10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 лютого 2014 рокуЛуганськСправа № 812/905/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Качуріної Л.С.,
при секретарі: Якимчук В.В.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області до Державного підприємства «Деркульський кінний завод № 63» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у загальній сумі 41 577,99 грн., -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області до Державного підприємства «Деркульський кінний завод № 63» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у загальній сумі 41 577,99 грн., з якої: штрафні санкції - 11 238,41 грн., пеня - 30 339,58 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державне підприємство «Деркульський кінний завод № 63» зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивачем відповідно до вимог ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несвоєчасну сплату страхових внесків застосувало до відповідача фінансові санкції у розмірі 10% несвоєчасно сплачених сум та нараховано пені у розмірі 0, 1 % зазначених сум на загальну суму 41 577,99 грн.:
Рішення про застосування фінансових санкцій та пені були направлені позивачем на адресу відповідача. Відповідачем оскаржувалися вказані рішення в адміністративному порядку, однак скарги були залишені без задоволення, а рішення без змін.
У судове засідання сторони не прибули, були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи належним чином. Від представника позивача на адресу суду надійшов лист, з проханням розглядати справу за відсутністю представника УПФУ.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Державне підприємство «Деркульський кінний завод № 63» є платником страхових внесків та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою відповідачем страхових внесків УПФУ в Біловодському районі Луганської області по відношенню до відповідача були прийняті рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені:
- № 10 від 13 лютого 2013 року на суму 6985, 90 грн., з якої: фінансові санкції - 2967,75 грн. та пеня - 4018, 15 грн. (а. с. 10-11);
- № 11 від 13 лютого 2013 року на суму 13 027, 07 грн., з якої: фінансові санкції - 2907, 83 грн. та пеня - 10 119,24 грн. (а. с. 17-18);
- № 12 від 13.02.2013 року на суму 12 018,13 грн., ., з якої: фінансові санкції - 2895,93 грн. та пеня - 9122,20 грн. (а. с. 19-20);
- № 13 від 13.02.2013 року на суму 9546,89 грн., ., з якої: фінансові санкції - 2466,90 грн. та пеня - 7079,99 грн. (а. с. 21-22).
Рішення про застосування фінансових санкцій та пені були направлені позивачем на адресу відповідача. Відповідачем оскаржувалися вищевказані рішення в адміністративному порядку, однак скарги були залишені без задоволення, а рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені без змін.
Станом на 01.01.2014 року заборгованість відповідача по сплаті фінансових санкцій та пені становить 41 577,99 грн..
Правовідносини, пов'язані зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 (далі - Закон № 1058), який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону № 2464, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Як вбачається з матеріалів справи, борг по сплаті застосованих фінансових санкцій та пені у відповідача виник до 01.01.2011, тому в даному випадку потрібно застосовувати норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (із змінами) (далі - Закон № 1058-ІV).
Згідно з п. 5 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками є роботодавці - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин), застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з ч. 3 ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають: фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами: обов'язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством, а також осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності.
Частиною 3 статті 15 Закону №1058-ІV передбачено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17, п. 6. ст. 20 Закону №1058-ІV, страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058-ІV, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Згідно ч. 14 ст. 106 Закону №1058-ІV, рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, є виконавчим документом.
Згідно ч. 15 ст. 106 Закону №1058-ІV, строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 6, 9, 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області до Державного підприємства «Деркульський кінний завод № 63» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у загальній сумі 41 577,99 грн., - задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Деркульський кінний завод № 63» (код 00846234) на користь Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області (код 21792488) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у загальній сумі 41 577,99 грн. (сорок одна тисяча п'ятсот сімдесят сім грн. 99 коп.), з якої: фінансові санкції - 11 238,41 грн. (одинадцять тисяч двісті тридцять вісім грн. 41 коп.), пеня - 30 339, 58 грн. (тридцять тисяч триста тридцять дев'ять грн. 58 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 03 березня 2014 року.
Суддя Л.С. Качуріна