Постанова № 37427433, 18.02.2014, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
18.02.2014
Номер справи
910/313/13
Номер документу
37427433
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2014 року Справа № 910/313/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого -Панової І.Ю.,суддів -Білошкап О.В., Поліщука В.Ю.,розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 14.11.2013р. по справі №910/313/13 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Святослав" про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Менеджмент сервіс", -

в с т а н о в и в:

Постановою господарського суду міста Києва від 22.07.2013 року по справі № 910/313/13 припинено процедуру розпорядженням майном ТОВ "Компанія з управління активами "Менеджмент сервіс". Припинено повноваження розпорядження майна боржника - арбітражного керуючого Білик Олександра Анатолійовича. Визнано банкрутом товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Менеджмент сервіс". Скасовано арешти, накладені на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Не допускається накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута. Відкрито ліквідаційну процедуру. Призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Білика Олександра Анатолійовича та зобов'язано ліквідатора у п'ятиденний строк з дня прийняття постанови про визнання боржника банкрутом подати до офіційного друкованого органу Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України оголошення про визнання банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зобов'язано ліквідатора надати суду докази публікації оголошення протягом двох тижнів з моменту опублікування. Зобов'язано ліквідатора у разі отримання ним заяв з вимогами до банкрута письмово повідомити про це суд та надати докази їх визнання або ж відхилення у встановленому порядку. Підприємницьку діяльність банкрута завершити. Строк виконання усіх грошових зобов'язань вважати таким, що настав з 22.07.2013р. Припинено нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по усіх заборгованостях банкрута з 22.07.2013р. Припинено повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном з 22.07.2013р. Зобов'язано ліквідатора здійснити ліквідаційну процедуру банкрута відповідно до положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992р. у редакції від 22.12.2011р., а також надати суду ліквідаційний баланс банкрута та звіт ліквідатора у строк до 22.06.2014р.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 14.11.2013р. відмовлено у прийнятті апеляційної скарги Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на постанову господарського суду міста Києва від 22.07.2013 року.

Державна податкова інспекція в Оболонському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 22.07.2013 року скасувати та припинити провадження у справі, посилаючись на порушення та неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права.

Представники сторін в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, тому колегія суддів вважає можливим розглянути справу їх відсутність.

Заслухавши доповідь судді Білошкап О.В., перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду міста Києва від 08.01.2013 року порушено провадження по справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Менеджмент сервіс" за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Святослав" на підставі ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Постановою господарського суду міста Києва від 22.07.2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Менеджмент сервіс" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Білика Олександра Анатолійовича та зобов'язано ліквідатора надати суду ліквідаційний баланс банкрута та звіт ліквідатора.

Відмовляючи у прийнятті апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва Головного управління Міндоходів у м. Києві на постанову суду першої інстанції від 22.07.2013 року, суд апеляційної інстанції виходив з того, що заявник скарги не є ні кредитором, ні учасником провадження по справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Магістраль груп", у зв'язку з чим не має права на оскарження судового рішення у справі про банкрутство.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Згідно статті 91 Господарського процесуального кодексу України право апеляційного оскарження на рішення місцевого господарського суду, яке набрало законної сили мають сторони у справі, прокурор, треті особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішував питання про їх права та обов'язки.

Статтею 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що учасники провадження у справі про банкрутство - сторони, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, а також, у випадках передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадження у справі про банкрутство, Фонд державного майна України, державний орган з питань банкрутства, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа акціонерів або учасників товариств з обмеженою чи додатковою відповідальністю.

Отже, виходячи зі змісту статті 1 спеціального Закону, Державна податкова інспекція в Оболонському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві в процедурах банкрутства не має іншого правового статусу, окрім статусу кредитора боржника, тобто - сторони у справі про банкрутство.

Відповідно до абзаців 21, 22 та 6 статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кредитором є юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; сторонами у справі про банкрутство є боржник та кредитори (комітет кредиторів), які є учасниками провадження у справі про банкрутство.

Набуття статусу кредитора законодавець пов'язує з наявністю у особи (як фізичної так юридичної) грошових вимог до боржника, а припинення статусу кредитора пов'язано з погашенням (припиненням) таких грошових вимог.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що в матеріалах справи відсутні докази звернення Державної податкової інспекції з заявою з грошовими вимогами до боржника в установленому законом порядку, також відсутні посилання на наявність таких вимог у апеляційній скарзі.

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про те, що Державна податкова інспекція в Оболонському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві не є учасником справи про банкрутство, статусу кредитора у справі не набула, доказів в підтвердження того, що прийнята господарським судом постанова про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Менеджмент сервіс" стосується прав і обов'язків Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві або порушує її права, остання не надала.

Виходячи з вимог ст.1 спеціального Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" особи, які не набули статусу учасника провадження у справі про банкрутство, в даному випадку, статусу - сторони у справі, не мають права на оскарження судових актів в процедурах банкрутства.

У зв'язку з цим доводи ДПІ, викладені в касаційної скарзі, стосовно того, що вона має право оскаржити постанову суду першої інстанції, посилаючись на ч. 1 ст. 91 ГПК України, не можуть бути прийняті до уваги.

З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов правомірних висновків про наявність підстав для відмови у прийнятті апеляційної скарги Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на постанову суду першої інстанції про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Менеджмент сервіс".

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 20 Податкового кодексу України зазначено, що органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з вимогами ст.ст.75, 78 Податкового кодексу України, проведення документальних позапланових перевірок дотримання вимог податкового законодавства знаходиться у виключної компетенції державної податкової служби, остання не позбавлена права здійснювати, в межах повноважень, свої функції та проводити перевірку дотримання вимог податкового законодавства платником податків до моменту затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу у справі про банкрутство такого платника податків.

Посилання заявника касаційної скарги на неможливість проведення органами ДПІ перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Менеджмент сервіс" колегія суддів вважає безпідставним, оскільки відкриття ліквідаційної процедури не може бути перешкодою податковому органу у здійсненні ним позапланової перевірки боржника. Орган податкової служби вправі звернутися до ліквідатора боржника та провести позапланову перевірку його господарської діяльності, а у випадку відмови ліквідатора як керівника боржника надати можливість проведення перевірки суб'єкта господарювання, орган податкової служби вправі оскаржити дії ліквідатора до суду у справі про банкрутство.

Враховуючи викладене, колегія Вищого господарського суду України не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги та скасування ухвали суду апеляційної інстанції, а доводи скаржника вважає такими, що не спростовують висновків апеляційного суду.

Керуючись статтями 1117, 1119 - 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві залишити без задоволення.

Ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 14.11.2013р. по справі №910/313/13 залишити без змін.

Головуючий: Панова І.Ю. Судді:Білошкап О.В. Поліщук В.Ю.