ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
05 лютого 2014 року № 826/4242/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Маруліної Л.О., вирішив адміністративну справу в порядку письмового провадження
за позовомОСОБА_1до треті особи Старокостянтинівського бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації Закрите акціонерне товариство «Старокостянтинівський хлібзавод», ОСОБА_2 про визнання протиправними дій,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Старокостянтинівського бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації (далі - відповідач) про скасування витягу (з реєстру власності на нерухоме майно) на відчуження майна на будівлю продовольчого магазину, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, та визнання дій Старокостянтинівського бюро технічної інвентаризації оцінки та реєстрації щодо видачі витягу (з реєстру прав власності на нерухоме майно) на відчуження майна на будівлю продовольчого магазину, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, незаконними.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.06.2013 року закрито провадження в адміністративній справі №826/4242/13-а.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2013 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково та ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.06.2013 року в частині закриття справи щодо вимог позивача про визнання дій Старокостянтинівського бюро технічної інвентаризації оцінки та реєстрації щодо видачі витягу (з реєстру прав власності на нерухоме майно) на відчуження майна на будівлю продовольчого магазину, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, скасовано. Справу направлено до Окружного адміністративного суду м. Києва для продовження розгляду в цій частині.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.11.2013 року суддею Маруліною Л.О. прийнято справу до провадження та призначено судовий розгляд справи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.12.2013 року залучено в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору Закрите акціонерне товариство «Старокостянтинівський хлібозавод» та ОСОБА_2.
В обґрунтування позову позивач посилається на порушення відповідачем норм законодавства при видачі Витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно за № 15879680 від 11.09.2007 р., зокрема, Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно. Звертає увагу, що заява встановленого зразку від ЗАТ «Старокостянтинівський хлібозавод» від імені акціонерів (власників) або за рішенням загальних зборів та довіреністю представника від юридичної особи до Старокостянтинівського бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації не надходила. Крім того, у Витязі з реєстру прав власності на нерухоме майно за № 15879680 від 11.09.2007 р. необґрунтовано зазначено вартість нерухомого майна в розмірі 3787,00 грн., що є порушенням п. 5.8. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно.
В поясненнях від 05 лютого 2014 р. позивачем уточнено, що він просить визнати протиправними дії відповідача щодо видачі Витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно за № 15879680 від 11.09.2007 р.
Відповідач заперечує проти позову, надав до матеріалів справи письмові заперечення на позовну заяву (а.с.16), в яких зазначив, що будівлю продовольчого магазину в АДРЕСА_1 виведено з цілісного майнового комплексу та оформлено право власності рішенням виконкому Старокостянтинівської міської ради №383 п.9 від 30.08.2007 року. Представник відповідача посилається на те, що при видачі Витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно за № 15879680 від 11.09.2007 р. не порушено норм чинного на той час законодавства.
Треті особи позицію по суті позову не висловили.
В судове засідання 29.01.2014 р. прибули позивач та його представник. Відповідач та треті особи, належним чином повідомлені про судове засідання, не з'явились.
Відповідно до частини шостої ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст. ст. 41, 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено, що позивач є акціонером Закритого акціонерного товариства "Старокостянтинівський хлібозавод". З наявної у матеріалах справи копії сертифікату серії А № 185, код випуску цінного папера UA 2201571005 вбачається, що позивач є власником 422560 простих іменних акцій Закритого акціонерного товариства "Старокостянтинівський хлібозавод".
Рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області від 30 серпня 2007 р. № 383 п. 9 присвоєно будівлі магазину Закритого акціонерного товариства "Старокостянтинівський хлібозавод" поштову адресу, оформлено право власності на будівлю магазину та зобов'язано відповідача виготовити необхідні документи згідно даного рішення та чинного законодавства.
06 вересня 2007 р. виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області видано Свідоцтво про право власності на нерухоме майно - будівлю магазину за адресою: АДРЕСА_1.
