Копія
Справа № 822/4544/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівФелонюк Д.Л. Лабань Г.В. Данилюк У.Т. при секретарі за участі:Польовій В.Є. позивача - ОСОБА_5 представника позивача - ОСОБА_6 за договором №37 від 19.12.2013р. представника третьої особи ПАТ "Поділля-Плюс" - Греснюка В.Р. за довіреністю №05 від 03.01.2014р. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України , Міністерства соціальної політики України , треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, ПАТ "Поділля-Плюс" про визнання протиправним та скасування рішення, -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 звернувся в суд з позовом до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення від 12.06.2013 року про безпідставність видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішення Комісії про безпідставність видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 не ґрунтується на дійсних обставинах. Так, згідно наданих позивачем документів (довідки голови правління ВАТ АТП-16827 про відрядження №381 від 10.10.2000р. та довідки про заробітну плату №382 від 10.10.2000р.) управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації 30 жовтня 2000 року видано посвідчення категорії 2; на основі експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії №6641 та довідки МСЕК №280823 01.02.2001р. видано посвідчення категорії 1. У 2006 році видано дублікат посвідчення 1 НОМЕР_1 особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та разом із посвідченням видано вкладку НОМЕР_2 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідно до ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження в 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 14 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і машин з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені для виконання робіт у зазначеній зоні, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ та організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України. Частиною 1 ст.15 Закону передбачені підстави для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії ЧАЕС, а саме період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Вказує на те, що в період часу з 2.05.1986р. по 24.05.1986р. (загалом 250 годин) здійснював перевезення пожежників до населених пунктів Прип'ять, Чорнобиль у Київській області. На підтвердження чого додає справку МЭ и Э СССР Трест "Южатомэнергостров" отдел эксплуатации Чернобыльского филиала транспортного производственного обьединения "Южатоменергостройтранс", відповідно до якої ОСОБА_5 дійсно працював по усуненню наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 02.05.1986 по 16.05.1986 року, довідку відкритого акціонерного товариства "Автомобіліст" від 29.03.2002р. №58, відповідно до якої ОСОБА_5 дійсно проходив передрейсовий огляд лікаря з 03.05.1986р. по 16.05.1986р. включно та 03.06.1986р. в зв'язку з перевезенням пожежників по маршруту смт.Іванків Київської області - смт.Прип'ять Київської області.
Позивач, представник позивача в судовому засіданні позов підтримали та підтвердили обставини на які посилаються у позовній заяві, просять суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача - Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи в судовому засіданні.
Представник відповідача - Міністерства соціальної політики України, залученого до участі в справі ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.12.2013 року, в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи в судовому засіданні. 19.12.2013 року до суду надійшли письмові пояснення (вх.№36434 від 19.12.2013р. та вх.№899/14 від 13.01.2014р.), відповідно до яких заперечує проти позовних вимог. Зазначає, що відповідно до ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1992 роках - не менше 30 календарних днів, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Згідно з ст.15 вказаного Закону, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військоматами). Вказує, що відповідно до п.12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються Комісією при Мінпраці. Рішення Комісії є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення Комісією факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії, посвідчення на підставі рішення Комісії підлягає вилученню. За поданням Головного управління праці та соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації від 20.11.2012 №03/02-16327 відповідно до листів Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 23.02.2012 №17-33/226 та від 13.01.2012 №17-35/2 особова справа позивача надіслана на Комісію. А саме на розгляд Комісії були представлені пояснювальна записка, копія паспорта, копія посвідчення категорії 1А, копія довідки МСЕК, копія довідки ВАТ "Поділля-Плюс" від 10.10.2000р. №381, копія довідки про заробітну плату. Згідно з довідкою ВАТ "Поділля-Плюс" від 10.10.2000р. №381 позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 11.03.1987 по 11.04.1987 в населених пунктах Лельов, Чорнобиль, Прип'ять. Та, згідно з листом ДФІ в Хмельницькій області від 23.02.2012 №17-33/226 під час проведення зустрічної звірки в АТП не підтверджено факт відрядження позивача для участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. З огляду на відсутність документального підтвердження періоду роботи (служби) у зоні відчуження, Комісією прийнято рішення про безпідставність видачі ОСОБА_5 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 (1) у вигляді витягу з протоколу від 12.06.2013 №62. Розгляд справи просять проводити без участі представника Міністерства.
Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ПАТ "Поділля-Плюс", залученої до участі в справі ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.01.2014 року, в судовому засіданні заперечує щодо задоволення позовних вимог. Зазначає, що позивач у період 1987р. - 1988р. на роботи пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не відряджався. Довідка №381 від 10.10.2000р. та довідка про заробітну плату підприємством не надавалась і не підписувалась.
Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи в судовому засіданні. 13.12.2013 року подав до суду письмові пояснення (вх.№35703 від 13.12.2013р.), відповідно до яких зазначає, що дії Департаменту відповідають чинному законодавству. Вказує, що відповідно до довідки Контрольно-ревізійного відділу в м.Хмельницькому та у Хмельницькому районі Контрольно-ревізійного управління в Хмельницькій області від 13.01.2012 року №17-35/2 проведено зустрічну звірку в Хмельницькому ПАТ "Поділля-Плюс" щодо підтвердження даних про відрядження працівника Хмельницького АТП-16827 ОСОБА_5 для участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1988 роках, якою встановлено, що згідно наказів на відрядження №179 від 05.03.1987р., №541 від 07.08.1987р. та №72 від 09.02.1988р. в переліку відряджених осіб Хмельницького АТП-16827 та у відомостях нарахування зарплати працівників Хмельницького АТП-16827 за роботу в зоні Чорнобильської АЕС за березень-квітень, серпень-вересень 1987 року, березень та жовтень 1988 року ОСОБА_5 не значиться. Наданою ПАТ "Поділля-Плюс" довідкою підтверджено, що ОСОБА_5 на роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у 1987-1988 роках не відряджався. За поданням Контрольно-ревізійного відділу в м.Хмельницькому та у Хмельницькому районі документи ОСОБА_5 були направлені на Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України. Згідно з витягом з протоколу від 12.06.2013 року, ОСОБА_5 не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження, посвідчення підлягає вилученню. Згідно Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення підлягає вилученню. 26.02.2014р. до суду надійшло клопотання представника третьої особи (вх.№5954 від 26.02.2014р.), відповідно до якого просить розглянути справу без участі представника Департаменту.
Враховуючи думку учасників, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представників Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, Міністерства соціальної політики України та третьої особи на стороні відповідача яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, оскільки їх явка не визнавалася судом обов'язковою.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника третьої особи на стороні відповідача, показання свідків, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити з урахуванням наведеного нижче.
Спірні правовідносини у даній справі виникли з приводу правомірності рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 12.06.2013 року оформлене протоколом №62 щодо визнання безпідставною видачу ОСОБА_5 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 (1).
Досліджуючи правомірність зазначеного рішення суд встановив наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 року (далі - Закон №796-XII), який створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення та спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.
Відповідно до ст.9, ст.15 Закону №796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків. Підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Згідно із ч.1 ст.65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються "Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженим 20.01.1997 року постановою Кабінету Міністрів України №51 (далі - Порядок №51).
Відповідно до п.2, 10 Порядку №51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства. Посвідчення, зокрема, потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видаються Радою міністрів АРК, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Відповідно до абз.4 пункту 10 Порядку №51 посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Обов'язковість перелічених даною нормою документів обов'язково перевіряється відповідною комісією під час видачі посвідчення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто відсутність деякого документу матиме наслідком відсутність підстав для видачі зазначеного посвідчення. Крім того, підстави для видачі посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є альтернативними.
Пунктом 12 Порядку №51 визначено, що спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.
У разі встановлення цими комісіями факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
На виконання вимог п.12 Порядку №51 Міністерством видано наказ від 17.05.2006 №187, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 30.05.2006 за №626/12500, яким затверджено Положення про Комісію (далі - Положення).
Відповідно до Положення при Мінпраці створено постійно діючий колегіальний орган Комісію.
Відповідно до п.5.1 Положення, рішення Комісії приймаються колегіально і є обов'язковими для виконання Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і видачі відповідного посвідчення або його вилучення як такого, що видане безпідставно.
Частиною 3 ст. 65 Закону №796-XII закріплено, що посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідності до ч.1 ст.15 Закону №796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Частиною 4 зазначеної норми передбачено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Суд встановив, що позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) видане 30.10.2000 року; посвідчення категорії 1 видане 01.02.2001р. на підставі експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії №6641 та довідки МСЕК №280823; дублікат посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_1 видане 19.12.2006 року Хмельницькою облдержадміністрацією замість 1 НОМЕР_3 разом із вкладкою НОМЕР_2 до посвідчення.
