105; а. с. 1-13, т.3) та від 26.02.2014р., в яких просять відмовити позивачу у позові, в зв'язку з відсутністю причин для скасування рішення постійно діючої конкурсної комісії та відсутністю підстав для укладання договору оренди нежитлового приміщення.
Представник третьої особи - ПП „Запорізьке експертне агентство „Укрконсалт" в судовому засіданні 24.04.2013р. позовні вимоги позивача не визнав, просив відмовити позивачу у позові в повному обсязі, посилаюсь на необґрунтованість заявлених вимог.
Представники третіх осіб - Запорізької обласної громадської організації "Захистимо наші будинки" та Житлово - будівельного кооперативу "Дружба" в судовому засідання просять скасувати рішення постійно діючої конкурсної комісії на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, оформлене протоколом №1 від 01.08.2012 року в частині п. 5 «Різне» порядку денного та п.5.4 «Вирішила», тому що територіальна громада в особі Запорізької міської ради незаконно набула право власності на спірні приміщення.
Розгляд справи двічі відкладався. За клопотанням представника позивача був продовжений строк розгляду справи на 15 днів. Провадження по справі зупинялось до розгляду господарським судом Запорізької області справи № 908/1743/13 за позовом Житлово - будівельного кооперативу "Дружба" м. Запоріжжя до Виконавчого комітету Запорізької міської ради м. Запоріжжя, Запорізької міської ради м. Запоріжжя, Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Запорізької області м. Запоріжжя, Товариства з обмеженою відповідальністю „Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації" м. Запоріжжя, про визнання недійсним та скасування реєстрації права власності на нежитлове приміщення № 141/6 від 28.04.2005 року та скасування реєстрації права власності на нежитлове приміщення та набрання рішенням у вказаній справі законної сили.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 18.02.2014р. провадження по справі було поновлено, розгляд справи був призначений на 04.03.2014р.
04.03.2014р. розгляд справи був продовжений та прийнято рішення.
Ухвала про поновлення провадження у справі була надіслана позивачу, відповідачам, третім особам та ТОВ "ЗМБТІ" з повідомленнями про вручення поштового відправлення, що підтверджується повернутими поштою повідомленнями про вручення поштового відправлення. Доказом направлення ухвали про поновлення провадження у справі третій особі - ПП „Запорізьке експертне агентство „Укрконсалт" підтверджується виписками з Журналу реєстрації вихідної кореспонденції, фіскальними чеками, Реєстрами на відправлення рекомендованої кореспонденції та списками згрупованих поштових відправлень вид рекомендованих листів, поданих в Запоріжжя-1, які знаходяться в матеріалах справи.
Відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом зазначеної статті 64 ГПК ( 1798-12 ), зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.
Другий та третій відповідачі, третя особа - ПП „Запорізьке експертне агентство „Укрконсалт" та ТОВ "ЗМБТІ" повідомлені про місце, день та час розгляду справи, в порядку, передбаченому ГПК України, в судове засідання 04.03.2014р. не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, витребувані судом документи не надали, в зв'язку з чим справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до статті 75 ГПК України.
Розглянувши та оцінивши всі матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, відповідачів, третіх осіб суд вважає, що збільшені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав:
Нежитлове приміщення III, А-5, яке розташоване за адресою: м. Запоріжжя, вул.. Північно кільцева, буд. 6 являється комунальної власністю, право власності зареєстровано за територіальною громадою м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, що підтверджується Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а. с. 105), свідоцтвом про право власності на нерухоме майно (а. с. 104) рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.04.2005р.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 22.07.2013р. по справі № 908/1743/13 позовні вимоги ЖБК "Дружба" в частині визнання недійсним та скасування рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.04.2005р. в частині п. 29 Додатку до рішення, залишено без задоволення, а провадження по справі в частині скасування державної реєстрації права власності на нежитлове приміщення III, А-5, яке розташоване за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, буд. 6, оформлене за територіальною громадою м. Запоріжжя, було припинено.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 13.11.2013р. рішення господарського суду Запорізької області від 22.07.2013р. по справі № 908/1743/13 в частині припинення провадження по справі в частині скасування державної реєстрації права власності на нежитлове приміщення III, А-5, яке розташоване за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північно кільцева, буд.. 6, оформлене за територіальною громадою м. Запоріжжя, скасовано, в задоволені позову ЖБК "Дружба" в цієї частині було відмовлено. В іншій частині рішення господарського суду Запорізької області від 22.07.2013р. було залишено без змін.
