ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2014 року Житомир справа № 806/7801/13-a
категорія 8.1.5
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового проваження адміністративну справу за позовом Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю магазин №116 "Рябінушка" про стягнення заборгованості у сумі 17453,00 грн,
встановив:
28 листопада 2013 року позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю магазин №116 "Рябінушка" (далі - ТОВ магазин № 116 "Рябінушка"), у якому з уточненням позовних вимог просить стягнути податковий борг у сумі 17425,98 грн:
- 13660,20 грн з орендної плати за землю;
- 3457,08 грн з земельного податку;
- 308,71 грн з податку на прибуток.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив справу слухати в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином, причини своєї неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч. 6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За наведених обставин суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Так, згідно зі ст. 20 Податкового кодексу України (далі - ПК) контролюючі органи мають право, зокрема, проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом та під час проведення перевірок вивчати та перевіряти первинні документи, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку, інші регістри, фінансову, статистичну звітність, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків.
Відповідно до положень п. 41.1. ПК контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Підпунктом 20.1.34. п. 20.1.34 ст. 20 ПК визначено, що контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини;
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків прямо передбачено законом.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно із п. 152.1. ст. 152 розділу ІІІ "Податок на прибуток підприємств" ПК, податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу, від податкової бази, визначеної згідно зі статтею 149 цього Кодексу. Податок, отриманий від діяльності, яка підлягає патентуванню відповідно до розділу XII цього Кодексу, підлягає сплаті до бюджету в сумі, яка визначена відповідно до цього розділу, і зменшена на вартість придбаних торгових патентів на право провадження такого виду діяльності.
Судом встановлено, що у січні 2013 року працівниками контролюючого органу проведено камеральну перевірку податкової звітності по податку на прибуток. Під час перевірки виявлено порушення термінів сплати самостійно визначено грошового зобов'язання з податку на прибуток протягом строків, визначених п. 57.1 ст. 57 ПК. За результатами перевірки складено акт від 4 січня 2013 року № 31/15-1 (а.с. 10-11). На підставі вказаного акту винесене податкове повідомлення - рішення № 0001361501 від 25 лютого 2013 року, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у сумі 22,38 грн (а.с. 9).
У лютому 2013 року перевіряючим Житомирської ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності по податку на прибуток. За результатами перевірки складено акт № 6016/15-1 від 1 лютого 2013 року (а.с. 15-16). На підставі вказаного акту винесене податкове повідомлення - рішення № 0001111501 від 11 лютого 2013 року на суму 340,00 грн (а.с. 14).
Загальна сума боргу з вказаного податку з врахуванням часткової сплати становить 308,71 грн.
Щодо заборгованості з земельного податку суд зазначає, що відповідно до п. 286.2. ст. 286 ПК, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Пунктами 287.3 287.4. ст. 287 ПК передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
З матеріалів справи видно, що 20 лютого 2012 року відповідачем подано до контролюючого органу податкову декларацію з вказаного податку за період з 30 жовтня 2012 року по 30 січня 2013 року № 3429, у якій він визначив до сплати 1152,36 грн (а.с. 6-7).
8 лютого 2013 року ТОВ магазин №116 "Рябінушка" подало до Житомирської ОДПІ декларацію № 8005082838 за період з 2 березня 2013 року по 30 вересня 2013 року, де визначило до сплати 2304,72 грн (а.с. 19-20).
Загальна сума заборгованості з даного податку становить 3457,08 грн
Щодо заборгованості з орендної плати за землю суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 288.1 ст. 288 ПК, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Пункт 288.6 ст. 288 ПК передбачає, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Відповідно до п. 286.2. ст. 286 ПК, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Пунктами 287,3 287.4. ст. 287 ПК передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за ново відведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Судом встановлено, що відповідач 20 лютого 2012 року подав до податкового органу декларації з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності № 3427 за період з 30 жовтня 2012 року по 30 січня 2013 року, якою визначив до сплати 4553,40 грн (а.с. 21- 22).
8 лютого 2013 року ТОВ магазин № 116 "Рябінушка" до Житомирської ОДПІ подало податковий розрахунок № 9005084809 за період з 2 березня 2013 року по 30 вересня 2013 року, якою визначив до сплати 9106,80 грн (а.с. 4-5).
В результаті несплати визначених сум, у відповідача утворився податковий борг з орендної плати за землю у сумі 13660,20 грн.
Загальна сума податкового боргу відповідача на момент розгляду справи становить 17425,98 грн.
Пунктом 38.1. ст. 38. ПК встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Доказів сплати заборгованості відповідач не надав.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що позовна заява Житомирської ОДПІ підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 23, 118, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Позов Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю магазин №116 "Рябінушка" про стягнення заборгованості у сумі 17425,00 грн - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю магазин №116 "Рябінушка" (код ЄДРПОУ 13578309) в дохід Державного бюджету України в особі Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області заборгованість у сумі 17425(сімнадцять тисяч чотириста двадцять п'ять) грн 98 коп.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Єфіменко О.В.