Підставою для видачі посвідчення стали надані позивачем письмові докази в підтвердження того, що він в період з 11.03.1987р. по 11.04.1987р. і в період з 17.02.1988р. по 17.03.1988р. направлявся у відрядження і приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в 30 км зоні в м.Прип'ять Київської області, Чорнобиль, Лельов. А саме: довідка відкритого акціонерного товариства "Поділля-Плюс" (03.06.2011р. перейменовано в ПАТ "Поділля-Плюс") №381 від 10.10.2000р. про те, що ОСОБА_5 дійсно направлявся у відрядження і приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в 30 км зоні, Лельов, Чорнобиль, Прип'ять в період з 11.03.1987р. по 11.04.1987р. на підставі наказу по Хмельницькому АТП 16827 від 05.03.1987р. №179 і відповідно до наказу начальника Хмельницького облуправління автотранспорту від 13.02.1987р. №56, а також в період з 17.02.1988р. по 17.03.1988р. на підставі наказу по Хмельницькому АТП 16827 від 09.02.1988р. №72 і відповідно до наказу Генерального директора Хмельницького ТВО автотранспорту від 02.02.1988р. №49 (на підставі наказу Фонду державного майна України від 29.08.1998р. №16 - АТ Хмельницьке державне підприємство АТП 16827 перетворене у ВАТ "Поділля-Плюс"); довідка ВАТ "Поділля-Плюс" про заробітну плату №382 від 10.10.2000р..
Суд встановив, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення є подання Головного управління праці та соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації від 20.11.2012 року №03/02-16327 відповідно до листів Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 23.02.2012р. №17-33/226, від 13.01.12р. №17-35/2. Так, відповідно до довідки контрольно-ревізійного відділу в місті Хмельницькому та Хмельницькому районі контрольно-ревізійного управління в Хмельницькій області від 13.01.2012 року №17-35/2, 12.01.2012 року проведено зустрічну перевірку в Хмельницькому публічному акціонерному товаристві "Поділля-Плюс" щодо підтвердження про відрядження працівника Хмельницького АТП-16827 ОСОБА_5 для прийняття участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1987-1988 роках. Зустрічною звіркою встановлено, що згідно наказів на відрядження працівників Хмельницького АТП-16827 для виконання робіт пов'язаних з аварією на Чорнобильській АЕС, №179 від 05.03.1987р., №541 від 07.08.1987р., №72 від 09.02.1988р. ОСОБА_5 в переліку відряджених осіб не значиться; перевіркою відомостей нарахування зарплати працівників Хмельницького АТП-16827 за роботу в зонах Чорнобильської АЕС березень-квітень, серпень-вересень 1987 року, березень та жовтень 1988 року ОСОБА_5 також не значиться; перевіркою виписок з особового рахунку нарахування та отримання заробітної плати водія Хмельницького АТП-16827 ОСОБА_5, березень-квітень 1987 року та лютий-березень 1988 року нарахування заробітної плати в 3-х кратному розмірі не проводилась; наданою довідкою ПАТ "Поділля-Плюс" підтверджено, що ОСОБА_5 (10.10.1954р.н.) за період роботи в Хмельницькому АТП-16827 на роботи пов'язані з ліквідацією наслідків на Чорнобильській АЕС в 1987-1988 роках не відряджався; довідки, що підтверджують факт відрядження і отримання заробітної плати за роботу в зоні відчуження позивачем сфабриковані; довідка про нарахування пенсії по ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС ОСОБА_5 не надавалась і власноручно не підписувалась (пояснення бухгалтера ВАТ "Поділля-Плюс").
Оскільки, дослідженими Комісією документами, не підтверджено факт відрядження позивача у період з 11.03.1987р. по 11.04.1987р. для участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Комісією було прийнято рішення про безпідставність видачі ОСОБА_5 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 (1) у вигляді витягу з протоколу від 12.06.2013 року №62.
Натомість, позивачем в підтвердження правомірності надання йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видачі відповідного посвідчення подано: справку МЭ и Э СССР Трест "Южатомэнергостров" отдел эксплуатации Чернобыльского филиала транспортного производственного обьединения "Южатоменергостройтранс", відповідно до якої ОСОБА_5 дійсно працював по усуненню наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 02.05.1986 по 16.05.1986 року; довідку відкритого акціонерного товариства "Автомобіліст" від 29.03.2002р. №58, відповідно до якої ОСОБА_5 дійсно проходив передрейсовий огляд лікаря з 03.05.1986р. по 16.05.1986р. включно та 03.06.1986р. в зв'язку з перевезенням пожежників по маршруту смт.Іванків Київської області - смт.Прип'ять Київської області, копії яких містяться в матеріалах справи.