Таким чином, нежитлове приміщення III, А-5, яке розташоване за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, буд. 6 являється комунальної власністю, право власності зареєстровано за територіальною громадою м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.
Спеціальним законом, який регулює відносини оренди державного та комунального майна являється Закон України "Про оренду державного та комунального майна", інші закони діють лише в частині, яка не суперечить цьому Закону.
Відповідно до ст. 5 вказаного Закону орендодавцями є органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - що цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономної республіці Крим або перебуває у комунальної власності.
Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України (далі - матеріали), відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 цього Закону.
З вищевикладеного вбачається що проект договору оренди зобов'язаний був направити орендодавцю орендар, в даному випадку позивач по справі.
При цьому, позивач безпідставно вважає, що в ч. 6 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" вказано на те, що орендодавець зобов'язаний направити в даному випадку проект договору позивачу. Абзац 2 ч. 6 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" не передбачає направлення орендодавцем проекту договору оренди та інших документів орендарю.
Фактично в абз. 2 ч. 6 ст. 9 зазначеного Закону зазначено, що у разі визначення орендаря на конкурсних засадах орендодавець надсилає копії проекту договору та інших матеріалів відповідним органам, зазначеним у частині другій цієї статті, у п'ятиденний термін після дати затвердження результатів конкурсу. З вищевикладеного вбачається, що орендодавець надсилає копії проекту договору, які надає йому орендар, відповідно до 1 ст. 9 Закону, надсилає органу, уповноваженому управляти відповідним майном, і в зазначених в ч. 2 ст. 9 Закону випадках ще і до органу Антимонопольного комітету України.
При цьому, відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", проект договору подається юридичною особою, яка бажає укласти договір оренди, одночасно з заявою, тобто до оголошення орендодавцем конкурсу на право оренди.
Як пояснив представник позивача, фактично позивач не направляв уповноваженому органу місцевого самоврядування проект договору оренди.
Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди.
Відповідно до ч. 6 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" порядок проведення конкурсу визначається … органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальної власності.
Як було зазначено в інформації опублікованої у газеті "Запорізька Січ" від 19 травня 2012 року (а. с. 21, т.1) з метою раціонального використання майна комунальної власності та виявлення суб'єкта, який запропонує найбільш вигідні умови експлуатації об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, було оголошено конкурс на право оренди об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя.
Згідно інформації, частина нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № 22-29, частина коридору № 21) та підвалу (літера А-5ж), площею - 1 -й поверх - 99,9 кв. м, підвал - 217,6 кв. м., розташованого за адресою: м. Запоріжжя вул. Північнокільцева, буд. 6, було включено до переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, які підлягають передачі в оренду на конкурсних засадах.
В п. 3 протоколу № 2 від 06.06.2012 року засідання постійно діючої комісії на право оренди об'єктів права комунальної класності територіальної громади м. Запоріжжя зазначено: "На участь у конкурсі на право оренди частини не житлового приміщення № III першого поверху (приміщення № 22-29, частина коридору №21) та підвалу (літера А-5ж), площею - 1-й поверх - 99,9 кв. м., підвал - 217,6 кв. м. розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, буд.6, яке перебуває на балансі КП "ВРЕЖО №11", надішли 2 заяви та 2 конверти з пропозиціями від ТОВ "Квінтесс" та ПП „Запорізьке експертне агентство „Укрконсалт".
Заслухавши пояснення секретаря комісії про те, що копія документа про сплату реєстраційного внеску надана ПП „Запорізьке експертне агентство „Укрконсалт" до Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради після настання кінцевого терміну прийому документів, конкурсна комісія вирішила не розглядати документи ПП „Запорізьке експертне агентство „Укрконсалт" (а. с. 94-100, 17 т.1)".