11 вересня 2007 р. Старокостянтинівським бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 06 вересня 2007 р. надано Витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно за № 15879680 від 11.09.2007 р., реєстраційний номер 20231059, тип об'єкта - нежитлова будівля, адреса об'єкта: АДРЕСА_1, загальна вартість нерухомого майна - 3787,00 грн.
На підставі договору від 01 жовтня 2007 р., посвідченого приватним нотаріусом Старокостянтинівського районного нотаріального округу, будівлю магазину за адресою: АДРЕСА_1 відчужено ОСОБА_2.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до наступних висновків.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 182 Цивільного кодексу України визначено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість або правочинів щодо нерухомості, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду.
Законом України від 11 лютого 2010 року N 1878-VI «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі по тексту використано редакцію закону на час виникнення спірних правовідносин - надання витягу від 11.09.2007 р.) визначено, що систему органів державної реєстрації прав складають центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, створена при ньому державна госпрозрахункова юридична особа з консолідованим балансом (центр державного земельного кадастру) та її відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав (ч. 1 ст. 5).
Місцеві органи державної реєстрації прав:
проводять реєстрацію прав на нерухоме майно, їх обмежень, правочинів щодо нерухомості або відмовляють у реєстрації;
ведуть Державний реєстр прав на нерухоме майно, яке або більша за площею частина якого знаходиться в даному реєстраційному (кадастровому) окрузі;
надають інформацію про зареєстровані права та їх обмеження в установленому цим Законом порядку;
забезпечують в установленому порядку формування та внесення кадастрових планів земельних ділянок та даних технічної інвентаризації інших об'єктів нерухомого майна до Державного реєстру прав;
здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом, порядком ведення Державного реєстру прав та положенням про місцеві органи державної реєстрації прав (ч. 2 ст. 7).
Згідно ч. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Тимчасове положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затверджене Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р. та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 р. за N 157/6445 (далі - Тимчасове положення) (далі по тексту використано редакцію положення на час виникнення спірних правовідносин - надання витягу від 11.09.2007 р.), визначає порядок проведення державної реєстрації права власності та права користування (сервітуту) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; довірчого управління нерухомим майном; права власності на об'єкти незавершеного будівництва (далі - державна реєстрація прав), а також порядок взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Пунктом 1 Наказу Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р. установлено, що до 1 січня 2012 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ), створеними до набрання чинності Законом України від 11.02.2010 N 1878-VI "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до п. 1.7. Тимчасового положення реєстр прав власності на нерухоме майно (далі - Реєстр прав) є інформаційною системою, яка містить відомості про зареєстровані права власності, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, правовстановлювальні документи, на підставі яких здійснено реєстрацію прав власності.
Статтею 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено порядок надання інформації про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та встановлених щодо них обмежень. Так, відомості про зміст документів, що підтверджують (посвідчують) правочини щодо нерухомого майна, узагальнені відомості про речові права окремої особи на нерухоме майно, а також витяги з Державного реєстру прав, що містять відомості про встановлення, зміну чи припинення речових прав на нерухоме майно, надаються органами державної реєстрації лише:
власнику (власникам) нерухомого майна, його спадкоємцям (правонаступникам - для юридичних осіб) або особам, на користь яких вчинено обмеження, чи іншим суб'єктам речового права;
органам державної влади чи органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам, якщо запит зроблено у зв'язку із здійсненням ними повноважень, визначених законами;
бюро кредитних історій на їх запит щодо інформації Державного реєстру прав, передбаченої частиною першою цієї статті, в електронному вигляді (у форматі бази даних), у разі наявності письмової згоди юридичних, фізичних осіб - власників нерухомого майна.
