Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2014 р. Справа №805/660/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд у складі
Головуючий суддя: Буряк І.В.
при секретарі: Федоровій А.О.
за участю представників сторін:
позивача: Колосової Ж.Ю. (дов.)
Єфременко Т.В. (дов.)
відповідача: Часовникової Г.В. (дов.)
третьої особи: Приймак О.Ю. (дов.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного
управління Міндоходів у Донецькій області
третя особа Центрально-Міський відділ Державної виконавчої служби
Макіївського міського управління юстиції
до Державного підприємства «Макіїввугілля»
про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за
рахунок майна
ВСТАНОВИВ
Макіївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області (надалі - позивач, Макіївська ОДПІ) звернулась до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Макіїїввугілля» (надалі - відповідач, ДП «Макіїввугілля») про надання дозволу на погашення податкового боргу у розмірі 177 431,88 грн. за рахунок майна платника податків.
Позов мотивовано наявністю у відповідача податкового боргу з земельного податку, що згідно п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України є підставою для погашення усієї суми боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, за відповідним дозволом суду.
Ухвалою суду від 13.02.2014 до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Центрально-Міський відділ Державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції.
У судовому засіданні від 20.02.2014 представники позивача позов підтримали та просили суд його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
ДП «Макіїввугілля» надало до суду письмові заперечення, із яких вбачається, що відповідач визнає позовні вимоги частково, а саме в частині позовних вимог щодо погашення суми податкового боргу по платі за землю в рахунок майна ДП «Макіїввугілля», що перебуває у податковій заставі, а саме нерухоме майно - будівля дитячого садку «Орлятко» просить відмовити, в іншій частині позовних вимог не заперечує.
Представник відповідача у судовому засіданні від 20.02.2014 позовні вимоги визнав частково, в іншій частині позовних вимог просив відмовити.
Третя особа надала до суду письмові заперечення, відповідно до яких зазначає, що позивач в порушення вимог пп.87.3.1 п.87.3 ст.87 Податкового кодексу України було здійснено опис майна для погашення податкового боргу платника податків, яке вже знаходилось у обтяженні.
У судовому засіданні від 20.02.2014 представник третьої особи проти позову заперечував.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Державне підприємство «Макіїввугілля» зареєстровано виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області в якості юридичної особи (ЄДРПОУ 32442295, місцезнаходження: 86157, Донецька область, м.Макіївка, пл.Радянська, буд.2), про що видане відповідне свідоцтво серія А00 №296617.
Представник позивача зазначає, що станом на 16.12.2013 за ДП «Макіїввугілля» у Макіївській ОДПІ існує податковий борг по платі за землю у розмірі 177 431,88 грн., який утворився 01.11.2010.
Вказана заборгованість підтверджується судовим рішенням.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04.04.2011 у справі №2а/0570/4439/2011 позов Прокурора Гірницького району м. Макіївки в інтересах держави в особі Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення з рахунків платника податків заборгованості з земельного податку задовольнити повністю. Стягнуто з Державного підприємства «Макіїввугілля» (86157, Донецька область, м.Макіївка, пл.Радянська, 2, ЄДРПОУ 32442295) на користь державного бюджету заборгованість з земельного податку у розмірі 295 719 грн. 84 коп.
Як зазначає позивач, заборгованість на загальну суму 118 287,92 грн. станом на момент розгляду справи погашена. Тобто, не сплаченим залишается податковий борг в розмірі 177 431,88 грн.
Також, відповідно до пояснень представника позивача вказана заборгованість не була стягнута з рахунків у банках у зв'язку з відсутністю грошових коштів у відповідача, про що свідчать наявні у матеріалах справи копії інкасованих доручень (розпоряджень) від 12.09.2013, від 01.10.2013 №6, від 01.10.2013 №5, від 07.10.2013 №8, від 31.10.2013 №11, від 25.09.2013 №4, від 07.11.2013 №14, від05.11.2013 №13, від31.10.2013 №12, від 25.09.2013 №3.
Вказані інкасовані доручення (розпорядження) щодо стягнення податкового боргу за судовим рішенням повернуті банківською установою без виконання, у зв'язку із відсутністю коштів на поточному рахунку відповідача.
З метою погашення податкового боргу відповідачу була направлена податкова вимога №5 від 23.03.2011р., відповідно до якої загальна сума податкового боргу платника податків за узгодженими податковими зобов'язаннями становить 19 910,00 грн.
Зазначена податкова вимога не оскаржувалась в адміністративному порядку та не була відкликана у зв'язку з несплатою.
Копії перелічених документів наявні в матеріалах справи.
До судового засідання відповідачем надана заява про часткове визнання позовних вимог, а саме проти погашення суми податкового боргу по платі за землю в рахунок майна ДП «Макіїввугілля», що перебуває у податковій заставі, а саме нерухоме майно - будівля дитячого садку «Орлятко» - заперечує, в решті позовних вимог визнає в заявленому розмірі.