Відповідно до п. 3.1 протоколу № 2 від 06.06.2012 року засідання постійно діючої комісії на право оренди об'єктів права комунальної класності територіальної громади м. Запоріжжя (а. с. 94-100, 17 т.1), переможцем конкурсу на право оренди вищезазначеного об'єкта права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя визначено ТОВ "Квінтесс", яке буде використовувати частину нежитлового приміщення та підвалу, розташовані за адресою: м. Запоріжжя вул. Північнокільцева, будинок 6, для розміщення аптеки, яка виготовляє гомеопатичні, біоактивні та фітопрепарати, враховуючи орендну ставку у розмірі 10%, строком на 2 роки 11 місяців.
Пунктом 3.2 протоколу № 2 від 06.06.2012р. Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради, комунальне підприємство "ВРЕЖО № 11" було зобов'язано передати в оренду зазначене нежитлове приміщення та підвал, розташовані за адресою: м. Запоріжжя вул. Північнокільцева, будинок 6, ТОВ "Квінтесс".
Пунктом 3.3 протоколу № 2 від 06.06.2012р. було зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Квінтесс" надати до Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради незалежну оцінку зазначеного нерухомого майна та укласти договір оренди з Департаментом комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради та Комунальним підприємством "ВРЕЖО № 11" протягом двох місяців з моменту оприлюднення результатів даного конкурсу.
З вищевикладеного вбачається, що саме позивач зобов'язаний був протягом двох місяців з моменту оприлюднення результатів даного конкурсу, по - перше, надати Департаменту оцінку зазначеного нерухомого майна, по - друге, укласти договір оренди з Департаментом та КП "ВРЕЖО № 11", а також надати незалежну оцінку зазначеного нерухомого майна.
Як пояснив представник ТОВ "Квінтесс", позивач не направляв Департаменту та КП "ВРЕЖО № 11" проект договору та не надавав незалежну оцінку зазначеного нерухомого майна.
ПП „Запорізьке експертне агентство „Укрконсалт" оплатило реєстраційний внесок тільки 05.06.2012р., що підтверджується копією платіжного доручення № 1 від 05.06.2012р. (а. с. 92, т.1) та довідкою ТВБВ № 10007/0325 філії - ЗОУ АТ "Ощадбанк" № 08/656 від 08.06.2012р. (а. с. 120, т.2).
Згідно інформації, опублікованої в газеті "Запорізька Січ" від 16.06.2012р. (а. с. 22, т.1) переможцем конкурсу на право оренди об'єкту права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, який відбувся 06.06.2012р. - частина нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № 22-29, частина коридору № 21) та підвалу (літера А-5ж), площею - 1-й поверх - 99.9 кв. м, підвал - 217,6 кв. м, розташованого за адресою: м. Запоріжжя вул. Північнокільцева, буд. 6 - являється ТОВ "Квінтесс", для розміщення аптеки, яка виготовляє гомеопатичні, біоактивні та фітопрепарати, враховуючи орендну ставку у розмірі 10 %, строком на 2 роки 11 місяців.
25.06.2012р. ТОВ "Квінтесс" до місцевого бюджету м. Запоріжжя було сплачено 15 000 грн. благодійного внеску на вирішення соціально-економічних проблем та загальних проблем міста за нежитлове приміщення, розташоване за адресою: м. Запоріжжя вул. Північнокільцева, 6 (а. с. 18, т. 1).
15.08.2012р. директор ТОВ "Квінтесс" звернувся з листом до директора департаменту комунальної власності та приватизації ЗМР, в якому просив повідомити про укладання договору оренди спірного об'єкту (а с. 19, т.1).
20.08.2012р. за вих. № 4833/01-12/5397 Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради направив позивачу відповідь на звернення, відповідно до якої згідно протоколу від 01.08.2012р. постійно діючої конкурсної комісії на право оренди об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, результати конкурсу на право оренди частини нежитлового приміщення та підвалу, розташовані за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північно кільцева, будинок 6, скасовано (а. с. 20, т.1).