Місцеві органи державної реєстрації прав зобов'язані надати витяг із Державного реєстру прав, який містить відомості про зареєстроване право власності на нерухоме майно, інші речові права, їх обмеження та прізвище, ім'я, по батькові власника (власників) або назву юридичної особи, про зареєстровані обмеження щодо речових прав на нерухоме майно та прізвище, ім'я, по батькові або назву юридичної особи, в інтересах якої вчинено обмеження, виключно особам, що діють на підставі довіреності, виданої власником (власниками) нерухомого майна, володільцям речових прав, а також особам, в інтересах яких вчинено обмеження.
За державну реєстрацію права власності, інших речових прав, обмежень цих прав сплачується державне мито. За надання витягів із Державного реєстру прав, скасування запису, внесення змін до даних Державного реєстру прав справляється платіж (ч. 1 ст. 29).
Відповідно до ч. 3 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» облік запитів стосовно надання витягів із Державного реєстру прав містить:
порядковий номер запиту щодо об'єкта нерухомого майна;
час та дату надходження запиту;
відомості про особу, яка звернулася із запитом (для фізичних осіб - громадян України - прізвище, ім'я та по батькові, ідентифікаційний номер у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; для іноземних громадян - прізвище, ім'я та по батькові (у разі наявності), відомості про постійне місце проживання за межами України; для юридичних осіб - резидентів - найменування, місцезнаходження, код у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України; для юридичних осіб - нерезидентів - найменування, місцезнаходження із зазначенням країни, в якій зареєстровано юридичну особу), а також дані про документи, які посвідчують особу, що представляє нерезидента;
кадастровий номер та місцезнаходження нерухомого майна, щодо якого здійснено запит;
мету запиту;
копію витягу із Державного реєстру прав або копію відмови в наданні такого витягу;
прізвище державного реєстратора прав, що прийняв запит до виконання.
Відповідно до вимог Тимчасового положення право на отримання витягу мають: власник (власники), його спадкоємці та правонаступники юридичних осіб, уповноважені особи (п.п. 5.1.1. п. 5.1.).
Витяг з Реєстру прав або інформаційна довідка видаються на підставі відомостей, які містяться в Реєстрі прав, після отримання відповідної заяви встановленої форми (додаток 8) чи офіційного запиту від органів, зазначених у пункті 5.1.2. (п. 5.2.).
Під час подання заяви про отримання витягу з Реєстру прав фізична особа повинна пред'явити документ, що посвідчує її особу, а в разі подання заяви представником фізичної чи юридичної особи - документ, що підтверджує повноваження діяти від імені цих осіб, при цьому особа, яка представляє особу - нерезидента України, пред'являє документи, які у разі необхідності легалізуються в установленому порядку (п. 5.3.).
Реєстратор протягом тридцяти календарних днів з дня реєстрації заяви, без урахування терміну проведення інвентаризаційних робіт, а також строку прийняття рішення органами, визначеними пунктом 6.1 цього Положення, надає витяг з Реєстру прав або приймає рішення про відмову в наданні такого витягу (п. 5.5.).
У задоволенні заяви про надання витягу з Реєстру прав може бути відмовлено, якщо заявник не має права на отримання тих відомостей з Реєстру прав, які були викладені в його заяві (п. 5.11.).
Судом встановлено, що 11 вересня 2007 р. голова правління Закритого акціонерного товариства "Старокостянтинівський хлібозавод" ОСОБА_2 звернувся до відповідача із замовленням № 1049 для видачі довідки-характеристики на об'єкт нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 з метою подальшого укладення договору купівлі-продажу та виготовлення технічного паспорту.
Заяву голови правління Закритого акціонерного товариства "Старокостянтинівський хлібозавод" ОСОБА_2 зареєстровано в Книзі реєстрації замовлень за 2007 р., мета запиту - виготовлення технічного паспорту, державний реєстратор прав, який прийняв запит, - Рудь Л.Я.
Згідно п. 11.4.8. Статуту Закритого акціонерного товариства "Старокостянтинівський хлібозавод", затвердженого загальними зборами засновників від 06 березня 2003 р., протокол № 2 (чинного на момент звернення до відповідача), голова правління має право, крім іншого, представляти товариство у його стосунках з іншими фізичними та юридичними особами, без доручення здійснювати всі інші дії від імені товариства, укладати угоди від імені товариства.
