ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2009 р. Справа № 2а-1146/09/2370
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Лічевецького І.О.,
при секретарі - Солоха О.В.
за участю прокурора - Соколишиної Л.Б., представників: позивача - ОСОБА_1. за довіреністю; відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Канівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Канівського міськрайонного центру зайнятості населення до державного підприємства «Канівське лісове господарство» про стягнення страхових внесків,
ВСТАНОВИВ:
Канівський міжрайонний прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах Канівського міськрайонного центру зайнятості населення до ДП «Канівське лісове господарство» про стягнення 12 972, 79 грн., посилаючись на невиконання страхувальником обов'язку щодо внесення у встановлений строк страхових внесків.
Представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач письмових заперечень проти адміністративного позову не подав, в судове засідання представника не направив, хоча був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в установленому порядку.
Заслухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 року № 1533-III (надалі за текстом - «Закон № 1533-III»).
Стаття 1 цього Закону визначає загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття як систему прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Страховиком є Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до статті 4 Закону № 1533-III взяття на облік юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснюється Фондом на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей робочими органами виконавчої дирекції Фонду, а фізичних осіб, які не мають статусу підприємців та використовують найману працю, - у тижневий строк після укладення трудового договору (контракту) з першим із найманих працівників.
Державне підприємство «Канівське лісове господарство» зареєстроване як юридична особа 28.01.1992 р. (ідентифікаційний код 00993352).
Відповідач взятий на облік як платник страхових внесків 13.02.2001р., що підтверджується копією відповідного повідомлення.
Згідно із статтею 2 Закону № 1533-III обов'язковість страхування на випадок безробіття всіх працюючих на умовах трудового договору (контракту) та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, за цивільно-правовим договором, військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), а також добровільності такого страхування особами, які забезпечують себе роботою самостійно (члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), а також громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності є одним з основних принципів страхування.
Відповідно до статті 8 цього Закону Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Стаття 4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає страхування на випадок безробіття як один з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Розмір внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття встановлено Законом України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування».
Порядок нарахування внесків та їх сплати регулюється Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 № 339 (далі за текстом - «Інструкція»).
Згідно з частиною 2 статті 12 Закону України Закону № 1533-III функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Аналогічний за змістом припис вміщено в абзаці першому пункту 3.1 Інструкції.
Зазначена норма Закону № 1533-III відносить до компетенції робочих органів Фонду, зокрема, проведення збору страхових внесків, контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, а також витратами за страхуванням на випадок безробіття, представництво інтересів Фонду в судових та інших органах.
Частиною 3 статті 17 Закону № 1533-III визначено, що перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Згідно частини 6 зазначеної статті Закону № 1533-III страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На порядок сплати цих внесків не поширюється податкове законодавство.
Відповідно до частини 2 статті 38 названого Закону строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується. Статтею 39 цього ж законодавчого акта передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Пунктом 6.7 Інструкції встановлений обов'язок роботодавців щокварталу складати у двох примірниках розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, один екземпляр якої подається до центру зайнятості, у якому він перебуває на обліку, до: до 20 (а за рік - 25) числа місяця, наступного за звітним періодом.
З поданої відповідачем розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2008 р. вбачається, що за ДП «Канівське лісове господарство» обліковується недоїмка зі сплати страхових внесків в сумі 12 972, 79 грн.
Згідно з вимогами пункту 9.7 Інструкції н е сплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства.
Приймаючи до уваги, що відповідач не виконав покладений на нього обов'язок та не сплатив в добровільному порядку страхові внески до Фонду, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем - суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України,
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Канівське лісове господарство» (Черкаська область, м. Канів, вул. Київська, 15, ідентифікаційний код 00993352) на користь Канівського міськрайонного центру зайнятості населення (Черкаська область, м. Канів, вул. Шевченка, 47, ідентифікаційний код 21368508) страхові внески в сумі 12 972 (дванадцять тисяч дев'ятсот сімдесят дві) грн. 79 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена в повному обсязі 10 квітня 2009 р.
Суддя І.О.Лічевецький