Інформація про скасування результатів комісії надрукована в газеті "Запорізька січ" від 04.08.2012р. (а. с. 23, т. 1).
22.08.2012р. ТОВ "Квінтесс" надіслало на адресу Департаменту комунальної власності та приватизації ЗМР лист, в якому повідомило про незгоду з скасуванням результатів конкурсу та наміром оскарження їх рішення у встановленому законом порядку (а. с. 24, т.1).
03.09.2012р. ТОВ "Квінтесс" звернулося до Департаменту комунальної власності та приватизації ЗМР з проханням надати інформацію про причини скасування результатів конкурсу, та, за можливості, копії відповідних документів (а. с. 25, т.1).
06.09.2012р. Департаментом комунальної власності та приватизації ЗМР за вих. № 5169/01-12/5785 на адресу ТОВ "Квінтесс" було надіслано витяг з протоколу № 1 засідання постійно діючої комісії на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя від 01.08.2012р. (а. с . 26, т.1).
В п. 5.4 протоколу № 1 засідання постійно діючої комісії на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя від 01.08.2012р. (а. с. 111 т.1) зазначено наступне : "Департаментом комунальної власності та приватизації ЗМР надано на розгляд комісії звернення ПП „Запорізьке експертне агентство „Укрконсалт" з питання незгоди з результатами конкурсної комісії від 06.06.2012р. № 2 щодо проведення конкурсу на право оренди об'єкта комунальної власності - частини нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № № 22-29, частини коридору № 21) та підвалу (літ. А-5ж) площею317,5 кв. м., розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північнокільцевій, 6.ь Розглянувши зазначене звернення, перевіривши його обґрунтованість та враховуючи висновок юридичного відділу виконавчого комітету Запорізької міської ради з цього питання, комісія вирішила: скасувати результати конкурсу на право оренди частини нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № № 22-29, частини коридору № 21) та підвалу (літ. А-5ж) площею 317,5 кв. м. по вул. Північнокільцевій, 6; провести повторно конкурс на право оренди частини нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № № 22-29, частини коридору № 21) та підвалу (літ. А-5ж) площею 317,5 кв. м. по вул. Північнокільцевій, 6."
Згідно з п. 1.7 Положення про порядок передачі в оренду об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, затвердженого рішенням Запорізької міської ради № 42 від 27.04.2012р. (яке знаходиться в матеріалах справи) передача в оренду об'єктів на конкурсних засадах, у передбачених чинним законодавством України випадках, здійснюється в порядку, встановленому окремим рішенням Запорізької міської ради.
Відповідно до ч. 6 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" рішенням міської ради № 81 від 05.10.2011р. (а. с. 135, т. 2) було затверджено "Положення про порядок проведення конкурсів на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя"( а. с. 70-80, т. 1).
В п. 1.2 вказаного Положення про порядок проведення конкурсів на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя зазначено, що мета конкурсу полягає у визначені суб'єкта, який запропонує найбільший розмір орендної ставки (орендної плати) та (або) найбільш вигідні умови сприяння соціально - економічному та культурному розвитку міста.
В п. 1.3 Положення про порядок проведення конкурсів на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя зазначено, що цей порядок поширюється на такі об'єкти оренди: цілісні майнові комплекси, їх структурні підрозділи, об'єкти нерухомості (окремо стоячі будівлі та споруди, не житлові приміщення, частини не житлових приміщень), інше окреме індивідуально визначене майно, які належать на праві комунальної власності територіальної громаді м. Запоріжжя (за винятком земельних ділянок).
Відповідно до п. 1.1 та 1.3 Положення про департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради, затвердженого рішенням шостої сесії шостого скликання Запорізької міської ради № 66 від 18.02.2011р. (в редакції, діючої на момент прийняття рішення) Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (далі - департамент) є виконавчим органом Запорізької міської ради ( а. с. 63-67, т.1).
