ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 819/435/14-a
28 лютого 2014 року м. Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Територіального управління Держгірпромнагляду у Тернопільській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
ВСТАНОВИВ:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Тернопільській області звернулося до суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, в якому просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме: заборонити відповідачу експлуатацію двох зварювальних трансформаторів та виконання зварювальних робіт.
Одночасно позивачем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору з посиланням на пункт 7 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (з наступними змінами та доповненнями) від сплати судового збору звільняються державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі - за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав.
Захист у судах прав та інтересів інших осіб є однією з гарантій реалізації конституційного права кожного на судовий захист і полягає у зверненні до суду державних органів, органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб, яким законом надано право звертатися із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб, зокрема, в порядку статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до частини першої статті 60 КАС України у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. При цьому Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, органи державної влади, органи місцевого самоврядування повинні надати адміністративному суду докази, які підтверджують наявність поважних причин, що унеможливлюють самостійне звернення цих осіб до адміністративного суду для захисту своїх прав, свобод та інтересів.
В даному випадку позивач не є державним органом в розумінні статті 60 КАС України, який звернувся до суду з позовом про захист прав, свобод та інтересів інших осіб, позивач, як суб'єкт владних повноважень, не представляє інтереси інших осіб, а безпосередньо є стороною спірних правовідносин і звернувся до суду на виконання своїх повноважень, а відтак, не є суб'єктом звільнення від сплати судового збору відповідно до пункту 7 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір». Інших підстав та обставин для звільнення від сплати судового збору, передбачених статтею 88 КАС України та статтею 8 Закону України «Про судовий збір», позивач не навів, належних доказів до суду не подав. Отже, підстав для задоволення клопотання Територіального управління Держгірпромнагляду у Тернопільській області про звільнення від сплати судового збору немає.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, та містить такі недоліки.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів (частина друга статті 106 КАС України).
В порушення наведених вимог процесуального закону позивач не навів обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, та не надав жодних доказів на підтвердження таких обставин, зокрема, відсутня будь-яка інформація щодо видів господарської діяльності відповідача, докази про виконання підприємцем зварювальних робіт, використання зварювальних трансформаторів у господарській діяльності тощо. Позивач звернувся до суду з вимогами про заборону відповідачу експлуатації двох зварювальних трансформаторів та виконання зварювальних робіт, проте не надав жодних відомостей та доказів щодо проведення таких робіт фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 і використання ним зазначеного устаткування (пристроїв).
Відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру - 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат; немайнового характеру - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VIІ з 01 січня 2014 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1218 грн. 00 коп.
Отже, ставка судового збору за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру становить 73 грн. 08 коп.
Позивачем не подано доказів сплати судового збору за подання позовної заяви до суду.
За подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів УДКСУ у місті Тернополі, код отримувача 37977726, банк отримувача ГУДКСУ у Тернопільській області, код банку отримувача 838012, рахунок отримувача 31216206784002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу «Судовий збір, за позовом _____(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35157712».
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення її недоліків. Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду належного обґрунтування позовних вимог і доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а також сплати судового збору з поданням суду належних доказів такої сплати.
Керуючись статтею 108 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Територіального управління Держгірпромнагляду у Тернопільській області про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву Територіального управління Держгірпромнагляду у Тернопільській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 11 березня 2014 року.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Чепенюк О.В.
Копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.