ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
УХВАЛА
"03" березня 2014 р. Справа № 916/497/14
Господарський суд Одеської області у складі:
судді В.С. Петрова
при секретарі Л.Е. Кришиневській
за участю представників:
від позивача - Задоя В.І.,
від відповідача - Фоменко А.В., Колодяжний Д.П.,
від ДП „Одеський морський торговельний порт" - Клочкова І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державного підприємства „Адміністрація морських портів України" в особі Одеської філії ДП „Адміністрація морських портів України" (адміністрація Одеського морського порту) до Товариства з обмеженою відповідальністю „Новолог" про стягнення 692 705,80 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство „Адміністрація морських портів України" в особі Одеської філії ДП „Адміністрація морських портів України" (адміністрація Одеського морського порту) звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю „Новолог" про стягнення 692705,80 грн., посилаючись на наступне.
01.10.2013 р. між ТОВ „Новолог" та ДП „Одеський морський торговельний порт" було укладено договір № КД-4366, предметом якого є зобов'язання ДП „Одеський морський торговельний порт" із надання товариству передбачених розділом 3 договору послуг із забезпечення виконання відповідачем комплексу робіт та послуг, пов'язаних із перевалкою вантажів (навантажувально-розвантажувальних робіт), та зобов'язання товариства приймати та оплачувати виконані ДП „Одеський морський торговельний порт" роботи.
Як вказує позивач, на виконання вимог Закону України „Про морські порти України", Розпорядження Кабінету Міністрів України № 133-р від 04.03.2013 р. та наказу Міністерства інфраструктури України № 163 від 19.03.2013 р. в Україні проведено реорганізацію державних підприємств морського транспорту шляхом виділу стратегічних об'єктів портової інфраструктури, іншого майна, прав та обов'язків щодо них відповідно до розподільчих балансів та утворено ДП „Адміністрація морських портів України".
З урахуванням викладеного, позивач стверджує, що права та обов'язки за вищевказаним договором перейшли до нього як правонаступника ДП „Одеський морський торговельний порт".
Відповідно до п. 2.6 договору товариство гарантує залучення для перевалки через ППК-3 вантажопотоку об'єму не менше 1 800 тис. тонн на рік.
Наразі позивач зазначає, що у зв'язку з проведеною в Україні реформою у морській галузі, іншими обставинами, викладеними у додатковій угоді № 11 від 24.09.2013 р. до договору, сторони зазначеної угоди (ДП „АМПУ", ДП „ОМТП" та Товариство) погодили, що договір вважається припиненим з моменту набрання чинності Закону України „Про морські порти України" з 13.06.2013 р.
Поряд з цим позивач зазначає, що сторони дійшли згоди, що зобов'язання товариства щодо гарантованих об'ємів вантажопереробки, передбачені п. 2.6 договору, у відношенні періоду 2013 р. діють виключно до моменту припинення договору (тобто з 01.01.2013 р. по 12.06.2013 р. включно). При цьому гарантований об'єм вантажопереробки за вищезазначений період встановлюється та визначається прямо пропорційно кількості календарних днів у такому періоді, а саме розраховується наступним чином: показник гарантованого об'єму вантажопереробки, передбачений п. 2.6 договору, ділиться на кількість календарних днів у 2013 р. та помножується на кількість календарних днів у періоді з 01.01.2013 р. по 12.06.2013 р. включно (п. 4 додаткової угоди).
Так, позивач стверджує, що відповідно до актів приймання-здачі виконаних робіт (наданих послуг) за період з 01.01.2013 р. по 12.06.2013 р. відповідачем фактично перевантажено 737 093,238 тонн вантажу, а отже не виконано умови п. 2.6 договору (з урахуванням п. 4 додаткової угоди). Між тим у випадку, якщо показник фактичного об'єму вантажопереробки товариства за період з 01.01.2013 р. по 12.06.2013 р. включно буде нижче показника гарантованого об'єму вантажопереробки, розрахованого відповідно до цього пункту даної додаткової угоди, відповідач має компенсувати ДП „Адміністрація морських портів України" втрати в розмірі 15% від вартості комплексу навантажувально-розвантажувальних робіт у відношенні об'єму вантажопереробки, якого бракує, виходячи із середньоприбуткової ставки за вищезазначений період. Середньоприбуткова ставка розраховується як відношення доходу, отриманого відповідачем від навантажувально-розвантажувальних робіт за період з 01.01.2013 р. по 12.06.2013 р. включно, до показника фактичного об'єму вантажопереробки відповідача за цей період (п. 4. додаткової угоди).
