Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
03 березня 2014 року Справа № 805/2804/14
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Старосуд І.М., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Державної реєстраційної служби України, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Мощонської Ірини Володимирівни про визнання протиправним та скасування рішення від 12.11.2013 № 7834415 та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
28.02.2014 ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної реєстраційної служби України, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Мощонської Ірини Володимирівни про визнання протиправним та скасування рішення від 12.11.2013 № 7834415 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, зобов'язання Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Мощонської І.В. зареєструвати за ОСОБА_1 право власності на Ѕ частку домоволодіння, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 та складається з житлового будинку літ И-1 з прибудовами загальною площею 131,4 м2, в тому числі житловою площею 54,5 м2, та надвірних споруд: сараю літ. Н, сараю літ. М, душу літ. Л, вбиральні літ. К, трубопроводу, огородження № 3, 7 - 11, тротуару І.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає вона вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Розглянувши подані матеріали, приходжу до висновку, що дана позовна заява не відповідає наступним вимогам статті 106 КАС України.
Відповідно до пунктів 3 та 4 частини 1 статті 106 КАС України, у позовній заяві зазначається ім'я (найменування) відповідача, посада і, місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі. У позовній заяві викладається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У позовній заяві відсутній виклад змісту позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги до першого відповідача Державної реєстраційної служби України.
Крім того, вважаю за необхідне звернути увагу позивача на те, що згідно зі статтею 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952, державний реєстратор прав на нерухоме майно приймає рішення про: державну реєстрацію прав та їх обтяжень; про відмову в державній реєстрації; про її зупинення; внесення змін до Державного реєстру права. Державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Положення цієї статті передбачають гарантії самостійності прийняття рішень державним реєстратором, і таким чином запроваджують основи для персональної відповідальності державного реєстратора за прийняття рішення.
Порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкту владних повноважень (державних реєстраторів реєстраційних служб) встановлений Законом № 1952.
Згідно частини 2 статті 30 цього Закону, дії або бездіяльність державного реєстратора, державного кадастрового екстра, нотаріуса, державного виконавця можуть бути оскаржені до суду.
В пункті 8 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 8 від 20 травня 2013 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» зазначено, що:
«Відповідно до абзацу другого частини першої статті 2 Закону України від 1 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі за текстом - Закон № 1952-IV), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За змістом статті 9 цього Закону, державний реєстратор є державним службовцем, крім випадку, коли державним реєстратором є нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються (делегуються) функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.
Відповідно до частини 2 статті 30 цього Закону, дії або бездіяльність державного реєстратора, державного кадастрового реєстратора, нотаріуса, державного виконавця можуть бути оскаржені до суду. Суди повинні мати на увазі, що під діями також слід розуміти рішення, прийняті зазначеними суб'єктами владних повноважень з питань реєстрації.
Отже, саме державний реєстратор є суб'єктом владних повноважень у розумінні пункту 7 частини 1 статті 3 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин, позовна заява ОСОБА_1 до Державної реєстраційної служби України, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Мощонської Ірини Володимирівни про визнання протиправним та скасування рішення від 12.11.2013 № 7834415 та зобов'язання вчинити певні дії підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання суду оформленої належним чином позовної заяви у відповідності до наведених вище вимог законодавства з викладом змісту позовних вимог і викладом обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги до першого відповідача Державної реєстраційної служби України.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної реєстраційної служби України, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби Мощонської Ірини Володимирівни про визнання протиправним та скасування рішення від 12.11.2013 № 7834415 та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити термін для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви - протягом п'яти днів з дня отримання цієї ухвали.
В разі невиконання ухвали, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачеві.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання особою копії ухвали.
Суддя Старосуд І.М.