Відповідно ч.1,3 ст.136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Частинами 3, 4 ст.112 КАС України передбачено, що у разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
На підставі викладеного суд приймає вказану заяву до уваги, крім того, суд вбачає за необхідне зазначити наступне.
Пунктом 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Переліченими вище доказами підтверджені обставини суми податкового боргу та недостатності у відповідача коштів для її погашення.
Відповідно до витягів про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу:
- №2402690 від 09 липня 2009 року згідно акту опису майна від 26 червня 2009 року №7, до якого включена будівля дитячого саду «Орлятко» вартістю 43 305,32 грн.;
- №41907405 від 17 вересня 2013 року згідно акту опису майна від 18 березня 2011 року №2.
Відповідно до п.1 спільного наказу Міністерства юстиції України, Державної податкової адміністрації України від 7 лютого 2003 року N9/5/59, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 7 лютого 2003 року за N107/7428 (із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства юстиції України, Державної податкової адміністрації України від 18 серпня 2005 року N92/5/347) установлено, що реєстрація податкових застав нерухомого майна здійснюється в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна в порядку, установленому Законом України від 18.11.2003 N1255-IV «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень», Порядком ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2004 N830, Інструкцією про порядок ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна та заповнення заяв, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 29.07.2004 N73/5, зареєстрованим у Мін'юсті України 29.07.2004 за N942/9541.
Підпунктом 14.1.155 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що податкова застава - це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
Тобто, здійснення передбачених ст.95 Податкового кодексу України заходів щодо стягнення податкового боргу шляхом продажу майна платника податків можливе за умови якщо на це майно поширена податкова застава на підставах та умовах визначених Податковим кодексом України.
У відповідності до п.87.2 ст.87 Податкового кодексу України встановлено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з п.88.1 ст.88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу, про що зазначено у п.88.1 ст.88 Податкового кодексу України.
Згідно п.88.2 вказаної статті, право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
При цьому, відповідно до п.89.1 ст.89 Податкового кодексу України, встановлено, що право податкової застави виникає у разі:
- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Як було зазначено, наявність у відповідача податкового боргу з земельного податку у заявленому розмірі позовних вимог підтверджується зворотним боком облікової картки платника - відповідача (платіж 13050200 орендна плата з юридичних осіб, 13050100 земельний податок з юридичних осіб) станом на момент розгляду справи.
Пунктом 89.2 ст.89 Податкового кодексу України встановлено, що з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Із наведеного вбачається, що податковий орган може поширити податкову заставу на будь-яке майно платника податків, крім передбачених випадків, а також на майно, яке платник податків набуде у майбутньому.
При цьому, встановлено обмеження, згідно якого податкова застава поширюється на майно, балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків.
Пунктом 89.3 ст.89 Податкового кодексу визначено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акту опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.
Крім того, згідно п.89.8 ст.89 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Як було встановлено у судовому засіданні, 27.01.2004 державним виконавцем Центрально-міського відділу виконавчої служби макіївського міського управління юстиції на підставі рішень судів протягом 1993-2003 років про стягнення заборгованості по заробітній платі, регресу, одноразової допомоги, компенсації на користь стягувачів постановою про арешт майна боржника накладено арешт на все майно ДП «Макіїввугілля» та оголошено заборону на його відчуження, про що внесено запис до єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна за № 2259351 від 05.08.2005.
Згідно витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна №42328901 від 28.10.2013 зареєстровано податкову заставу згідно акту опису майна від 26.06.2009 №7, до якого включена будівля дитячого садка «Орлятко» (інв.№5507), яка відноситься до об'єкту нерухомого майна.
Пунктом 90.1 Податкового кодексу України встановлено, що пріоритет податкової застави щодо пріоритету інших обтяжень (включаючи інші застави) встановлюється відповідно до закону.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» податкова застава належить до публічних обтяжень.
Згідно зі ст.11 цього Закону публічне обтяження підлягає реєстрації в порядку, встановленим цим Законом, протягом п'яти днів із дня винесення відповідного рішення, на підставі якого виникає публічне обтяження і набирає чинності з моменту його реєстрації в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.
Частиною 3 статті 12 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» встановлено, що на підставі реєстрації встановлюється пріоритет обтяження, якщо інші підстави для виникнення пріоритету не визначені цим Законом. Задоволення прав чи вимог декількох обтяжувачів, на користь яких встановлено обтяження одного й того ж рухомого майна, здійснюється згідно з пріоритетом, який визначається в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.14 цього Закону пріоритет зареєстрованих обтяжень визначається у черговості їх реєстрації, за винятками, встановленими цим Законом.
Згідно зі ст.2 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» звернення стягнення на предмет обтяження - вжиття обтяжувачем передбачених законом заходів щодо предмета обтяження для задоволення своїх прав чи вимог, які випливають із змісту обтяження.
Частиною 3 статті 24 того самого Закону обтяжувач, який ініціює звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження, зобов'язаний до початку процедури звернення стягнення зареєструвати в Державному реєстрі відомості про звернення стягнення на предмет обтяження.
Відповідно до ст.38 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» при публічному обтяженні обтяжувачем є уповноважений орган. Права і обов'язки суб'єктів публічного обтяження встановлюються законом.
Якщо інше не встановлено законом та не суперечить змісту публічного обтяження, обтяжувач за публічним обтяженням або інша особа, на користь якої встановлено публічне обтяження, також має права, передбачені статтею 23 цього Закону для обтяжувача за забезпечувальним обтяженням.
Якщо рухоме майно, яке є предметом публічного обтяження, є також предметом інших обтяжень, задоволення прав обтяжувача за публічним обтяженням або особи, на користь якої встановлено публічне обтяження, здійснюється в черговості згідно з пріоритетом публічного обтяження.
Згідно з ч.2 ст. 39 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» пріоритет публічного обтяження встановлюється з моменту його реєстрації. Зареєстровані публічні обтяження не мають пріоритету над обтяженнями того ж рухомого майна, які були зареєстровані раніше моменту реєстрації публічного обтяження, а також обтяженнями, які мають вищий пріоритет згідно з правилами, встановленими розділом III цього Закону.
Частиною 2 статті 40 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» встановлено, що якщо щодо предмета публічного обтяження зареєстроване інше обтяження з вищим пріоритетом, при зверненні стягнення на предмет публічного обтяження обтяжувач або особа, на користь якої встановлено публічне обтяження, зобов'язані надіслати обтяжувачу з вищим пріоритетом письмове повідомлення про звернення стягнення за публічним обтяженням у порядку, встановленому статтею 27 цього Закону. У цьому разі обтяжувач з вищим пріоритетом має переважне право на звернення стягнення на відповідне рухоме майно згідно з положеннями розділу IV цього Закону.
Як вже зазначалось раніше, податкова застава на активи, дозвіл на продаж яких просить надати позивач, було зареєстровано 09 липня 2009 та 22 березня 2011.
Втім, у Єдиному реєстрі заборони відчуження об'єктів нерухомого майна 05 серпня 2005 за № 2259351 зареєстроване обтяження, об'єктом якого є все майно відповідача згідно з постановою державної виконавчої служби Центрально-Міського районного відділу м. Макіївки про арешт майна боржника та заборони на його відчуження АА № 300229 від 27.01.2004.
Суд зазначає, що у порушення вимог пп.87.3.1. п.87.3 ст.87 Податкового кодексу України позивачем було здійснено опис майна для погашення податкового боргу платника податків, яке вже знаходилось у обтяженні.
Отже, суд дійшов висновку, що податкова застава на підставі акту опису активів від 26 червня 2009 року №7, до якого включено будівлю дитячого саду «Орлятко», в частині позовних вимог щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу в розмірі 43 305,32 грн. не має пріоритету у порядку черговості її реєстрації відносно обтяження, зареєстрованого за обтягувачем - Центрально-Міським відділом Державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції за №2259351 від 05.08.2005.
Аналогічна позиція викладена в Ухвалі Вищого адміністративного суду України від 21.01.2014 у справі №К/9991/19613/12.
Таким чином, суд вважає за необхідне відмови у задоволенні позовних вимог в частині позовних вимог щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу в розмірі 43 305,32 грн. за рахунок майна Державного підприємства «Макіїввугілля», на яке зареєстровано податкову заставу згідно акту опису майна від 26.06.2009 №7, до якого включено будівлю дитячого саду «Орлятко».
Враховуючи вищенаведене, суд вбачає наявність підстав для надання дозволу на погашення заборгованості у розмірі 134 126,56 грн. за рахунок майна ДП «Макіїввугілля», що перебуває у податковій заставі.
На підставі наведеного, Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Заяву Державного підприємства «Макіїввугілля» про часткове визнання позовних вимог прийняти
2. Позов Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області задовольнити частково.
Надати дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 134 126 (сто тридцять чотири тисячі сто двадцять шість) гривень 56 (п'ятдесят шість) копійок за рахунок майна Державного підприємства «Макіїввугілля» (ЄДРПОУ 32442295, місцезнаходження: 86157, Донецька область, м.Макіївка, пл.Радянська, буд.2), що перебуває у податковій заставі.
В частині позовних вимог щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу в розмірі 43 305,32 грн. за рахунок майна Державного підприємства «Макіїввугілля», на яке зареєстровано податкову заставу згідно акту опису майна від 26.06.2009 №7, до якого включено будівлю дитячого саду «Орлятко» - відмовити.
2. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 20 лютого 2014 року, повний текст виготовлено 24 лютого 2014 року.
4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Буряк І. В.