Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2014 р. Справа №805/2255/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13 год. 10 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Абдукадирової К.Е.,
при секретарі судового засідання Пономаренко В.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного
управління Міндоходів у Донецькій області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь»
про стягнення недоїмки зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне
страхування у розмірі 206 521,41 грн., -
за участю представників сторін:
від позивача: Романік О.О. - за дов. від 24.02.2014р.;
від відповідача: Морозов О.В. - за дов. від 15.05.2013р.
ВСТАНОВИВ:
Шахтарська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - податковий орган, позивач) звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» (далі - відповідач) про стягнення недоїмки зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 206 521,41 грн..
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач в порушення вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. № 2464 - VI (далі - Закон № 2464) не сплатив самостійно нараховані зобов'язання зі сплати єдиного соціального внеску за грудень 2013 року у розмірі 206 521,41 грн., що підтверджується розрахунком суми позову, актом звірки розрахунків.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання з'явився, надав суду заяву, в якій позовні вимоги визнає в повному обсязі та просив суд розстрочити виконання судового рішення, оскільки не має коштів для негайного виконання судового рішення, вказує на нестабільний фінансовий стан підприємства, який в значній мірі залежний від бюджетного фінансування, значне перевищення кредиторської заборгованості над дебіторською свідчить про залежність підприємства від кредиторів, поряд з цим має місце зростання собівартості товарної вугільної продукції, зменшення придатності основних засобів, отримані доходи не покривають проведених витрат, що в кінцевому результаті призвело до збиткової діяльності.
Враховуючи викладене, просить встановити порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення виконання судового рішення на 60 місяців, починаючи з березня 2014 року наступним чином: перші 59 місяців - сплата у розмірі 3 442,00 грн., і останній місяць - у розмірі 3 443,41 грн..
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь», зареєстроване як юридична особа державним реєстратором Виконавчого комітету Макіївської міської ради 01.06.2001р., про що до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців зроблено запис № 12621200000000004, є платником єдиного соціального внеску, відповідно до Закону № 2464. (арк. справи 5-7 том 1).
Позивач - Шахтарська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області, є органом доходів і зборів, що формує податкову і митну політику в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску та забезпечує її реалізацію, та його територіальні органи.
Відповідно до п. 307.2 статті 307 Податкового кодексу України податки і збори, не зазначені у пункті 307.1 цієї статті, сплачуються платником податку в порядку і розмірах, установлених цим Кодексом, а єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - в порядку, визначеному Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04.07.2013 № 406-VII до деяких законодавчих актів були внесені зміни, зокрема до Закону № 2464 в частині визначення контролюючих органів, які здійснюють адміністрування, контроль за сплатою суб'єктами господарювання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, контролюючим органом, який здійснює адміністрування, контроль за сплатою суб'єктами господарювання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є саме органи доходів і зборів, а у даному випадку Шахтарська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області.
Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 1 Закону № 2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з приписами п. 1 ч. 1 статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
За приписами ч. 2 статті 6 зазначеного закону платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до положень ч. 5, 8 статті 9 Закону № 2464 сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь). Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 зазначеного закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно із статтею 25 Закону № 2464 рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Відповідно до приписів ч. 4 зазначеної статті орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У випадках, зазначених в абзаці дев'ятому цієї частини, орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Частиною 16 статті 25 Закону № 2464 строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи відповідач надав податковому органу звіт за грудень 2013 року, відповідно до якого самостійно нарахував зобов'язання зі сплати єдиного внеску у сумі 206 521,41 грн.. (арк. справи 14-16 том 1).
Крім того, між позивачем та відповідачем підписаний акт звірки розрахунків з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування станом на 30.01.2014р.. (арк. справи 12 том 1). Зі змісту вказаного акту вбачається, що відповідач не заперечує проти суми заборгованості у розмірі 206 521,41 грн..
Наявна у відповідача заборгованість підтверджена матеріалами справи, зокрема розрахунком суми позову, довідкою податкового органу про наявність недоїмки (арк. справи 4, 13 том 1).
Відповідно до п. 1.2 «Порядку розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу» затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 N 452 не підлягає оскарженню платником єдиного внеску відповідно до цього Порядку вимога, сформована на підставі зобов'язання зі сплати єдиного внеску, самостійно визначеного платником єдиного внеску у звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів, а також рішень про нарахування пені та накладення штрафів, які оскаржувались та були розглянуті згідно з вимогами цього Порядку.
Як вже зазначалось судом раніше, відповідач надав суду заяву про розстрочення виконання рішення суду та просив суд встановити порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення виконання судового рішення на 60 місяців, починаючи з березня 2014 року наступним чином: перші 59 місяців - сплата у розмірі 3 442,00 грн., і останній місяць - у розмірі 3 443,41 грн..
Відповідно до приписів статті 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання постанови суду можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення. Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
При розгляді наданої відповідачем заяви суд виходив з того, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, ця стаття не вимагає, і суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами розстрочення виконання рішення.
В матеріалах справи наявна заява позивача, відповідно до якої останній не заперечує проти розстрочення виконання судового рішення (арк. справи 34 том 1).
Враховуючи матеріальні інтереси сторін, з урахуванням фінансового положення заявника, відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість встановлення порядку виконання постанови суду шляхом розстрочення виконання судового рішення на 60 місяців, починаючи з березня 2014 року наступним чином: перші 59 місяців - сплата у розмірі 3 442,00 грн., і останній місяць - у розмірі 3 443,41 грн., з огляду на наявні обставини, що ускладнюють виконання постанови.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 23, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 159, 162, 163, 167, 185-186, 254, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» про стягнення недоїмки зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 206 521,41 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» (код ЄДРПОУ 30099709) на користь Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області суму недоїмки зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за грудень 2013 року у розмірі 206 521,41 (двісті шість тисяч п'ятсот двадцять одну гривню сорок одну копійку) грн..
Встановити порядок виконання судового рішення шляхом надання розстрочення виконання постанови суду на 60 (шістдесят) місяців, починаючи з березня 2014 року наступним чином: перші 59 місяців - сплата у розмірі 3 442,00 грн., і останній місяць - у розмірі 3 443,41 грн..
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 26 лютого 2014 року. Постанова у повному обсязі складена 28 лютого 2014 року.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Абдукадирова К.Е.