Департамент реалізує повноваження виконавчих органів міської ради у сфері управління та відчуження майна права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя.
Метою діяльності департаменту є управління майном права комунальної власності та забезпечення контролю за його використанням, захисту права власності на майно, виконання Програми приватизації об'єктів права комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя, затвердженої рішенням Запорізької міської ради, та забезпечення надходження коштів до місцевого бюджету від приватизації об'єктів комунальної власності для подальшого залучення їх у розвиток і перебудову економічної інфраструктури міста.
Згідно п. п. 3 та 4 п. 2 Положення про департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради для реалізації політики держави та органів місцевого самоврядування у сфері управління та відчуження майна права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя на департамент покладаються такі завдання: здійснення повноважень орендодавця об'єктів, що перебувають у комунальній власності, відповідно до чинного законодавства України та актів органів місцевого самоврядування м. Запоріжжя з питань орендних відносин; організація проведення конкурсів на право оренди комунального майна в порядку, встановленому міською радою.
В п. п. 5, 6, 14, 15 16 п. 3 Положення про департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради зазначено, що Департамент, згідно з покладеними на нього завданнями, виконує такі функції: виступає орендодавцем комунального майна, що перебуває у віданні департаменту, в оперативному управлінні бюджетних установ та організацій, а також у господарському віданні комунальних підприємств - виробничих ремонтно-експлуатаційних житлових об'єднань, КП „РЕПОГ", укладає відповідні договори оренди; виконує всі інші дії, пов'язані із здійсненням повноважень орендодавця, в тому числі проводить перевірки виконання орендних зобов'язань, вживає заходи щодо стягнення заборгованості з орендної плати та інших платежів, передбачених договорами оренди, укладає угоди щодо продовження договорів оренди, здійснює заходи щодо розірвання в установленому чинним законодавством порядку, тощо; оголошує та організовує проведення конкурсів на право оренди, безоплатного користування комунальним майном в установленому міською радою порядку; видає накази про оголошення конкурсів на право оренди комунального майна; організовує, приймає участь у конкурсах та аукціонах по залученню інвестицій у розвиток, реконструкцію, модернізацію, тощо, об'єктів права комунальної власності на виконання окремих рішень міської ради, її виконавчого комітету.
Відповідно до п. п. 2 п. 5.1 Положення про департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради Департамент при виконанні покладених на нього завдань має право: укладати договори, угоди від свого імені з юридичними особами, набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов'язки.
В п. 1.5 Положення про порядок проведення конкурсів на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, затвердженого рішенням міської ради № 81 від 05.10.2011р. також зазначено, що організаційну роботу щодо підготовки та проведення конкурсів на право оренди цілісних майнових комплексів, їх структурних підрозділів, об'єктів нерухомості (будівель, споруд, нежитлових приміщень, частин нежитлових приміщень) здійснює департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (організатор конкурсу).
Пунктом 2.1 Положення про порядок проведення конкурсів на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя передбачено, що проведення конкурсів на право оренди об'єктів права комунальної власності, зазначених в п. 1.5 Положення, здійснюється постійно діючою конкурсною комісією.
В п. 6.3 Положення про порядок проведення конкурсів на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя зазначено, що скасовувати результати конкурсу мають право конкурсна комісія та виконавчий комітет міської ради.
З всього вищевикладеного, а також з Положення про порядок проведення конкурсів на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, в тому числі з п. 2.1 Положення, вбачається, що всі відповідачі являються належними відповідачами, оскільки всі вони входять до складу постійно діючої комісії і у кожного з них відповідно до Положення є свої зобов'язання, повноваження та функції .
Конкурсна комісія не являється стороною по справі (позивачем або відповідачем), а тому перший відповідач помилково у відзиву на позов (а. с. 59, т. 1) посилався на те, що цій спір підлягає розгляду в порядку, передбаченому ст. ст. 2 та 17 КАС України.