Допитані судом у якості свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_9 пояснили, що в перших числах травня місяця 1986 року особисто зустрічались з позивачем у зоні відчуження - Чорнобилі де здійснювали роботи по ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС, позивач здійснював роботи на автобусі "Ікарус" червоного кольору.
Крім того, постановою слідчого СВ Зарічанського ВМ Хмельницького МУ УМВС України про закриття кримінальної справи відносно особи та порушення кримінальної справи від 20.03.2002р. кримінальну справу №19/0993 про обвинувачення ОСОБА_5 за ст.87 та ч.2 ст.194 КК України (ред. 1961 року) провадженням закрито, у зв'язку з недоведеністю його участі у вчиненні вказаного злочину, а відтак за відсутністю в його діянні ознак вказаного злочину. Зазначеною постановою встановлено, що свідки ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_8 дали покази про те, що ОСОБА_5 працюючи в автоколоні водієм автобуса "Ікарус" червоного кольору перевозив людей в Чорнобильській зоні в перший тиждень травня 1986 року. Свідок ОСОБА_13, яка працювала в АТП 16827 на посаді оператора першої колони з 1967р. по 1997р., дала покази про те, що ОСОБА_5 дійсно їздив у Чорнобиль (возив пожежників до Чорнобиля), повернувся через 10-12 днів та привіз більше 200 годин переробітку, яку вона потім розносила у табель. Свідок ОСОБА_14 (начальник автоколони з вересня 1978р. по травень 1999р. у АТП 16827) дав покази про те, що ОСОБА_5 не міг не бути в Чорнобилі, у нього був новий автобус, а тому він мав би бути обов'язково направлений туди, накази які збереглися, вони не на всіх людей які були в Чорнобилі. Згідно акту експертизи №489 від 28.09.01р. встановлено, що підпис у графі "голова правління" ВАТ "Поділля-Плюс" у довідці №381 від 10.10.00р. та №382 від 10.10.00р. виконана ОСОБА_15; згідно ж акту експертизи №488 від 28.09.2001р. текс барвником синього кольору з обох сторін у довідці №382 від 10.10.00р. та №80 від 06.03.01р. виконано ОСОБА_16.
Відповідно до наказу ВАТ "Поділля-Плюс" №152 від 29.12.2005р. в зв'язку з проривом каналізаційних труб 1.12.05р. в підвальному приміщенні та затопленню приміщень архіву та їдальні призначено експерту комісію. Відповідно до акту експертної комісії встановлено, що були знищені всі документи, які знаходились в приміщенні архіву, в тому числі накази по підприємству з січня 1970 року по грудень 1999 року.
Вказані обставини та документи не були враховані Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України при прийнятті оскаржуваного рішення про визнання безпідставним видачу ОСОБА_5 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 (1).
Завданням адміністративного судочинства, згідно ч.1 ст.2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 1 статті 11 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.
Всупереч наведеним вимогам, відповідачами як суб'єктами владних повноважень не надано суду доказів правомірності прийняття оскаржуваного рішення.
В той же час позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають до задоволення.
Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд, може вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи вказане, а також те, що суд не має права перебирати на себе функції органів державної влади, на які законами України покладені певні обов'язки та надані повноваження, які віднесені до виключної компетенції такого суб'єкта, суд дійшов до висновку про необхідність зобов'язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України повторно розглянути питання щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з урахуванням поданих документів ОСОБА_5.
Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до підпункту 3 п.9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.
Водночас п.19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (ч.1 ст.94 КАС України).
З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами судам у резолютивній частині такого судового рішення слід зазначати обов'язок органу Державної казначейської служби України стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Керуючись ст.ст.6, 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_5 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 12.06.2013 року про безпідставність видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1.
Зобов'язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України повторно розглянути питання щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з урахуванням поданих документів ОСОБА_5.
Присудити на користь ОСОБА_5 судові витрати у розмірі 68,82 грн. (шістдесят вісім гривень 82 коп.), які підлягають обов'язковому стягненню органами Державної казначейської служби України із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка Міністерства соціальної політики України.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 28 лютого 2014 року
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк