Справа № 820/2071/14
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2014 р. м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко О.В.,
при секретарі - Тріпутень М.Ю.,
за участі представника позивача - Патокіної А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова до Харківської філії державного підприємства "Укрдіпродор "Харківдіпрошлях" про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова, з адміністративним позовом до Харківської філії державного підприємства "Укрдіпродор "Харківдіпрошлях", в якому просить суд стягнути з відповідача суму заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про наукову та науково - технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 2 296,62 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що відповідач має заборгованість по відшкодуванню суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період з жовтня 2013 року по січень 2014 року у розмірі 2 296,62 грн., яка по теперішній час відповідачем не сплачена. В судовому засіданні представник позивача доводи і вимоги адміністративного позову підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином у відповідності до вимог ст. 35 КАС України. Заяви про розгляд справи за відсутності представника відповідача чи заперечень проти позову до канцелярії суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, судом вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до п.2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 р. N 5-5) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. за N 442/6730, одним з основних завдань управління є ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів, призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, ефективне та цільове використання коштів Фонду, інших коштів, призначених для виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Як свідчать матеріали справи, відповідач, Харківська філія державного підприємства "Укрдіпродор "Харківдіпрошлях" (код ЄДРПОУ 03449373, адреса: 61202, м. Харків, вул. Ахсарова, 2), зареєстрований в УПФУ в Дзержинському районі міста Харкова як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та має заборгованість з відшкодування суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про науково - технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, призначеної ОСОБА_2, за період з жовтня 2013 року по січень 2014 року у розмірі 2 296,62 грн.
Вказаний працівник ОСОБА_2 дійсно працював в Харківській філії державного підприємства "Укрдіпродор "Харківдіпрошлях" на відповідних посадах наукового працівника, та набув права на пенсію, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою ХФ ДП "Укрдіпродор "Харківдіпрошлях" (а.с. 8) та відповідно до розпорядження УПФУ в Дзержинському районі міста Харкова №144167 від 07.08.2005 року та розрахунку стажу (а.с. 7), ОСОБА_2 як колишньому науковому працівнику Харківської філії державного підприємства "Укрдіпродор "Харківдіпрошлях" з 01.06.2005 року призначено наукову пенсію.
Понесення витрат по виплаті пенсій підтверджується відповідними повідомленнями УПФУ в Дзержинському районі міста Харкова про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених ОСОБА_2 відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період з жовтня 2013 року по січень 2014 року, наявними в матеріалах справи (а.с. 9 - 17).
Зазначені повідомлення про відшкодування наукових пенсій отримані уповноваженим представником відповідача, що підтверджується позначками на повідомленнях про вручення поштового відправлення, що містяться в матеріалах справи (а.с. 9, 11, 15 - 16).
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач - Харківська філія державного підприємства "Укрдіпродор "Харківдіпрошлях" відносить до інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, на яких розповсюджуються вимоги Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року.
Відповідно до п. 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Згідно з п. 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Суд наголошує, що відповідно до ч.1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення боргу, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення боргу у судовому порядку, встановлення факту їх сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту, тощо.
При цьому, питання правомірності нарахування зобов'язання та виникнення боргу не може бути предметом доказування у межах даного позову, оскільки не є предметом позову у даній справі, а отже суд у межах розгляду даної справи не здійснює її правовий аналіз.
Вказаний висновок узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в ухвалі від 08.10.2012 року по справі №К-24814/10.
Вивчивши матеріали справи, враховуючи те, що доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надав, суд встановив, що заборгованість відповідача перед УПФУ в Дзержинському районі міста Харкова по сплаті витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за період з жовтня 2013 року по січень 2014 року становить 2296, 62 грн., що підтверджується довідкою щодо відшкодування відповідачем суми витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсії, призначених згідно Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період з жовтня 2013 року по січень 2014 року за підписом заступника начальника УПФУ в Дзержинському районі міста Харкова (а.с. 4).
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова до Харківської філії державного підприємства "Укрдіпродор "Харківдіпрошлях" про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Харківської філії державного підприємства "Укрдіпродор "Харківдіпрошлях" (код ЄДРПОУ 03449373, адреса: 61202, м. Харків, вул. Ахсарова, 2) на користь управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова (код ЄДРПОУ 22655247, адреса: 61166, м. Харків, пр. Леніна, 40) суму заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про наукову та науково - технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 2.296 (дві тисячі двісті дев'яносто шість) грн. 62 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 03 березня 2014 року.
Суддя Шевченко О.В.