Відповідачі в відзиву на позов (а. с. 101-105, т. 2), письмових поясненнях (а. с. 113, т.3) та в судових засіданнях зазначили, що результати конкурсу були скасовані на підставі п. п. "г" п. 6.3 Положення про порядок проведення конкурсів на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя.
Відповідно до п. 6.3 Положення про порядок проведення конкурсів на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя конкурсна комісія, виконавчий комітет міської ради мають право скасовувати результати конкурсу за таких обставин:
а) переможець в установлений строк не виконав у повному обсязі або частково свої зобов'язання, що виникли за результатами конкурсу на право оренди об'єкта комунальної власності;
б) повідомив про відмову від укладання договору оренди або не уклав його у розумний строк;
в) внесено протест органів прокуратури на рішення конкурсної комісії в разі наявності порушень чинного законодавства при проведенні конкурсу;
г) у інших випадках, коли стали відомими факти порушень чинного законодавства та вимог даного Положення про проведення конкурсів.
Як вже зазначалось вище, в п. 5.4 протоколу № 1 засідання постійно діючої комісії на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя від 01.08.2012р. (а. с. 111 т.1) зазначено наступне :
"Департаментом комунальної власності та приватизації ЗМР надано на розгляд комісії звернення ПП „Запорізьке експертне агентство „Укрконсалт" з питання незгоди з результатами конкурсної комісії від 06.06.2012р. № 2 щодо проведення конкурсу на право оренди об'єкта комунальної власності - частини нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № № 22-29, частини коридору № 21) та підвалу (літ. А-5ж) площею: 1-го поверху - 99,9 кв. м., підвалу - 217,6 кв. м., розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північнокільцевій, 6.
Розглянувши зазначене звернення, перевіривши його обґрунтованість та враховуючи висновок юридичного відділу виконавчого комітету Запорізької міської ради з цього питання, комісія вирішила: скасувати результати конкурсу на право оренди частини нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № № 22-29, частини коридору № 21) та підвалу (літ. А-5ж) площею 317,5 кв. м. по вул. Північнокільцевій, 6; провести повторно конкурс на право оренди частини нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № № 22-29, частини коридору № 21) та підвалу (літ. А-5ж) площею 317,5 кв. м. по вул. Північнокільцевій, 6."
З вищевикладеного вбачається, в п. п. 5.4 протоколу № 1 причиною скасування результатів конкурсу являється подання звернення ПП „Запорізьке експертне агентство „Укрконсалт" з питання незгоди з результатами конкурсної комісії від 06.06.2012р. № 2 та висновок юридичного відділу виконавчого комітету Запорізької міської ради.
Але, скасовуючи результати конкурсу, постійно діюча конкурсна комісія в протоколі №1 від 01.08.2012р. не зазначила, що саме було вказано у зверненні ПП „Запорізьке експертне агентство „Укрконсалт", не зазначено який був висновок юридичного відділу.
Крім цього, в протоколі № 1 від 01.08.2012р. не вказано, що висновок юридичного відділу являється його невід'ємною частиною або додатком до протоколу (а. с. 109- 112 т.1).
У висновку юридичного відділу виконавчого комітету (а. с. 107-108, т. 1) також не зазначено, що він є додатком до протоколу № 1 від 01.08.2012р.
Слід також відмітити, що Департамент комунальної власності та приватизації ЗМР не направляв позивачу висновок юридичного відділу, фактично Департамент направив позивачу лише витяг з протоколу № 1 від 01.08.2012р. на 1 аркушу в 1 примірнику (а. с. 26-27, т.1).
Також, в порушення п. п. "г" п. 6.3 Положення про порядок проведення конкурсів на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, в протоколі № 1 від 01.08.2012р. не зазначено, які саме факти порушень чинного законодавства та вимог даного Положення були виявлені, та не зазначено які саме норми чинного законодавства та які саме пункти Положення були порушені при визначені переможця конкурсу.
Більш того, в протоколі № 1 від 01.08.2012р. не зазначено, що результати конкурсу були скасовані саме на підставі п. п. "г" п. 6.3 Положення про порядок проведення конкурсів на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя.