Таким чином, відповідачем правомірно на підставі звернення голови правління Закритого акціонерного товариства "Старокостянтинівський хлібозавод" розглянуто питання щодо видачі витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно.
Твердження позивача про ненадходження заяви власника про надання витягу чи необхідність уповноваження голови правління на отримання витягу є необґрунтованими та не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи. Помилковою також є позиція позивача, що зазначений витяг може бути видано лише за заявою від імені акціонерів (власників) або за рішенням загальних зборів та за довіреністю представника від юридичної особи.
Суд звертає увагу, що в межах даної справи суд не досліджує питання правомірності відчуження об'єкту нерухомого майна - магазину за адресою: АДРЕСА_1, а вирішує позовні вимоги щодо вчинення відповідачем дій при видачі витягу з реєстру прав власності.
Так, вірними є твердження відповідача, що при вирішенні питання про видачу витягу органи БТІ не уповноважено вимагати рішення загальних зборів акціонерів, перевіряти правомірність збільшення/зменшення статутного капіталу, перевіряти документи для вчинення нотаріальних дій.
Також нормами п. 5.6.-5.8. Тимчасового положення передбачено, що видачі витягу передує проведення інвентаризаційних робіт. Витяг є дійсним протягом трьох місяців з моменту його видачі.
Витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно містить:
реєстраційний номер нерухомого майна;
адресу (місцезнаходження) нерухомого майна;
підстави виникнення чи припинення права власності;
відомості про власника (власників);
форму власності;
вид і розмір часток спільної власності;
опис нерухомого майна (розміри земельної ділянки, на якій розташований об'єкт; найменування будівель, споруд та їх літеровка; призначення майна; матеріали стін кожної будівлі та споруди; розмір житлової та нежитлової площі; процент зношеності тощо);
вартість (вартість будівель і споруд за даними інвентаризації, у тому числі й самовільно збудованих, прибудованих чи реконструйованих, з урахуванням фізичного зносу та діючої індексації);
особливі позначки реєстратора (дані, у разі їх наявності, про самовільно збудовані, прибудовані чи реконструйовані об'єкти, про накладення арешту, про перебування майна у податковій заставі тощо);
термін чинності;
дату видачі витягу з Реєстру прав;
прізвище, ім'я, по батькові реєстратора;
підпис начальника БТІ або уповноваженої ним особи;
підпис реєстратора.
Зазначений витяг скріплюється печаткою БТІ.
З матеріалів справи судом встановлено, що техніком Старокостянтинівського бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації проведено інвентаризацію домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 та змін при проведенні обстеження не виявлено згідно Акту поточних змін від 11.09.2007 р.
Вартість майна відповідачем зазначено у Витязі з реєстру прав власності на нерухоме майно за № 15879680 від 11.09.2007 р. відповідно до залишкової вартості магазину на підставі довідки Закритого акціонерного товариства «Старокостянтинівський хлібзавод» від 06.09.2007 р. № 84.
Таким чином, твердження позивача щодо необхідності зазначення у Витязі з реєстру прав власності на нерухоме майно ринкової вартості об'єкта нерухомості та порушення державним реєстратором Старокостянтинівського бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації норм п. 5.8. Тимчасового положення є помилковими та спростовуються матеріалами справи. Водночас, зі змісту Витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно за № 15879680 від 11.09.2007 р. вбачається, що він відповідає вимогам Тимчасового положення.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, дії відповідача щодо видачі Витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно за № 15879680 від 11.09.2007 р. є правомірними.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 до Старокостянтинівського бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації, треті особи Закрите акціонерне товариство «Старокостянтинівський хлібзавод», ОСОБА_2 про визнання протиправними дій щодо видачі Витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно за № 15879680 від 11.09.2007 р.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Л.О. Маруліна