Відтак, позивач зазначає, що сума компенсації, що підлягає сплаті відповідачем позивачу у зв'язку з невиконанням п. 2.6 договору, відповідно до п. 4 додаткової угоди за період з 01.01.2013 р. по 12.06.2013 р. становить 692 705,80 грн.
Наразі позивач посилається на те, що з метою досудового врегулювання питання сплати відповідачем зазначеної вище суми компенсації позивачем в порядку ст.ст. 5, 6 ГПК України, ст. 222 Господарського кодексу України було пред'явлено письмову претензією № 20А/3/1-388 від 25.10.2013 р. Однак, відповідачем претензійні вимоги ДП „Адміністрація морських портів України" було відхилено та залишено без задоволення, що зумовило звернення позивача до господарського суду із заявленим позовом.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 14.02.2014 р. позовну заяву Державного підприємства „Адміністрація морських портів України" в особі Одеської філії ДП „Адміністрація морських портів України" (адміністрація Одеського морського порту) прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 916/497/14, при цьому розгляд справи призначено в засіданні суду на 03.03.2014 р.
У судовому засіданні 03.03.2014 р. представник ДП „Одеський морський торговельний порт" звернувся до суду з клопотанням про залучення до участі у справі ДП „Одеський морський торговельний порт" в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача. В обґрунтування вказаного клопотання заявник вказує, що відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Одеській області на 4 квартал 2013 р. вказаною Інспекцією була проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Одеського порту за період з 01.07.2012 р. по 30.09.2013 р., за результатами якої складено акт від 13.01.2014 р. № 05-11/2 та обов'язкова до виконання вимога Держфінінспекції щодо усунення виявлених в ході ревізії порушень № 15-05-23-14/1211 від 06.02.2014 р. Відповідно до п. 2 вимоги Держфінінспекція зобов'язала Одеський порт вжити заходи щодо стягнення зі стивідорних компаній грошові кошти в сумі 2 446 920,58 грн., в т.ч. ТОВ „УНСК" - 1 468 660,66 грн., ТОВ „Новолог" - 577 254,83 грн. та ТОВ „Новотех-Термінал" - 401 005,09 грн., у зв'язку з порушенням ст. 193 ГКУ, ст. 526 ЦКУ через невиконання вищезазначеними юридичними особами зобов'язань за договорами про надання послуг в частині гарантованого забезпечення вантажопотоку за період з 01.01.13р. по 12.06.13р., що призвело до недотримання Одеським портом доходів на загальну суму 2 446 920,58 грн. Як вказує заявник, Одеський порт звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання протиправною та скасування вимоги Держфінінспекції в частині п. 2 вимоги у повному обсязі. Таким чином, ДП „Одеський морський торговельний порт" вважає, що рішення по справі може вплинути на права та обов'язки порту по виконанню зазначеної вимоги Держфінінспекції, зокрема, у разі можливого незадоволення адміністративного позову порту Одеським окружним адміністративним судом.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що рішення суду з даного спору може вплинути на права або обов'язки ДП „Одеський морський торговельний порт" щодо позивача, оскільки ДП „Адміністрація морських портів України" є правонаступником саме ДП „Одеський морський торговельний порт", від якого перейшли всі права та обов'язки за спірним договором.
Відповідно до ст. 27 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Враховуючи вищенаведене, господарський суд вважає за необхідне залучити до участі у справі ДП „Одеський морський торговельний порт" в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Керуючись ст.ст. 27, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В:
1. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державне підприємство „Одеський морський торговельний порт" (65026, м. Одеса, Митна площа,1; код ЄДРПОУ 01125666).
2. Зобов'язати третю особу надати пояснення по суті спору.
Суддя Петров В.С.