Таким чином, з рішення, оформленого протоколом №1 від 01.08.2012 року, не можливо встановити фактичну причину скасування результатів конкурсу.
За таких підстав, збільшені позовні вимоги позивача, в частині скасування (визнання недійсним) рішення постійно діючої конкурсної комісії на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, оформленого протоколом № 1 від 01.08.2012 року в частині п.5 «Різне» порядку денного та п.5.4 «Вирішила», підлягають задоволенню.
Заперечення відповідачів не приймаються судом по вказаним вище підставам.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); термін, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань, якщо їх нарахування передбачено законодавством; відновлення орендованого майна та умови його повернення; виконання зобов'язань; забезпечення виконання зобов'язань - неустойка (штраф, пеня), порука, завдаток, гарантія тощо; порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об'єкта оренди; відповідальність сторін; страхування орендарем взятого ним в оренду майна; обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна.
Укладений сторонами договір оренди в частині істотних умов повинен відповідати типовому договору оренди відповідного майна. Типові договори оренди державного майна розробляє і затверджує Фонд державного майна України, типові договори оренди майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, затверджують відповідно Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування.
Наказом Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради №271 від 23.07.2012р. був затверджений Типовий договір оренди нерухомого майна (а. с. 32, т.1).
В заяві про збільшення позовних вимог (т.3, а. с. 42) позивач просить: зобов'язати Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради укласти з ТОВ «Квінтесс» договір оренди частини нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № 22-29. частина коридору №21) та підвалу (літера А-5ж). площею - 1-й поверх - 99.9 кв. м. підвал - 217.6 кв. м. розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева. буд. 6, яке було включено до переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, які підлягають передачі в оренду на конкурсних засадах, відповідно до типового договору згідно додатку №1 до наказу департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради від 23.07.2012 року (т.1, а. с. 32).
З ч. 2 ст. 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" слідує, що типовий договір це лише зразок, який повинні додержуватися сторони при укладанні договору. При цьому, запропонований позивачем для укладання проект договору повинен містить всі істотні умови договору оренди, передбачені ст..10 вказаного Закону і всі пункти договору повинні бути заповнені, та до договору повинні бути додані всі додатки, зазначені в п. п. 1,1, 3.1 та 13.1 договору.
Згідно ч. 2 ст. 11 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" оцінка об'єкту оренди передує укладанню договору оренди.
Як пояснив представник позивача, оцінка об'єкту оренди не була проведена.
Типової договір, в редакції якого позивач просить зобов'язати відповідача укласти договір (а. с. 32-38, т.1), не містить такі істотні умови договору оренди як :
- об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації). В пункті 1.1 проекту договору не зазначена вартість майна з урахуванням її індексації, що також впливає і на страхування орендованого майна (п. 5.15 договору) ;
- термін, на який укладається договір оренди. В пункті 11.1 проекту договору зазначений термін, на який укладений договір, але в цьому пункті не зазначений момент, з якого цій строк слідує відраховувати ;
- орендна плата з урахуванням її індексації. В пункті 3.1 проекту договору не вказаний розмір орендної плати з урахуванням її індексації, та не доданий до договору Додаток № 1, в якому повинен бути зазначений розрахунок орендної плати. В пункті 3.2 проекту договору не вказаний розмір орендної плати за перший місяць.
Крім цього, в запропонованому для укладання позивачем проекті договору ні всі пункти договору заповнені (п. 1.1, 3.1, 3.2, 3.4, 11.1, 11.5, 14) та до договору не додані всі додатки, зазначені в п. п. 1,1, 3.1 та 13.1 договору.
Відповідно до ст. 180 ГК України та ст. 638 ЦК України господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачений законом порядку та формі досягнуто згоди що до усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Якщо суд зобов'яже відповідача укласти договір в редакції, запропонованої позивачем, то цій договір буде без істотних умов (тобто договір буде вважатися не укладеним, відповідно до ст. 180 ГК України та ст. 638 ЦК України), пункти 1.1, 3.1, 3.2, 3.4, 11.5, 14 договору так і не будуть заповнені, та договір не буде мати додатки до договору, зазначені в п. п. 1,1, 3.1 та 13.1 договору, оскільки потім ні хто із сторін не вправі будь що дописувати в договорі, або додавати до нього будь-які додатки.
