ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 лютого 2014 року 11:10 Справа №801/10781/13-а
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Котаревої Г.М., за участю секретаря Бездушної І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства «Дама»
до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в АР Крим
про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.03.13р. №0000582201
Суть спору: Приватне підприємство «Дама» (далі - позивач, ПП «Дама») звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Головного управління Міндоходів в АР Крим (далі - відповідач, ДПІ у м. Сімферополі ГУ Міндоходів в АР Крим) про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.03.13р. №0000582201, мотивуючи свої вимоги тим, що висновки акту перевірки не відповідають дійсності та у відповідача відсутні підстави для застосуваня штрафних (фінансових) санкцій.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 18.12.13р. відкрито провадження по адміністративній справі та закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позивач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, день та місце його проведення був повідомлений належним чином, надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності свого представника.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, день та місце його проведення був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив. Проте у запереченнях від 11.01.14р. зазначив, що Актом перевірки від 01.03.13р. встановлено, що «службова видача» з каси не здійснювалась видатковими касовими ордерами, тобто не оприбуткування готівкових коштів склало 78305,00грн.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У відповідності до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Судом встановлено, що 01.03.13р. посадовими особами відповідача було здійснено фактичну перевірку господарської одиниці (магазину), що належить позивачу, розташованої у м. Сімферополі по вул. Західна, 5, за результатами проведення якої складено акт (а.с.19-20).
Відповідно до акту перевірки, було встановлено порушення п. 2.6 розділу ІІ Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затверджене Постановою Правління НБУ від 15.12.04р. №637, що виразилось у веденні касової книги з порушенням чинного законодавства, а саме: не оприбуткування готівкових коштів згідно чинного законодавства на суму 78305,00грн.
Перевірка проводилась у присутності директора ПП «Дама» Тиглієвої Д.С. та продавця ОСОБА_2, які від підписання акту перевірки відмовились про, що складено акт відмови від підпису матеріалів перевірки від 01.03.13р. №312/22.1/37131963(а.с. 55).
На підставі виявлених порушень, стосовно позивача винесено податкове повідомлення-рішення від 28.03.13р. №0000582201, яким нараховано штрафних (фінансових) санкцій на суму 391525,00грн. (78305,00грн.х5) (а.с.6).
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. №265/95-ВР.
Відповідно до ст. 2 Закону книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах доходів і зборів книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Статтею 3 вказаного Закону передбачені обов'язки суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Так, згідно з п. 5 ст. 3 Закону суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Постановою Правління НБУ від 15.12.04р. №637 затверджено Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні (далі - Положення), яке, в свою чергу, розроблено відповідно до статті 33 Закону України «Про Національний банк України», визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.
Пунктом 1.2 Положення встановлено, що каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів;
оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Згідно з п. 2.6 Положення оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відповідно до п. 7.16 Положення під час перевірки органами контролю повного і своєчасного оприбуткування коштів, що надійшли до каси від здійснення господарської діяльності, записи в касовій книзі звіряються за сумами та строками з даними відповідних прибуткових касових ордерів (із залученням у разі потреби таких виправдних документів: розрахункових документів, квитанцій до прибуткових касових ордерів, рахунків-фактур, товарно-транспортних і податкових накладних тощо). Перевіряється також проведення записів щодо реєстрації зазначених ордерів (за сумами і датами) у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів.
Відповідно до п. 7.5 Порядку реєстрації і ведення книг обліку розрахункових Відповідно до п. 7.5 Порядку реєстрації і ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000р. № 614 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.01р. за №106/5297 (із змінами та доповненнями), використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає, щоденне виконання записів про рух готівки і сум розрахунків.
Згідно п. 1.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні (затвердженого Постановою правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за №40/10320 із змінами та доповненнями), каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів; оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Уся готівка що надходить до кас, має своєчасно (у день отримання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК) (п. 2.6 ст. Положення).
Відповідно до п. 4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000р. №614 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.01р. за №106/5297 (із змінами та доповненнями), унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання 2-звіту. Не проводиться через РРО видача готівки, не пов'язана з проведенням розрахунків, якщо така видача здійснюється після виконання 2-звіту до реєстрації першої розрахункової операції та (або) до виконання операції «службове внесення».
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням розрахункової книги, оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних розрахункової книги) та відображення на їх підставі готівки у КОРО. Невиконання будь-якої з цих дій є порушення порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність.
Аналогічна позиція викладена в Постанові Верховного суду України від 15.10.13р.
Згідно з ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулювання обігу готівки» №436/95 від 12.06.1995р. (із змінами та доповненнями) встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх норм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними особами і особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представниками не резидентів через яких постійно або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм по регулюванню обігу готівки в національній валюті, встановлених Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за не оприбуткування (не повне або не своєчасне) оприбуткування в касі готівки - в п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.
Відповідно до встановленої форми книги обліку розрахункових операцій (Додаток 2 до Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000р. № 614 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.01р. за №106/5297 (із змінами та доповненнями), в першому розділі «Фіскальні звітні чеки» здійснюється підклеювання, а другому розділі «Облік руху готівки та розрахунків» повинні здійснюватись записи про рух готівки за день.
Актом перевірки від 01.03.13р. встановлено, що «службова видача» з каси не здійснювалась видатковими касовими ордерами, тобто не оприбуткування готівкових коштів склало 78305,00грн., що підтверджується касовою книгою ПП «Дама» на 2012-2013 роки (а.с. 42-57).
Доводи позивача щодо неправомірності прийнятого рішення внаслідок відсутності порушень в сфері оподаткування суд вважає необґрунтованими, оскільки правила податкового обліку не змінюють правил об лікування готівки.
На підставі наведеного вище суд приходить до висновку про правомірність винесення податкового повідомлення-рішення від 28.03.13р. №0000582201, яким позивачу, згідно з абз. 1ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995р. №436/95, нараховано штрафні (фінансові) санкції на суму 391525,00грн. (78305,00грн.х5).
За таких підстав суд приходить до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.
В судовому засіданні 27.02.2014р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до ст.ст.160,163 КАС України повний текст постанови виготовлено 04.03.2014р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у задоволенні позовних вимог.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Котарева Г.М.