Істотні умови договору визначають сторони, суду не надано права самому визначати істотні умови договору.
Крім цього, позивач просить зобов'язати першого відповідача укласти договір, в проекті якого фактично зазначені три сторони договору, у т.ч. і балансоутримувач - Міське комунальне підприємство "Основаніє", але позивач не зазначає балансоутримувача - Міське комунальне підприємство "Основаніє" стороною по справі (позивачем або відповідачем).
Оскільки договір трьохсторонній, то всі три сторони цього договору повинні бути сторонами за позовом про зобов'язання укласти договір.
Враховуючі все вищевикладене, збільшені позовні вимоги позивача в частині зобов'язання Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради укласти з позивачем договір, в редакції, запропонованої позивачем, задоволенню не підлягають.
Судовий збір покладається на відповідачів пропорційно сумі задоволених позовних вимог, відповідно до статті 49 ГПК України.
В зв'язку з переплатою позивачем судового збору при подачі позову, відповідно до ст. 7 Закону України "Про судовий збір" та п. 4 Інформаційного листа ВГСУ від 21.11.2011р. № 01-06/1625/2011, необхідно повернути із Державного бюджету України позивачу судовий збір в сумі 537 грн.
Керуючись ст. ст. 22, 44 - 49, 75, 82 - 85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Скасувати (визнати недійсним) рішення постійно діючої конкурсної комісії на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, оформлене протоколом №1 від 01.08.2012 року в частині п. 5 «Різне» порядку денного та п. 5.4 «Вирішила» щодо скасування результатів конкурсу на право оренди частини нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № 22-29, частина коридору №21) та підвалу (літера А-5ж), площею 317,5 кв. м. по вул. Північнокільцева. буд. 6, м. Запоріжжя, та проведення повторного конкурсу на право оренди частини нежитлового приміщення № ІІІ першого поверху (приміщення № 22-29, частина коридору №21) та підвалу (літера А-5ж), площею 317,5 кв. м., по вул. Північнокільцева. буд. 6 м. Запоріжжя.
Позовні вимоги позивача, в частині зобов'язання Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради укласти з позивачем договір, в редакції, відповідно до типового договору згідно додатку №1 до наказу департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради від 23.07.2012 року, в редакції, запропонованої позивачем, задоволенню не підлягають.
Стягнути з Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206; 69037, м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України, 60-Б) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтесс" (69123, м. Запоріжжя, бул. Будівельників, 19/514) судовий збір в сумі 357 грн. 67 коп. Надати наказ.
Стягнути з Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтесс" (69123, м. Запоріжжя, буд. Будівельників, 19/514) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтесс" (69123, м. Запоріжжя, буд. Будівельників, 19/514) судовий збір в сумі 357 грн. 67 коп. Надати наказ.
Стягнути з Виконавчого комітету Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтесс" (69123, м. Запоріжжя, буд. Будівельників, 19/514) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтесс" (69123, м. Запоріжжя, бул. Будівельників, 19/514) судовий збір в сумі 357 грн. 66 коп. Надати наказ.
Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Квінтесс" (69123, м. Запоріжжя, буд. Будівельників, 19/514) судовий збір у розмірі 537 грн., сплачений квитанцією № QS 15603311 від 14.09.2012р.
Дане рішення є підставою для повернення із Державного бюджету України Товариству з обмеженою відповідальністю "Квінтесс" (69123, м. Запоріжжя, бул. Будівельників, 19/514) судового збору у розмірі 537 грн., сплаченого квитанцією № QS 15603311 від 14.09.2012р.
Оригінал квитанції № QS 15603311 від 14.09.2012р. знаходиться в матеріалах справи № 5009/3637/12.
Повне рішення складено : 04.03.2014р.
Суддя Л.С. Місюра